Ukončení živnosti při mateřské

lelen
21. kvě 2019

Zdravím ženy, obracím se na vás s prosbou o radu. Jsem OSVČ, momentálně na mateřské - mám cca 4 týdny do termínu porodu (1.dítě) a chtěla bych ukončit živnost. Jelikož je PPM opravdu jen pár korun, je možnost, abych k PPM začala pobírat i rodičovský příspěvek ode dne porodu. (Plánuji tedy pobírat jak PPM, tak pak i část RP současně). Před nástupem na PPM jsem byla na neschopence cca 2 měsíce. Vím, že v průběhu pobírání RP nebudu činnost vykonávat a chci cca ty 3 roky být na rodičáku a abych neplatila zálohy, ukončila bych živnost. (Ráda bych se poté nechala spíše zaměstnat jinde, než pokračovat s OSVČ) Jak je to s ukončením živnosti? Na zdravotce mi řekli, že když si živnost ponechám, už teď při PPM budu platit zálohy cca 500 Kč, na OSSZ při PPM nic platit nemusím až pak bych platila část záloh. Na OSSZ mi doporučovali ukončit živnost ke konci pobírání PPM, kvůli tomu, že se ta doba započítává jakoby do doby pro důchodové pojištění, nebo jak to vysvětlit. Když bych tedy ukončovala živnost až někdy k listopadu - ke konci pobírání PPM (jak radila OSSZ) a na zdravotce budu celou tu dobu platit těch cca 500 Kč měsíčně, vrátí se mi tyhle zálohy v dalším daňovém přiznání? Činnost opravdu nevykonávám, tak bych nerada přicházela tímto o peníze. Zároveň v tom mám docela maglajs a nevím, kdy je tedy nejlepší živnost ukončit. Předem děkuji, snad jsem to popsala srozumitelně...

ileni
21. kvě 2019

@lelen mateřská a rodicak se nedají pobírat současné. Ano, zálohy pak vrací, když není dostatečný příjem a na další období se pak už platit nemusí s tím, že kdyby byl nějaký příjem, tak se zálohy potom doplati

lida9
21. kvě 2019

staci zivnost pozastavit nemusis rovnou ukoncovat...