ÚP. Jaké mám nároky, když otěhotním a budu na ÚP?

tynka2904
27. led 2020

Zdravim vsechny!!
Mam dotaz.. Dostala jsem se do takove divne situace.
V praci mi dal muj sef vypoved, nasel si za me nahradu, svoji novou zenu.. Koncim ted 31.1.2020.
Jenze.. S manzele planujem miminko a ja mam bohuzel nejakou vadu na vajecnicich a budu muset na umele oplodneni, ktere by melo probehnout v nasledujicich 4 mesicich. Budu chodit po doktorech, nebude mi dobre z leku a po "zakroku" budu muset byt doma 2 az 3 tydny.
Pak bych mela rovnou byt na rizikovem..
Takze potrebuju poradit co delat?
Do nove prace nastoupit nemohu, budu potrebovat hodne volna a nikdo nebude zvedavy na to, abych kazdy tyden chybela. Na pracaku mi vyplati jen tu nejmensi castku protoze muj debilni sef mi samozrejme do vypovedi napsal " dohodou" a bohuzel s nim neni domluva, takze mam smulu.
Na nemocenskou je asi blbost jit, ani nevim jestli by mi ji doktor vubec dal..
A dalsi dotaz zni.. Kdyz budu nampracaku a otehotnim, pujdu na rizikove, jake mam naroky na nejaky prispevek od statu?
Dekuji vsem za pochopeni a hezky den!!

kmarie81
27. led 2020

dobrý den, předem přeju ať Vám to mateřství vyjde. Ale budu taky trochu drsná, moc se mi nelíbí, že píšete debilní šéf napsal dohodu - on to samozřejmě napsal, protože je to pro něho nejlepší cesta, ale ta hloupá jste v tomto případě vy, že jste mu jí podepsala, bez Vašeho podpisu na dohodě by vám musel dát výpověď asi pro nadbytečnost s odstupným, pak by i podpora byla vyšší. A pro zajímavost kdyby hned na to vaše místo vzal někoho jiného, tak byste to mohla napadnout u soudu jako neplatnou výpověď a soud by se třeba táhl rok, a v případě že by skončil ve váš prospěch - tj. prokázalo by se, že vaše výpověd pro nadbytečnost byla jen účelová (soud se v takových situacích často přiklání k slabší straně (tj. k zaměstnanci)), zneplatnil by ji a vy byste se stala nadále zaměstnanou - váš zaměstnavatel by vám musel doplatit veškerou ušlou mzdu za celou dobu trvání vaší výpovědi až do konce soudu a vy samozřejmě mela nárok na mateřskou .... Ted jedině zkusit tu nemocenskou, jestli končíte 31. 1. tak do 7. 2. jste v ochranné lhůtě... a na pracák až po skončení nemocenský, tím si aspon vynahradit tu menší podporu... ☹

ondul
27. led 2020

No jo, podepsala jste si to sama. V téhle situaci bych rozhodně hledala novou práci, nebo se smířila s tim, že dostanu nula nula prt.

drep
27. led 2020

@kmarie81 ja jakou nemocenskou, proboha? Na jakou diagnózu? Vyhodili mě z práce a někdy půjdu na ivf? Tak ta v MKN není. A opravdu doufám, že by ji doktor nedal, kolegové jsou si nějak málo vědomi, že zfixlovaná neschopenka může znamenat docela velký postih.

@tynka2904 On napsal, tys podepsala, to je tvůj problém, nemělas podepsat a tvá pozice by byla úplně jiná. Na pracák se můžeš jít přihlásit, ale je primárně určen pro hledání práce.

martaskaaa
27. led 2020

Novou práci bych si určitě hledala. Nespoléhej na to, že ti IVF hned vyjde (může a nemusí). S tou výpovědi se nedá už nic dělat, takže bych to udělala tak, že bych si našla nové zaměstnání a do případného umělého oplodnění šla po zkušební době. Také jsem měla problémy s vaječníkama, byla jsem kvůli tomu na operaci a 3x na IUI a dítě z toho nebylo. Nakonec se po několika letech podařilo přirozeně.
Neschopenka je blbost, když ti nic není.

kmarie81
27. led 2020

@drep samozřejmě máš pravdu, že neschopenka na nic je podvod... nicméně já ani ty nevíme jako co paní pracovala, jestli to třeba nebyla nějak fyzicky náročná práce - paní píše že má nějaký problemy s vejcovody, třeba by jí mohli poslat do lázní a pak by i ivf mohlo být uspěšnější , ale jak píši paní neznám a nejsem doktor Jen sem jí psala do kdy je v ochranné lhůtě ...
Vážně si myslím, že co se týče moralizování - nikdo z nás není bílá lilie, tak nesuďme, natož předem, nikdy nevíme kdo a za co bude soudit nás - to je moje krédo🙂

martaskaaa
27. led 2020

@kmarie81 Předpokládám, ze na fyzicky náročnou práci by si nenabrnknul svoji novou ženu 😀 Dneska už se skoro do lázní neposílá jako to bývalo

kmarie81
27. led 2020

@martaskaaa já nevím, já v nich nebyla, ale pár koleginí už bylo a vzhledem k tomu že jsou lázeňské domy pořád plné tak se asi do lázní stále jezdí 🙂

martaskaaa
27. led 2020

@kmarie81 no i kdyby, stejně už nestíhá, když končí k poslednímu lednu.

areh
27. led 2020

Já chápu, že výpověď ti nejde do životních plánů, ale to se bohužel děje.
Ty máš podle mě 2 možnosti.
1. Odložit ivf, najít si práci a pak to znovu začít řešit. (třeba za půl roku, to není taková doba)
2. Oželet peníze. Jít na pracák a ivf podstoupit podle plánu.

kmarie81
27. led 2020

@martaskaaa to asi ne, já jen píšu možnosti, ikdyž máme tu jednu zaměstnankyni, která si podala žádost na začátku týdne a ve čtvrtek jí volali z lázenskýho domu a v neděli nastoupila - jasně nebyli to Františky a paní měla jinou než gyn. diagnozu,takže i to se může stát...

ckei
27. led 2020

Tak máš podepsanou výpověď nebo dohodu???? Výpověď dohodou fakt nejde. Jinak bych si určitě hledala práci novou bez ohledu na to všechno. Ono to bohužel nakonec může všechno trvat i roky a to doma čekat na "cosi" asi nebudeš.....

kmarie81
27. led 2020

@areh otázka je kolik je paní let, třeba u mě by odložení ivf po dobu hledání nové práce a překlepání zkušebky, znamenalo samoplátcovství ivf ☹

kmarie81
Autor odpověď smazal
Zobraz
tynka2904
autor
27. led 2020

@kmarie81 Debilní jsem napsal proto, ze jsem ji nepodepsala a on ji nehodlal zmenit. Vzhledem k tomu ze uz ted jim hormony a neni mi nejlip, nemela jsem silu se s nim nejak dohadovat.. Navic dal mi sice vypoved kvuli jeho zene, ale tak trosku do nej vidim. Kdyz jsem mu rekla ze planuji rodinu, tak se netvaril a mesic na to prisel s timhle.. Jinak delam zdravotni sestru na poliklinice.
Prosim neodsuzujte me, jen se snazim najit nejake normalni reseni a jak rikam, do jine prace me hned tak nevezmou kvuli tomu, ze budu muset mit hodne volna..

tynka2904
autor
27. led 2020

@ckei vypoved je normalni jako kazda jina, jen je v ni uvede ze neni ze strany zamestnance ale tzv. dohodou. Coz na pracaku berou blbe. Nedaji mi 62% z platu ale jen 45%. Ale doktor to proste nechtel zmenit, byl na me hnusnej.. A ja holt nejsem tak prubojna uplne..

kmarie81
27. led 2020

@tynka2904 takže né dohodou ale výpovědí ze strany zaměstnance ☹... koukala sem že ste z Prahy, tam potřebují sestry všude jako sůl na pracáku se moc neohřejete . S ivf kem bych počkala až do konce zkušebky v novým zaměstnání. Všichni děláme boty, hlavu vzhůru, příště už se sebou tolik vorat nenecháte, když ste byla tímhle šéfem vyškolená...

kmarie81
27. led 2020

Jinak jestli pracujete jako zdravotní sestra tak chápu i to rizikový těhotenství, taky bych měla strach ☹

kmarie81
27. led 2020

A hlavně v novým zaměstnání neříkat, chci co nejdřív na mateřskou🙂

tynka2904
autor
27. led 2020

@kmarie81 No dohoda to rozhodne nebyla, ale musela jsem na ni pristoupit protoze mi do te vypovedi nechtel napsat "ze strany zamestnance".
Jinak hledam samozrejme v oboru, byla jsem se ptat. Jenze kdyz jsem jim popsala situaci tak nechteli nikoho kdo by treba za pul roku odesel.. V tom je prave hodne problem.
Jinak dekuji, bohuzel jsem v tomhle trdlo a radsi ustoupim nez abych delala problemy..

tynka2904
autor
27. led 2020

@kmarie81 To jsem sice nerikala, ale v nemocnici vi ze kdyz pujdu na ivf tak je jasne ze pujdu rovnou na rizikove..

kmarie81
27. led 2020

@tynka2904 rozumím, od ted neříkat nic, co je opravdu jen vaše osobní věc - ne nadarmo se dokonce ze zákona zaměstnavatel nemuže zeptat na budoucí mateřství svýh byt jen potenciálních zaměstnankyn, teda jestli ještě chcete pracovat...

kmarie81
27. led 2020

@tynka2904 jak mohli v nemocnici vědět že jdete na ivf aniž byste jim to sama řekla?

kmarie81
27. led 2020

@tynka2904 A až v novým zaměstnání začnete docházet do centra - tak propustky s razítkem CAR noste rovnou na personální/mzdové - s tím že nechcete aby o tom někdo věděl - sice by to mělo být automatické, že se to z personálního nedostane dál, ale tak pro jistotu...

tynka2904
autor
27. led 2020

@kmarie81 Ja jim rekla ze pujdu na umele oplodneni, kvuli tomu ze i budu muset mit vice volna no a oni si domyslelu samozrejme ze pak pujdu rovnou na rizikove..
No priste uz to rikat nebudu no. Ale stejne je tak trochu obejdu kdyz jim nic nereknu a pak treba za toho pul roku pujdu pryc.

kmarie81
27. led 2020

@tynka2904 takhle to neber, těhotenství je jen tvoje osobní věc - a to že třeba za půl roku odejdeš na rizikový, no to tak holt se zaměstnancema je, že nám marodí - když tě hned po zkušebce srazí auto a ty budeš rok marodit - tak to taky budou musí řešit aniž by si o tobě mysleli že jsi mrcha co je jen využila aby mohla marodit 🙂 Navíc jak říká náš jeden manažer - jen at na mateřskou jde, potřebujeme aby se i nám jednou někdo složil na důchody 🙂

tynka2904
autor
27. led 2020

@kmarie81 Mate samozrejme pravdu.. Jsem proste jeste nezkusena a asi potrebuju parkrat narazit nez budu umet jednat pohotove a neohlizet se tolik na druhe, ale hlavne na sebe!! 😇

eithelwing
27. led 2020

Určitě neříkat, co plánujete. Zaměstnavateli jste povinna říci akorát to ze zdravotního hlediska, co by mohlo překážet v práci. A to momentálně není nic.
Kdo bere mladou ženskou, tak to stejně tuší. Dělám ve školství, mezi učiteli je nás ve škole 98% žen. Ředitel prostě ví, že když vezme mladou ženu, že mu na 3-6 let zmizí. Tak to prostě je.