Dvojčátka
Ahojky, ráda bych, aby se v tomto tématu potkávaly maminky dvojčátek, protože máme trochu speciální starosti i radosti🙂 Vím, že existuje obdobné téma, ale chodí tam většinou maminky ze Slovenska...což trochu komplikuje případné srazy apod. 😉 Tak duomomači, pište!
Stručné shrnutí
- Rodiče dvojčat běžně řeší speciální výbavu a logistiku, například dvojkočárky (Peg Perego Aria Twin, Hoco Monterio Twin Dem, Jané Twin Two, Chipolino Twiny, Valco Baby Twin Latitude) a dvě autosedačky (v diskuzi zmíněná Maxi‑Cosi Priori XP), protože standardní kočárky a sedačky se často do auta nebo obchodních pokladen nevejdou.
- Předčasně narozená dvojčata (v diskuzi příklady porodů 33+1, 35+2 nebo 28. TT a porodní váhy kolem 1 750–1 970 g) často tráví čas v inkubátoru a rodiče v diskusi doporučovali rehabilitaci a Vojtovu metodu; žádanku na rehabilitaci obvykle vystavuje pediatr.
- Rodičovská organizace a finance jsou častým problémem; v diskuzi matky uváděly volbu tříleté nebo čtyřleté rodičovské dovolené, zmiňovala se částka 11 000 Kč a nespokojenost s tím, že za dvě děti je údajně jedna mateřská — toto tvrzení bylo v diskuzi kritizováno jako nespravedlivé.
Nejčastější otázky
Q: Kdo obvykle napíše žádanku na rehabilitaci nebo cvičení pro dvojčata?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že žádanku na rehabilitaci nejčastěji vystavuje pediatr; neurolog v jednom příspěvku údajně nechce psát a rehabilitaci provádí fyzioterapeut, konkrétně byla opakovaně zmiňována Vojtova metoda.
Q: Jaké dvojkočárky se v praxi doporučují pro dvojčata a jaké jsou jejich výhody/nevýhody?
A: V diskuzi byly zmíněny Peg Perego Aria Twin (uživatelka: "váží jen 8,5 kg"), Hoco Monterio Twin Dem (pozitivní reference, drobné potíže se zadními kolečky), Jané Twin Two (tandem), Chipolino Twiny (uživatelka upozornila, že boudičky se stahují dohromady), Valco Baby Twin Latitude (kompaktní model na eBay) a Dorjan Twin Cross pro terén; rodiče zdůrazňovali, že žádný model není dokonalý.
Q: Jaké autosedačky koupit pro dvojčata a co před nákupem zkontrolovat?
A: V diskuzi byla konkrétně zmíněna Maxi‑Cosi Priori XP jako používaná autosedačka; jedna uživatelka uvedla, že Babypoint Zenith se do jejího auta nevešly, proto doporučují vyzkoušet sedačky přímo v autě v kamenném obchodě.
Q: Kde koupit ohrádku nebo pěnové puzzle pro bezpečný prostor dvojčat?
A: V diskuzi rodiče zmiňovali zakázkovou ohrádku od truhláře 180×180 cm a pěnové puzzle v Hypernově za cca 200 Kč; jedna nabídka na míru 97×96 cm byla v diskuzi uváděna za 175 Kč a pěnové puzzle se rovněž kupují na Mimibazaru (mimibazar.cz).
Q: Jak zvládnout nákupy s dvojčaty v praxi?
A: Rodiče popisovali řešení: umístit dvě autosedačky do nákupního vozíku, použít jeden košík vpředu a druhý vzadu, dát děti do vajíček v košíku, nebo požádat prodejnu (uvedeny Tesco, Plus) o otevření pokladny pro vozíčkáře; mnozí raději nakupují bez dětí, pokud je to možné.
Q: Co pomáhá proti nadýmání nebo zažívacím potížím u dvojčat?
A: V diskuzi rodiče zmiňovali, že brokolice může zvyšovat plynatost, doporučovali střídání příkrmů (více mrkve a cukety, méně brokolice) a v lékárnách zmiňovali probiotika jako možnou pomoc; také se v diskuzi objevily hotové dětské příkrmy Hipp (špenát s bramborem).
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata vyžadují odlišnou logistiku a vybavení (dvojkočárky, dvě autosedačky, ohrádka), než jediné dítě.
- Žádanku na rehabilitaci obvykle vystavuje pediatr a fyzioterapie (včetně Vojtovy metody) byla v diskuzi doporučována jako preventivní.
- Předčasně narozená dvojčata často tráví dobu po porodu v inkubátoru a následuje zvýšená péče a sledování vývoje.
- Rodiče se shodují, že žádný dvojkočárek není bez kompromisů; volba závisí na prioritách (váha, rozměry, terén, ovládání boudiček).
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdili, že neurolog by žádanku na rehabilitaci nepodepsal, zatímco jiní píší, že žádanku vystaví pediatr; obě verze jsou v diskuzi prezentovány jako možné.
- Volba ideálního dvojkočárku je sporná: některé matky preferují lehké Peg Perego Aria (8,5 kg), jiné upřednostňují robustnější Hoco Monterio Twin Dem nebo tandem Jané; uváděné výhody a nevýhody se liší.
- Právní/finanční uspořádání rodičovské/mateřské dovolené: v diskuzi zaznívala kritika, že rodiče dvojčat nedostanou „druhou“ mateřskou, což někteří účastníci považují za nespravedlivé; toto tvrzení je v diskuzi sporné.
Otevřené otázky
- Který konkrétní model dvojkočárku bude v konkrétním rodinném autě, prodaném terénu a životním stylu skutečně nejvhodnější?
- Potřebují všechna dvojčata preventivně Vojtovu terapii, nebo jen ta s prokázanými odchylkami?
- Jak optimálně naplánovat a finančně zajistit čtyřletou vs. tříletou rodičovskou dovolenou pro rodiny s dvojčaty v českém systému?
Zmíněné značky a firmy
Peg Perego, Jané, Hoco Monterio, Chipolino, Valco Baby, Dorjan, Teutonia, Twin Jogger Childwheels, Spider Swing, Maxi‑Cosi, Babypoint, Tesco, Kaufland, Plus, DM, Hypernova, eBay, Mimibazar.cz, Rajce.net, Moje‑miminko.cz, Eshopbaby.cz, Hami (nutricia)
Zmíněné produkty a metody
Peg Perego Aria Twin, Peg Perego Duette, Jané Twin Two, Hoco Monterio Twin Dem, Chipolino Twiny, Valco Baby Twin Latitude, Dorjan Twin Cross, Twin Jogger Childwheels, Spider swing, Maxi‑Cosi Priori XP, Babypoint Zenith, croozer (bike trailer), ohrádka 180×180 cm, pěnové puzzle, sluneční clony na kočár, slunečník, jídelní židličky (plstové, polohovací), monitor dechu, elektrická odsávačka, Vojtova metoda (Vojtovka), rehabilitace, probiotika, Hipp dětské příkrmy, PPM (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská/mateřská dovolená (3/4 roky), žádanka na rehabilitaci
Místa a osoby
Zlín, Valašské Meziříčí (Valmez), Ostrava, Liberec, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Orlice, Vysočina, Praha, Dolní Bečva, Brno, Český Krumlov, Tábor, České Budějovice, Olomouc, Holešov, porodnice Zlín
Marti, prosimtě a to zrcátko je jen na ty přísavky? My tady v autopotřebách koupili taky takový, teda jen s jedním zrcátkem a když nám to po cestě asi 10x upadlo, tak ho Martin vzteky vyhodil 😀 Ale stálo teda jen 99,-Kč. Tohle ti drží?
Zuzi, super, že jste konečně bez teplot! A opožděná gratulace k malým narozkám! My si přejeme stejně, když jsme taky toho čvrtýho 😀
Kačí, teda závidím! My asi letos ještě nikam nevyrazíme, maximálně ke kamarádům na chatu. Děti stejně z ničeho ještě nic nemají.
Jo a holky, mám dotaz. Do kdy jste mixovaly? Já si tak nějak uvědomila, že už jim bude rok a já pořád automaticky mixuju na kašičku 😕
Ahoj holky,
Kači, super, moc jsme na vás mysleli, jak se tam máte 😉 🙂 Dětičky jsou šikulky
Chaty vypadá dobře, těším se na fotečky až budeš mít.
Veru, já začala dávat kousky tak od 9m,Jarýn s tím bojoval dlouho. Až nějak po roce snědl v pohodě kousky a někdy , když se mu něco nezdá, tak to vyplivne i teď na 18m 🙂
Třeba dneska měly gulášovku a ty brambory jsme rozmačkala, aby to neměly na takové veliké kousky.
Tak jsem chytala čůrání od 5 do 7.30. Já myslela, že se zblázním, když už jsem to vzdala a vypustila Kristýn, tak se vyčůrala, rychle jsem to chytla a upalovala k doktorovi, abych to stihla, naštěstí je Jarda doma, tak děti hlídal a potom jsme šli všichni na kontrolu. Pan doktor mi potvrdil, že jsou ATB zbytečné, takže moje tušení bylo správné ☹
Ahoj holky 😉 😉
Veru my byli s dětma min. týden na krytém bazeně a taky super, akorát Kuba je úplně bez zábran 😒 jak jednou zkusil skočit z okraje bazénku (táta ho samozřejmě chytal) tak se pak vrhal úplně jinde než manža byl a bylo mu to úplně jedno že ho tam nikdo nechytá 😝 😝 😀 😀 je hodně zbrklý. Zato Barů ta je opatrnější, nejdřív musela sedět na schůdcích a postupně jsem ji posazovala hlouběji do vody 😉 ale brzy se otrkala 😉 😵
Veru já už si to moc nepamatuju s tím mixováním 😅 ale asi tak nějak jak u Zuzky, no možná dřív, fakt nevím...
Zuzi, to je pech s těma atb. ale hlavně že je to v pořádku!
Simi neboj ona jednou s tím řvaním přestane.... ale holt jí to trvá dýl, já se tím taky uklidnuju, že se jednou přestanou vztekat a "mlátit" neboj ono to jednou příjde.....
HOlky potřebuju poradit: v sobotu budeme oslavovat a chtěla bych nějaké občerstvení, ale takovou tu klasiku (chlebíčky, jednohubky) to dělám furt 🙄 chtěla bych nějakou změnu. Tak šup sem s něčím 😉 Dík.
Dai já mám tohlehttp://www.babylife.cz/zrcatka-do-auta/, je to taková velká přísavka co se přidělává takovou páčkou(je to na tom obrázku trošku vidět) jeslti to drží pořádně zatím nevím,jakmile se přiblížím k autu a nejedeme je rykot(moooc veliký 🙂 )takže chodíme jinama,ale zatím drží 😉
Karin já se už dlouho chystám na tohle http://www.mamincinyrecepty.cz/sladke-dorty/zel... vyzkoušené to nemám,ale moc se mi to líbí 😉 jinak dělám roládu a poleju ji čokoládovou polevou a posypu barevnýma kuličkama,má to vždycky úspěch,vypadá to dobře a je to hotový za chviličku.
jo a s mixováním jsem to neřešila,Luky plival kousky ještě nedávno,takže záleží na dětičkách,on přešel zrovna na kusy 😉 místo mixování jsem pak používala sekací nádstavec 😉
Kači vítej zpět v reálu 🙂
Karin, já je do vody ještě dát nezkoušela, na té Živohošti jsem se bála, přeci jen ta voda není úplně čistá. Včera jsme byli u kamarádky, má na zahrádce bazének, jenže bylo hnusně ☹
Já dělám tohle: http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=25276
jen to dělám se sýrem a třeba se šunkovým salámem. To těsto potřu kečupem, trochu vše osolím, opepřím a dávám oregáno. Je to vynikající rychlovka.
Pak je skvělý ještě tohle: http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=18338 - dělám bez slaniny.
a taky velký úspěch má závin z listového těsta se zelím. Rozválím si listové těsto na závin. Na oleji osmahnu cibuli, pak nějakou klobásu nebo i točeňák, k tomu přidám zelí, podusím, osolím, opepřím ,trochu kečupu - nemusí být, pak to dám na to listové těsto, zabalím a upeču.
Jsou to vcelku rychlovky, ale vděčný a hlavně žravý 😀
Ahoj
Marti ta želvička vypadá úchvatně, ale jak se znám nebude se mi chtít se s tím dělat 😅 😔
chtěla bych právě jen nějaké ty rychlovky, ať jsem pak jěště k použití 😉
Veru o těch šneccích jsem už uvažovala 😉 🙂
jo a kočárek už je spravený, paní mi psala "už" včera (byl tam přes 3 týdny), ale k čemu mi to je, když manža přijede až v pátek a pro kočár pojede v sobotu 🙄 🙄
Karin, ty šneky máš hned! Fakt jsou vynikající, já je dělala při každém mejdanu, všichni se na ně pak těšili 😀
Hlavně, že už bude, ale teda trvalo jim to co?
No to teda trvalo 🙄
jěště bych možná zkusila ciulové kroužky http://www.apetitonline.cz/recepty/25-cibulove-...
a tot taky nevypadá špatně http://www.apetitonline.cz/recepty/43-krehka-pi...
ahoj holky,
jaksi vas zanedbavam posledni dobou 😒
neni tolik casu, holky mi nektere dny pres den vubec nespi - v noci nastesti spi krasne...
Kacka je po operaci jak vymenena, to uz jsem asi psala driv... tak mam doma dve certice. ale nestezuju si, je to s nima cim dal lepsi 😎
ven uz chodime prakticky jen bez kocaru i na delsi vyletiky - ale musim teda priznat, ze jak jsem drive byla proti tomu a nedovedla si to predstavit, tak ted jsem rada, ze jsme dostali takove batuzky s "voditkem" - kde je treba, tak jdou holky za ruku, ale jistim je a nemam strach, ze se neco stane, kdyz se mi vysmeknou - vypada to takhle: http://img.mimibazar.cz/foto/2/090624/14/b24376...
a co vy? prosla jsem par stran dozadu a docela to psani taky flakate 😉 a nikde jsem dlouho nevidela Market, uz sem vubec nenakukuje? (to by byla fakt skoda...)
no padim spat... tolik hodin a ja tu vysedavam u pc misto abych spala 😠
Dobré ránko,
Iss, náhodou ty vodítka vypadají luxusně a nijak podivně 🙂 Markét sem na Koníka už nechodí, našly si s tou jejich diskusí jiné stránky, kam chodí tlachat.
Holky, potřebuju se zeptat: stává (stávalo se) vám, že se prcek v noci vzbudí a hystericky pláče - dlouho a neutišitelně??? U nás to je u Jondy a celkem často se to opakuje. Já fakt nevím, co to může být...neodhadnu to ani trochu. Možná zlé sny, možná zuby, možná únava nebo obyčejné vymýšlení, že chce k nám do postele. Ale Jonášek, sotva se rozbrečí, prostě ječí a ječí a ječí...pak mám pocit, že prostě brečí a už ani neví kvůli čemu. Prostě že si "zkazí" náladu a hotovo...
A dál poslušně hlásím, že nočníkování u nás stále nic - ani omylem. Děti se posadí, zhlédnou Krtečka, vstanou, udělají loužičku vedle a já se zeptám, co to tam je? A ony spokojeně odpoví, že a-a 😀
No nic, po náročné noci si zasloužím kvalitní kafčo...jdu na něj.
Krásný den přeji !!!
ahoj holky
kačko - tak s tím řvaním neporadím, ale znám to, naše Krisý řve a řve a řve 😝 , snad to někdy přejde
za chvíli vyrážím na gyndu - po roce kojení jsem to poprvé dostala, a mám to už 4 týdny v kuse, tak držte prosím pěsti at je vše ok ☹
jinak mám dotaz, kolik toho vaše děti vypijou, kristý skoro nic, ale martínek je zase opačný extrém, v noci stáhne klidně i litr čaje a přes den tak 500-700ml čaje, včera už jsem dávala i moč na vyšetření, tak sned bude vše ok 😒
Ahoj holky,
Iss, no že se taky ukážeš 😉 🙂
Ty batůžky vypadají faklt výborně, taky je pořídím. Fakrt se mi to líbí. J nosím vodítka jen u sebe, dětem jsme je ještě nedala, ale ty batůžky jsou takové milé🙂
Kačiku, divila bych se , aby jsme to neměli stejné. Zrovna , kdyžjsi byla na dovče, tak jsem si taky stěžovala, jak se přesně budí Jarýn., dělá úplně to stejné jako Jonášek a po návrtau z nemocnioce je to ještě horší ☹ Budí se skoro každou hodinu a ječí. Ptala jsem se doktora a prý to můžou být ty sny a vůbec po pobytu v nemocnici, samo to přejde 🙂
Mám ho probudit , třeba ho štípnout do ucha nebo na něj cáknout vodu, kolikrát vypadá, že je probuzený, ale není úplně prý. Tak snad se to brzo srovná i u vás.
Navíc máme po přetažení pindíky a už třetí den pláče, protože ho to pálí, když čůrá a příští týden jdeme zase, ještě o kousek mu to musí udělat ☹ Drží i čůrání, potom ho dám do telé vody a on se konečně vyčůrá
Simi, naše Kristýn pije hrozně, furt jí to nutím. Jarýn lépe, ten tak 500ml, Kristýnka 250ml, někdy ani to né. Tedy počítáno bez mlíka a kaše.
Zuzi proč vám ho přetahovali????Lukymu to skoro nejde ale dr.říkala,že zatím dobrý,ono jak budou bez plínek tak si za něj budou tahat a trošku to uvolní,snad.Jejda.
Leni já nějak nemůžu najít kde se to dá koupit.Vypadají fakt dobře ty baťůžky,to jsem ješte nevyděla,ale jdu do nich 🙂 dáš odkaz na koupi??já jsem bezradná,vůbec tam neumím hledat 🙂
Ahojky Marti, já je taky hledala na MMB a nenašla jsem je, jen nějaký berušky a netopýry 🙂
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=20329073&tab=2
Ty co psala Iss, taky nevidím 😒 vypadají dobře.
No nám říkal doktor, že do tří let je čas, ale čím dřív tím líp, potom už by ho nepřepral 😒 Jen mu to trochu uvolnil a ještě by to prý chtělo. Chudák dneska taky trpě
už jsem to našla,tak kdyby někdo tápal jako já http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=24376748&tab=0 🙂
a ještě levnější http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=20328852&tab=0 😉
ahoj holky,
ta vodítka jsou fakt super. sice se mi víc líbí ta od iss, ale ta cena to je síla, asi pořídíme netopýra a berušku 😉
No právě,hned jsem se pro to nadchla,ale cena je šílená,ty lidi na nás prostě vydělávají.... 🙂 zkusím se zeptat tchýně,jeslti by jim to nekoupila 😀
Ahoj holky!
Simi, já když to poprvé dostala, tak jsem to taky měla 4 týdny v kuse, měla jsem strach, tak jsem doktorovi volala a prý je to normální.
Jinak plánujeme dětem k ročku koupit v Ikee stolek a dvě židličky z té série Mamut, není to moc brzo?
A kdy jste kupovaly takový ty motorky - odrážedla? Chtěla bych je k Vánocům.
Strašně se mi líbí tyhle, ale jsou hrozně drahý 😢
http://www.detskydesign.cz/index.php?cPath=86_88
veru - tak já byla včera na gyndě, prohkížel mě asi 15 min, i ultrazvuk uděla a dal mi prášky na zastavení krvacení změnil antikoncepci, jen ted asi tak měsíc nebudu chráněná, super 😝 😝 😝 😝 😝
nejde mi otevřít ten tvůj odkaz, jinak já ta odrážedla ještě nepořídila, jedno máme po petovi, ale zatím schované v garáži, nemá nervy na to, je hládat ještě na odrážedle, stačí že martínek chodí, kristý se začíná pouštět do toho ještě odrážedlo - děkuji, nechci 😝
ty ceny jsou fakt děsné, ta drahá vodítka, by u nás asi neprošla
Jsou strašně drahý, my na ně koukali na veletrhu haček. Tak asi koupíme pak ty plastový motorky za 300,- nebo kolik stojí. Nejhorší je, že musíme kupovat všechno dvakrá že jo? ☹
Ahoj.
My jsem to teď také řešili, jestli koupit odrážedla, ale nakonec jsem se rozhodli koupit už trojkolku, která je i s vodící tyčí. Takže ze začátku se budou jen vozit a až budou větší, tak si budou šlapat. Líbí se nám tato, je to taky drahé, ale myslím si, že to vydrží dlouho .. http://www.detskyraj.cz/zbozi/6803-ofrat-leonardo-
K tomu nočnímu křiku: řešily jsem to také u nás v srpnu a jedna kočka doporučila dávat na noc čaj s meduňkou a malému křiklounovi se hned ulevilo a už spinká bez nočních můr. Tak to zkus, Halkac, vyzkoušet.
Juliet,jedna mamka mi tohle rozmluvila,že to nemůžou děti ušlápnout.Nevím jaké máš dětičky,ale moji drobci nedošáhnou ani z těhle a to je nám rok a půl pryč 😀 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=24223852 😀 takže tříkolky u nás hrozí nejdřív příští rok 😉 ale zase chodí na písek mladší chlapeček,teda kus chlapa 😅 a v roce jezdí jak drak,no asi fakt záleží na tom,co dítě dokáže a i kolik má síly,Luky třeba vyleze po žebříku na klouzačku,ale Máťa se nevytáhne ani na první šprušli. A už máš vymyšlené,jak budeš jezdit s obouma?jeslti to půjde utlačit jednou rukou tak určitě poreferuj,mě se to taky líbí,ale mě se líbí všechno,jen mít prachy na nákupy 😀
Musím se pochlubit,chtěla jsem si už dávno vyměnit kočárek Hauck-golfky za Peg perego Aria twin,jenže mi všichni doma říkali,že na co,no ale já to stejně udělala a nemůžu si je vynachválit.jdou řídit jednou rukou,takže si dám vklidu zmrzlinu a můžu jet i s deštníkem,což jsem u Herqula nezvládala,dolů dám motorečky(ten odkaz nahoře,trénujeme,ale moc to klukům nejde) a ještě je úplně lehoučký.Sice hrkač,ale to jsou golfky všechny.A na ty moje trpaslíky je fakt akorát.děti co maj o pár kilo víc to maj asi těsný,ale my si nestěžujem.sledovala jsem diskuse na www.dvojcata.cz a tam byly samé špatné vlastnosti kočárku,no není asi nad vlastní zkušenost.
Jo a Dai to dvojzrcátko v autě drží,přísavka je pořád na stejným místě 😉
ahoj holky,
máme doma maroda, kristý má přes 38 , dostala čípek a 2 zábaly, tak snad už ji bude líp. ach jo ☹
Simi už to přešlo,nebo je to něco vážnějšího?Vy mě ale děsíte s těma teplotama.Já ani pořádně nevím jak se ty zábaly dělají,někdo říká že jen ruce a nohy do vlažného ručníku,někdo že hrudníček,jak je to správně????
ahoj holky,
tindo - tak přes den byla jakštak, ale o půlnoci, bysme na ni i topinku udělali, dali jsme čípek, 3 zábaly - velkou plenku do studené vody, zabalit celé tělíčko a pak do suché osušky, jak to trochu oteplá - a to je během vteřiny, vybalit, znovu namočt a zopakovat
byli jsme u doktorky a snad to bude ze zubů, roste ji jich asi 6 naráz + stoličky ☹

Ahoj holky, jsem zpět! Včerejšek byl ještě hektický - prostě klasický návrat z dovolené. Praní, vybalování, uklízení, zalívání kytek....Nemohla jsem se dočkat všedního dne, až ráno zaliju kafíčko a sednu k internetu.
Dovča se moc vyvedla. Děti mě překvapily - zvládly to bravurně. Jen se prodloužila doba ukládání, ale na to, že jsme spali všichni v jedné místnosti, byly noci luxusní. Prostředí naprosto fantastické: chata úžasná, přesně pro děti. Jen ten dvorek nebyl ideální pro sotva chodící dětičky (schůdky apod.) Ale hned za chalupou lesy s praváky a tunami borůvek, jezdili jsme po výletech- na Soláň, procházka kolem přehrady..., protože túry děti ještě nezvládnou 😀
Tak kdyby někdy někdo potřeboval, házím odkaz na ubytování - www.chata-horni-becva.cz (cena za objekt za noc 1300,-, ale vejde se tam moooooc lidí)
A jdu dočítat Vás🙂