Dvojčátka
Ahojky, ráda bych, aby se v tomto tématu potkávaly maminky dvojčátek, protože máme trochu speciální starosti i radosti🙂 Vím, že existuje obdobné téma, ale chodí tam většinou maminky ze Slovenska...což trochu komplikuje případné srazy apod. 😉 Tak duomomači, pište!
Stručné shrnutí
- Rodiče dvojčat běžně řeší speciální výbavu a logistiku, například dvojkočárky (Peg Perego Aria Twin, Hoco Monterio Twin Dem, Jané Twin Two, Chipolino Twiny, Valco Baby Twin Latitude) a dvě autosedačky (v diskuzi zmíněná Maxi‑Cosi Priori XP), protože standardní kočárky a sedačky se často do auta nebo obchodních pokladen nevejdou.
- Předčasně narozená dvojčata (v diskuzi příklady porodů 33+1, 35+2 nebo 28. TT a porodní váhy kolem 1 750–1 970 g) často tráví čas v inkubátoru a rodiče v diskusi doporučovali rehabilitaci a Vojtovu metodu; žádanku na rehabilitaci obvykle vystavuje pediatr.
- Rodičovská organizace a finance jsou častým problémem; v diskuzi matky uváděly volbu tříleté nebo čtyřleté rodičovské dovolené, zmiňovala se částka 11 000 Kč a nespokojenost s tím, že za dvě děti je údajně jedna mateřská — toto tvrzení bylo v diskuzi kritizováno jako nespravedlivé.
Nejčastější otázky
Q: Kdo obvykle napíše žádanku na rehabilitaci nebo cvičení pro dvojčata?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že žádanku na rehabilitaci nejčastěji vystavuje pediatr; neurolog v jednom příspěvku údajně nechce psát a rehabilitaci provádí fyzioterapeut, konkrétně byla opakovaně zmiňována Vojtova metoda.
Q: Jaké dvojkočárky se v praxi doporučují pro dvojčata a jaké jsou jejich výhody/nevýhody?
A: V diskuzi byly zmíněny Peg Perego Aria Twin (uživatelka: "váží jen 8,5 kg"), Hoco Monterio Twin Dem (pozitivní reference, drobné potíže se zadními kolečky), Jané Twin Two (tandem), Chipolino Twiny (uživatelka upozornila, že boudičky se stahují dohromady), Valco Baby Twin Latitude (kompaktní model na eBay) a Dorjan Twin Cross pro terén; rodiče zdůrazňovali, že žádný model není dokonalý.
Q: Jaké autosedačky koupit pro dvojčata a co před nákupem zkontrolovat?
A: V diskuzi byla konkrétně zmíněna Maxi‑Cosi Priori XP jako používaná autosedačka; jedna uživatelka uvedla, že Babypoint Zenith se do jejího auta nevešly, proto doporučují vyzkoušet sedačky přímo v autě v kamenném obchodě.
Q: Kde koupit ohrádku nebo pěnové puzzle pro bezpečný prostor dvojčat?
A: V diskuzi rodiče zmiňovali zakázkovou ohrádku od truhláře 180×180 cm a pěnové puzzle v Hypernově za cca 200 Kč; jedna nabídka na míru 97×96 cm byla v diskuzi uváděna za 175 Kč a pěnové puzzle se rovněž kupují na Mimibazaru (mimibazar.cz).
Q: Jak zvládnout nákupy s dvojčaty v praxi?
A: Rodiče popisovali řešení: umístit dvě autosedačky do nákupního vozíku, použít jeden košík vpředu a druhý vzadu, dát děti do vajíček v košíku, nebo požádat prodejnu (uvedeny Tesco, Plus) o otevření pokladny pro vozíčkáře; mnozí raději nakupují bez dětí, pokud je to možné.
Q: Co pomáhá proti nadýmání nebo zažívacím potížím u dvojčat?
A: V diskuzi rodiče zmiňovali, že brokolice může zvyšovat plynatost, doporučovali střídání příkrmů (více mrkve a cukety, méně brokolice) a v lékárnách zmiňovali probiotika jako možnou pomoc; také se v diskuzi objevily hotové dětské příkrmy Hipp (špenát s bramborem).
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata vyžadují odlišnou logistiku a vybavení (dvojkočárky, dvě autosedačky, ohrádka), než jediné dítě.
- Žádanku na rehabilitaci obvykle vystavuje pediatr a fyzioterapie (včetně Vojtovy metody) byla v diskuzi doporučována jako preventivní.
- Předčasně narozená dvojčata často tráví dobu po porodu v inkubátoru a následuje zvýšená péče a sledování vývoje.
- Rodiče se shodují, že žádný dvojkočárek není bez kompromisů; volba závisí na prioritách (váha, rozměry, terén, ovládání boudiček).
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdili, že neurolog by žádanku na rehabilitaci nepodepsal, zatímco jiní píší, že žádanku vystaví pediatr; obě verze jsou v diskuzi prezentovány jako možné.
- Volba ideálního dvojkočárku je sporná: některé matky preferují lehké Peg Perego Aria (8,5 kg), jiné upřednostňují robustnější Hoco Monterio Twin Dem nebo tandem Jané; uváděné výhody a nevýhody se liší.
- Právní/finanční uspořádání rodičovské/mateřské dovolené: v diskuzi zaznívala kritika, že rodiče dvojčat nedostanou „druhou“ mateřskou, což někteří účastníci považují za nespravedlivé; toto tvrzení je v diskuzi sporné.
Otevřené otázky
- Který konkrétní model dvojkočárku bude v konkrétním rodinném autě, prodaném terénu a životním stylu skutečně nejvhodnější?
- Potřebují všechna dvojčata preventivně Vojtovu terapii, nebo jen ta s prokázanými odchylkami?
- Jak optimálně naplánovat a finančně zajistit čtyřletou vs. tříletou rodičovskou dovolenou pro rodiny s dvojčaty v českém systému?
Zmíněné značky a firmy
Peg Perego, Jané, Hoco Monterio, Chipolino, Valco Baby, Dorjan, Teutonia, Twin Jogger Childwheels, Spider Swing, Maxi‑Cosi, Babypoint, Tesco, Kaufland, Plus, DM, Hypernova, eBay, Mimibazar.cz, Rajce.net, Moje‑miminko.cz, Eshopbaby.cz, Hami (nutricia)
Zmíněné produkty a metody
Peg Perego Aria Twin, Peg Perego Duette, Jané Twin Two, Hoco Monterio Twin Dem, Chipolino Twiny, Valco Baby Twin Latitude, Dorjan Twin Cross, Twin Jogger Childwheels, Spider swing, Maxi‑Cosi Priori XP, Babypoint Zenith, croozer (bike trailer), ohrádka 180×180 cm, pěnové puzzle, sluneční clony na kočár, slunečník, jídelní židličky (plstové, polohovací), monitor dechu, elektrická odsávačka, Vojtova metoda (Vojtovka), rehabilitace, probiotika, Hipp dětské příkrmy, PPM (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská/mateřská dovolená (3/4 roky), žádanka na rehabilitaci
Místa a osoby
Zlín, Valašské Meziříčí (Valmez), Ostrava, Liberec, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Orlice, Vysočina, Praha, Dolní Bečva, Brno, Český Krumlov, Tábor, České Budějovice, Olomouc, Holešov, porodnice Zlín
cau holky,
jsem nejak zapomnela zalistovat a rikam si, jaktoze tu nikdo neni a nepise 😀 ale uz vsechno vidim...
u nas se po obede vyjimecne spi, vetsinou usne jen jedna a jak zacne usinat druha, tak se zacne budit ta prvni... ale dnes mam teda chvilku na relax, tak jsem si uvarila kakao 😉 a popijim ho a procitam konika
jak se holky vzbudi, tak asi pujdem na zahradku, uz tam bude stin a snad trochu chladek... jinak je tu totiz zase dnes silene vedro - kde maji meteorologove konecne to ochlazeni?? 😠 😠 😠
elis ahoj, jojo, jak pise simca, taky mam dojem, ze nejstarsi prcky tu ma daniellka 🙂
chtěla jsem se zeptat, taky ty Vaše dítka tak padají? u nás je to katastrofa - Barča stojí a přímo z toho stoje padá na hlavu 😢 sice už se naučila slézt ale ne vždy se jí to podaří. Kuba už se taky začal stavět tak padá taky 😒 a já nestíhám chytat 😠 😢
kuzelko u nas se stoji uz dlouho... a pada taky 🙂 ze stoje teda padaji holky na zadek, to se naucily rychle... jenze treba Kacenka umi spadnout i ze sedu - na hlavu ☹
🙂 ahojky,
issaga - díky holky za odpověď, jen tak abych byla trošku v obraze 😀 jo to ochlazení má přijít bohužel teď v sobotu, a my máme svatbu, jsem z toho patřičně rozhozená ☹ ☹ ☹ takový přípravy a pak to selže díky počasí, ach jo, holky budu muset navlíct, a fotky v bouřce nevím nevím......
☹
Ahojky, tak jsem zase po pětihodinovém kočárkování doma a užívám chvíle klidu🙂 Děti se snaží usnout, tak doufám a držím jim pěsti 😉
Holky, naše děcka jsou taky poměrně uplakaná - nemyslím si, že bych je až tak naučila na ruce, na náruč, na chování...ale jednoznačně se v ní uklidní, takže po delším pláči už to nevydržím a pochovám je. Říkám si, že se musí hrozně nudit - celý den leží a koukají z jedné perspektivy. Navíc se potřebují poňuchňat, pomazlit, tak jim to chci dopřát.
Elis - ty se budeš vdávat nebo jdete někomu na svatbu?
Ahojky holky,
vítám nové mámy 🙂 ,už jsem vás konečně dočetla....
Zuzi-váhu mají opravdu skoro stejnou,oni se pěkně dohání a čím starší,tím jsou si podobnější.Až přidám do alba fotky,tak kukni 😉
Fiallinka-gratuluji!!!! 😀 😀 My máme taky dvy klučíky-Ondru a Kubu-dvojvaječní,ale vypadají jak jednovaj.-kukni 😉
-kočárky na balkon máme dva,ale spali v tom tak pětkrát,musí se s nimi jezdit-*záleží,jací budou....
-podložky-mám také froté-pratelné
Jinak holky,
byli jsme dnes v té neonatolog.poradně-Ondra víceméně bez problémů,Kuba je líný s držení hlavy na bříšku,musíme doma trénovat.Zatím nás na žádné cvičení neposílají,tak uvidíme...Jinak vývojově odpovídají o ten 1.5měsíc později.Ale chválila je,dokonce se i smáli,to u nás u doktora nebývá zvykem 😉
Zítra s nima chceme vyrazit do ZOO-Lešná,tak jsem zvědavá!Dám vědět jací byli??
Holky,co máte zhruba stejná dvojčátka-kdy vám vyrostl první zub?Pořád si do pusy něco rvou.
Jo a Kaci,Zuzi,Marki-Ondrašek se naučil spávat v té postýlce,zatím,ať to nezakřiknu!!Ale Kuba spí se mnou-je to vztekloň-nemám na to nervy,nevím,kdy se to naučí.Jinak už měli dvakrát i přesnídávku-to jim jede a na noc rýžovou kaši,alwe že by spali lépe-to se nedá říct.
Tak jsem vychrlila to podstatné,mějte se hezky 🙂
Gapko,my máme druhé první zuby teď (8měs a 2dny),ty první byly tuším dva týdny zpět.Ale slintali jak bernardýni a pořád něco kousali(nejlépe mě)už dloouho
Kači,tobě vydrželi 5hod v kočárku?Nemožné 😀
elis,pokud se vdáváš ty,tak když prší,tak prší štěstí 😉
jinak Luky taky padal až na hlavu,ale asi po 3 týdnech zjistil,že je to lepší do sedu,ale občas se mu to nepovede 😒
jdu taky na kakao,se mi začaly sbíhat sliny jak sem to četla.
Ahojky...
Kuželko musím zaklepat...až na ten nešťastný Davídkův letecký den....na hlavičku nikdy nepadali...vždycky lupli na zadek...
Krista od začátku ,když jí to z toho sedu vzalo až do lehu...tak to nějak instinktivně brzdila...že tu hlavičku na zem vlastně jen položila...
Elis jestli se vdáváš Ty tak to gratulace...a jak holky píšou..určo bude pršet štěstí 😵
a zoubky...slintáme snad od třech měsíců jka bernardýni..do pusy si rvou úplně vše...a zuřivě...a po zubech není ani památka 😀 😝
Kačko..teda 5 hodin kočárkovat....ti moji už pěknoě dlouho nechtějí v kočáru spát..a tak dlouho v kočárku by asi nevydrželi... 😀 tak to máš super,že jsou takoví hoďnoučcí 😵
Gapko..no vidíš....Ondrášek se už naučil...a určo to přijde i u Kubíčka.. 😵
vy jste se teda rozkecaly 😉 právě jsem Vás dočetla
my pořád válčíme ve třech - kluci se nám vrátí v neděli už se nemůžu dočkat ☹
ještě mi to nespí, musím za nima mějte se pěkně a všem krásnou dlouhou noc 🙂
gapko my jsme meli prvni zuby v peti a pul mesicich a v osmi mesicich uz mela kazda z holek 8 zubu... to trva doted, budeme mit pristi tyden jedenact mesicu
elis taky gratuluju, jestli to bude tva svatba 🙂
Dobrý večer,
tož my jsme sirotci - tatínek jel jako předvoj na naší chatu (říkal, že posekat trávu, my ale víme, že hlavně si jel hlavně zachytat ryby🙂 Děti zatím příliš nezlobí, i když od půl jedné se mnou spal Jonda v posteli🙂 No a zítra si zachyatujeme i my, hurarararara.
Prý že mi vydržely děti pět hodin v kočárku, ha ha ha ha ha. Tak, holky, abych to uvedla na pravou míru.
Děti vydrží v kočárku cca hodinu a to zásadně na břichu, kdy z něj koukají ven! Pak je na chvíli převrátím na záda, oni na chvilenku (většinou s řevem) usnou...no a pak se uchýlím do zahrádky nějaké příjemné restaurace a tam - pokud jsem s bezdětnou kamarádkou - jsou s námi u stolu, pokud jsem s kamarádkou-maminkou - tak jedno zase pase v kočárku a druhé mám na rukách a tak si je různě přehazuju. Posedíme hodinku a pak znova dokolečka🙂
Se zoubky jsme na tom jako Markétka - sliníme, rveme do hubičky vše a NIC! Zatím mi to vůbec nevadí 😀
Simi, to se ti musí stejskat, co? Doma máš s dvojkama teď takový klídek 😀 😀 No fakt, já ty trojmaminky O.B.D.I.V.U.J.U.
Gapko, neboj, on se to spaní v postýlce jednou naučí i Kubíček. Jednou jo...To mi připomíná:mám kamarádku, která uspává svého synka tak, že ho poplacává po plenečce v rozkroku. A teď mi říkala: "Musím ho to do puberty odnaučit🙂"
Tak maminečky, jdu zase chrnět, přiklušu ráno🙂
Pusu a klidnou dobrou!
Dobré ránko holky,
tak mi dnes budíček v 5.50h 😝
za to ale usnuli v 20.45h,první kojení v0.30h,druhé v 4.30h-to je u nás výkon!!!
Chystáme se na ten výlet,tak snad bude vše vpoho,pak se ozvu
Simi-tak jaká byla noc,stejně jsi šikulka 😀 😀
papa-hezký horký den 🙂 🙂
Ahoj holky🙂
Elis, já bydlím taky v kopci a kolem jsou jen kopce, takže si to taky pěkně s kočárkem užívám, ale jsem s ním spokojená. Hlavně ta rotace předního kolečka viď🙂, to je paráda🙂
Issage, tak brzo zoubky, my zatím jako u kačenky stále žádný 😒 😀
Kači, užij si chatičku, bude to fajn 😉 😀
Gapko, veliká gratulace, že Ondrášek spínká v postýálce a neboj, Kubík se nedá a bude brášku následovat 😀
Tindro, Markét já se teda nechci nějak vychloubat, ale u nás se vydrží v kočárku 4-5h. Jezdíme každý den a děti jsou fakt k nepoznání než doma, tak jsem s nima co nejdéle a jak už jsem psala, mám kámošku na kočárkování, která je šílenec a chodí a chodí, ale já jsem ráda, jinak bych si někde dřepla a nedonutila se 😉 😀
Usnou tak na 20-30min dýl né 😀
Simi, už se dočkáte a jste šikulky 😀
Ahojky
koukám že mám pěkně nešikovný děti 😀 (asi to mají po mě, já padala furt) Barča už stojí skoro měsíc a furt padá na hlavičku, ach jo 😖
zoubky - Barči se vyklubali dva v šestém měs. Kubovi až v osmém jeden zoubek.
u nás kočárek - tragédie, vždycky v kočárku řvala B. ta se ted trochu uklidnila a zas řve K. takže vylej nalej. jinak vydrží v kočárku tak max. 2,5 hodky pak s nima šijou všichni čerti.
dobré ránko holky, nevím jak vy ,ale já jsem už ted tak moc unavená, že bych mohla jít hned spát, no nic jdu si uvařit kafíčo, uspat prcky a zavolat klukům k moři jak se vysapli oni, 😉
všem přeji krásný den, mimiškům pusinu 😉
bre ranko,
u nas se vstavalo pred sestou, ale po snidani jeste holky usnuly
ja se musim pochlubit, ze holky v kocarku taky vydrzi v pohode nekolik hodin... kdyz jen spi treba na zahrade a nejede se, tak hodinu az tri... ale kdyz jsme na prochazce a jezdime a povidame a koukame vsude kolem, tak vydrzi dyl nez ja s nimi takhle chodit 😀
Elis, teď koukám na fotečky a máte trochu jinou barvičku kočárku. Už jsou takovou viděla u jednokočárku. Já mám tu kombinaci hnědo-oranžovou a ty máš takovou do šediva viď?
To jen tak pro zajímavost. Jinak jsem koukala na fotečky a holky jsou kouzelný 😀 😀 😀
Simi, já jsem taky docela unavená, ale neboj to dáme 😀
Kuzelko nemáš nešikovnmé děti. Tak já tě poteším ju? Náš Jaroušek se poprvé přetočil na bříško (jiné děti už lezou) ve středu a to mu je 7,5měsíce. 😵 Nedá se to srovnávat, já už raději také nesrovnávám 😀
elis...holky jsou fakt kouzelné, ted jsem kukla na fotky, a jestli se vdávaš Ty tak taky vše nej, nej a at se vám to vydaří 🙂
Ahoj holky.. 🙂
Kuželko..nešikovné děti....tak poslouchej..NIkolce je 5 a padá venku dodnes 😀 😀 i na rovince 😀 a zrovna předevčírem...nějak netrefila futra..a má bouli na čele jak blázen..je na tom hůř než dvojky 😀 😀 😀
Kačko užij si chatu..závidím 😵 😵 mě už ani nepřijde,že jsme někde byli....,ale po rodinné radě jsme se domluvili,že do budoucna nebo když s eněco naskytne..tak nějakou chatičku pořídíme...
u náís je to tak,že Krista doma lítá jak čert,ale vkočárku je to vege´ták...,problém začne,když je unavená..a
nemůže v něm usnout(v postýlkách usíná bez problémů),David..ten už jak začal capat za ručky...tak to vyžaduje i venku..a v kočárku moc nevydrží....,ale za to v něm usne v jakékoliv poloze 😀 😀 každý z jiného těsta 😀
mě už se blíží období,kdy budou lítat i venku...a docela mě to děsí...jak se každý rozběhne na jinou stranu 😝
jdu uložit děti... 🙂
Tak dobře holky děcka teda nejsou vůbec nešikovný 😀
jenom za dopoledne K spadl 2x na hlavu a B. 3x 😅 😒
ale jinak jsou šikovný 😀 😀
kuzelko...a neuvažovalas o přilbě, je speciální pro děti. když se učí chodit , mrkni na www.babydream.cz
v ostatních kojeneckých potřebách stojí kolem 700,-- Kč
koukla jsem na odkaz a mám z toho smíšené pocity 😕
musím o tom popřemýšlet, není to špatný nápad vůči těm nárazům a otřesům ale na druhou stranu je to zvláštní jak by mi tu pobíhali děti s helmama
uvidíme dík za tip 😉
No na ty helmy jsme koukala jak jsem byla těhu..tak yjsem měla z toho smíšené pocity 😀
ale teď vím,ž eby mi byly na nic...ti moji raraši nesnesou nic na hlevě..i čepky,kloboučky...je problém 😝
holky jak chodíte s dětma ven sami?
já beru jedno dítko do autosedačky a druhé na ruku a kabelu přes rameno (skoro vždycky jsem rudá jak rak) - nevlezu se s kočárkem ani do výtahu a ani do dveří co jsou před výtahem, ale nevím jak to budu zvládat až budou větší a těžší, pak už si pěkně půjdou sami 😀 😀
Byla jsem na velkém UTZ, hlavička, měření, vše v pořádku.
Doktorka našla ale nález (levá pánvička ledv. dilatovaná v předozad. průměru 7,7mm.
Příští týden 27.8. musím do Prahy na Gennet, ještě tam mi budou dělat UTZ, popř. odběr
plodové vody.
Jinak výstedky z krevních testů scraning byli negativní (ten první v tom 13tt jsem prý měla
něco zvýšené riziko 1 : 228) ☹ ☹ ☹
Pak mluvila že to může třeba souviset s Dow. syndromem, ale to si myslím, že je to nějaká
blbost, to je přece duševní onemocnění a je když je zvýšená dutinka v ledvině
Jinak rodit budu muset v Praze říkala, budu muset být do konce těhotenství hodně sledovaná
a rodit v té Praze, že tam se o mimi postarají.
Co si o tom myslíte????

elis...nejstarší dvojčátka tu má asi Danielka 😉