Roční dvojčátka. Jaké máte radosti/starosti?
Ahojky holky podělte se, jaké máte radosti i starosti s ročními dvojčátky. ..... 🙂
Stručné shrnutí
- Vývoj motoriky u ročních dvojčat se výrazně liší i v jedné rodině; někteří děti začnou chodit už kolem 11 měsíců, jiní se pohybují po čtyřech nebo chodí kolem nábytku a dělají jen několik kroků.
- Spánek a krmení u ročních dvojčat bývá velmi variabilní; někteří spí celou noc (např. 18:30–8:30), jiní se budí každé 2 hodiny, rodiče kombinují kojení, Sunar, kaše a přesnídávky a používají produkty jako Activia, Žervé a Glukopur.
- Praktická řešení pro provoz s dvojčaty v diskusi zahrnovala dvojčecí kočárky a golfky (Peg Perego, Chicco, Cosatto, Zopa), vodící kšíry, monitory dechu (možnost zapůjčení za ~150 Kč/měsíc nebo zapůjčení z porodnice na ~1000 Kč), a u neštovic použití Fenistil kapek; vakcína Priorix tetra byla zmiňována s cenou kolem 1700 Kč za dávku.
Nejčastější otázky
Q: Od kdy začít s nočníkem u dvojčat?
A: Rodiče v diskuzi začínali vyzvedávat děti na nočník už od cca 10. měsíce, pravidelně ráno a po obědě; jiní uvádějí pozdnější začátek kolem 1 roku a používání plen až do dvou let.
Q: Jak řešit neštovice u malých dětí a očkování proti nim?
A: Při neštovicích rodiče hlásili tři večery s teplotou kolem 38 °C a silné svědění, používali Fenistil kapky proti svědění; vakcína Priorix tetra (spalničky, zarděnky, příušnice, neštovice) byla v diskuzi zmiňována s jednou dávkou kolem 1700 Kč a někteří rodiče kvůli ceně očkování odmítli.
Q: Jaké kočárky a golfky se pro dvojčata osvědčily?
A: V diskusi byly zmiňovány modely Peg Perego Aria Twin, Peg Perego (obecně), Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Cosatto, Zopa Jumper, ABC Design Zoom a Herqules (Herqules twin raptor); rodiče chválili Chicco Twin za možnost projet 80cm dveřmi a varovali, že Herqules twin raptor je hodně těžký.
Q: Dávat dětem kšíry (vodící postroj) nebo ne?
A: Někteří rodiče označili vodící kšíry za „úžasná věc“ pro bezpečnost na procházce, jiní se s nimi necítili dobře („přijde mi to jak pro pejsky“), takže použití závisí na preferenci rodiče a místu procházky.
Q: Jak udržet příkrmy teplé při venčení nebo výletech?
A: Rodiče doporučují dát horký vařený příkrm do termoobalu nebo lahve/krabičky a případně zředit skleničky teplou vodou z termosky; toto řešení bylo zmiňováno jako praktické pro zachování teploty jídla.
Q: Jak fungují monitory dechu pro dvojčata a stojí za to je koupit?
A: Uživatelé zmiňovali, že některé monitory s dvěma podložkami fungovaly nespolehlivě a že je potřeba mít ideálně jeden monitor na každé miminko; půjčovné bylo uváděno kolem 150 Kč/měsíc nebo jednorázově cca 1000 Kč za delší zapůjčení z porodnice.
Závěry z diskuze
Shoda
- Výchova ročních dvojčat je energeticky náročná a vyžaduje hodně organizace a kompromisů s úklidem a časem.
- Rodiče často kombinují kojení s umělým mlékem Sunar, kašemi a přesnídávkami a používají výrobky jako Activia nebo Žervé.
- Dvojčecí kočárky a golfky jsou běžné řešení pro venkovní pohyb s dvojčaty a výběr modelu závisí na šířce dveří a ovladatelnosti.
Sporné názory
- Použití vodících kšír: pro bezpečnost na procházce versus nelibost z „používání postroje jako pro psa“.
- Spojená rukojeť u dvojčecích golfek: někteří rodiče preferují spojenou rukojeť kvůli lepší ovladatelnosti, jiní to považují za zbytečné a ozkoušeli si bez ní.
- Očkování proti neštovicím: někteří rodiče zvažují vakcínu Priorix tetra, jiní kvůli ceně (uváděna kolem 1700 Kč za dávku) očkování nevolí.
Otevřené otázky
- Jak jsou kapacitně řešeny zápisy dvojčat do mateřských škol a jaká jsou konkrétní pravidla přijímání dvojčat?
- Kdy je optimální věk a metoda pro přesun dvojčat do samostatných pokojů a pro jejich samostatné noční spaní?
- Jak nejlépe vybrat konfiguraci kočárku/golfek pro úzké vstupy a městské prostředí?
Zmíněné značky a firmy
Priorix tetra, Sunar, Activia, Žervé, Glukopur, Fenistil, Peg Perego, Chicco, Zopa, ABC Design, Cosatto, Chipolino, Herqules, IKEA, Nanny, Mimibazar.cz
Zmíněné produkty a metody
kšíry (vodící postroje), nočník, Vojtovka, Priorix tetra, Fenistil kapky, termoobal, monitory dechu (dvě podložky), Sunar, žemlovka s Glukopurem, golfky, dvojčecí kočárky (Peg Perego Aria Twin, Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Herqules twin raptor, ABC Design Zoom)
Místa a osoby
Čestlice, Milíčovský les, Hostivařská přehrada, Praha 4, Háje, Lhotka, policejní akademie
@zuzau2 - ahoj, jeee tak to si uživáte ☹ Nám nabídla doktorka vakcínu priorix tetra, jenže jedna dávka stojí kolem 1700 Kč (je to očkování proti spálničkám, zárděnkám, příušnicím, neštovivím), tak říkala, že se mám rozhodnout..Ale očkovat proti neštovicím nebudeme, no tak snad když to dostaneme tak to bude mít lehký průběh 😔
@weroniika - tak Ty jsou úžáááásné!!! Jsou na sebe hodně podobné jako vejce vejci 😀 😎
@gammaray - my jsme taky ve fotoateléru v roce - bohužel Anička se nechtěla vůbec fotit, tak má snad 2 fotky? Ještě uplakané 😖 V poslední době, kde se hnu, tak ona za mnou, pořád se chce jen na rukou nosit, ale chodit to neeee....Nevím, zda to není opožděná separační úzkost 😔
@bejatka333 můj mail je anevin@seznam.cz
Tak mě ted dělá Anička to samé🙂,nikdo cizí se k ní nemůže přiblížit.A stále by se chtěla chovat,to Karolínka ne,ta je stále v pohybu a musí pořád něco objevovat.
jé nám zrovna neštovice končí, už mám pocit, že se doma zblázním! Normálně chodíme 2 krát denně ven a teď nic ☹ Jinak holky jsou pořád kojené, máme příkrm v poledne a před spaním kaši no, ale budí se co dvě hodiny. Usínají tak po 19h, to vydrží spát tak do 22h no a potom co ty dvě hoďky kojíme a vstáváme před 7h. Takže už sotva lezu 🙂 Jak to bylo u Vás? Lékařka říká, že je to návyk, že chtějí maminku, jenže oni fakt pijí, tak už nevím ☹
Jinak ty neštovice zvládly docela v pohodě, obsypané sice úplně celé, 3 večery teplota 38 a dost je to svědilo tak jsme dávali Fenistil kapky, ale nejhorší fakt je těch 14 dnů doma 🙂
@darenn Mě se Karolínka odstavila sama v 10měsících a od té doby spí celou noc,předtím se budila tak jednou,ale zato Anička se budí po dvou hodinách celou noc a to si jenom cucne a je spokojená,ale přes den nechce jen jak jdeme spát. 🙂 Asi je to jenom o zvyku,ale počkáme až se odstaví sama jako Karolínka.
Ahojky my jsme na sunaru s kaší a spíme celou noc .... děti se budí mezi 7-8 hod.,akorát v noci dáváme Lukyskovi dudak trošku je závislý 😒 , jo chtěla jsem se zeptat jak krmíte děti při obědě postupně nebo to střídáte????pa
také krmím jednou lžičkou a jak pěkně dlabou, hlavně aby druhá nedostala dvakrát 🙂 Je sranda jak se pozorují 🙂
Pri obede je musim zabavit,aby se vubec najedli, nekdy je to docela boj 😠
tak to já už jsem vzadala jídlo v židličkách,krmím na zemi a holky u mě sedí,odlezou a zase přilezou,sice to není moc vychovné,ale nám to vyhovuje.
Ahojky, mám dotázek 🙂 Jaké máte kočárky? My máme Herqules, ale máme malý kufr a musíme vždy oddělávat i kolečka 😢 tak už koukám po nějakých golfkách, abychom byli mobilnější 🙂 Koukala jsem a líbí se mi Peg perégo, jinak nevím 🙂
@darenn dají se spojit spojovací tyčí,ale já ji neměla.když jsem si to změřila,jak by byly spojené dohromady,tak to bylo hrozně široké a špatně by se mi to ovládalo.to raději koukej po přímo dvojčecích golfkách.ty asi musíš vozit obě děti sama.já měla jen dvojčatový-hluboký ,pak předělaný na sportak,(když jsem jezdila sama.s golfkami jsme jezdili oba s mužem,každý jedny,nebo když jsem vyjížděla sama,jen s jedním dítkem.
Ahojte, dlouho jsem tady nebyla, nějak nestíhám. Všechny děti mám nemocné, ještěže babičky fungují, jinak fakt nevím ☹ Pořád sháním ještě golfky, teď přemýšlím nad staršíma Chicco Trevi Twin CT 0.5, jenže pořád jsem chtěla golfky se spojenou rukojetí a to jsem našla v nabídkách jen Peg perégo a ještě s tou jednou sedačkou užší.. No uvidíme 🙂
Ahojky, můžu se přidat se svými dvojčátky? 🙂
Co se týká kočárků, jezdím s dvojčecím patronem a jako golfky zvažuju peg-perego nebo chipolino. Starší dcera jezdí v mono golfkách multiway od chicca. Spojila bych dvoje, ale byly by strašně široký ☹



@bejatka333 recept na to asi žádný není,ráno když se probudí dám je hned na noční dále v poledne po obědě někdy po sváče a večer když jdou do vany.