Roční dvojčátka. Jaké máte radosti/starosti?
Ahojky holky podělte se, jaké máte radosti i starosti s ročními dvojčátky. ..... 🙂
Stručné shrnutí
- Vývoj motoriky u ročních dvojčat se výrazně liší i v jedné rodině; někteří děti začnou chodit už kolem 11 měsíců, jiní se pohybují po čtyřech nebo chodí kolem nábytku a dělají jen několik kroků.
- Spánek a krmení u ročních dvojčat bývá velmi variabilní; někteří spí celou noc (např. 18:30–8:30), jiní se budí každé 2 hodiny, rodiče kombinují kojení, Sunar, kaše a přesnídávky a používají produkty jako Activia, Žervé a Glukopur.
- Praktická řešení pro provoz s dvojčaty v diskusi zahrnovala dvojčecí kočárky a golfky (Peg Perego, Chicco, Cosatto, Zopa), vodící kšíry, monitory dechu (možnost zapůjčení za ~150 Kč/měsíc nebo zapůjčení z porodnice na ~1000 Kč), a u neštovic použití Fenistil kapek; vakcína Priorix tetra byla zmiňována s cenou kolem 1700 Kč za dávku.
Nejčastější otázky
Q: Od kdy začít s nočníkem u dvojčat?
A: Rodiče v diskuzi začínali vyzvedávat děti na nočník už od cca 10. měsíce, pravidelně ráno a po obědě; jiní uvádějí pozdnější začátek kolem 1 roku a používání plen až do dvou let.
Q: Jak řešit neštovice u malých dětí a očkování proti nim?
A: Při neštovicích rodiče hlásili tři večery s teplotou kolem 38 °C a silné svědění, používali Fenistil kapky proti svědění; vakcína Priorix tetra (spalničky, zarděnky, příušnice, neštovice) byla v diskuzi zmiňována s jednou dávkou kolem 1700 Kč a někteří rodiče kvůli ceně očkování odmítli.
Q: Jaké kočárky a golfky se pro dvojčata osvědčily?
A: V diskusi byly zmiňovány modely Peg Perego Aria Twin, Peg Perego (obecně), Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Cosatto, Zopa Jumper, ABC Design Zoom a Herqules (Herqules twin raptor); rodiče chválili Chicco Twin za možnost projet 80cm dveřmi a varovali, že Herqules twin raptor je hodně těžký.
Q: Dávat dětem kšíry (vodící postroj) nebo ne?
A: Někteří rodiče označili vodící kšíry za „úžasná věc“ pro bezpečnost na procházce, jiní se s nimi necítili dobře („přijde mi to jak pro pejsky“), takže použití závisí na preferenci rodiče a místu procházky.
Q: Jak udržet příkrmy teplé při venčení nebo výletech?
A: Rodiče doporučují dát horký vařený příkrm do termoobalu nebo lahve/krabičky a případně zředit skleničky teplou vodou z termosky; toto řešení bylo zmiňováno jako praktické pro zachování teploty jídla.
Q: Jak fungují monitory dechu pro dvojčata a stojí za to je koupit?
A: Uživatelé zmiňovali, že některé monitory s dvěma podložkami fungovaly nespolehlivě a že je potřeba mít ideálně jeden monitor na každé miminko; půjčovné bylo uváděno kolem 150 Kč/měsíc nebo jednorázově cca 1000 Kč za delší zapůjčení z porodnice.
Závěry z diskuze
Shoda
- Výchova ročních dvojčat je energeticky náročná a vyžaduje hodně organizace a kompromisů s úklidem a časem.
- Rodiče často kombinují kojení s umělým mlékem Sunar, kašemi a přesnídávkami a používají výrobky jako Activia nebo Žervé.
- Dvojčecí kočárky a golfky jsou běžné řešení pro venkovní pohyb s dvojčaty a výběr modelu závisí na šířce dveří a ovladatelnosti.
Sporné názory
- Použití vodících kšír: pro bezpečnost na procházce versus nelibost z „používání postroje jako pro psa“.
- Spojená rukojeť u dvojčecích golfek: někteří rodiče preferují spojenou rukojeť kvůli lepší ovladatelnosti, jiní to považují za zbytečné a ozkoušeli si bez ní.
- Očkování proti neštovicím: někteří rodiče zvažují vakcínu Priorix tetra, jiní kvůli ceně (uváděna kolem 1700 Kč za dávku) očkování nevolí.
Otevřené otázky
- Jak jsou kapacitně řešeny zápisy dvojčat do mateřských škol a jaká jsou konkrétní pravidla přijímání dvojčat?
- Kdy je optimální věk a metoda pro přesun dvojčat do samostatných pokojů a pro jejich samostatné noční spaní?
- Jak nejlépe vybrat konfiguraci kočárku/golfek pro úzké vstupy a městské prostředí?
Zmíněné značky a firmy
Priorix tetra, Sunar, Activia, Žervé, Glukopur, Fenistil, Peg Perego, Chicco, Zopa, ABC Design, Cosatto, Chipolino, Herqules, IKEA, Nanny, Mimibazar.cz
Zmíněné produkty a metody
kšíry (vodící postroje), nočník, Vojtovka, Priorix tetra, Fenistil kapky, termoobal, monitory dechu (dvě podložky), Sunar, žemlovka s Glukopurem, golfky, dvojčecí kočárky (Peg Perego Aria Twin, Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Herqules twin raptor, ABC Design Zoom)
Místa a osoby
Čestlice, Milíčovský les, Hostivařská přehrada, Praha 4, Háje, Lhotka, policejní akademie
@koffen já mám kluky 4měsíční, takže zatím pořád jsou v hlubokým. Mám golfáčky doma, jezdila v nich dcera a kamarádka má ty samý v jiné barvě. Takže jsme to otestovali a funguje to, jen to dveřma neprojede, je to moc široké. Když jsem ale koukala na golfáče pro dvojčata, tak jsou pro ty děti strašně úzký. Já je kupovat nebudu. S tou sponou to zas tak strašný není, celkem pohodlně se to rozdělává.
Ahojte, tak my máme golfky Chicco Twin, koupili jsme starší a spokojenost 🙂 Lehce se skládají, jsou skladné a dobře ovladatelné, sice nemají spojenou rukojeť (z toho jsem při výběru měla strach), ale vůbec to nevadí. No a holky vypadají spokojeně. Hlavně jdou dát do úplného lehu a projedou 80 dveřma 🙂 Jinak původně jsem chtěla Peg perego aria twin, ale nenašli jsme pěkné starší 🙂
Ahojky my mame golfky cosatto a projedou uplne v pohode,dobre skladne hodi se na kratke cesty na nakupy atd.,ale jinak pouzivame ew sportak.
koffen spojenou rukojeť jsem chtěla kvůli lepší ovladatelnosti kočárku, třeba, když potřebuji vzít syna za ruku nebo jednu řvoucí dceru na ruce 🙂, ale už jsem si zvykla a jde to i bez ní 🙂 Jinak holky mají rok a měsíc, mají 9,5 kg a místa tam mají až až! Jinak ještě mám na ježdění kolem domu Herqules twin raptor a ten už je pěkně těžký..
Ahoj holky,můžu se přidat?máme 20.měsíční holčičky a jsou to pěkný torpéda.zrovna jsou nemocný a jak nemůžeme ven,tak je to hodně náročný. 🙂 Doma to vypadá jak po výbuchu,přes den toho moc nestíhám a večer zase padnu a nechce se mi ni🙂.jak zvládáte domácnost?jsem jediná neschopná nebo to u vás také není ideální?🙂.díky za odpovědi
@kaficko neměj strach 🙂..určitě nejsi jediná 🙂..pokud jsou tu maminky dvojčátek + třeba ještě jednoho staršího dítka a mají doma naklizeno, tak klobouk dolů 🙂. Nám je 10.m. a nestíhám taky téměř nic, jsem ráda, že denně vytřu a uvařím..ale naklizeno teda fakt nemám 🙂..žehlím po večerech, když dráčata usnou, ale převážně taky padám na tlamu a nechce se mi nic 🙂..naštěstí mám tolerantního muže a ten to neřeší a když jo tak ten výbuch klidně uklidí...ve špíně nežijeme, tak v poho :D
Ahoj, můžu se s holkami přidat?? Mám jednovaječné holky, 22 měsíců Gabrielku a Victorku 🙂 😀
Zdravím... u nás momentální starost... to se nejí to se nejí...fuj...bak...vyplivni to 😀 😀 😀 😀
Holky jak řešíte nebo jste řešily vypouštění dětí, když už obě chodili?? Pořád se nemůžu odhodlat je někde pustit 🙂....máte na ně nějaký ty kšíry nebo nic ? Jsem posera, aby se jim nic nestalo, něco nezdlabaly a tak..🙂...třeba pražský hřišťata se mi nelíbí, ale taky zajdeme...
@koffen ahojky,tak já jsem s klukama dlouho jezdila jen v kočárku.Vypouštěla jsem je jen na chatě 🙂 .Po zimě,když jim byl tak rok a půl jsme občas zašli na hřiště,které je oplocené,tak mi neměli kam zdrhnout.Pořád to není ale žádná sláva.Jsou strašně živí a neustále v pohybu.Když jdeme na procházku okolì je nadšené,já potím krev 😀 .
@koffen kšíry syce mám, ale ještě jsem je nepoužila. Holky vypouštím v parku, na hřišti apod., ale i ve městě u kašny jsem vypustila a zkusila jsem už i že šli vedle kočáru po chodiníku a vedle silnice, musím říci, že poslouchali, jedna se mě držela, druhá šla před ní vedle kočáru, samo jakmile K. přidala tak slyšela okamžitě slovo stůj a ona stála a čekala a furt jsem opakovala že musí jít tam kde jsem chtěla já...tuk ťuk ťuk zatím poslouchají, rozhodně více než doma 😀 😀 😀
@majka07 To asi jo, ale myslím, zatím z vlastní zkušenosti, že maminky starších dvojčat, dělají jako že nás nevidí 🙂..když mají malinké, tak ano 🙂, to se baví..asi těch starších nechtějí předávat zkušenosti...ale jsou i vyjímky samozřejmě... A o monomaminkách ani nemluvím, ty si asi myslí, že jsme nakazlivé 🙂 🙂...ne asi to tak jen vidím, naštěstí mám dost kamarádek, co máme stejně staré děti, takže nemusím vyhledávat nějaká ta mateřská centra...zatím 🙂......Teď jak to po sobě čtu, tak to možná vypadá, že jsem nějaká divná 🙂, ale ne nejsem, prostě asi Praha je moc neosobní....

@ladybugie Ahoj, mám dotaz na ty golfky, jak jste to vyřešili? My zatím jezdíme ve sporťáku, máme ABC DESIGN ZOOM, ale je už dost těžký a hlavně holky začaly nějak protestovat a skoro celou dobu venku prokňourají...no nevím, čím to, ale slyšela jsem, že v golfkách je jim líp. Mám ale problém se ,vstupem do baráku, takže ledajaké asi mít nemůžu...myslela jsem by šlo spojit ty dvoje třeba od CHICCA tou sponou, ale nevím, sice se to dá asi celkem snadno rozdělat, ale fakt nevím, co je lepší...budu vděčná za každou radu 🙂