Roční dvojčátka. Jaké máte radosti/starosti?
Ahojky holky podělte se, jaké máte radosti i starosti s ročními dvojčátky. ..... 🙂
Stručné shrnutí
- Vývoj motoriky u ročních dvojčat se výrazně liší i v jedné rodině; někteří děti začnou chodit už kolem 11 měsíců, jiní se pohybují po čtyřech nebo chodí kolem nábytku a dělají jen několik kroků.
- Spánek a krmení u ročních dvojčat bývá velmi variabilní; někteří spí celou noc (např. 18:30–8:30), jiní se budí každé 2 hodiny, rodiče kombinují kojení, Sunar, kaše a přesnídávky a používají produkty jako Activia, Žervé a Glukopur.
- Praktická řešení pro provoz s dvojčaty v diskusi zahrnovala dvojčecí kočárky a golfky (Peg Perego, Chicco, Cosatto, Zopa), vodící kšíry, monitory dechu (možnost zapůjčení za ~150 Kč/měsíc nebo zapůjčení z porodnice na ~1000 Kč), a u neštovic použití Fenistil kapek; vakcína Priorix tetra byla zmiňována s cenou kolem 1700 Kč za dávku.
Nejčastější otázky
Q: Od kdy začít s nočníkem u dvojčat?
A: Rodiče v diskuzi začínali vyzvedávat děti na nočník už od cca 10. měsíce, pravidelně ráno a po obědě; jiní uvádějí pozdnější začátek kolem 1 roku a používání plen až do dvou let.
Q: Jak řešit neštovice u malých dětí a očkování proti nim?
A: Při neštovicích rodiče hlásili tři večery s teplotou kolem 38 °C a silné svědění, používali Fenistil kapky proti svědění; vakcína Priorix tetra (spalničky, zarděnky, příušnice, neštovice) byla v diskuzi zmiňována s jednou dávkou kolem 1700 Kč a někteří rodiče kvůli ceně očkování odmítli.
Q: Jaké kočárky a golfky se pro dvojčata osvědčily?
A: V diskusi byly zmiňovány modely Peg Perego Aria Twin, Peg Perego (obecně), Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Cosatto, Zopa Jumper, ABC Design Zoom a Herqules (Herqules twin raptor); rodiče chválili Chicco Twin za možnost projet 80cm dveřmi a varovali, že Herqules twin raptor je hodně těžký.
Q: Dávat dětem kšíry (vodící postroj) nebo ne?
A: Někteří rodiče označili vodící kšíry za „úžasná věc“ pro bezpečnost na procházce, jiní se s nimi necítili dobře („přijde mi to jak pro pejsky“), takže použití závisí na preferenci rodiče a místu procházky.
Q: Jak udržet příkrmy teplé při venčení nebo výletech?
A: Rodiče doporučují dát horký vařený příkrm do termoobalu nebo lahve/krabičky a případně zředit skleničky teplou vodou z termosky; toto řešení bylo zmiňováno jako praktické pro zachování teploty jídla.
Q: Jak fungují monitory dechu pro dvojčata a stojí za to je koupit?
A: Uživatelé zmiňovali, že některé monitory s dvěma podložkami fungovaly nespolehlivě a že je potřeba mít ideálně jeden monitor na každé miminko; půjčovné bylo uváděno kolem 150 Kč/měsíc nebo jednorázově cca 1000 Kč za delší zapůjčení z porodnice.
Závěry z diskuze
Shoda
- Výchova ročních dvojčat je energeticky náročná a vyžaduje hodně organizace a kompromisů s úklidem a časem.
- Rodiče často kombinují kojení s umělým mlékem Sunar, kašemi a přesnídávkami a používají výrobky jako Activia nebo Žervé.
- Dvojčecí kočárky a golfky jsou běžné řešení pro venkovní pohyb s dvojčaty a výběr modelu závisí na šířce dveří a ovladatelnosti.
Sporné názory
- Použití vodících kšír: pro bezpečnost na procházce versus nelibost z „používání postroje jako pro psa“.
- Spojená rukojeť u dvojčecích golfek: někteří rodiče preferují spojenou rukojeť kvůli lepší ovladatelnosti, jiní to považují za zbytečné a ozkoušeli si bez ní.
- Očkování proti neštovicím: někteří rodiče zvažují vakcínu Priorix tetra, jiní kvůli ceně (uváděna kolem 1700 Kč za dávku) očkování nevolí.
Otevřené otázky
- Jak jsou kapacitně řešeny zápisy dvojčat do mateřských škol a jaká jsou konkrétní pravidla přijímání dvojčat?
- Kdy je optimální věk a metoda pro přesun dvojčat do samostatných pokojů a pro jejich samostatné noční spaní?
- Jak nejlépe vybrat konfiguraci kočárku/golfek pro úzké vstupy a městské prostředí?
Zmíněné značky a firmy
Priorix tetra, Sunar, Activia, Žervé, Glukopur, Fenistil, Peg Perego, Chicco, Zopa, ABC Design, Cosatto, Chipolino, Herqules, IKEA, Nanny, Mimibazar.cz
Zmíněné produkty a metody
kšíry (vodící postroje), nočník, Vojtovka, Priorix tetra, Fenistil kapky, termoobal, monitory dechu (dvě podložky), Sunar, žemlovka s Glukopurem, golfky, dvojčecí kočárky (Peg Perego Aria Twin, Chicco Trevi Twin CT 0.5, Chicco Twin, Herqules twin raptor, ABC Design Zoom)
Místa a osoby
Čestlice, Milíčovský les, Hostivařská přehrada, Praha 4, Háje, Lhotka, policejní akademie
Ahoj holky, jestli sem chodí mamky cca 1,5 starých dvojčat prosím o Vaše zkušenosti s mluvením. Naši (16měsíců) ještě vůbec nemluví, ani jedno slovo (ani máma, táta, ham atd.). Jen stále žvatlají, říkají slabiky, ale slovo s významem se stále nedostavuje. Už skoro začínám být nervózní.
@maya79 Ahojky,vůbec nebuď nervózní,ještě si toho brebentění užiješ 🙂 .Naši kluci,ani jeden takhle malí nemluvili.Dvojčata dokonce máma řekli až kolem 20 měsíce.Jen podle své zkušenosti musím říci,že pokud dítě nechce mluvit nebo na to není vyzrálé/neumím posoudit proč některé děti mluví dřív a jiné ne/,tak čtení a mluvení je neposune.Na konci dne jsem užvaněná a to na ty naše drčí ještě starší sourozenci 🙂 .Od druhého roku začali kluci najednou rozvazovat a pěkně opakovat.Jak píše weriniika,přijde to samo 😉 .
Ahoj holky, tak nám bude 14.měsíců a asi 2 týdny máme s holkama docela veselo. Začaly se strašně vztekat, na NE reaguji pláčem no spíš řevem, prohýbají se jako luk, když je bereme z místa, kde něco provádějí. Nebo se mlátí do hlaviček a kopou nohama. Venku nechtějí být v kočáru pomalu vůbec, tak když je vypustíme, dobrý, pak ale začnou neposlouchat, všechno cpou do pusy, tak po nějaký době zase putují do kočáru...takže stejný scénář..nelíbí se jim to, občas už se neudržím a plácnu přes zadek nebo ruku a vysvětluju 🙂.. tak je to ještě horší....poradíte nějaký fígle, jak na ně 🙂 ? Nejsme určitě sami 🙂..to je jasný....
@koffen Tak to se přidávám do klubu 🙂 .Ovšem žádné fígly a rady nečekám.Vyzkoušeli jsme snad všechno ☹ .
Ve věku tvých holčiček taky něco podobného zkoušeli.Uklidním tě,časem se to zlepší.Ten co se jako malý vztekal už to nedělá.Naopak poslední dny začal druhý a ten byl fakt zlatíčko.Dokonce začal pacholek kousat,což mu dělával brácha.Ale jak říkám,je to čím dál tím lepší.Více chápou,dají se zabavit.....To zvládnete 😉 .
@marton Díky 😀..potěšila jsi mě 🙂..věřím a pevně doufám, že neděláme někde chybu, když jsou ze dne na den takové 🙂..u nás zase ta, co nepotřebovala skoro žádnou pozornost, hrála si od malinka sama, nechtěla se mazlit, tak teď pravý opak, pořád by se muckala prdelinka 🙂..ale ty hysteráky mají obě, myslela jsem si, že tyhle věci nastanou mnohem později 🙂...jsou to i tak ale zlatíčka..
Ahoj tady u dvojčátek. Smít tu někdy s váma podebatovat?
Mám dvojčátka Adam a David.....20.11. budeme slavit, první rok. 🙂
Zdravím Vás, máme doma dva kluky, ale je nám zatím 9,5 měsíců, takže jsme malinký. Docela už se těším až nám bude rok. Kluci jsou dost naročný už od narození. No a teď pořád bojujeme se spaním a se zuby. Asi to nikdy neskončí, jsem opravdu hodně unavená a občas se mi stane, že mám nervy na pochodu. Nejhorší je, že se nemůžu nikomu vypovídat. Bydlíme na vesnici a pokec s místními babkami není zrovna ono🙂)).
@alenataborikova Jsem tu nová a moc se nevyznám jak a kde tady se píše a chodí zprávy. Ráda si budu povídat a svěřovat se s lumpárnama, našich chlapečků 🙂
Ahojky, no ani sama dobře nevím jak to tu chodí🙂)). Nejsem tu moc dlouho. Ale moc ráda si budu povídat, to víš, bydlím v malé vesničce a není tu moc příležitostí k pokecu. Sice mám neskonale velké štěstí, že i tady se narodily dvoje dvojčátka. Veliká náhoda. Vesnice má asi tak 120 obyvatel🙂)). Asi je tu zvláštní klima🙂)). Kamarádka má dvě holčičky, jsou o 3 měsíce mladší než my. My máme dva kluky, Matěje a Mirečka, zrovna v sobotu budou mít 10 měsíců. Uffff, konečně je za náma, tedy doufám, to nejhorší období plné brečení. Docela jsme si s manželem užily🙂)), Teď už je to dobré, s klukama je to perfektní i když večer padnu úplně hotová. Blbý je, že nám v noci zas tak dobře nespí, takže vstáváme tak 4-8krát. No ale taky se to lepší🙂)). Ale musí spinkat s náma v pelíšku kulišáci. Usnou v postýlkách a v noci je musíme přendat k nám a pak je pokoj🙂)). A co Vy? Máš cizí jméno, manžel je cizinec?

@marton jojo, děkujem. Letí to neskutečně 🙂