Azoospermie. Co s tím?

rcruella
24. srp 2007

Ahoj holky!!!

V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?

kiwisek
13. kvě 2012

@tatinka ahoj, p..repac, co je PCO? zvlastne ze vas na genetiku neposlali uz pred 1 IVF... ked je nejaka abnormalita v spemijach tak to vescinou skumaju genetiku. na imunologii ste boli? kedy budete mat vysledky z genetiky?
my sme 1 IVF absolvovali 16.1. No skoda, ze nam pred 1 IVF nenavrhli zarazenie nieklkych davok spermii 😠 pri kritickych spermiogramich 0,38 a0,1 mil/ ml. Tak som bola hrozne nastvana na CAR, ze z nas len chceli vytiahnut kopu penazi 😖 grrrrr. na 1 IVF a mm v ten den nemal vo vzorku ziadne spermie!! tak ho poslali naobed este 1x a tvrdii, ze tam par ks bolo (o com dost pochybujem), ale nepodarilo sa opodnit ani jedno vajicko z 12, takze som sa uplne zbytocne napchavala hormonami 😖 hrozne ma to mrzelo... ani nie tak kvoli peniazom ako mojmu telu... emoticon 31.5 ma mm kontrolu u androloga, ja 16.5 idem do CARu - chcem poslat na schvalenie ziadost o 2 IVF, tak dufam, ze to schvalia ako minule do 3 tyzdnov aby sme mohli v juni na 2 pokus.

tatinka
13. kvě 2012

@kiwisek pco su polycysticke vajecniky,,,,imuno nam robili este minuly rok tusim tam sme ok,,genetiku sme mali 20.4 a vysledok bude o 6 tyzdnov takze asi koncom maja priblizne,,,andrologiu mojmu robili teraz ale to je podla mna uplne zbytocne vysetrenie lebo ani ho poriadne nevysetril len trochu ohmatal jajka a to je vsetko inak opisal diagnozu aku mal moj napisanu s permiograme ktory sme donieslina andrologiu z iscaru,,,zbytocne sme za to platili ale poistovna si po novom ziada mat andorlogiu takze sme to museli dolozit k ziadosti,,,,moj ma mnozstvo ako tak ok ale ma znizenu pohybivost a su deformovane spermiky, ako sme dosli na genetiku tak dr nam hned povedala tam ze normalnou cestou deti mat nebudeme ked videla spermiogram ...ty si v akej poistovni?to ti verim ze ta to muselo pekne hnevat vsak pchame do seba sami humus hormonalny co moze mat nasledky aj po 10 rokoch este a este to aj vyjde takto navnivoc,,,a potom aku mate sancu na druhe ivf ze by to mohlo vyjst?

radina
13. kvě 2012

@kiwisek TS sice stupol, ale je stale hlboko pod normu. Urolog predpisal Nebido, ale nebral ho, aby mu nahodou nespravil 0. To potvrdil aj endokrinolog, ze to moze potlacit prirodzenu tvorbu TS a mohol by byt uplne bez spermii. Este ho Dr. poslal na magnet. rezonanciu hlavy, ci tam nema nieco, co by mu mohlo tvorbu TS blokovat. Vraj ale nepredpoklada, ze by tam daco bolo ,lebo vtedy zvykne byt zasa zvyseny prolaktin, co mm nema. Proste uplna story okolo toho 😝 Ale som rada, ze je ten Dr. pedantny a fakt sa snazi najst pricinu.
My mame spg. co si pamatam tak okolo 0,1 a bola tam este hodnota 4 ks v zornom poli. Takze dost bieda.
Ja som videla vysledky len dvoch, tie dalsie 2 davky ani neviem ako dopadli. Pred IVF sa popytam, ze ci nemame namrazit viac davok do zasoby, aby v den ivf bolo dostatok.
Ja dufam, ze ivfko stihnem v juni. Urcite chcem poistovnu dovtedy bombardovat nech to cim skor poslu. Ale aj v CARe mi potvrdila Dr. , ze im to v poistovni teraz trva ovela dlhsie.
Inak, ako casto moze ist zena na IVF? A tie hormony co treba brat, ako to vlastne je? Bola si pocas toho na PN?

radina
13. kvě 2012

@kiwisek Teraz ma napadlo, ved my mame tu ziadost v poistovni od marca a nie aprila ! Cize fakt uz o par dni dva mesiace . Ja uz som z tohto celeho zmagorena 😝

kiwisek
13. kvě 2012

@radina tak to urcite zaurguj v poistovni buduci tyzden, nech sa neflakaju... ak sa mozem spytat kolko mas rokov a ako dlho ste sa snazili, kym ste zasli do CARu?
co sa tyka IVF tak poistovna hradi 3 IVF za zivot zeny. v CR teraz od aprila schvalili 4 pokus, ale len v pripade, ze si v prvych 2 pokusoch da zena len 1 embryo. No este sa nazory rozchadzaju v tom, ci to bude platit pre vsetkych, alebo len pre tych, co zacnu s 1 IVF po 1.4.2012 - kedy schvalili ten zakon. a este je tam horna hranica 39 rokov u zeny 😕
co sa tyka stimulky tak to si pichas hormony ddo brucha cca 9 - 12 dni, aby dozrelo viac vajicok, medzitym chodis na UTZ (ja som bola na 4) ze ako rastu folikuly a pak na OPU a potom sa snazia vypestovat embryjka. Budete mat ISCI a PK? ci o to ste sa s dr. este nebavili?

kiwisek
13. kvě 2012

@tatinka ja mam VZP, minule nam to schvalili do 3 tyzdnov, chodime do CAR Motol v Prahe. co sa tyka sance, tak dufam, ze budu o dost vyssie pri 2 IVF. po hormon. liecbe za TST o nieco zvysil, tak verim ze okrem poctu sa zlepsila aj kvalita... mame zmrazene 3 davky, tak snad sa tam najde dost kvalitnych. skoda, ze u nas v CARe nerobia metodu PISCI. je to fat dost drahe, ale uvazovali by sme o tom, myslim, ze to dost zvysuje sancu na uspech. chceme do toho dat maximum. 31.5 ide mm na konrolu k andrologovi, tak dufam, ze nas potesi, ze to vyzera dobre a odporuci 2. IVF. nejak ma to zase chytilo a nemozem na to prestat mysliet 😎 a mam pocit, ze to cakanie je dlheeeeeeee dlheeeeee

radina
13. kvě 2012

@tatinka Ahoj, tak ja som sla 1x do CARu po cca necelom roku snazenia, lebo bolo dost divne ,ze nam sa nedari a kolegyne ci kamosky otehotneli tak , ze o tom ani nevedeli ani to neplanovali. To bolo teda v januari 2012. To som sla do Ferticentu v BA, tam nam zistili zly spg.. Hned nas poslali na genetiku. Potom som presla od nich do CARu na Antolskej, tam som aj doteraz, lebo som s nimi spokojna.
Ja mam hormon. profil OK, ale AMH mam znizeny, tzn. ze mam znizenu ovarialnu rezervu, cize nechcem nic casovo predlzovat. Okrem toho , vzdy ked idem do Caru ci na gynekologiu, mam folikul len v lavom vajecniku, pravy nejako nie a nie pracovat. Neviem ale preco. ..... sem tam mi folikuly ani neprasknu, aj ked dorastu do spravnej velkosti, asi je prazdny, co je sposobene tym nizsim AMH.
Naozaj som zvedava, kedy to poistovna posle do CARu, kedze uz je to schvalene a uz to ma len nejaka sefka podpisat a poslat. Snad im to nebude trvat dalsi mesiac. Urcite ich budem bombardovat telefonatmi a ked ma naseru, tak tam vletim priamo k nim do kanclu a neodidem , kym to ta zenska nepodpise a neodosle. 😀

radina
13. kvě 2012

@kiwisek Ja mam 31 a ako som teraz pisala tatinke moju story, tak to bolo po cca necelom roku snazenia......lutujem, ze som nesla este skor a pred niekolkymi rokmi....Aspon si dat spravit hormon. profil a spermiogram. Ale kto by to bol predpokladal, ze ?
My budeme mat urcite ICSI, lebo mm ma v podstate oligoasthenoteratozoospermiu, patologia bola teraz posledne 97 % , cize treba spermijkam pomoct dostat sa k vajku 🙂 Este rozmyslam, ze ci k tomu nepridame tzv. asistovany hatching, ale vela o tom neviem, to sa musim poradit s DR.
A ked si pichas tie injekcie a zacnu ti rast folikulky, boli to ? Lebo mna teraz dost boli ked mi rastie jeden, posledne som mala az dve vo vajecniku a dost to bolelo , cize ked sa mi po hormonoch zacne tvorit niekolko naraz, tak ja budem od bolesti asi skriabat steny 😖

tatinka
13. kvě 2012

@kiwisek joj moja budem vam drzat palce nech je kontola u androloga ok,,,mi cakame na tu genetiku vysledky a premyslam ze sid am este test na inzulinovu resistenciu urobit kedze mam pco tak aj tu by mohol byt problem,,ach to cakanie veru mna to tiez strasne ubija a hlavne ked vidim ze okolo mna su vsetky tehotne ..

tatinka
13. kvě 2012

@radina ty si skoro rovnako stara ako ja 🙂 ja mam 30...vidis my s priatelom uz ako dlho sa snazime a riesime to po lekaroch uz dlho a zatial mi to bolo na dve veci,,,,ale verim ze toto ivf bude uspesne a bude uz konecne to nase vytuzene miminecko,,,,a kedy ides volat do poistovne? ja tiez budem ich otravovat ,,,sa stavim ze keby to potrebovali schvalit tie zeny co tam sedia pre seba tak to amju vybavene do hodiny ale tuna pre obucajneho cloveka to trva vecnost

kiwisek
14. kvě 2012

@radina no to je dost individualne. ja mam 2 dni pri MS dost bolesti, no co sa tyka hormonov, tak posledne dni (10-11) ma bolelo brucho, ale inak to bolo celkom OK, teda prve 2 dni mi bolo hrozne - zvracanie a migrena - tak to asi telo bolo trochu v soku, co to do neho picham 😖 ale pak sa to dalo zvladat. Mala som nakoniec 12 vajicok , co je vraj taky "zdravy" priemer. No nie UTZ kazde 3 dni boli dost otravne, ale ciel je krasny, takze to bolo to najmenej 🙂 Trochu som sa bala OHSS - holky ma predtym varovali, tak som dost zvysila prijem bielkovin - tvaroh, pribinacky 😀 smotanove veci, no a davala som pozor aby som viac pila. ja mam inak problem niekedy aj 1,5 l denne vypit! ale inak som sa snazila moc nesledovat. a este som sa trochu bala, ze priberiem - mam k tomu celkom sklony, ale nastastie som ostala na svojej vahe. zato teraz mi nejak chuti 😒 tak som od januara pribrala 4 kg.. tak sa posnazim to este za mesiac zhodit, aby som pak mohla nabrat az budem tehu 😀

tatinka
14. kvě 2012

ahojte kocky ako sa dnes mate?

radina
14. kvě 2012

@tatinka 🙂 Tak ja to skusim vo stvrtok, s tym ze im poviem, zajtra to budu 2 mesiace, co to moje CAR odoslalo. ..... a skusim najskor na nich "milu" taktiku, a ak to nepomoze, o tyzden budem vrcat 😠

tatinka
14. kvě 2012

@radina to som zvedava ko pochodis,,,daj mi potom vediet, ja asis kusim o tyzden alebo max o dva , aj ked viem ze asi toe ste nebudem mat ale skusim a budem ich otravovat🙂 jaj uz by som tak chela mat mimi , uz nemozem ani tehotnu zenu vidiet lebo hned mam depku z toho

radina
14. kvě 2012

@kiwisek hehe, tak ja tiez teraz dopredu odtucnujem .... ale to fitko pomaha aj pri psychike, nech na to stale nemyslim. Len som teraz na antibiotikach, snad to nejako nemoze ovplyvnit vajka, ale co mam ine robit, aj ta choroba nie je bohvie co :(
Cize mi odporucas urcite ostat doma na PN celu tu dobu ?

radina
14. kvě 2012

@tatinka Ani nehovor, presne take nieco im poviem, ze uz to trva dlho, a ze som z toho v strese, a ze to potom moze viest k neuspesnemu ivf, a ze to stoji dost penazi na to, ze sa to nepodari a podobne blaboty 🙂 Snad sa zlutuju a vsetko co tam maju hned schvalia a poposielaju 🙂
Urcite dam vediet vysledok 😉

tatinka
14. kvě 2012

@radina vies co ti poviem?ja som tam volala dost vela a stale sa do zdrzovalo na tom ze uz bolo schvalene ale chybal podpis veducej tak a uz ked som tam volala asi tretikrat a stale to nebolo podpisane uz som zacala byt neprijemna , do vtedy som bola ako med 🙂 a potom som aj trosku oklamala ich povedala som ze to potrebujem hned teraz ze mam skratka termin do ktoreho to musis stihnut lebo ze partner odchadza potom do zahranicia a ze pride velmi neskoro potom a vtedy sa to uz pohlo,,,musis ostro na nich lebo maju oni casu a casu,,,

kiwisek
14. kvě 2012

@radina co sa tyka tej PN tak som aj ja nad tym dost rozmyslala, ale nebola som. Druhy den po OPU ma este velmi bolelo brucho (take krce ako niekedy pri MS, alebo pri zapale vajecnikov) ze som chodila prikrcena po byte 😖 tak som si na ten 1 den este zobrala dovolenku.. aj som sa potrebovala spamatat z toho smutku, ze nemame ani 1 embryo :( takze ET sa nekonal. ale teraz nad tym dost uvazujem, ze by som ostala na PN od OPU - tak 5-7 dni po ET (dufam, ze bude) lebo alternativa, ze by som ostala doma az po ET sa financne fakt neoplati.. budeme mat asi PK takze by to vychadzalo cca na 14 dni PN. no uvidim. aj podla toho ako mi bude. Predsa len do 2 pokusu zahuci skoro 17 tis. takze budeme potrebovat peniazky 😕 ale na 2 stranu si vravim, ze nechcem nic zanedbat ani riskovat a je fakt, ze by som mala byt v klude po ET. Druha stranka veci je, ze si clovek v robote aspon zamestna mysel povinnostami, a doma cakat 10 dni a stale na to mysliet je des! 😉
a skore uzdravenie!!

kiwisek
14. kvě 2012

@radina
@tatinka babenky, ak sa poistovne vschopia a poslu schvalenu ziadost, chceli by ste 2 IVF absolvovat v juni??

tatinka
14. kvě 2012

@kiwisek moja , ja uz cakam ako besny dingo na kost 🙂 ze kedy to schvalia a hned potom pockam na mrchu a chceme ist na to,,,,nechcem cakat dlhie, ved cakam na mimi uz tri a pol roka, ja myslim ze v juny to asi nestihnem lebo mrchu mam hned zaciatkom juna mat a do vtedy mit o asi este neschvalia takze skor asi jul ,ale ak by to zazrakom schvalili uz teraz tak aj v juny by som hned sla na stimulku,ty chces pockat ci ist hned?

kiwisek
14. kvě 2012

@tatinka 😀 pekne si to napisala.. ja som povodne chcela az v juli, lebo som chcela aby sme isli k moricku do Talianska aspon na 4 dni autom, ale manzelik je netrpezlivy a fest chcel uz v juni a teraz som na to ja horsie... ze by som najradsej predbehla mesiac! my uz vlastne cakame od pol. februara - to sa mm lieci u androloga. Takze uz chcem aby bola polovica juna. normalne aj zajtra by som isla na stomulku aka som nedockava 😝 zacinammat pocit, ze mi z toho pekne hrabe... ale nejak sa mi neda na nic ine poriadne sustredit ...grrrr. v stredu mam konzultaciu v CARe, tak dufam, ze posleme ziadost, rychlo ju schvalia a ideme na to v polovici juna! ziadne odklady netolerujem 😀
chcela by si skor dievcatko alebo chlapca? 😉 ci dvojicky? 😉 😉 😉

tatinka
14. kvě 2012

@kiwisek mne je jedno ci dievcatko ci chlapcek, najradsej by som dvojicky ale budem vdacna aj za jedno 🙂
moj uz praveze druhy pokus ani nechel ist kedze sme mali nedavno to ze namm odislo v 4 tyzdni :((...ale po nekonecnom presviedcani sa dal ukecat, ...vsak to cakanie je na nervy des...ja urcite pojdem aj na pn lebo viem ze aj pri prvom ivf som bola taka vseliaka aj voda sa mi robila po odbere takze radsej chcem mat " salam parky klobasa" 🙂 proste klud doma lebo ja som mala pracu kde som bola stale na nohach a ked som zacala stimulku som vela pila vody 4-5 l denne a si zober ze som prvy tyzden chodila aj do prace a to bolo neprijemne ked som tam mala zakaznicku dve hodiny a som musela chodit š krat za hodinu na wc,,,si uz asi aj ta zakaznicka pomyslela ze som nenormlana ked stale som na hajzliku🙂 takze potom som sla na pn a teraz urcite chcem hned ist tak...spravne odklad netoleruj 🙂) ty to mas aku poistovnu? das vlozit dve ci jedno?

kiwisek
14. kvě 2012

@tatinka VZP a dam si vlozit teraz len 1, aj ked manzelik ma ukecava na 2 😉 no on si neskutocne zela dievcatko... tak mu vravim, ze co ked budu 2 chalani? 😀 uvidim, dufam, ze bude viac embryjok, aby sme mali aj mraziaciky do zasoby na KET ak by bolo treba... a potom by som mozno uz suhlasila s 2. No u nas teraz od aprila schvalili zakon, ze poistovna preplati 4 IVF, ale podmienkou je, ze v prvych 2 cykloch si da vlozit len 1 embryo. Spravili to kvoli tomu, ze pri 2 je to rizikovejsie, vecsinou sa narodia deticky skor...
na SK je to ako? 3 alebo 4 pokusy hradi poistovna??

radina
14. kvě 2012

@tatinka super, diky za radu. Skusim to teda takto 🙂

radina
14. kvě 2012

@kiwisek Dakujem, liecim sa v praci 🙂 Ja rozmyslam ,ze zostanem na PN celu tu dobu, ked si dlhsie PN, aj cez vikend, tak aj to je platene ........ Nechcem tiez riskovat, lebo som v praci teraz vystresovana z organizacnych dovodov, rusia nam oddelenie a proste bohvie ci neodidem, lebo co mi ponukaju ako nahradne miesto, tak nie som z toho nadsena. Proste ked sa daco serie, tak poriadne 😒 Mam pocit , ze aj teraz co som ochorela, bolo zo stresu, ked nam tieto zmeny pred par dnami oznamili.

kiwisek
14. kvě 2012

@radina to mas pravdu, v praci to su tiez niekedy ine "radosti" - co robis za pracu? ja supervizorku v call centre, a tiez to vyzera tak vselijak - ze ked nepojde ten predaj lepsie, tak ktovie to v septembri nezavru :( a byt pred materskou bez prace to je teda radost :( uz aj tak z toho platu pri dnesnych cenach materska je almuzna, a o rodicovskom prispevku ani nehovoriac. Ozaj, tak ma napadlo - ako to je ak je zena na rizikovom tehu - materska sa pocita z toho prijimu, kt. si mala pred nastupom na PN?
no hlavne aby sa nam obom to babo cim skor podarilo🙂 a tebe nech to dopadne aj v praci co najlepsie 😉

tatinka
14. kvě 2012

@kiwisek u nas poistovna ciastocne preplati prve tri pokusy ak ma zena do 39 rokov, ale ja som si aj za prve ivf musela doplatit 1400-1500 eur,,,takze podla mna je to strasna palka aj tak,,,ale zas keby poistovna nepreplati nic tak jedno ivf by tuna vyslo cez 3000 eur,,,ty zijes v cechach?v akom meste chodis do centra? tam som citala ze tusim v brne v heliose preplaca poistovna aj genetiku embryka, u nas zial nie cize keby sme chceli aj to si dat tak si hradime dalsich okolo 1000 eur.... som si dala vlozit len jedno aj na ivf aj na ked, viac sme ich ani nemali, z 20 odobratych vajok mi dobre ostali len tri z toho jedno neprezilo rozmrazovanie,,,strasnu mam obavu teraz z dalsieho ivf ze dufam ze aspom dake dobre jajka budu , chcela by som samozrejme co najviac aby ostalo aj na mrazenie ked by sme si sli v buducnosti po surodenca🙂

tatinka
14. kvě 2012

@radina fakt som zvedava co ti v tej poistovni povedia potom poradis ty mne ze ako si ich ukecala 🙂

radina
14. kvě 2012

@kiwisek Ja som accountant v medzinar. firme - volam to ale "sicka v tovarni" 🙂 ... ved si vies predstavit o aku pracu ide. 😝 Ak je zena na rizikovom, tak to vobec neviem, ja som si myslela, ze na rizikovom mi ide plny plat 🙂
Ale to by som asi vela chcela ,ze ? ........... dufam ,ze to vyjde, lebo mam pocit, ze uspesnost je dost nizka , pri icsi tak 30 % , co nie je bohvie co. A obavam sa, ze ked ma muz zly spg. , tak sa sance este znizuju. Ale treba zacat mysliet pozitivne, nech eliminujeme stresy 😀

radina
14. kvě 2012

@tatinka Asi im cinknem uz v stredu, totiz dnes mi prisla aj odpoved z poistovne, co som im pred tyzdnom poslala emailom dotaz, ze aku maju lehotu na schvalenie ..... odpisali mi , ze cca 4 tyzdne, predlzi sa to vraj , ked ziadost nie je spravne vyplnena, a podobne.....cize mam v rukach este aj mail priamo od nich a pokial viem, vyplnene to bolo spravne, inak by mi to v CARe povedali, alebo ta zenska v poistovni ,ked som tam volala 1x. Podla mna to zdrzuje ta ich sefka, lebo je to asi strasne namahave, podpisat a opeciatkovat tolko vela papierov. 😀