Azoospermie. Co s tím?
Ahoj holky!!!
V úterý jsme byli na spermiogramu a ukázalo se, že manžel nemá žádné spermie. Objednali jsme se tedy do Pronatalu. Nevíme ale vůbec, co nás čeká. Máte někdo podobné zkušenosti?
Stručné shrnutí
- Azoospermie znamená absenci spermií v ejakulátu; diagnostika zahrnuje spermiogram, ultrazvuk varlat, hormonální profil a genetické vyšetření v reprodukčním centru (např. Pronatal, Gennet, CAR).
- Léčebné možnosti zahrnují odstranění příčiny (např. operace varikokely laparoskopicky), chirurgický odběr spermií MESA/TESE ze semenníků nebo nadsemenníků s následným IVF+ICSI, a v případě neúspěchu využití darovaných spermií; v diskusi byl uveden příklad ceny operace cca 14 000 Kč a celkových nákladů IVF+ICSI cca 32 000 Kč.
- U některých pacientů v diskusi došlo ke zlepšení spermiogramu po podpůrné léčbě (Profertil, Selezin/Selezin ACE, vitaminy E, zinek, selen, koenzym Q10, L‑karnitin, L‑arginin, pycnogenol nebo hormonální léčba jako tamoxifen 10 mg 2× denně), zatímco jiné případy po takové léčbě žádný efekt nezaznamenaly.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá diagnostika azoospermie v centru asistované reprodukce?
A: Diagnostika obvykle zahrnuje spermiogram (opakovaný), ultrazvuk varlat (UZ), odběr krve na hormonální profil (FSH, testosteron apod.) a genetické vyšetření; uživatelé uváděli, že objednání na genetiku trvá cca 1 měsíc a výsledky přicházejí za 4 až 9 týdnů.
Q: Kdy se doporučuje operace varikokely a jaké jsou její následky pro plodnost?
A: Varikokela se u pacientů s azoospermií identifikuje UZ a palpací; laparoskopická oprava varikokely se v diskusi prováděla v nemocnici v Krči, po operaci se obvykle doporučuje sexuální abstinence přibližně 1 měsíc a kontrola spermiogramu až po ~3 měsících, kdy se může začít obnovovat tvorba spermií.
Q: Co je MESA/TESE a kdy se provádí spolu s odběrem vajíček?
A: MESA/TESE jsou chirurgické odběry spermií z nadsemenníku/varlete; v některých centrech se MESA/TESE plánuje ve stejný den jako odběr vajíček (přesun šetrně zajišťuje časovou koordinaci), v jiných centrech se provádí v samostatném termínu; úspěšnost závisí na příčině azoospermie (obstrukční vs. neobstrukční).
Q: Pomáhají vitaminy a doplňky jako Profertil u azoospermie?
A: V diskusi uživatelé uváděli kombinace Profertil, Selezin/Selezin ACE, vitaminy E, zinek, selen, koenzym Q10, L‑karnitin, L‑arginin nebo pycnogenol; některé případy hlásily výrazné zlepšení spermiogramu po 2–6 měsících (jedna zpráva uváděla i nález pohyblivých spermií po 3 měsících tamoxifenu 10 mg 2× denně + Profertil + pycnogenol), jiné případy žádný efekt.
Q: Kdy se v praxi doporučí přejít přímo k darovaným spermiím?
A: Přechod k darovaným spermiím se v diskusi doporučoval u jasně neplodné neprodukční (genetické) příčiny, při nulové šanci na nalezení spermií při MESA/TESE nebo pokud pacienti z etických/psychologických či časových důvodů zvolí dárce dříve.
Q: Co je PGD/PGS a ovlivní časový plán IVF?
A: Preimplantační genetická diagnostika (PGD/PGS, v diskusi psané také PiGD) se nabízí v některých centrech k vyšetření embryí před transferem; uživatelé uváděli, že volba PGD může proces prodloužit a posunout termín transferu.
Q: Jaké jsou typy azoospermie a proč to ovlivňuje léčbu?
A: Rozlišuje se obstrukční (spermie se tvoří, ale neodcházejí) a neobstrukční/genetická azoospermie (spermie se netvoří); obstrukční formy mají vysokou šanci na získání spermií MESA/TESE, genetické/neprodukční formy obvykle šanci na nalezení spermií nemají.
Závěry z diskuze
Shoda
- Diagnostika azoospermie by měla zahrnovat spermiogram, urologické vyšetření, hormonální profil a genetické testy.
- Možnosti řešení zahrnují opravu příčiny (např. varikokela), MESA/TESE s následným IVF+ICSI, nebo využití darovaných spermií.
- Po operačním zásahu (např. oprava varikokely) se obvykle čeká cca 3 měsíce na kontrolu spermiogramu.
Sporné názory
- Několik případů v diskuzi uvádělo výrazné zlepšení spermiogramu po Profertil, Selezin/Selezin ACE, vitamínech, koenzymu Q10, L‑karnitinu, L‑argininu, pycnogenolu nebo hormonální léčbě (tamoxifen 10 mg 2×/den); jiné případy po stejných podpůrných opatřeních žádné zlepšení nepozorovaly.
- Někteří doporučovali nejprve vyzkoušet chirurgický odběr spermií (MESA/TESE) a/nebo operaci varikokely; jiní doporučovali přejít přímo k darci kvůli nízkému procentu úspěšnosti či vysokým nákladům.
- Některé páry preferují provést MESA/TESE současně s odběrem vajíček (v tentýž den), zatímco jiná centra to dělají v oddělených termínech a názory na optimální logistiku se liší.
Otevřené otázky
- Které konkrétní kombinace doplňků nebo bylinné terapie jsou pro kterou příčinu azoospermie nejefektivnější?
- Jak přesně predikovat úspěch MESA/TESE na základě hormonálního profilu a genetických nálezů?
- Jak optimalizovat rozhodnutí mezi opakovanými pokusy o získání vlastních spermií a přechodem na dárce z hlediska psychiky, nákladů a časového rámce?
Zmíněné značky a firmy
Pronatal, Gennet, CAR, Profertil, Selezin, Selezin ACE, Walmark, Lekáreň Remedia, sanbao.cz, SPLN, FN Krč
Zmíněné produkty a metody
spermiogram, ultrazvuk varlat (UZ), hormonální profil (FSH,testosteron), genetické vyšetření, varikokela (oprava laparoskopicky), sklerotizace, MESA, TESE, IVF, ICSI, IUI, PGD/PGS (preimplantační genetická diagnostika), Profertil, Selezin/Selezin ACE, CEM M pro muže, vitaminy (E, C), zinek, selen, koenzym Q10, L‑karnitin, L‑arginin, pycnogenol, tamoxifen 10 mg 2× denně, clomifen, injekční FSH, injekční testosteron, čínská byliny, Mojžíšova metoda cvičení, KET (kryotransfer), hysteroskopie
Místa a osoby
Pronatal, Gennet, CAR, FN Krč, SPLN (Košice), Dr. Sobotka, Dr. Kult, sanbao.cz
Ahoj Matavo, uplne te chapu, taky jsme na zacatku, takze nas cekaji vsechny mozne testy. S tim panakem v ordibaci naprosto souhlasim. Taky by mi tenkrat bodl. Mam moc fajn doktora, ale v dobe kdy jsem tam sla s manzelovym spermio, tak ho zastupovala mlada doktorka, ktera mi rovnou rekla, ze bez darce spermatu a IVF to nepujde. Zadne moznosti, zadna nadeje.... Odchazela jsem uplne zdeptana, i kdyz jsem vekly optimista. No proste krava. Ted uz vsechno resim jenom se svym doktorem a ten pristup a informace se nedaji vubec srovnat. Neportebuju zadne falesne nadeje, ale kdyz tady clovek cte vsechny mozne zpusoby lecby, prijde mi dost nezodpovedne uzavrit celou vec behem dvou vet. Fakt je treba si doktora vybrat. Tak hlavu vzuru a drzim palce. To zmakneme holky 😉
ahoj, dik za privitani 😉 doktor nam v podstate v ten moment nic poradnyho nerekl, jen ze i podle manzel. varlat to nevypada nadejne s tou operaci, ale ze si s nami promluvi az po hormonech...nejdriv jsem myslela, ze ho tam necham jit samotneho, ale bojim se, ze by mi pak rekl jen polovinu informaci, tak tam pujdu s nim, to bude az za dalsi tyden...v ten den, kdy jsme se to dozvedeli, jsem skoro do pulnoci surfovala, hltala jsem tu hromadu informaci a mezi kamaradkama jsem ted ta pani chytra, jelikoz toho mam nastudovany uz docela dost..ale ze se nekdy budu seznamovat s nazvem azoospermie..to me fakt nenapadlo...ale zatim to zvlada skvele, dokonce o tom zvladame vtipkovat, tak snad mu to vydrzi i po dalsich vysledcich..
uz jste byli u aandrologa, urologa? dostali jste k nim zadanku nebo to musela byt vase iniciativa?
My jsme dostali zadanku k urologovi od meho gynekologa. Na tom urologickem vysetreni se ukazalo, ze ma manzel varikokelu, a tak jde tento tyden na operaci. Pak nas po 3 mesicich ceka kontrolni spermio. Pokud bude v poradku, tak zustavame u gynekologa a pokud bude spatne, tak nam doporuci CAR a zacne cela ta masinerie, kterou tady popisuji holky. Taky s manzelem o tom vtipkujeme, ale ze zacatku to bylo rozpacite. Taky jsem koukala hned na net a zjistovala, co to vubec je za moribunds a co nas vsechno ceka. Jeste, ze jste tady holky a muzeme to probrat. Nevim, co bychom ze zacatku delali, nebyt netu 😵
aladin, diky za informace, vygooglovala jsem si tu varikokelu, ale na tu to u neho moc netipuji, i kdyz co ja vim...nekdy se ani ten duvod nezjisti....u nas zacal vtipkovat skoro hned po odchodu z ordinace..asi videl, jak me to sebralo, i kdyz jsem se snazila o krecovity usmev se slzama v ocich..tusila jsem od zacatku, ze bude mit spatne vysledky, uz dyl jsem mu rikala at si dojde na vysetreni, ale s nejhorsim jsem proste nepocitala...rikal, ze si napr preje spermie k narozkam.. 😀 nebo ze si tohel vysetreni mohl udelat uz v 17 a usetril by hroamdu penez za kondomy a holky se s nim nemusely bat otehotneni 😉 nebo kdyz si spolu uvarime dobrou veceri, tak rekne neco ve stylu, ze aspon to jidlo se nam dari kdyz uz ne ty deti... 😉 ale oba si uvedomujeme, ze je to spis takove smutnejsi vtipkovani...uvidime, co nas ceka
lenkova, koukla jsem na tvou veticku, ze zle zpravy muzou pockat..kdyz si to vezmu na sebe, tak to, ze muz nema zadne spermie, tak to bych chtela vedet uz pred rokem..jelikoz ted uz jsme mohli mit doma mrnouse 😉 no ale vim o paru, ktery si takovouhle zpravu vyslechl az po vice letech snazeni..rok je jeste dobry...dobrou noc
lenkove moc děkuju, a jak pokračujete vy? 😵
matava, muj když se dozvěděl že je bez spermii, tak jeho první slova byly, že je na hovno at si najdu někoho jinyho 😅 takhle reaguje plno chlapu 😠 pak nam teda naštěstí protočily spermijky centrifugou, a par kousku se našlo 🙂 jsem to normalně obrečela, protože jsme předtím asi tři měsíce chodilypo vyšetřeních 😖 teda dadouš, takže vlastně zbytečny zdržovaní 😠
a ty jsi dadous uplne v poradku?..zitra jdu na ty hormony, ale obavam se, ze na tom taky nejsem zrovna nejlip kdyz mam MS ted aktualne ve 37DC a slabou... nam ani ta centrifuga nepomohla a ano...poznamka typu, ze se ted potvrdilo, ze neni chlap, jelikoz neridi auto a doma nic neopravi tak taky probehla ale ze bych si mela najit nekho jineho ho ani nenapaldo..na to je dost jesitny ve stylu..proc bych si prece mela hledat nekoho jineho? 😉 ..ale jeste ze tak..
😀 mě když tohle řekl tak jsme mu strašně vynadala 😀 ale pak když nam oznamily že se našlo 5 spermii, tak jsme to oba obrečely 😀 štěstím 😀 ja jsem v pořadku, tak doufam že aspon jednoho bobka u sebe udržím 😉 a nabízely vam nějakou lečbu? vlastně vy teprv asi pujdete k andrologovi?
my jsme ted na uplnem zacatku, jsem napjata jak mu dopadl ten hormonalni profil, to pak bude odrazovy mustek dal...tak uvidime, variant co nas ceka je hodne....
presne tak, ale k tomu mu rekli, ze ma maly mekky varlata no a celkove neni moc sex. aktivni jako ostatni chlapi ..takze ja uz delsi dobu mu rikala, ze si mylsim, ze ma problem, osobne tipuji, ze na hormonech se potvrdi, ze mu chybi poradne mnozstvi muzskeho hormonu...v praci je docela ve stresu, pije jen prilezitostne, ale pak to stoji za to...sprotuje, nekouri, jeho bracha ma dve deti, priusinice mel kdyz byl maly..jen me napada nejaky uraz na fotbale..ale to by polovina chlapu musela mit azoospermii..no kazdopadne to u nas vypada zatim na tu horsi variantu...procitam tuhle diskuzi postupne od uplnyho zacatku, u compu mam notysek a hltam vsechny mozne informace abych pak u jeho doktora nebyla jak trubka a vedela, na co se ptat 😀
😀 😀 no to maš fuk, ja si taky myslela jak jsem připravena, a pak je to v ty ordinaci uplně jiny, že na ty svoje dotazy stejně nedošlo 😀 😀
tak ok, beru zpet...takze novy pokus...hltam tady informace, abych aspon chapala, co nam bude rikat za vysledky a navrhovat reseni a kdyz se zepta jestli tomu aspon trosku rozumime, tka mu to budu moct bez lhani odkyvat 😀 se pripravuji psychicky na zitra, jdu na ty hormony, v praci to vi a budou me mobilem kontrolovat jestli nekde cestou neomdlim..to je moje specialita... 😒
Ahoj holky!
Sidlo: je pravda, že už jsme jednou M/T podstoupili..ale to měl manžel špatný hormonální profil..zjistil to ale až ten adrolog..nasadil manželovi vítamínky a léčba je hodně úspěšná. Tak se teď snažíme o miminko i přirozenou cestou...zázraky se přeci dějí..když tady mohla nějaká paní otěhotnět jen s malým počtem spermií..přezdívku si té paní nepamatuji.
Zkusíme jít i na druhé M/T..vezmou ty vzorky z různých míst. Nám v gennetu řekli, že pomůže už jen dárce nebo adopce.......s tím jsme se tak rychle nechtěli smířit. Navíc ani nevíme, jak hodně moc byla ta tkáň odebraná a ze kterého místa.
Zdravím matavu.
ahoj, kolkokrát sa da íst na chir odber spermií? vraveli mi, že len raz. budem vdacna za kazdu odpoved
Ahoj, nám řekli že se může víckrát, ale pokaždé zůstane na místě odběru jizva a jakoby zjizvená tkáň uvnitř...takže neomezeně asi ne....
lilianka78: my máme jít podruhé..jen regenerace tkáně musí být určitě půl roku.
my ideme 1.krát ale manžel rozmýšla aj nad darcovskými. neviem, či to nie je predčasné. sme samoplatcovia, mame pred sebou 4.ivf. tie predtým bolo ICSI. vždy tam bolo čosi teraz však nič. už dlho
Zdenulko manželovi lékař říkal, že to nejde donekonečna, že je tam prostě zjizvená tkáň....je to prostě jizva, nevím, jestli nějakou máš, ale je to prostě zákrok....
Hlavně mi to přijde i jako blbost podstoupit to víckrát než 2x - když tam nic není, tak tam prostě nikdy nic nebude....teda tak to manželovi říkal ten primář
cau holky, tak genetiku mame za sebou..horkotezko jsme vzpominali na nemoci v rodinach a presvedcilo me to o tom, ze to mamce reknu..chci se ji zeptat, jestli v rodine nebyly potraty nebo jine geneticke vady..sama to nevim.. bylo skvele, ze jsme meli uz muzovu diagnozu, takze mu udelali jeste jeden odber navic na cystickou fibrozu, vysledky budou tak za sest tydnu...aspon, ze ty hormony se dozvime driv...
"když tam nic není, tak tam prostě nikdy nic nebude....teda tak to manželovi říkal ten primář"
Vzdy teda vyjadrene cislom 98% sa najdu rozne vyvojove stadia spermii ide len o presne stanovenie mnozstva aktivnych dozretych spermii co samozrejme moze znamenat ze v tom pripade tam nemusi byt ani jedna dozreta spermia ale budu tam prave tie rozne vyvojove stadia. Pre spravnu diagnozu musi byt stanovene pomerovo kde a v akom stadiu sa vyvoj spermii zastavil.
Ahoj holky, mám teď tři dny dovolenou a pak ještě v půlce srpna čtrnáct dní...hurá.. 😉

ahoj holky, rada bych se k vam pridala..tedy vlastne nerada, ale co se da delat...na koniku nejsem nova, ale po manzelove diagnoze azoospermie jsem hledala i jinou diskuzi nez jen klasicke snazilkovani...prvotni sok mame za sebou, tak se o tom lip pise a mluvi....
rok mam vysazeno, nedarilo se nam, doktorka moji zadost o spermiogram zamitla, ze kdyz to tak chci at si to sama zaplatim a na zadost o folikulometrii se ksichtila..mam to slozitejsi = uz rok mam menstruaci od 33DC do 48DC a stale se mi nepodarilo podchytit jestli ovu vubec mam a kdy....no kazdopadne po jeji poznamce, ze jsem jeste mlada a pockame do Vanoc (za mesic mam 28, muzik 30) jsem se asertivne nastvala a na radu jedne snazilek jsem zmenila doktorku...ted je to mesic a vse nabralo rychly spad..rekla jsem ji ze chci otehotnet, tak hned vypsala vsechny mozne testy, mimojine i spermio do apolinare (mimochodem je to tam hnusny..) no a vysledek je 0 i po centrifuze...to bylo pred dvema tydny....povinne by ti doktori meli mit v ordinacich panaka, je to sok, ale to vy znate...na hormonech byl ted ve stredu, ja jdu v pondeli, jelikoz jsem to dnes konecne dostala ve 37DC dostala, v utery jsme oba objednani na genetiku, tak uvidime dal.....hezky vikend vsem...