Downov syndróm vo vyššom veku. Aká je jeho pravdepodobnosť?

susik77
26. bře 2008

Ahojte, rozmyslala som mat tretie mimi na stare kolena 😎 okolo 40-tky ale bojim sa downovho syndromu. Dnes mi kamaratka povedala, ze vraj DS byva skor u starsich prvorodiciek. Ze ked uz dieta mam, je to menej pravdepodobne...Viete o tom nieco?

elise
26. bře 2008

susuk švagriná rodila ked mala 38 a vpohode dcérku ma zdravú aj moja mama sa narodila ked mala babka 40 rokov aj švagor ked mala jeho ´mama 42 asú úplne zdraví. daj si spraviť genetické testy tak to môžeš získať percento narodenai zdraveho dieťatka. neboj určite bude zdravučké 😉

susik77
autor
26. bře 2008

elise: no, ja sa dost bojim amniocentezy a asi by som na potrat nesla...tak preto sa dost bojim riskovat-ale mas pravdu, aj moja babicka sa vydavala okolo 40 a mala 5 deti-vsetky zdrave 😉

mywiel
26. bře 2008

Susik je ak mas prve dietatko ok a v rodine nemate postihnuteho blizskeho, to ze mas 40 rokov zakonite neznamena, ze bude dietatko mat Dawnov syndrom, je tam urcite % vyssie ale nenechaj sa tym stresovat...

eva4444
26. bře 2008

v 40 tusim 1%.

susik77
autor
26. bře 2008

ja mam zatial 31, ale rozmysl. som o "mazlickovi" aby nam potom nebolo smutno 😎 ale naozaj nemame nikoho s DS.

mywiel
26. bře 2008

Susik nenechaj sa stresovat nejakymi statistikami, 40 rokov ani viac neznamena ze zakonite bude dieta chore!

elise
26. bře 2008

ja som rodila prvé dieťa ked som mala 31,5 a malý je uplne v poriadku, tak sa nestresuj 😉

susik77
autor
26. bře 2008

myviel: dakujem 🙂 inak, pekne meno-Lia 😉 ja som rozmysl, ze dalsiemu dam meno Lea 🙂

dididi30
26. bře 2008

veru a ja budem maleho rodi v 30 rokoch a mi to vobec nevadi a viem a verim ,ze bude ok

mywiel
26. bře 2008

Dik Susik, kasli na statistiky, inac vsetky testy mozes odmietnut, nenechaj sa stresovat doktormi, nie su povinne ak nechces, ver svojmu instinktu ten ta nesklame. 🙂

jabber
26. bře 2008

susik77 - riziko stoupá po 35. roce věku - a je jedno jestli je to první dítě, páté nebo desáté - nevím nic o tom, že by u prvorodiček v tomhle věku bylo riziko vyšší než u druhorodiček atd.

Jinak - jak píšou holky - je to jenom statistika, takže žádný stres 😉

tamita
26. bře 2008

Susik-ja mám 44 a čakám tretie .Bola som na amniocentéze-v pohode,nič to nie je a teraz čakám na výsledky,ale predbežné už viem,zo zrýchleného FISH-testu,ktorý som si zaplatila a výsledky som mala do 48 hod.,tak Downa už určite vylúčili a pritom z krvi mi na tripple teste vyšlo riziko Downa 1:40,ale to len preto,že to prepočítavajú cez koeficient veku a to potom už po 40-ke nenormálne skresľuje.Takže ak chceš bábo nečakaj a pracujte na tom,lebo ja skôr vidím problém v tom-či sa podarí otehotnieť-a keď-tak ako rýchlo...Ináč ja problémy žiadne iné nemám a tehotenstvo znášam úplne v pohode 😉 .Držím palce.

marlene
26. bře 2008

susik,
ja mam dceru s ds,v case otehotnenia som mala 37 rokov,ale vsetky mamicky ktore poznam a maju deti s ds su odomna ovela mladsie.vek nehra ulohu,aspon tak mi to povedali viaceri lekari.

preukazane je ale väcsie riziko ds u ivf,ale neviem s cim to suvisi.istotu ze sa ti narodi zdrave dieta nemas nikdy,ak vies ze dieta s ds nechces,tak v pripade ze otehotnies by si mala podstupit amnio.
ja neviem ako by som sa bola rozhodla,keby som to bola vedela,preto som na amnio nesla a dufala ,ze sa nam narodi zdrave dieta.a teraz som stastna ,ze ju mame.
drzim palce 🙂

susik77
autor
26. bře 2008

marlene: pozerala som si tvoj album, mala je rozkosna 🙂 inak, raz som videla film-bol to zivotny pribeh-ako dievca s DS normalne vystudovalo vysoku skolu 😉 rodicia sa jej maximalne venovali...
ale asi by mi bolo luto, ze by to malo dieta v zivote tazke...a neviem ci by sa bez rodicov zaobislo ☹

elise
26. bře 2008

susik môže sa narodiť uplne zdrave dieťa a počas života môže niečo sa stať takže nemáš v ničom istotu.ale každé bábetko stojí za to lebo je len naše 😉

susik77
autor
26. bře 2008

teda, myslela som v dospelosti-ako by zili dalej...+ pridruzene ochorenia ☹

marlene
26. bře 2008

susik,

neber to ako na nahovaranie na dieta s ds 🙂 ale oni to nemaju tazke.tazke im to robi okolie.v ramci ich moznosti ziju plnohodnotny zivot.su stastne,a vela z nich si uvedomuje ze maju down syndrom,nie su to chudacikovia ,ako nam ich prezentovali kedysi.dnes dokazu tieto deti vela veci.
nasa mala je v tesnom zavese za detickami z nasho fora.dokaze vsetko,ako ine len trocha neskor.
teraz uz poznam vela deti a rodin s ds a vsetci ziju uplne normalny zivot.u nas tema ds vobec nie je prvorada.podla mna ide o uhol pohladu,nie o diagnozu.mna len prekvapuje ,ze najväcsi strach maju zeny z ds a pritom je to to najlahsie postihnutie 😉
ale ako vravim,to nie je nahovaranie,kazda zena ma slobodu volby a tak je to dobre,ja nikoho nechcem presviedcat ,ale napisat to musim 🙂

susik77
autor
26. bře 2008

marlene, inak, celkom by ma zaujimalo nieco o detoch s DS...nie, neboj, neberiem to ako nahovaranie 😎
asi preto sa bojim, ze vzdy v tehu sa to zistuje a lekari to prezentuju ako najhorsiu alternativu...

tamita
27. bře 2008

Marlen-vďaka za to čo si napísala,je to tak presvedčivé a úprimné,navyše umocňujú to všetky zábery z tvojho
albumu...Priznám sa,že mi pri ich prezeraní tiekli slzy,ale nie z ľútosti,že tvoje dievčatko má DS,ale dojalo ma to množstvo lásky a šťastia,ktoré žiari tvojim deťom v očiach...Syn je rozkošný,nádherný chlapček,ktorý sa na teba veľmi podobá a malá princezná s tými nevinno-úprimnými kukadlami,ktorými tak čisto vyjadrí každú emóciu-očarí asi každého v okamihu,keď sa na ňu pozrie.Sú to šťastné deti a verím,že aj ty si určite šťastná,lebo tam,kde príroda niečo zmenila-nahradila to kumuláciou čistého citu a úprimnej lásky,ktoré vám bude vedieť vaše dievčatko neustále prejavovať. Veľmi Vás pozdravujem a držím palce.
P.S. Aj ten Rúfusov úryvok je krásny...

zuzanat
27. bře 2008

nasa znama mala 4dieta ked mala 37r a mala ma DS, ale podla vsetkeho to maju v genetike a naopak otcovej sesternici sa zaciatkom marca narodilo prve dieta, ona ma 43 rokov a maly je uplne zdravy 😉

marlene
27. bře 2008

susik,
odporucam ti stranku www.downovsyndrom.sk
je tam toho viac,dokonca aj video nasej malej.mne je len luto,ze ako pises ,lekari hned odporucaju prerusene tehotenstva,bez toho aby mamicky objektivne oboznamili s tym,ze ds dnes uz nie je ziadna tragedia.kym sme ju nemali moja predstava o detoch s ds resp.moj obraz bol ,sikme oci,vyplazeny jazyk a dozivotna zavislost na rodicoch.
a ono to je uplne inak.a hoci som vetu ,ze deti s ds nas velmi obohacuju ,pokladala predtym za frazu,musim z vlastnej skusenosti povedat ,ze je to naozaj tak.
vsetkym vam zelam pohodove tehotenstvo a stastne deti 🙂

roasha
27. bře 2008

marlen,dakujeme za tvoje prispevky,stranka je krasna.neviem,ci este v BB na lazovnej funguje dom pre deti aj dospelakov s DS,denne som popri nich chodila.su to tie najcistejsie dusicky,plne lasky.vedia neskutocne prejavit svoju lasku,aj svoje trapenie.
prajem ti,aby ti babulka robila radost.je zlatucka.

mon25
29. bře 2008

susik 77, druhe dieta sa mi narodilo v 38 rokoch ( pred 5 mesiacmi ). S otehotnenim som problem nemala, podarilo sa to do 2 tyzdnov. Mala som super tehotenstvo ovela lepsie som ho znasala ako pri prvom synovi pred 15 rokmi. Podstupila som amniocentezu ( i ked z testov mi vyslo riziko ako 28 rocnej ) nie je to prijemny zakrok, ale da sa vydrzat, riziko je minimalne, tusim 0,5-1%, ( ale aj v tychto % su zahrnute aj samovolne potraty z inej priciny ako z amnio ) Vysledky boli v poriadku, ak by neboli bola som rozhodnuta tehotenstvo ukoncit i ked by to bolo pre mna veeeeelmi tazke, pretoze vysledky sa dozvies az v 6 mes. a to uz som mala k plodiku silnu citovu vazbu.
Maly sa narodil zdravy a ja som stasne stastna, ze som sa rozhodla pre druhe dieta, ktore uzasne obohatilo a pozitivne zmenilo moj zivot.
Nech sa rozhodnes akokolvek, drzim palce.

mataharyy
29. bře 2008

Ahoj,
něco na povzbuzení Mám sestru, jsou jí tři a narodila se když mámě bylo 40, teď je máma zas těhotná a mimčo se zdá být zatím OK, takže se neboj 😉

georgine
29. bře 2008

maty takze más 3 letou sestru a jak to zvládás, jaký máte vztah

sju7
8. lis 2008

Ahojte, kocky. Kedze sa s manzelom zamyslame nad tym, ci si urobit spolocne babatko - mame uz kazdy svojho pubisa🙂, mam aj ja podobnu dilemu. Uz nie som 20-tka bez rozumu, mam 36, coskoro 37. Ale mame pocit, ze spolocne babo by "sa patrilo", na druhej strane mam velke obavy z moznych komplikacii, a nemej je tazke vzdat sa urciteho pohodlia, na ktore sme si zvykli🙂
Rada by som poznala nazory rovesniciek🙂. Dakujem🙂