Konizace. A co bude po ní?

markkketa1986
15. bře 2021

Zdravím ženy. Hledám někoho s podobným osudem (diagnózou), můžeme se vzájemně podpořit. U mě to v září byly lehké změny na čípku (ascus) a teď v únoru těžké změny (HSIL). V pátek jsem byla na podrobnějším vyšetření, kdy mám na čípku neohraničené buňky a nešlo poznat, jestli zasahují i do hrdla. Příští pátek jsem objednaná na konizaci, pak se uvidí, jestli bude třeba rekonizace (kvůli tomu neohraničení). Samozřejmě musím počkat, co histologie. Přiznám se, že mám strach. Je možné, že histologie vyjde špatně - co vlastně znamená "špatně" a co následuje? Přiznávám, že se bojím. Prevenci jsem nikdy nepodceňovala. Ale "tam dole" se necítím úplně komfortně, mám problémy delší dobu (silná a bolestivá menstruace, výtoky, bodavá bolest, bolest a krvácení po sexu), léčili mi neúspěšně zánět a teď se při vyšetření čípku ukázaly tři ložiska endometriózy, tak ty potíže jsou prý možná od toho. Ale co když ne, říkám si...Budu ráda za vaše zkušenosti s konizací a tím, co bylo po ní. Díky moc. M.

milisent
15. bře 2021

@markkketa1986 az takhle slozite to nemam, ale v rijnu jsem podstoupila konizaci. Mudr rikal, ze uz to byl opravdu spatny nalez. Po dvou tydnech jsem sla na kontrolu na gyndu, hlavne kvuli vysledkum z histologie. Mudr me informoval, ze v nemocnici odstranili veskerou postizenou tkan a vysledky mam dobre. Po konizaci jsem uzivala vaginalni cipky Cicatridina pro lepsi hojeni. Na dalsi kontrole mi mudr doporucil jeste nejake vyplachy. Hojilo se to pomalu. V kvetnu me ceka kontrola na gynde a v cervenci v nemocnici.

petulejan
15. bře 2021

Já byla jednou před třemi lety,pořád tam bylo něco,co tam být nemělo. Zákrok v lokálním umrtvení. To bohužel nepomohlo. Mezitím těhotenství,porod a opět následovala konizace. Tentokrát už v celkové anestezii. Už je to půl roku,tak jsem zvědavá,jak dopadnou stěry. Jinak u té první mě gynekolog strašil,že to bylo za pět minut dvanáct a pan doktor,vyhlášený odborník,mě uklidnoval,že to tak vážné nebylo. Takže asi tak 🤷‍♀️

markkketa1986
autor
16. bře 2021

Děkuju moc za zkušenosti! Můžu se ještě optat, jestli jste po té konizaci krvácely, bolelo to apod., nebo jste hned mohly fungovat, jít druhý den do práce apod.? Díky moc

milisent
16. bře 2021

Po konizaci je potreba dodrzovat klidovy rezim. Alespon tri tydny nezvedat nic tezkeho, prvni tyden co nejvice lezet a odpocivat. Ja jsem na RD, takze si manzel na me vzal OCR. Dr by ti mel vystavit neschopenku. Mela bys dodrzet sestinedeli, takze se nekoupat a nemit sex. Tohle mi v nemocnici hodne prizvukovali, ze se jim tam zeny vrati protoze nevydrzi, maji sex a narusi si tim hojeni a muzou jit na zakrok znovu. Mne se to hojilo hur, takze ze sestinedeli jsem nakonec mela vic jak dva mesice. U kazde zeny to samozrejme probiha jinak. Po konizaci krvacis, ja krvacela asi mesic, nekdy min, nekdy vic. Pak uz jen spineni. Boli to jen po zakroku, v nemocnici ti na to daji led. Rano mi zakrok provedli a odpoledne uz jsem sla domu bez bolesti.

markkketa1986
autor
16. bře 2021

@milisent Já mám home office, tak plánuju v pondělí normálně pracovat (na zákrok jdu v pátek), tak uvidím. A s odepřením si sexu opravdu problém nemám 🙂 zaprvé to chci mít co nejdřív zhojený a zadruhé mě od pátku, kdy jsem byla na vyšetření před konizací, nepříjemně bolí podbřišek a k tomu neustále špiním, takže ani není nálada. Děkuju za rady!

renatka16
16. bře 2021

Ahoj, konizace je rychlovka. Na chvilku mě uspali a za hodinku jsem jela domů. Den jsem poležela, trochu jsem krvácela a další dny už bylo vše v pohodě. Výsledky jsem měla bohužel špatné , ale díky včasně provedené konizaci bylo vše špatné odstraněno. naštěstí byl nález minimální, takže jsem nemusela podstupovat žádnou další léčbu, ikdyž jisté preventivní opatření jsem udělala O🙂 . Nicméně mi taky poté zjistili endometriozu ,která může způsobovat problémy které máš ... přeji at vše dobře dopadne

markkketa1986
autor
16. bře 2021

@renatka16 Ahoj, děkuju za zkušenost. Tu endometriózu ti nějak léčili? Dr to se mnou moc neřešila, že teď máme důležitější věci a tohle není ohrožující, jen nepříjemný. A děkuju za přání, doufám v to, ale jsem z toho celkem nervózní 🙂

siera1
16. bře 2021

Já byla na konizaci před třemi lety. Měla jsem CIN 3. Ráno jsem nastoupila do nemocnice, zákrok dělali v celkové anestezii a odpoledne jsem šla domů. Dost jsem se toho bála, ale nakonec vše proběhlo úplně v pohodě, nic jsem necítila a nic mě nebolelo. Opravdu jsem poctivě týden odpočívala a musím říct, že bych opravdu nepoznala, že jsem na nějakém zákroku byla. Nakonec mi sdělili, že postižená tkáň přesahovala tu odebranou. Zvažovali rekonizaci, ale vzhledem k tomu, že jsem v tu dobu ještě neměla děti, tak se rozhodli mi ji zatím nedělat a jen mě sledovat. Od té doby mám všechny kontroly v pořádku. Histologie dopadla taky v pořádku. Určitě to dopadne dobře. Nejhorší je podle mě stres 😉

markkketa1986
autor
16. bře 2021

@siera1 Tak to jsou super zprávy, to ti přeju! 🙂 Jj, vím a zlobím se sama na sebe, proč se nervuju 😀 Nejbližší okolí mě bere jako silnýho držáka, nechci je znepokojovat, už jen kvůli 11letý dceři, která na mě celkem visí. Tak si to ventiluju aspoň takto online...

siera1
16. bře 2021

@markketa1986 Chápu 😉. Držím palce a věřím, že to dopadne dobře. A co se týče samotného zákroku, myslím, že se není čeho bát 😉

renatka16
16. bře 2021

@markkketa1986 neléčili, jen se mudr zmínila, že kdyby mě to trápilo mohu jít na laparoskopii. zatím stím žádný problém nemám, tak to neřeším 🙂 pokud vše dopadne s konizací dobře, tak bych tu endometriozu řešila, určitě stím souvisí tvé problémy 🙂

nikoulinka
16. bře 2021

Já mám cca rok po konizaci. Dle histologie už to bylo za 5 dvanáct. Zákrok jsem podstoupila jen v lokálce. Dalo se to vydržet, i kdy mám hodně nízký Práh bolestí 😅 první dva dny jsem fakt proležela. První den pobolival podbřišek, ale dalo se to zvládnout jedním ibalginem. Druhý den jsem ležela preventivně. Od třetího dne jsem už Lítala na nákupy, apod. Krvaceni nějaké větší nebylo. Spíše jen špinění. Jednou jsem akorát se zapomněla, a zvedla malého, tak jsem krvácela trošku víc, ale naštěstí to bylo zhojené v pořádku. Po 3 týdnech mi moje Mudr doporučila očkování proti rakovině děložního čípku - odmítla jsem. Teď už mám před sebou druhou prevenci a vypadá, že by to mohlo být ok 🙂

markkketa1986
autor
16. bře 2021

@renatka16 Mám to určitě v plánu! 🙂 Díky moc

markkketa1986
autor
16. bře 2021

@nikoulinka Děkuju za zkušenost. Taky se chystám jen lokálně/ambulantně, jdu tam v pátek, víkend budu ležet a v pondělí plánuju pracovat. Očkování taky nejsem nakloněná, říká se, že chrání před sedmi typy těch virů, ale existuje jich mnohem víc, takže stejně to nemusí ochránit... Dceru ale naočkovat nechám. Jinak super, přeju, ať máš i další prevence bez problémů! 🙂