Leidenská mutace u partnera, může mít vliv na potrat?

bibianca
4. zář 2014

Zdravím, googlím a nic. Vím, že v případě, že má žena leidenskou mutaci musí užívat léky a v případě, že tak neučiní. Může docházet k potratům. Jak je to však v případě toho, kdy leidenskou mutaci má partner? Již jsem 3 x potratila a nyní manželovi zjistili z genetiky Leidenskou mutaci. Myslíte, že to může mít vliv na tyto aborty? Kompletní výsledky ještě dosud nemám na stole. Ale dr. slíbil, že je sepíše a pošle s doporučením, jak pokračovat nadále. Chci být o trochu chytřejší a napřed, ale nikde jsem zatím na nic nenarazila. Nemáte s tímto někdo zkušenosti? Předem děkuji za Vaše reakce.

alubif
21. zář 2014

Rozhodně nemůže. problém potratu není ve vadném embryu, ale v matce, která má zvýšenou srážlivost a vytváří se tromby v placentě, tím pádem nedochází k výživě embrya.

tanu
21. zář 2014

Je to tak, tak píše alubif. Jen nevím, zda to napsala dostatečně jasně. Leiden způsobuje poruchy srážlivosti krve - ve směru k vyšší srážlivosti. A proto žena, která má Leidena může prodělat potraty, protože těhotenství jako takové je stav, kdy se tromby tvoří ochotněji a pokud se k tomu přidá Leiden, může těhotenství končit potratem kvůli staženinám = trombům v placentě.
Každopádně Váš manžel by na sebe měl teď dávat větší pozor v rizikových situacích - jako je znehybnění končetiny např. při zlomenině a následné sádře nebo při dlouhých letech v letadle - aby se mu v nohou neudělala sraženina a nevmetla se do plic. Ale leiden partnera s nezdařenými těhotenstvími nesouvisí.
Přeji Vám hodně štěstí.