Morfologie na spermiogramu 10%, je to špatný výsledek?

jannie88
24. srp 2012

Ahoj holky, mám trochu zmatek v tom, co mi řekli v caru a co se dočítám na internetu, tka bych se ráda zeptala na názor Vás.¨
Na spermiogramu v Sanusu v HK vyšlo přítelovi, že má množství i rychlost jakž takž v pořádku, ale že mu vyšla špatná morfologie - 10%.
Prý by měla být minimálně 20-30%. Bylo nám tedy doporučeno zahájit léčbu v car a nejspíš IVF+ ICSI. Ale co čtu na internetu, tak se někde píše,
že je to pravda, že 10% je špatný a někde zase , že spodní hranice je 4%...Tudíž by znamenalo, že nám to vyšlo dobře.
Prosím o Vás názor nebo objasnění jak to tedy je, protože už jsem z toho celkem jelen 😀 😀

Díky moc ! 🙂

J.

jannie88
autor
24. srp 2012

Holky prosím poraďte někdo 🙂

omcamauta
24. srp 2012

Jelikož se každým rokem snižuje plodnost mužů, lékaři posouvají (změkčují) i ty "normální" hodnoty. Takže kdysi bylo "normální" koncentrace 80milionů v mililitru, pak 20, teď to spadlo dokonce na 15. Podobně s tou morfologií - původně byla k normospermii potřeba víc jak 30% morfologicky správných spermií, teď to po novu spadlo na 4%.
Jediné co ti k tomu doktoři řeknou je to, že pravděpodobnost spontánní gravidity je snížená, vyšší šanci na úspěch bude mít ICSI. Což z matematicko-statistického hlediska je pravda.