Předčasné ovariálni selhání. Máte zkušenost?

hodl
10. črc 2023

Ahoj holky, bohužel se mě už asi také tyka předčasne ovarialni selhání. Je mi 33 let. Děti nemam.Poslední dva roky jsem měla dlouhé predmenstruacni hnědé spineni, které zacalo cca 20. den cyklu a až 28. den cyklu prisla klasicka červená menstruace. Gynekolog si myslel, ze jde o nedostatečnost žlutého tělíska. Po dvou letech se ale spineni zkratilo a s nim i menstruace. Dnes už místo 7 dnu, které jsem vzdy menstruovala menstruuji třeba jen 3 dny a to třeba jen jednu vlozku za cely den a hněde spineni už trva z cele menstruace také jen dva dny. Zkoušela jsem během těch dvou let změnu stravy, přes vitaminove doplňky, jako horcik, vitaminy B, zinek a naposledy před půl rokem jsem se objednala i na kurz hormonalni jogy. V listopadu loňského roku se mi udelala 4 cm cysta na vajecniku. Po injekci Agolutinu se vstrebala. Cvičila jsem po cyste dva měsíce hormonalni jogu, situace s menstruaci se trochu zlepšila, začala být zase trochu silnější.Nicméně mě z hormonalni jogy začala dost bolet zada, jsem hypermobilni. Cvičit jsem přestala a dnes je to první měsíc, kdy menstruace vubec neprisla, jen dva dny hnědého spineni a slus a cystu nemam. Jsem z toho už úplně zničena, jak menstruace slábne a teď už nic.Mám strasny strach z hormonalni léčby estrogeny. Jsem po konizaci cipku a operaci Bartholinky a nechci ještě rakovinu z estrogenu.Hormonalni profil ukazuje nízkou hladinu estradiolu 165 pmol (dle lekare bych měla mít hodnotu 300), LH 3,24 a FSH 6,01, testosteron 1,3. Měli jsme s manželem poslední 4 měsíce i narocne období, protože nemáme miminko, účastnili jsme se adopcnich kurzu. Projevovalo se u Vás takto ovarialni selhani také, než Vám menstruace úplně zmizela? Ještě jsem zapomnela rict, ze mám teď měsíc nasazeny Mycocholest, protože mám hodne vysoky dědičný cholesterol. Cetla jsem, ze na ovarialni selhani jsou jen hormony, ale jak je to v situaci, když chci ještě dite? To mi přece nemohou nasadit antikoncepci ne? A vy, co už ji s těmi estrogeny berete, mate vyzkousenou už nějakou po které se tak strasne nenabira a nemá tak silene vedlejší účinky? Už jsem úplně zoufala. V noci už i spatne spím a ráno se vzdy proberu a hlavou mi jede velká zoufalst ohledne toho, ze jdu do menopauzy v 33 letech a nemam ani miminko. Pokud byste se chtěl někdo i sejít a sdílet, budu moc rada, jsem z Prahy a moje kamarádky bohužel podobne problémy vůbec nemají a já je tím přijde mi i obtěžuji, když to potrebuju někomu rici…moc dekuji za Vaše zkusenosti

levandule_k
10. črc 2023

Zkusila bych si hledat příčinu v psychosomatice, zajímavou knížku u plodnosti napsala MUDr. Helena Máslová: Plodnost Cesta k mateřství. Dělá psychosomatiku zaměřenou na gynekologii.

Jinak já jsem ve stádiu, kdy se o dítě snažíme.

wladimira
10. črc 2023

@hodl a AMH hodnotu víš ??

uzivatelkapetra
10. črc 2023

Určitě zjistit AMH a budeš vědět, případně konzultace v CAR?

ivkasolavova
10. črc 2023

Mám podobný problém ,u gynekologa vždy vše v pořádku , pár dní před narůžovelé slabé špinění ,bolest podbříšku . 1 vložka na den by stačila ,ale já měním častěji kvůli hygieně . Pak po 4 dnech jak kdy dojde ms a tu mám 7 dní . Ale ms nemám pravidelnou po 28 dnech spíš cca 35 dní a víš .Nejradši bych už byla v přechodě už mě to štve

hodl
autor
14. črc 2023

@levandule_k dekuju za tip

hodl
autor
14. črc 2023

@wladimira zatím nevím, příští týden jdu na odber

hodl
autor
14. črc 2023

@uzivatelkapetra ano, do CAR jsem také objednana 🙏

mydlova
15. črc 2023

@hodl měla jsem to stejne a to jsem byla ještě mladší nez ty. A taky to se mnou gynekolog neřešil. Jsem se po 3/4 roce sama objednala do jednoho IVF centra. A tam byli úžasní. Udělali mi veškerá vyšetření, řekli mi ze hodnoty mam jako bych byla v prechodu. Což měli pravdu. Dostala jsem tabletky, začala jsem meditovat, uklidnila, jsem to vyléčila a úplně přirozeně otěhotněla 🙏 se divím ze jste se vydali první do adopce a ne k lékařům

hodl
autor
15. črc 2023

@mydlova moc prosím, jak si to vyléčila? Lekar řekl, ze se to vyléčit nedá. Psala jsem ti i soukromou zpravu 🙏, moc prosím o odpoved. Dekuji🙏🙏🙏

levandule_k
18. črc 2023

@hodl

Nevím, jak přesně předčasné ovariální selhání léči v CARu, jestli jsou na to nějaké léky, neřešila jsem to v CARu, ale určitě mají lepší možnosti než běžný gynekolog.

Napíšu ti něco o sobě.

Měla jsem diganostikovány PCOS, menstruace jednou za čtvrt roku, léčba hormonální antikoncepce. Prý je to na pořád, možná se to po porodu srovná. No ještě jsem nerodila, ale PCOS už nemám. Zkoušela jsem bylinky kontryhel a mátový čaj, teda pila jsem to protože i to chutnalo a je to zdravé, tenkrát jsem o tom nic moc nevěděla, vyřadila margaríny a zařadila máslo. Trochu se zabývala osobní rozvojem, vím, že jsem v sobě potlačovala svoje ženství. Nedělala jsem to nijak cíleně, protože jsem si nemyslela, že by se to mohlo spravit. Dneska mám cyklus pravidelný, srovnalo se to. Když jsem se ptala na gyndě jak to, že mi přišla MS normálně, tak mi řekla, že mám být ráda, že se to srovnalo. Takže za mě se s tím dá určitě pracovat, ale tady tančíme místy na hraně ezo věcí. Jsou třeba meditace na podporu početí, ovariální meditace, ale ne každému je to příjemné zkoušet si meditovat. Já bych si určitě začala dávat do pořádku vztah k sobě, projela vztah k matce - velmi často je ten vztah složitý, podívala se na rodové vzorce. A samozřejmě zapracovat na vztahu mezi vámi dvěma, protože jste se vystresovali kvůli tomu, že dítě nepřichází a vím, jaké to je (Trochu si tím procházíme, takže mi napiš klidně sz). A kdysi jsem narazila na stránku ditevitano.cz Je tam i kurz na cviky na pánevní dno, je to takové velmi nenápadné cvičení, které není ani moc náročné. Cílem je aktivovat svaly pánevního dna, aby se ti prokrvily, uvolnily. Autorka říkala, že může ms přijít třeba po 14 dnech, když jsem to cvičila tak mi přišla o týden dřív a další už zas normálně, jak se tělo potřebuje.

michim
22. črc 2023

@hodl Mám také tuto diagnózu a nyní jsem již dva měsíce bez menstruace, dokonce mám i priznaky menopauzy jako noční poceni a návaly. Je to šílené, o mimo se snažíme už strašně dlouho,dochazime do CAR, ale už nám nedávají žádnou variantu než darované vajíčko:( Už jsem zkusila snad úplně všechno, bylinky, cvicit hormonalni jogu, doplňky stravy a nic....

michim
22. črc 2023

@mydlova Prosím vás, jak se vám podařilo vyléčit z této diagnózy? Mohla byste prosím klidně do soukrome zpravy🙏Dekuju