Co si myslíte o očkování proti meningokokové meningitidě?

natysnovec
13. kvě 2019

Jaky mate nazor na ockovani pro dite vakcinou na meningokok??Dekuji

mapet85
13. kvě 2019

@zuzineckah (zkopírováno na stránkách očkovacího centra Avenier
Očkovací schéma Nimenrix:
Děti od 6 - 12 týdnů věku: 3 dávky
Děti od 12 měsíců a dospělí: Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

Očkovací schéma Menveo:
Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den.

leilinka1234
13. kvě 2019

Mám naočkovanou starší dceru. Děti na jeden rok (tuším) se očkují ve schématu 1+1 - cca 6 tisíc, ale 2500 proplácí pojišťovna. To je meningokok typu B. Na další kmeny je očkování jen jednorázové a stojí cca 1400. Teď tuším proplácí VZP i tu jednorázovou vakcínu, přispívá myslím 800 Kč.

zuzineckah
13. kvě 2019

@mapet85 mám v tom dokonalý guláš 😀 jdu napsat sestřence, je pediatra. Snad mi to vysvětlí trochu přehledně, protože tady se dočítám něco jiného, co mi říkala naše doktorka, navíc i jiná vakcína je tady popsaná... Snad to rozsekne ona svým názorem a zkušeností 👍

mapet85
13. kvě 2019

@zuzineckah Vakcína Menveo a Nimenrix jsou v podstatě totožné, obě proti čtyřem typům meningokoka (A, C, W135, Y). Bexsero je pak samostatně proti meningokoku typu B.

lindikova
13. kvě 2019

Mám tu v ruce letáček na bexsero, je to jak píše @mapet85 . Menveo od 2 let, 1 dávka séroskupiny A, C, Y a W. Bexsero od 2 měsíců, do 5m - 3 dávky, od 6m - 2 dávky, nejčastější séroskupina v ČŘ a to B.

nazka
13. kvě 2019

@treasurka taky bych to tak uz udelala

mapet85
13. kvě 2019

@zuzineckah Stačí se na netu kouknout do příbalového letáku daných vakcín a je hned jasno 🙂

treasurka
13. kvě 2019

@nazka Ono bude Bexsero do budoucna pojištovnami hrazené nepovinné, jako např. Synflorix, konečně...

zuzineckah
13. kvě 2019

@mapet85 to jo, ale mě spíš zajímá ta riziková skupina, co očkovat kterému dítěti, pokud se rozhodneme. Jestli postačuje vzhledem k výskytu Bexsero, nebo je potřebný širší záběr... spíš takhle jsem to myslela. Ale děkuji za ujasnění👍

lachtanice86
13. kvě 2019

A jak víte že u té holčičky to byl meningokok

zuzineckah
13. kvě 2019

@lachtanice86 podle popisu maminky tomu odpovídají všechny projevy, ty fleky jsou poměrně jednoznačné, i ta rychlost odpovídá meningokokové sepse... ale samozřejmě, s jistotou to asi nevědí ještě ani oni

odula
13. kvě 2019

@zuzineckah 50% pripadu meningitidy u deti je B, 20% C a zbytek A, Y,W.

zuzineckah
13. kvě 2019

@odula díky, odkud ta statistika, prosím tě?

odula
13. kvě 2019

@zuzineckah jejda, ja uz jsem to zavrela ... sorry. nejaka ceska stranka o bexseru to byla. Kazdopadne mi jeden pediatr rikal, ze nejvic je zastoupeny becko a nejohrozenejsi jsou jim deti do 5 let. u pubertaku a dospelych se zas prej nejvic vyskytuje C. ale nikde jsem to uz nedohledavala.

zuzineckah
13. kvě 2019

@odula to mi právě říkala i naše pediatra, že puberťáci tím jak méně spí, ponocují, brigádují, studují, nepravidelné jí, k tomu noční život, tak jsou také ohrožení. Naše sice noční život nevede, ale stresu má ve škole poměrně dost, tak zvažuji vakcinaci i pro ni... Nejmladší určitě, šestiletý nevím... ale spíš ano, i když přímo se nenachází v žádné rizikové skupině.

urtica
13. kvě 2019

Je to jedna z hůř snášených vakcín s relativně častými NÚ, jejíž účinnost se počítá na něco málo let (pokud se něco nezměnilo - přiznám se, že nejnovější info ohledně tohoto očkování jsem nezjišťovala). Tuším, že ve VB se jednu dobu očkovalo plošně a namísto kmenů proti kterým se očkovalo, se objevily jiné - ještě agresivnější, takže se od toho zase upustilo. Případně mohu dohledat detailnější info, pokud by byl zájem. Jinak je M zákeřně a nebezpečné onemocnění - riziko, že to chytne zrovna Tvé dítě je poměrně nízké, ale samozřejmě ne nulové a následky jsou pak často fatální. Osobně očkovat nebudeme, ale tím neříkám, že se tohoto onemocnění nebojím, nebo že nechápu rodiče, kteří se pro to rozhodnou.

badyr
13. kvě 2019

Zrovna dnes jsem to řešila s neuroložkou na kontrole, protože jsme o očkování s manželem uvažovali. Syn 15 měsíců biologicky (13+týden korigovaně). Doktorka mi řekla, že jde o výbornou vakcínu, že nejohroženější jsou děti do roku a potom adolescenti. Sama nechá očkovat svoji třináctiletou dceru. Pravděpodobně necháme syna očkovat až také kolem 13 roku,( ale očkovaný určitě bude)i vzhledem k tomu, že s očkováním se u syna začalo později než u donošených dětí.

zuzineckah
13. kvě 2019

@urtica kterou vakcínu máš na mysli?

odula
13. kvě 2019

@urtica taky mi doktor rikal, ze je Bexsero vic reaktogenni, a ze, pokud je jenom minimalni podezreni na nejakou neurologickou kontraindikaci, by pockal az dite bude starsi... mno. Nevim no. Je to tezky. Ta nemoc je strasliva. Ale nase nejmladsi mela podivnou reakci na prevenar - a reknu ti ze to taky nebyl med. Takze vyckavam a modlim se. je to pitoma situace fakt.

odula
13. kvě 2019

@urtica jo - prosim te - kde jsi ziskala tu informaci o agresivnich kmenech? ja jsem cetla ze to odpiskali z jinych, mnohem prozaictejsich duvodu - kvuli prachum. Prej to bylo moc drahy.

myladybug
13. kvě 2019

také zvažuji i když jsem si myslela, že nebudu dávat nepovinné..... já sama se téhle nemoci bála, když jsem ještě studovala, pamatuji, jak o tom mluvili v TV a od té doby panika...Dcera má 5 let, takže chápu správně, že bych ji měla dát očkovat až kolem puberty?

urtica
13. kvě 2019

@zuzineckah Obecně - vakcíny proti meningokokům...

@odula Je to popsáno v knize "Očkování pro a proti"...po zavedení očkování jim tam paradoxně poměrně raketově stoupl počet nemocných i úmrtí na meningokoka...
Je to samozřejmě strašlivé onemocnění. Na druhou stranu...statisticky je daleko větší pravděpodobnost, že se jako rodina zabijete v autě. Na M minulý rok onemocnělo 52 lidí...kolik lidí zemřelo na silnicích? Není jen Meningokok, jsou další onemocnění, která mohou dítě vážně ohrozit neřku-li zabít. Ale je to složité, no.

urtica
13. kvě 2019

@odula Jinak tedy to číslo 52 je počet nemocných - ne počet úmrtí

badyr
13. kvě 2019

@myladybug dnes mi neuroložka řekla, že nejohroženější jsou děti do roku a potom adolescenti. Asi bych tedy s očkováním počkala na pubertu. Sami budeme očkovat kolem 13. roku.

myladybug
13. kvě 2019

@badyr děkuji 🙂

zuzineckah
13. kvě 2019

takže, pokud má být člověk chráněn proti těm 4 rozšířeným typům meningokoka + B, tak by měl dostat obě vakcíny? Nebo to spíš rozlišit podle věku? Já nad tím uvažuji i proto, že můj brácha kdysi dostal zánět mozkových blan, taky je to infekce způsobená meningokokem... Pamatuji si, že byl dlouho v nemocnici, byl už puberťák, dostal se z toho, ale byl ve vážném stavu.

svija
13. kvě 2019

Já mám děti 7 (skoro) a 10 let a taky jsem slyšela, že je mám nechat naočkovat, až budou puberťáci. Ale zatím jsem toho moc nezjišťovala.

verace81
13. kvě 2019

Po včerejší hrozné zprávě jsem okamžitě hledala očkování a cenu na 3 děti pěkná sumička. Dneska jsem šla s dcerkou na klíšťovku takže jsem se hned vyptala co si pan doktor myslí o očkování na meningokoka. Napíšu to ve zkratce, doufám že to nezblbnu. Před 20 lety toho prý měli hrozně moc v nemocnici a dali by cokoli za vakcínu. Výzkum byl hrozně drahý ale je konečně vakcína. Co se týče očkování momentálně mi ho nedoporučil, kdybych na očkování trvala tak mi ho samozřejmě píchne, ale není to prý jednoduchý zase to napíchat takže asi tam nějaké reakce mohou být nevim. Jinak kdyby bylo nějaké nebezpečí tak okamžitě pošle e-maily že je potřeba naočkovat. trochu mě uklidnil, ale stejně může to přijít z hodiny na hodinu. Hlavně doufám, že se dětem neobjeví nějaký flek protože po včerejšku jsem schopná jet hned na pohotovost.

urtica
13. kvě 2019

@verace81 Můžeš mi prosím hodit odkaz, co se stalo včera...? Díky