Čerstvá samoživiteľka - výživné, príspevky, podmienky

lenkishe
4. lis 2018

Ahoj maminky. S priateľom sa rozchádzame, snažím sa zorientovať v možnostiach (finančného) riešenia nastávajúcej situácie, ale možno mi v tom urobíte poriadok skôr.
Máme 16-mesačnú dcéru, som na rodičovskej dovolenej, plánujem zmenu v poberaní príspevku - bude činiť +/- 5000kč mesačne.
Zatiaľ bývame spoločne v jeho byte, ale pravdepodobne si budem zháňať podnájom, tu v Olomouci však ceny za 1+1 začínajú okolo 10 000kč/mesačne.
Trvalý pobyt mám vedený v jeho byte, neviem či sa mi podarí v podnájme zariadiť nový trvalý pobyt a nerada by som celkovo o český trvalý pobyt prišla, nakoľko tu spadám do sociálneho systému, zamestnania, poistenia + všetko prepojené s dcérkou....
Aké výživné na dieťa si môžem nárokovať ak chcem utiahnuť nájom i nás obe slušne uživit? Myslím, že úplne finančne zle na tom ex-priateľ nie je, ale žiadne extra-vysoké alimenty mi asi nedá. (súdiť sa nechcem zatiaľ) Máte niektorá podobnú skúsenosť počas RD?
A čo výživné na neprovdanou matku? Aká býva jeho výška?
Aké štátne príspevky môžem poberať ako matka samoživiteľka (na RD)? Aké sú kiteéria, ktoré musí spĺňať matka samoživiteľka - je zmena trvalého pobytu nutnou podmienkou?
Majetok ani úspory nemám - bola som naivná....
Moc ďakujem za vaše skúsenosti a rady.

sahrazad1
7. lis 2018

@jade85 jenže ani vzdělání, řekněme v méně bohatém kraji, ti dobrý plat nezajistí. A ano, musíš mít i tak kapku štěstí, aby si zaměstnavatel vybral z x kandidátů právě tebe.

sahrazad1
7. lis 2018

@blondynka400 a teď mi řekni, co je víc. Vydelavat penize pri RD, zatimco je ditko kdesi v jeslich, jeste relativne je male, na matce zavisle, a riziko, ze z nej vyroste citovy mrzak, je vetsi. Co je vic....peníze nebo klid a blaho dítěte? Ano, otec at se finančně stará, matka zase, ať se stará fyzicky. Do práce se ještě nachodi, ale nejdůležitější první tři roky života dítěte to už nevrátí.

blondynka400
7. lis 2018

@sahrazad1 proč hned dítě v jeslích a citový mrzák... Vždyť se dá spojit jak práce tak dítě a konečném důsledku je to prospěšné pro obě strany. Ono nejde o to, jestli člověk tráví s dítětem celých 24 hodin denně, nebo třeba "jen" 20 hodin denně, ale jak kvalitně.... A mnohdy člověk zjistí,že když je s dítětem oficiálně "méně", je s ním vlastně více.
Ad ta práce, vzdělání už dávno nic moc neznamená, jsou mnohem důležitější věci. Protože maturitu má v dnešní době skoro každý, její degradace je bohužel šílenost, stejně tak vysoké školy díky soukromým školám. Aby si zaměstnavatel vybral právě tebe není štěstí, ale spíš umění sebeprezentace, to co člověk ví a umí a co je nejdůležitější, zda je sám sebou, na nic si nehraje a lidsky si sedne s člověkem s HR a novým nadřízeným. Toto není fakt o štěstí.... Možná je, štěstí je třeba to, že odpoví první dny, kdy je inzerce aktuální, protože někdo i dobrý může zapadnout jenom proto, že odpověděl "pozdě" a personalista si jeho profil už vůbec neotevře .-)

jade85
7. lis 2018

@caverina jasně, ale pokud někdo nemá navíc než na to dělat prodavačku, tak mu k dobře placené práci nepomůže ani všechno štěstí na světě. Neříkám, že je špatně, že stát pomáhá samoživitelkám, to vůbec ne, jen říkám, že dobrá práce není o štěstí.

jade85
7. lis 2018

@sahrazad1 není to o štěstí ale o úsilí a schopnostech. Kraj s tím fakt nesouvisí, dneska můžeš pracovat z Bruntálu pro zaměstnavatele v New Yorku, když budeš mít co nabídnout.

kkacenkkast
8. lis 2018

Zdravim maminky a autorku, podotýkám dopredu, ze se nechci zúčastnit konfliktu a vypisování o nesmyslech. Pro lenkishe: chapu tvou situaci a tve emoce, nekdy clovek vydělává a cely zivot řádně splácí, je slušným podstivym clovekem, dobrou matkou a pak se muze stat to, ze hold se nenarodil ‘se zlatou lzickou v prdeli’, nebo se mu muze stat neštěstí v rodine a cloveku se penize rychle rozkutali. Treba jako me. Jelikoz jsem si prosla podobnou situaci, prochazim... vim presne jak vnimas tento dotaz a co cekas za odpovedi. Jak se rika, rodina je základ státu, dnes je tezke uzivit dite ve dvou natoz, aby ses odhodlala do toho jit sama. Muz v tomto pripade ma jine moznosti, nez zena v teto situaci a muze plne chodit do prace zit si jinou uroven a byt hrdina ‘tatinek’, co si muze dovolit milenku, dum nebo byt a byt trosku sobecky a stejne neprijit o sve dite, zena v teto situaci je každodenně s ditetem, musi sehnat hlidani aby mohla na brigadu, stale nema moznost lepsiho výdělku, pokud se nejedna o podnikatelku, denno denne emocne a fyzicky je s ditetem uplne v jine situaci a tak hleda, patra po vsech možnostech toho, jak to zvladnout. At to je hlidani babiček, moznost přivýdělku, nebo prave moznost tzv. Davek. Proste to cele skloubit tak, aby jsme poskytly jako zeny, hlavne teda matky financni standart diteti bez rodiny s ohledem na to ze ‘hrdina tatinek’ selhal a my, uz se nechceme spoléhat jen na nej. Takze, za tu dobu, co mam malou v brisku a otec nas opustil a vykopnul na ulici jsem pátrala a delala všemožne co ty, abych mela alespon pocit, ze to zvladnu a da se to! Prvni co je dulezite, je sehnat byt, shanela jsem skromný byt a hold se po 10 letech stěhuji z Prahy na vesnici, kde jsem vyrostla ale zacinam jinak a znovu s ohledem na situaci si nedovolím podnájem za 17. Tis. Takze clovek se musi uskromnit. Vyuzij situace kdy jeste zijes s nim v byte a setri a naskudli co nejvice penez. Ja treba v tehotenstvi uz 3 mesice spim na gauci u me mladsi sestry a litam po brigádách atd nez pujdu do sveho skromného bytecku na vesnici. V tomto maji zeny pravdu, ze na kauci atd si musis vydelat pak popripade zazadat zpetne o prispevek na bydleni nebo jeste doplatek na bydleni. Vse je podmíněno trvalým bydlistem. Budes muset prokázat ze v byte bydlis sama s ditetem nebo detmi. Započítávají se totiz příjmy osob v domacnosti. Pak jsou tu moznosti hmotné nouze ale s tim ti moc neporadím. Predem drzim palce, v kazdem meste najdes tzv sociálního poradce, ktery ti poradi a zodpoví na otazky o vyzivnem, bydleni atd... a to bezplatne. Drzim moc palce

blahova_andrea
8. lis 2018

@blondynka400 třeba právě to, jestli si sedneš s daným HR je tedy podle mě o štěstí 😉 to fakt nemáš šanci ničím ovlivnit. jako ty ostatní věci.

blondynka400
8. lis 2018

@blahova_andrea to ale není štěstí, to je o vnitřním nastavení, chemii. Je to podobné, jako při hledání partnera, kamarádů. Ale to přeci není štěstí 🙂 Ač jak jsem napsala výše, trošku štěstí se v pracovním procesu hodí, když je člověk třeba občas na správném místě a tak... Uznávám ale, žen a tohle může mít každý trošku jiný pohled 🙂

blahova_andrea
8. lis 2018

@blondynka400 ano, vnitřní nastavení to je, ale to je právě to štěstí, že se potkáš právě s tím, kdo je nastavený stejně jako ty. ty neovlivníš jaká jsi ani neovlivníš, kdo bude sedět u pohovoru. myslím, že být pár let singl, protože jsem neměla to štěstí potkat chemicky stejného partnera není taková tragedie jako být pár let bez práce, že jsem neměla to štěstí potkat chemicky správného HR 😀

blondynka400
8. lis 2018

@blahova_andrea to jsi mne teď docela pobavila a máš pravdu 😅 Akorát si myslím, že chemicky vhodného HR je mnohem jednodušší, než najít chemicky vhodného partnera, tam je to trošku větší problém, navíc se tam přidávají i další věci 😅

blahova_andrea
8. lis 2018
sahrazad1
8. lis 2018

@jade85 dobře, tak úsilí, schopnosti a štěstí 🙂 ja chápu, že pokud máš co nabídnout, pracujes klidně na dalku pro cizince, nicméně je fakt, ze většina lidi to tak nema. Češi jsou znami neochotou cestovat za praci, protoze maji zapustene koreny tam, kde jsou doma. A jsou kraje v ČR, které jsou bohatsi, i ty chudší. To je dobře vidět například pri volbach, jinak voli čechy, morava i slezsko. Ale to jsem odbocila. Štěstí je vážně zapotřebí, spíš tomu někdy říkám řízení osudu....

sahrazad1
8. lis 2018

@blondynka400 nekdo nema hlídací prarodiče, jiný má. Stojim si za tim, ze 16 mes dite nikam do jesli ani skupin nepatri. A citovy mrzaci...bud se to projevi hned ( dite je citlivější) a vic primkne k rodicum nez jini, nebo později, a to v dospělosti pak klidně na rodice kasle, ma problémy navazat zdravy vztah, atd...pro dite jsou zasadni prvni 3 roky, at je to výživa, psychika, vyvoj. Praci na rd beru, kdyz hlida osoba diteti znama, jinak ne.

lenkishe
autor
8. lis 2018

@kkacenkkast skvele si to zhrnula, diky moc!

blondynka400
9. lis 2018

@sahrazad1 nemyslela jsem prarodiče. A dá se to i bez nich, když člověk moc chce .-)
S tím co píšeš já nesouhlasím, dle toho by byly po celém světě miliony narušených lidí a tak to není... Přeci nemůžeš takto škatulkovat. Navíc vše má i další řešení, než co ty píšeš.
Neříkám,že cca první 3 roky nejsou důležité, jsou, ale není potřeba nonstop přítomnost matky.

sudylichozrout
9. lis 2018

@blahova_andrea personalistu vetsinou nezajima, jak si s nim sednes, ale co muzes dat firme a tymu. Pokud personalista resi sympatie/antipatie, je spatnym personalistou a nema na svem miste co delat. Sehnat praci neni o stesti, ale o schopnostech. I vyucenej svarec muze, kdyz tomu da peci, sehnat ve svem oboru misto, ktere je lepe placene nez leckterej prumernej flek v kanclu.
Uz jsem to psala jinde. Nemam rada takove to knourani (povetsinou) z gauce, ze dobra prace je o znamych, stesti, zlate lzicce v zadku a podobne. Ne. Dobra prace je jen o nas samych a o peci, kterou dame jejimu ziskani. A tahle pece zacina vyberem stredni skoly a toho, zda tam clovek chodi jen proto, aby mu neprselo na hlavu, nebo jestli se tam chodi neco dozvedet a naucit.
Mimochodem i prodavacka muze mit dobrou a dobre placenou praci. Spousta malych obchodu si ceni kvality a svym zamestnankynim zaplati. Ale takova mista se nehledaji v Penny, Bille ci Albertu. Tam uz dnes konci fakt jen ten, kdo neumi vubec nic. Ale by si zas nemel moc stezovat, protoze to je jen a pouze jeho boj, ze nema co nabidnout. Mzda v techto obchodech koreluje s kvalitou zamestnancu.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout fakt tomu o těch prodavačkách věříš jo?tak jo......🙂

sudylichozrout
9. lis 2018

@sahrazad1 ne, ze bych byla pro strkani odrostlych kojencu do jesli, ale to co pises, je ve vseobecnem meritku naprosta blbost. Nemuzes srovnavat citovy chlad s tim, zda dite chodilo do jesli/detskych skupinek ci nikoliv. Citovou deprivaci maji na svedomi rodice a jejich dlouhodobe negativni pusobeni od novorozeneckeho veku, nikoliv par hodin tydne v jeslich.

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina verim. Vem si, ze treba muj kamarad ma za sebou gympl, sel na vejsku, ale musel ji skoncit, protoze se musel postarat o mladsi segru, kdyz jim prestala kvuli dusevni poruse fungovat mama. Psal se rok 2002 a on zacal prodavat v jednom prazskem kseftu za 20 tisic hrubyho. Tenkrat. Ano, slo o obchod s luxusnim zbozim, ne o Billu. On uz tam davno neni, sel si za tim, co ho bavilo, ale i dneska tam maji prodavacky luxusni penize. Vim to, znam majitele (poznala jsem ho kvuli vlastni praci o nekolik let pozdeji, nez tam kamarad byl). A takovych obchodu je po republice spoustu. Navic zase zalezi na tom, jak je clovek schopny. Kdyz prodas i mrtvymu kabat a kseft prosperuje, dostanes odmeny, ktery zvedaji mzdu. Ale to se vracim na zacatek, dobra prace je o nas samych.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout tak myslim že prodavačce např.ze severni moravy nebo čech se o takovém platu může jen zdát.....to že jsou takové platy v Praze nebo ve středních čechách není žádný ukazatel....a neplatí to jen o prodavačkách ale o všech profesích všeobecně...

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Prodavacka ze severni Moravy ma polovicni naklady na ziti oproti te prazske. Tomu odpovida i rozdil ve mzde v ramci regionu. A to tez plati o rozdilech obecne. V Usteckem kraji treba sezenes panelakovy byt 3+1 za tretinovou cenu oproti Praze. Najmy jsou tam nizsi, ceny sluzeb jsou nizsi.
Jinak si ale stojim za tim, co jsem rekla. A razim teorii, ze kdo chce, hleda zpusob, kdo ne, hleda duvod.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout nebudu se hadat... Sestrenice bydli v Praze,takze vim jak je to s temi naklady na zivot🙂

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina ja take bydlim v Praze a pulku rodiny mam rozesetou po cele republice. Takze take vim, jak to s temi naklady na zivot vypada 🙂 Navic na to existuje hromada vyzkumu. Mimo Prahu a krajska mesta typu Brno ci Liberec se zuje o hodne levneji.

blahova_andrea
9. lis 2018

@sudylichozrout nevím o čem mě tu přesvědčuješ. o ničem z toho jsem se s tebou nepřela 😉 souhlasím, že kde kdo si rukama vydělá víc než obyčejná kancelářská krysa. pokud tedy nemluvíme fakt o těch vysoce postavených 🙂

sudylichozrout
9. lis 2018

@blahova_andrea ja te o nicem nepresvedcuju, jen jsem si dovolila skromny komentaricek 🙂 Jj, remeslo zlate ruce ma. Jen to remeslo umet uchopit.

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Ještě nabízím pěkné shrnutí. Je to sice trochu staršího data, ale myslím, že se na tom nic extra nezměnilo, možná se vše jen trochu zvýšilo kvůli rostoucím mzdám.
https://ekonom.ihned.cz/c1-64371380-za-kolik-se...

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout tak ale pokud jsem to dobre četla tak i přesto v Praze po odečtení nákladů na nájem a energie zbude rodine diky vysšim příjmum skoro o dva tisice vic než jinde...a o to tu přece jde..🙂

caverina
9. lis 2018

@caverina setřenice taky zaplatí v Praze za byt jednou tolik co tady....ale za stejnou praci dostane o tolik vic,ze je pořád v plusu...

caverina
9. lis 2018
sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina tak ale to pak je na zvazeni, zda ten, co dela za setejnou praci mene i na pomery regionu, nema zmenit zamestnavatele. I kdyby tahle zmena hodila dva, tri tisice plus, tak jsou to penize ktere potesi. V teto dobe je tlak na mzdy velky, presto je nekdy jedinou cestou ke zvyseni odchod a vyjednani novych podminek jinde.