Čerstvá samoživiteľka - výživné, príspevky, podmienky

lenkishe
4. lis 2018

Ahoj maminky. S priateľom sa rozchádzame, snažím sa zorientovať v možnostiach (finančného) riešenia nastávajúcej situácie, ale možno mi v tom urobíte poriadok skôr.
Máme 16-mesačnú dcéru, som na rodičovskej dovolenej, plánujem zmenu v poberaní príspevku - bude činiť +/- 5000kč mesačne.
Zatiaľ bývame spoločne v jeho byte, ale pravdepodobne si budem zháňať podnájom, tu v Olomouci však ceny za 1+1 začínajú okolo 10 000kč/mesačne.
Trvalý pobyt mám vedený v jeho byte, neviem či sa mi podarí v podnájme zariadiť nový trvalý pobyt a nerada by som celkovo o český trvalý pobyt prišla, nakoľko tu spadám do sociálneho systému, zamestnania, poistenia + všetko prepojené s dcérkou....
Aké výživné na dieťa si môžem nárokovať ak chcem utiahnuť nájom i nás obe slušne uživit? Myslím, že úplne finančne zle na tom ex-priateľ nie je, ale žiadne extra-vysoké alimenty mi asi nedá. (súdiť sa nechcem zatiaľ) Máte niektorá podobnú skúsenosť počas RD?
A čo výživné na neprovdanou matku? Aká býva jeho výška?
Aké štátne príspevky môžem poberať ako matka samoživiteľka (na RD)? Aké sú kiteéria, ktoré musí spĺňať matka samoživiteľka - je zmena trvalého pobytu nutnou podmienkou?
Majetok ani úspory nemám - bola som naivná....
Moc ďakujem za vaše skúsenosti a rady.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout určitě...ale zase ...jsou regiony,kde je nabidka práce menší než poptávka...napr.dvě firmy hledají účetní...zájemkyn je pět...myslíš,że v takové situaci máš možnost nějakého vyjednávání??

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina máš, pokud máš co nabídnout. Je totiž účetní a účetní. Znalost zákonů, daňařiny, to vše může pomoci. Jednou jsem byla pracovně na celodenní konferenci účetních (já účetní nejsem), řešily se tam nějaké mezinárodní normy, které začaly platit v oblasti daní. Bylo to vlastně celkem zajímavé i pro mě a věřím, že pro ty lidi, co tam byli, aby si doplnili vzdělání, to bylo zajímavé opravdu hodně. Přednášely tam fakt kapacity. Když budeš mít v CV praxi plus tyhle věci, máš nad těmi ostatními dámami hodně navrch a můžeš si diktovat celkem slušně. Čímž se opět, zas a znovu vracím k tomu, co jsem psala. Dobrá práce není jen tak, je vlastně o tom, že jí věnuješ více, než musíš, ale ona ti to vrátí při pohledu na svůj účet.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout promin ale jde videt,že neziješ v tehle regionech...takhle to možná funguje v Praze...

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout a jestli funguje tak určitě ne u profesí jako je třeba právě ta prodavačka,kuchařka,dělnice u pásu...tam se doopravdy s Tebou o platu nebavi...nelíbí sr Ti? Jdi...

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Ne, nežiju, ale jak říkám, pracovně se pohybuji všude možně a navíc mám hodně příbuzných mimo Prahu.
Jinak tenhle tvůj přístup se mi nelíbí. Předpokládám, že mluvíš ze své zkušenosti - jsi účetní. Já bych se na tvém místě zeptala, co to bylo za konferenci a kdy, okamžitě bych o to projevila zájem. Zeptala bych se, jak jsem se k tomu dostala, jestli vím nějaké podrobnosti... Ty jsi to místo toho jen shodila útokem ad hominem. V tom je možná rozdíl mezi mnou a leckterými holkami tady i lidmi kolem mě. Já si za tou dobrou prací jdu. A tím, že dělám sama na sebe, to není teda vůbec jednoduchý. Ale tahle houževnatost mi přináší opravdu hodně a na penězích je to znát.

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina U kuchařek že to neplatí? Můj ty světe, od roku 2007, kdy se v TV objevil Pohlreich, se neřeší nic jiného, že je nedostatek kvalitních kuchařů. A ti, co opravdu umí vařit, jezdí po světě, kde sbírají zkušenosti, jsou ceněni zlatem. Samozřejmě opět narážím na to, že práškový alchymista, který má jen výučák a jinak nic a vaří na vsi řízky a sekaný, bude těžko mít slušný plat, protože nemá co nabídnout.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout ne,ja nejsem učetní a naštestí mám práci velmi dobře placenou a nestěžuju si....ale taky si na druhou stranu uvědomuju že ne každý to tak má a že ne vždycky je to o tom jestli se chce člověk něčemu učit atd.

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina V tom případě pardon za můj chybný odhad. Přišlo mi to tak. Není to o tom vždy, ale je to o tom v 98 % případů. Opravdu mi věř, prošla jsem hromady provozů a firem, malých, velkých. Od těžkého průmyslu až po byznys s výtvarným uměním. Poznala jsem struktury těch firem, mluvila s finančními řediteli, vývojáři, ale i s dělníky. A slyšela obrovské hromady příběhů úspěchu i neúspěchu. Proto říkám, co říkám. Těch lidí, kteří se vymakali, i když by nikdo nepředpokládal, že to udělají, je hromada. Ženský, chlapi, mladí, ve středním věku... Je to fuk. Všechny ty příběhy úspěchu spojovala touha po tom, posunout se dál a být lepší, mít víc znalostí a chtít lepší práci a lepší peníze.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout a ty si myslis,ze nejaký majitel restaurace placnu z Horni dolni zaměstná kuchaře ,který si třeba řekne o 30 000??? Ani omylem...tohle je zase zaležitost Prahy a velkých měst s dobrou kupni sílou...

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Jistě, zaměstná. Pokud má dobrý byznysplán a ví, že mu tento dobrý kuchař jeho byznysplán pomůže realizovat... 🙂 Turistický ruch už se netýká jen Prahy a Krumlova. I v mikroregionech už je spousta turistů, zejména z větších měst, kteří hledají určitý standard. Opět mi říkáš, proč něco nejde a já ti opět říkám, proč to jde. V tom je mezi námi opravdu rozdíl.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout mě to říkat nemusíš...řekni to majitelům těch firem a například majitelům restauraci,kteří maji například co půl roku nového kuchaře...a to jen proto že nejsou ochotni ho dobře zaplatit.

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Ale tito majitelé firem neumí dobře podnikat celkově. Vsadili na špatnou kartu, neodhadli trh a poptávku kolem. Jejich neochota dobře zaplatit s sebou nese jen to, že nabírá levné a tedy po většinou i špatné kuchaře. Vytváří navíc ještě špatné pracovní podmínky, což se projeví mj. i na ochotě a milosti personálu. Kruh se uzavírá tím, že nechodí lidi a i špatný kuchař místo opouští. Z mého pohledu chyba obou. Jak podnikatele, který se pustil do toho, co neumí, tak i kuchaře, že kývnul na nabídku, která je jednoznačně divná. Divný podnik, malá mzda... ale protože jde nejspíše o práškového alchymistu, tak mu to nevadilo.

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně, krmila jsem u toho dítě 🙂 Chtěla jsem říct, že když majitel tlačí na nízké mzdy kuchařů, dělá to proto, že se mu podnikání sype pod rukama. Jenže čím méně nabídne, tím horší materiál se mu přihlásí. V tom je ta sestupná spirála. Kuchař, který na sobě maká, si takové nabídky ani nevšimne a půjde dělat o dvě vesnice dále do wellnes hotelu za úplně jiné peníze.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout tak to by ses divila jak moc to tem lidem vadi....ale z nečeho žít musí,aby se nestali "temi vyžírkami" jak jsou tady lidé často nazývani....podle mě to vidiš moc jednobarevně....kdyby to bylo tak jak říkaš žili by jsme v idealním světě...a to bohužel nežijeme a nikdy žít nebudeme....

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Už jsem tu v minulé diskuzi na podobné téma slyšela i horší věci, takže tvá "jednostrannost" mě vlastně celkem těší, je to takové něžné 🙂 Helejť, já ti nevím. Jak říkám, mám fakt hromadu zkušeností takových, jaké popisuji. Je to posbírané za deset let, co tuhle práci dělám. Můžu se plést, ale myslím, že spíše ne. Ale když ti trochu půjdu naproti, tak to shrnu tak, že z deseti lidí bude pět takových, kteří si za lepší prací aktivně jdou, dvěma to bude šumák, ale nebudou remcat a ti tři zbylí budou totál lemplové, kteří nehnou brvou nad rámec své směny, ale v hospodě budou nadávat jak špačci na to, že mají malé peníze 🙂
Můj odhad.

caverina
9. lis 2018

@caverina já Ti rozumím🙂 ale jsme zase u toho...jsou regiony kde na takové místo kuchaře je třeba deset zajemců,takže těch zbývajicích devět pokud nechce skončit na pracáku tak musí vzít místo i u takhle nesolidniho zaměstnavatele....a ti na to samozrejmě hřeší...

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina A pak je jen otázkou, kde se se kterou skupinou potkáš a jak často se s ní setkáváš. A jak tě ovlivní a "nakazí". Když jsi třeba ta nerozhoupaná, tak tě může okolí namotivovat i demotivovat.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout já to zkusím ještě jinak🙂 pojdme se ted pobavit třeba o uklizečce....asi se shodneme na tom že to neni zrovna profese kde by se dalo něčemu učit nebo karierně růst.....a snad se obě shodneme i na tom,že je to důležita prace......i ony maji přece právo na slušný plat....

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Dobrá, pojďme na to. Ale nejdřív mi musíš specifikovat uklízečku. Protože těch je zase ohromné množství druhů. Od agenturních Ukrajinek/Slovenek, které uklízí ve špitálech, uklízeček - zaměstnankyň škol, přes studentky vejšky, které si tím přivydělávají v domácnostech a kanclech, aby měly na pivo, až po osvč ženský ve středním věku, které nabízí profi úklid.
Ale pokud půjdu po té nejníže postavené skupině, tak to je těžká věc - zlo, které se jmenuje agenturní zaměstnávání. Ony vyžírají to, že se v ČR už společnost posunula do té míry, že určitá povolání odmítá dělat. Zaměstnavatelé, neboť nejsou charita, jdou po nízké ceně, kterou může nabídnout jen specializovaná agentura, která "pase" tyhle chuděry. Ty holky mají právo na slušný plat, ale to nesmí být "hloupé" a dělat pod agenturou.

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Jo, zpět k tvé otázce. Myslím, že to učení a kariérní růst v případě uklízečky není primárně o znalostech saponátů, ale spíše o té zdravé sebedůvěře a odmítání agentur a jiných příštipkařů, kteří je okrádají o část mzdy.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout fajn tak mi zkus říct co je pro Tebe slušný plat pro uklízečku🙂

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout ale zase máš na výběr.....agentura nebo pracak.....

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Tady v Praze? Tak 150-200 Kč/hod. Vtip je v tom, že mnohé firmy by i těch 130-150 korun/hodina daly a dávají, ale třeba 40% schramstne agoška, přes kterou to jde. Takže chudák holka má třeba kolem 80 korun/hod a víc ani ťuk. V rámci individuálního úklidu považuji minimum za 200 Kč na hodinu. Kdo si bere méně, něco šulí. Buď práci, nebo sebe, nebo daně.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout no a u nás uklízečky dělají za minimální mzdu....90% určitě.....pod agenturou,nebo uklidovymi firmami.....pod zamestnavatelem maloktera....a i tak za min.mzdu....malokdy vic.....

bookwomen
9. lis 2018

Pokud vím, tak mezi státy EU existuje jakási spolupráce, takže bys měla mít nárok na vše na co Češi. Stejně tak kterákoliv Češka, která by dopadla podobně jako ty na Slovensku...

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Minimální hodinová mzda je teď tuším 73 korun. Takže nejsem ani tak daleko od pravdy. Zaměstnavatel nabídne 130-150, agoška schramstne 30-55% a nabídne Ukrajinky, nebo Češky, co vylezly z kriminálu.
Dokonalý byznys! proto říkám, uklízečky, které nechtějí otročit, musí jít mimo agošku, to je základ.

sudylichozrout
9. lis 2018

@bookwomen Ukrajina není v EU. Sice agentury nesmí zaměstnávat mimoEU lidi, ale ony na to prdí. V šedé zóně je těchto firem hodně. A právě přes ně dělají všechny Ukrajinky a postsovětky, které jsou k vidění mimo státní sektor (třeba ne v nemocnicích, školách... tam se to bere z pracáku a jiných míst)

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout jasne...ale budu se opakovat....agentura nebo pracak a soc.dávky....

sudylichozrout
9. lis 2018

@caverina Nikdy není u uklízeček na výběr jen mezi těmito dvěma možnostmi (agoška x pracák). Nedělej z toho takovou kovbojku 🙂 Navíc vždy existuje možnost jiné práce než je úklid.

caverina
9. lis 2018

@sudylichozrout fajn.....nechceš mi rozumět....v životě jsi to pravdepodobně někam dotáhla a divaš se na to jen ze svého úhlu....a to je škoda....a právě proto se to nikdy nezlepší....