Čerstvá samoživiteľka - výživné, príspevky, podmienky

lenkishe
4. lis 2018

Ahoj maminky. S priateľom sa rozchádzame, snažím sa zorientovať v možnostiach (finančného) riešenia nastávajúcej situácie, ale možno mi v tom urobíte poriadok skôr.
Máme 16-mesačnú dcéru, som na rodičovskej dovolenej, plánujem zmenu v poberaní príspevku - bude činiť +/- 5000kč mesačne.
Zatiaľ bývame spoločne v jeho byte, ale pravdepodobne si budem zháňať podnájom, tu v Olomouci však ceny za 1+1 začínajú okolo 10 000kč/mesačne.
Trvalý pobyt mám vedený v jeho byte, neviem či sa mi podarí v podnájme zariadiť nový trvalý pobyt a nerada by som celkovo o český trvalý pobyt prišla, nakoľko tu spadám do sociálneho systému, zamestnania, poistenia + všetko prepojené s dcérkou....
Aké výživné na dieťa si môžem nárokovať ak chcem utiahnuť nájom i nás obe slušne uživit? Myslím, že úplne finančne zle na tom ex-priateľ nie je, ale žiadne extra-vysoké alimenty mi asi nedá. (súdiť sa nechcem zatiaľ) Máte niektorá podobnú skúsenosť počas RD?
A čo výživné na neprovdanou matku? Aká býva jeho výška?
Aké štátne príspevky môžem poberať ako matka samoživiteľka (na RD)? Aké sú kiteéria, ktoré musí spĺňať matka samoživiteľka - je zmena trvalého pobytu nutnou podmienkou?
Majetok ani úspory nemám - bola som naivná....
Moc ďakujem za vaše skúsenosti a rady.

zuzineckah
15. lis 2018

@martinka8338 nic si z z nich nedělej, blbí lidi, taky lidi😉 jak se to vyvíjí?

lenkishe
autor
17. lis 2018

@blabloblu moc díky, zatiaľ v tomto smere ok, našťastie som trochu zásobená pár čísel dopredu čo som nakúpila výhodne od známych a tak, ale ste moc hodná.

lenkishe
autor
17. lis 2018

Holky, ste zlaté (väčšina).

Ďakujem za rady i názory, už sa postupne začínam orientovať v možnostiach ale ešte riešime s ex-priateľom akou cestou sa vlastne vydáme, možno nás dokonca nechá v jeho byte aspoň zatiaľ a on sa odsťahuje - čo by mi veľmi pomohlo finančne, nemusím riešiť nájomné, kauciu, zariadenie bytu, atď. V tom prípade samozrejme nemám nárok na príspevky (ale tie už našťastie nebudú nevyhnutné). Isté to nie je, uvidíme, ako to všetko dopadne, v hre je aj nájsť si podnájom aj odsťahovať sa k rodičom.

Mimochodom, riešil sa tu ten trvalý pobyt atď - tak pokiaľ to tiež niekoho zaujíma a rieši niečo podobné - na úrade práce mi povedali, že pre možnosť príspevkov je nutné mať pochopiteľne iný trvalý pobyt než v byte ex-partnera. Tam je potrebné mať "nájemní vztah s vlastníkem nemovitosti".
Okrem toho je ale nutné im na ÚP doložiť tiež: návrh na súd na svěření dítěte do péče. (už to tu niekto spomínal - tak je to pravda) A tuším po 3 mesiacoch od dodania toho návrhu vám môžu začať teoreticky posielať nejaké príspevky. Dôvod je ten, aby to niektorí rodičia nezneužívali, že sú normálne spolu ale napíšu si iný trvalý pobyt aby mohli dostať príspevky.
Detailnejšie som to zatiaľ nezisťovala, pretože ako som písala vyššie, zatiaľ nevieme ako to bude s tým bývaním a súdiť sa o malú nechceme - zatiaľ vychádzame našťastie ok a snažíme sa rozumne dohodnúť.
Tak to pre info 🙂

barchen
17. lis 2018

@lenkishe Nevím, jestli ti už někdo napsal, jak s tím povolením k TP, některé příspěvky jsem přeskočila, jelikož se tady znova objevila morální "elita" národa. Pracující cizinka, co tady odváděla daně a pojištění je hrozný problém, který položí stát na lopatky, když se na nějakou dobu ocitla v problému. Pokud zůstáváš na stejném místě, nic řešit nemusíš, když máš platné povolení k TP jako cizinec. Teoreticky pak v případě stěhování, změnu adresy bys měla hlásit na cizinecké policii. Ale potřebuješ k tomu pouze doklad o bydlení (náj. smlouvu, potvrzení o ubytování...) ale nepotřebuješ vysloveně souhlas majitele nemovitosti, že u něho můžeš mít povolení k TP. Dítě předpokládám, je občan ČR, a ty teď normálně pobíráš rodič. příspěvek a jsi na rodičovské dovolené nebo? Tím, že si předtím pracovala a něco státu již "zaplatila", tak je to v pořádku i co se veřejného zdravotního pojištění týče, pouze problém by mohl nastat, kdybys v průběhu rodičovské dostala výpověď z nějakých zákonných důvodů, nebo by ti skončila původní prac. smlouva.

biedronka10
17. lis 2018

Jen filosoficka poznamka, pac ohledne techto veci nemam zadne info. Jen ti chci rict, at se nestresujes a netrapis nekterymi komentari. Pro me Slovak neni cizinec, mam jich spousty za pratele a je to takovy zvlastni rict cizinec, byt to rika zakon... , stejne jsme jeden narod. Tady je v CR spousty prizivniku leta, prace je nemoc, nic do soc. systemu nedali, jen vycucavaji a jeste se citi na koni a tem to blbe neprijde. Ty jsi tu normalne pridavala do statu hodnotu.

lenkishe
autor
17. lis 2018

@barchen JJ, presne ako píšeš, platný TP, momentálne na rodičovskej atď. Nevedela som, že nastáva problém ak by som dostala výpoveď, alebo by mi skončila platnosť zmluvy - to je dôležitá info, skúsm si zostiť viac (a hlavne uistiť zamestnávateľa, aby so mnou počítali naďalej)