Sama s dvěma dětmi - kdo byl v podobné situaci?

veronikalh
21. pro 2018

Zdravím , je tady nějáká maminka co má dvouletého prcka a čeká další miminko . Nebo v podobné situaci byla ? Přítel od nás odešel za jinou a pár dní na to jsem zjistila , že jsem těhotná . Dá se to zvládnout , být na dvě malé děti sama . S přítelovou pomocí počítat nemůžu . Zatím se k tomu moc nevyjádřil , akorát chce abych šla na potrat , ale to já nedokážu . Poradíte mi co mám dělat prosím . Mám jít opravdu na potrat nebo se to dá zvládnout ? Děkuji za pomoc

j.a.n.i
22. pro 2018

@bayt Jasne, takze ji to zaplatime my ostatni...

j.a.n.i
22. pro 2018

@terka2018 Tu variantu neprestat pracovat si radeji opomenula vid...

sudylichozrout
22. pro 2018

@j.a.n.i helejt, ja jsem alergicka na zneuzivani davek, na line lidi, co se radeji vali doma, na tehotny, kterym se nechce makat, tak jdou raneji na PN a pod. Ale rekni mi, k cemu jinemu vlastne ta socialni podpora je, nez k pomoci v nouzi? A ona v nouzi je, otehotnela neplanovane pres HA (stava se), partner se na ni vykaslal (kokot) a ty ji misto slov utechy vlastne zenes na potrat, abys ji nemusela "platit" davky. Delam na sebe, dru jak barevna, mam dve male deti, ale tohle me teda nesejri. Tenhle pripad zrovna ne. Skladame se ji na to vsichni a ja ji svuj dil dam rada.

vineta
22. pro 2018

@sudylichozrout Absolutní souhlas...

bayt
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
2hanah
Autor odpověď smazal
Zobraz
aiva01
23. pro 2018

@veronikalh
Dobry vecer. Jeste pred rokem bych ti napsala aby sis dite nechala ze se to da zvladnout( jak ti ostane mnohe prispevatelky tady radi). Ovsem dnes bych si tim uz tak jista nebyla. Jsem od 6.mesice tehu na JEDNO dite sama. Kdyz jsem otce ditete pozadala aby se take podilel na zakladni vybave pro mimco rekl me, ze mi nic neda a ze bud na dite mam nebo ne. Pokud ne mam ho dat k adopci nebo jit na potrat. O potratu jsem vubec nepremyslela a mela jsem financni rezervu takze jsem si mimi nechala. Dite jsem si vzdy prala, je moje jedine a jine uz mit nebudu. Dodnes nelituji ale existencne je to cim dal tezsi. Podporu rodiny mam minimalni. Mamka nehlida vubec- je ji skoro 70 a prcek je dost zivy a vztekly. Obcas tatka kdyz potrebuji k mudr. Bydlim sama v dome ktery stale potrebuje opravy. Dostavam 7600 rodicak, 500 prispevek na dite( v rakousku 114 eur do 3 let, 120 eur od 3 let atd.) a 1600 podporu na bydleni. Je to zoufale malo penez. Za posledni 2 mesice jsem uz nemela ani na zalohu elektrinu a vody takze jsem se bala ze mi vse vypnou. Platila jsem opravu auta ( bez ktereho se neobejdeme protoze bydlime na vesnici) dalsi oprava me ceka, platila jsem 5 tis.pojisteni domu, zakonne pojisteni auta 2500, nove stresni okno 5600, remeslnika 3500, nove topeni a rozbity kotel... kazdou chvili je neco. Kazdy mesic splacim uver 3000. Stovky a tisice litaji a 14 dni po vyplate mam po penezich. Ted do toho Vanoce... jsem nastvana na stat ktery na samozivitelky kasle. Mesicne mi chybi min. 1 a pul platu. A chlapi? Ti jsou happy. Maji po starostech, do prace mohou jit kam chteji, zacatek a konec smeny je netrapi. Nemocne dite a starost a ztrata zamestnani je take nemusi trapit. Nemaji povinnosti ani starosti ktere prehodi na matku ditete. Nejradeji bych ministryni malacove dala pred ministerstvo svoje ditko at si jej z necelych 10tis.zivi a sati sama. Jen zimni botky me staly 900! Hlavne ze si vsichni poslanci a ministri a premier a prezident pridaji desetitisice. Musim rict ze je to hanba CR ze nechaji samozivitelky zivorit. Nechapu jak to zvladnpu ostatni zeny se 2 a vice detmi a bez prijmu chlapa. Uprimne: klobouk dolu! Ja uz jim jen 4x denne chleba s maslem a salamem nebo syrem, 1x tydne kure, prcek podobne nebo kase. Proste zivorime. Me osobne v kvetnu konci materska. Prckovi bude v te dobe 2,5 roku a uz nyni premyslim jak to udelam s praci. Uz ted bych potrebovala vydelavat ale nemam kam dat dite. Skolka je od 7 do 16. Tzn.ze se mi zamestnavatel musi prizpusobit a pokud uz sezenu praci, tak podle toho bude i vyse platu. V obci kde bydlime berou deti do skolky az od 3 let takze budeme se muset prestehovat bliz praci a skolce kde vezmou prcka od 2,5 roku nebo dojizdet. Ale spis ta 1.varianta. takze i kdyz bysme mohly bydlet ve svem, budeme se muset s prckem nekam prestehovat a platit najem min.6000... jsem z toho na prasky. A kde je podpora statu? Nikde. Zarid si to samozivitelko jak chces, kasleme na vas. Hlavne pracuj a odvadej dane a nakupuj pro sebe a dite v CR aby i z toho nam sla spotrebni dan. Je mi z toho na bliti.
A proc ti to vse pisu? Protoze otehotnet, odnosit a porodi dite je prakticky z toho celeho zivota ditete to nejjednodussi. Horsi je ten zbytek nez zacne byt samo samostatne. A proto dnes vidim ze je to tak jak rikala moje milovana babicka: s chlapem blbe, bez chlapa jeste hur. Doporucuju si sehnat spolehliveho chlapa se smyslem pro povinnost k rodine a pak mit dalsi dite. Jinak budes mit dve deti ale budes z tech starosti nestastna. A to hodne dlouho. Nebo mas rodinu ktera ti financne bude DLOUHODOBE pomuhat a nic vycitat, pohlida dite/ deti, nebudes mit problem sehnat praci s navaznosti na praci atd atd. Ale muze se cokoliv stat a dnes ti pomohou, za rok budes muset pomoci ty jim a se 2 detmi na krku. Sory, asi pisu to, co treba nechces slyset, ale pisu jen svoji zkusenost z poslednich 2,5 let s malym deckem... at se rozhodnes jakkoliv, bude to spravne rozhodnuti a nemej vycitky! Dobrou noc
@sudylichozrout

sudylichozrout
23. pro 2018

@aiva01 ahoj, ja nerikam, ze to bude mit lehke. Nevim, zda zijes v Rakousku, nebo tady, ale lehle to nemaji holky samozivitelky nikde. Ty ale klidne muzes prodat dum a koulit byt v panelu, o ktery se fakt musis starat minimalne. Zalezi na vzdelani, ale na vyssich (nedelnickych) pozicich matkam vychazeji zamestnavatele dost vstric. Jen za posledni rok jsem absolvovala minimalne 5 konferenci, kde se resil byznys a prace z pohledu firem x matek s malymi detmi. Ale to je trochu mimo tema, neznam te, tezko ti tady radit neci, co uz treba mas vyzkousene a vis, ze to neslape.
Mne proste jen prijde potrat z tohoto duvodu zbytecny. Smutny a k nicemu. Vymenis chvili ekonomickeho jakz takz fungovani za dozivotni sram na dusi. Nechci se poustet do debat, zda potratem "zabijis", to necham hlavam pomazanym, ale zkratka to boli a bolet bude. Ja jsem prosla potratem v 7 tt, ne interrupci, ale zkratka potratem. Duvodem byla chripka s horeckami nad ctyricet. Je to dva roky a porad me to mrzi. A to jsem otehotnela 7 mesicu po porodu fakt neplanovane, jeste jsem nemela ani menstruaci. S otehotnenim oroblem nastesti nemame, nebylo tk vymodlene dite z patnacteho IVF, ale boli to i tak. A ted si predstav, jaky musi byt ten pocit, ze jsi tohle jako zena udelala dobrovolne, respektive k tomu byla dotlacena okolim a okolnostmi. To je zasek na cely zivot.

mona91
23. pro 2018

@2hanah vždy je to složité ale to co jsi psala se jde už nazvat týráním... každá tyrana v azylovem domě řekne ze to byl začarovaný kruh... jde hodně o podporu okoli, já sama jsem ve tři ráno jela pro jednu kamarádku domu protože z takovehleho chování nebylo daleko pro ránu a zmidlil ji když byla v 8.mesici.... a druhou ani ne tak kamarádku jako známou ještě tehdy ze školy jsem u sebe nechala když mi z ničeho nic zazvonila na dveře ze ten její je pryc a já jsem jediná kdy u které nevi kde bydlím... a rozběhli se kolečko se další kolečko s policajtama, socialkou, azylem a tak... nehledě na to ze vždy ten chlap přijde s kytkou a dareckem ze bez tebe nemůže byt a ze se změní... nezmění...

j.a.n.i
23. pro 2018

@sudylichozrout Ja nikoho na potrat neposilam, ja pouze uprimne odpovidam na polozenou otazku. Jak se zakladatelka rozhodne je ciste na ni. Jen holt jako jedna z mala tu neodpovidam, jak vse bude uzasne slunickove, hlavne ze ma mimiska... Pokud nebude mit nejaky dalsi prijem, tak to v pohode nebude, to je holy fakt, se kterym krasne reci o davkach nic neudelaji. Jo, nejak prezije, od toho tu ty davky jsou, nicmene ja si sloveso zvladnout predstavuju jinak, nez to co popisuje
@aiva01 to je totiz celkem bezna realita samozivitelek.

michaela19911991
23. pro 2018

@aiva01 a proč otec neplatí? Toto je pro mně nepochopitelné. Mám kamarádku která je sama na 3 děti a její ex platí jak mourovatej 3000,- na každé z nich + půlku větších výdajů - jasně na víkend si je nebere zájem nemá, ale platí. A ex zakladatalky je sice p*čus, ale posílá jí 10000,- neříkám,že to bude dělat pořád nejspíš ho přestane bavit posilat takovouto částku, ale je vidět, že alespoň částečný smysl pro zodpovědnost má.

sudylichozrout
23. pro 2018

@j.a.n.i a ja nerikam, ze to bude slunickove, nerikam hlavne, ze ma "mimiska" (a propos, tohle slovo z duse nenavidim). Jen si myslim, ze situace zvladnutelna je.

andromedaniel
23. pro 2018

@aiva01 potvrzuji.. Bydlím sama s malym od porodu a jestli si někdo myslí že se to dá zvládnout finančně je na omylu. Asi zřejmě trpí naivitou. Za prvé pokud není podpora rodiny tzn. bydlení u rodičů, hlídání, dostat byt např. po dědovi nemáte šanci žít v pronájmu nižším jak osm tisic...já platím deset a to mám jedna plus jedna. Hlídání nemám, máma teď vážně onemocněla takže se léčí a nesmí se nakazit, takže do práce jak? Jesle ok, ale malej tam byl furt nemocnej neboť tam matky tahají nemocný děcka a za pár hodin si pro něj stejně frčí zpátky, ale jen mezitím nakazí ostatní. Takže když bude dítě nemocny a vy to chytnete taky,ale takhle pořád dokola, zaměstnavatel vás brzo vyhodí... Alimenty ok, mám 3000 tisíce, víc ne, příspěvky? Rodičák 3800 a 500 příspěvek na dítě? Ok ještě příspěvek na bydlení ale tím končite a zaplatíte akorát poplatky, ale na jídlo vám jaksi nezbyde natož na drogerii apod.a co teď? Kde ty prachy sehnat když nemáte hlídání hm? Ženský některý to vidíte moc růžové, než jaká je realita. A to nejsem jediná, v okolí jsou samozivitelky kterým zachránilo prdel si najít chlapa jinak by to nezvládli. Takže za mě pokud nemá vlastní byt a bude cpát prachy do drahých pronájmu, který se budou zdražovat a nemá hlídání je s dvouma detma vyřízená.

michaela19911991
23. pro 2018

@andromedaniel já nechci říkat, že to je jednoduché - to v žádném případě není, ale znám spoustu samoživitelek co to zvládají i samy - hlídají si třeba dvakrát do týdne navzájem děti a chodí na brigádu! Jasně to, že máš nemocnou maminku samozřejmě situaci neulehčí, ale na druhou stranu mně nutí se pozastavit nad tím proč si nenechat zkrátit rodičák - když máš místo 3800,- 7000,- tak už to znát je ... Nechci určitě nijak schazovat to, že ta situace je na h...o, ale to záleží jak se k tomu člověk postaví.

sudylichozrout
23. pro 2018

@andromedaniel prispevek na bydleni ti pokryje najemne. Rodicak se bude navic jeste zvysovat a pokud zena pracovala, muze cerpat i kratsi dobu za vic mesicne (max 7600 kc). Zakladatelka ma kliku v tom, ze starsi ditko uz by bylo skolkove, muze si tedy privydelavat praci z fomova ci treba vencenim psu...
Kamoska zustala s malyma detma sama tady v Praze, takze v nejdrazsim koutu republiky a vyrizena teda neni. Uskrovnila se, ale funguje normalne. Zvlada i castecny uvazek. Jedno dite ve skolce, druhe mimino. Dela z domu.

sudylichozrout
23. pro 2018

@michaela19911991 presne to me taky napadlo. Jediny pripad, kdy to nelze, je, pokud pred tehotenstvim nepracovala. To by pak byl rodicak na 4 roky s touto vysi po prvnim trictvrte roce, kdy se bere vic.

michaela19911991
23. pro 2018

@sudylichozrout jasně, ale všechno má řešení jen ho hledat (ex.ji teď posílá dost takže se z toho da dát něco stranou na ty 3měsíce) . Ale vždycky jde o to se snažit a ne si sednout do kouta a říct,že to nejde. Kor když zakladatelka evidentně na potrat jít nechce tak je tady dost velká pravděpodobnost, že by si to třeba celý život vyčítala a myslím, že těch pár let sebezapření než je dítko samostatné za to prostě stojí.

andromedaniel
23. pro 2018

@michaela19911991 rodičák mám automaticky na čtyři roky takze 3700 a ikdyz se to bude měnit v roce 2020 stejně můžeš vybrat max. 7600,alimenty 3000,příspěvek na bydlení 5500 (nájem 10000), příspěvek na dítě 5500.takze z toho se zaplatí, nájem, internet, mobil a kde je jídlo drogerie atd. A to nemluvím o tom že pokud zakladatelka nedejbože onemocní je úplně v... Já bych do toho už takhle určitě nešla no.

andromedaniel
23. pro 2018

@michaela19911991 oprava příspěvek na dítě je 500

andromedaniel
23. pro 2018

@sudylichozrout a kde jsi byla na tom že ti příspěvek na bydlení pokryje nájemný??? Je to pouze příspěvek! A před tím jsem byla živnostník takže pak přerušila živnost a otěhotněla a v té dobe byla na pracáku, ale stejně do to mění na situaci když samozivetelka stejně dostane max 7600,prispevek na dítě 500,alimenty může z chlapa tahat po soudech roky, a to ještě většinou přiznání min takže dostane úplný hovno, a příspěvek ne bydlení pokryje tak 60%najemnyho. A pokud ti navýší rodičák stejně ti to zkrouhnou na příspěvků na bydlení na např. 40%.Takže počítej když to hodně dobře půjde samozivetelka s alimentama má 14000.v Brně stojí pronajem minimálně 10000.Zaplatis tel, pojištění, internet a kolik ti zbyde... A co když onemocnís?? S dvouma detma..hm bez pomoci, bez rodiny... Já bych do toho teda nešla, děsí mě to jen s jedním...

zelenaesmolda
23. pro 2018

@andromedaniel kdyby 60%,babicka ma prispevek na bydleni 2 tisice

journals
23. pro 2018

@andromedaniel Určitě to není sranda, já myslím, že to tu ani nikdo netvrdí. Všechny víme, že to je náročný a ani nemusíme být v kuži vás - samoživitelek. Ale pravda je, že když to jinak nejde, tak se nějaký způsob musí najít. Platit nájem 10 tis. je docela pálka, není možnost najít něco levnějšího? Nepřemýšlela jsi třeba o možnosti spolubydlení s jinou samoživitelkou? Mě to přijde jako docela fajn řešení - pomoc s placením i hlídáním, jednou půjde na brigádu ona, potom ty...? Nebylo by to třeba částečné řešení vaší situace?

andromedaniel
23. pro 2018

@michaela19911991 a já zase znám tři samozivetelky, který by to bez toho aniž by nebydleli u rodičů a nebo neměli chlapa u kteryho bydlí nezvládli... Ono totiž něco jinyho je o tom mluvit a něco jinyho zažít víš.. Takhle to vypadá vše růžové a zvladnutelne... Ale realita je jiná..

michaela19911991
23. pro 2018

@andromedaniel už teď si to můžeš navýšit. Zrušili to, že musíš být na rodičáku 4roky a už jsem psala, že pokud nemám hlídání ani možnost prividelku tak mne nic prece nedrží na místě kde je tak drahy nájem. Vím, že si říkáš, že se mi to kecá, ale mezi kamaradkama jsem rarita s tim, že žiju s otcem svých dětí takže těch příběhů kdy jsou na děti samy mám kolem sebe fakt dost. A ani jedna na tom není tak špatně, že by neměla co jíst a čím se umýt - jasně na dovolenou na Maledivi se asi nikdy nepodivaji, ale jsem si jistá, že i když jsou unavené a je toho občas na ně hodně svoje děti by nevyměnily.

andromedaniel
23. pro 2018

@journals no tady ty pronájmy v Brně stojí fakt kolem desíti tisíc a to mam 1+1 a bude to růst, v realitach jsem dělala a doteď vlastně me to živí kdybych sem tam něco neprodala známým nemám šanci. Pokud to stojí min je to neobyvatelny pro dítě, a spolubydlící no to se bojím na koho bych narazila a stejně bych platila třeba 6 neboť by jsme museli mít dvojku byt, a teď doplácím 5000 když mám ten příspěvek na bydlení takže by mě to vyšlo to bydlení na stejno. Kamaradka v Olomouci má taky 1+1 a platí 9900 za byt.alimenty žádný, její ex je zavřenej, a má akorát 7600 a 500 rodičák a 4500 příspěvek na bydlení.

andromedaniel
23. pro 2018

@michaela19911991 ano zrušili to ale k naplnění zákona dojde až od roku od ledna 2020.A když budeš někde za Brnem tak se koukni budeš mít max od dvojku min.

andromedaniel
23. pro 2018

@veronikalh zakladatele a všem krásné Vánoce a ať se rozhodneš správně...

michaela19911991
23. pro 2018

@andromedaniel já nevím, ale 2000,- je v této situaci dost. Ale nechci se hádat. Jen mám těch případů kolem sebe dost a zadny neni prostě tak beznadějný, že by holky řekly, že jim ty děti za to nestojí.

bayt
23. pro 2018

@andromedaniel Dobry, ale ty mas predevsim moc nizky rodicak. Ja mam treba 13 tis. Neni treba bydlet v jednom z nejdrazsich mest v CR. A prispevek na bydleni je klidne i 5 tis.

journals
23. pro 2018

@andromedaniel Tak dvojka ale málo není ne? Pro tebe je to docela podstatná část financí. Nemyslím to špatně, ale o tom si právě myslím, že to je. Způsob by byl, ale to ALE je někdy silnější. Jinak je teda otázka, jestli musíš nutně bydlet v Brně, když na to finance nejsou. Nechci se dohadovat, nebo rýpat, jen to prostě nechápu. A jestli jsi v realitách dělala, tak by určitě nebyl problém se s kolegy domluvit a když budou o něčem vědět, dát ti přednostně echo... ? Nestálo by za úvahu něco trochu změnit? Určitě by to mohlo (ale nemuselo, já vím) znamenat o trochu méně finančního stresu pro tebe.