Negativa kojení
tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců
kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože
nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí
a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)
přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více
další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)
pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...
Stručné shrnutí
- Kojení snižuje rizika pro dítě, ale může matku vystavit fyzickým problémům jako prasklé bradavky, ucpané mlékovody a záněty prsu a psychické zátěži při častém nočním vstávání.
- Pokud přímé kojení nefunguje, běžná řešení jsou odsávání mateřského mléka (ruční i elektrické odsávačky jako Medela Harmony) a dokrmování umělou výživou (Nutrilon, Sunar, Beba, včetně specializovaného Nutrilon Allergy Digestive Care).
- Technické pomůcky a léčiva zmiňované v diskusi zahrnují kloboučky na bradavky, různé savičky a lahvičky (Avent, Farlin, Mam, Tommee Tippe), lokální ošetření bradavek (Bepanthen, Panthenol ve spreji, genciánka, hydrogelové tampony) a podpůrná opatření jako konzultace s laktační poradkyní.
Nejčastější otázky
Q: Jak léčit popraskané a bolavé bradavky během kojení?
A: V diskuzi byly uváděny přípravky Bepanthen a Panthenol ve spreji, lokální použití genciánky nebo levandulového oleje, hydrogelové tampony a nošení chráničů bradavek; při nejasnostech konzultovat gynekologa nebo laktační poradkyni.
Q: Co pomáhá při nedostatku mléka nebo při obavách z nízké zásoby?
A: Doporučené postupy zahrnují pravidelné odsávání (ruční nebo odsávačkou Medela Harmony), konzultaci s laktační poradkyní a případné dokrmování umělou výživou Nutrilon nebo Sunar podle potřeby.
Q: Jak naučit dítě pít z lahve, když odmítá?
A: V diskusi poradily vyzkoušet různé typy saviček a lahví (Farlin, Mam, Tommee Tippe, Avent), použít stříkačku nebo lžičku jako přechodnou metodu a trpělivě zkoušet několik dní až týdnů; někdy pomůže větší průtok savičky.
Q: Jak řešit dětské koliky a potravinové intolerance spojené s kojením?
A: Zmiňovány byly dietní omezení matky, fenyklový čaj (Hipp fenyklový nápoj), probiotika, přípravky Sab a Baby Calm; u podezření na alergii byla v diskusi doporučena speciální umělá výživa Nutrilon Allergy Digestive Care.
Q: Které běžné léky lze užít při kojení a které jsou kontraindikované?
A: V diskusi se uvádělo, že běžný Paracetamol v podobě Panadolu je použitelný, některé antibiotika a jiné léky mohou být kontraindikované a proto je nutné vždy konzultovat s lékařem před užitím.
Q: Jak skladovat a připravovat odsáté mléko, když chci být mimo domov delší dobu?
A: V diskusi bylo doporučeno průběžné zmrazování zásob mléka v mrazáku, sterilizace lahví a odsávaček a jasné označování dávek pro krmení jinými pečovateli; odsáté mléko se také běžně ohřívá před podáním.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kojení má pro dítě zdravotní přínosy, ale může být fyzicky i psychicky náročné pro matku.
- Odsávání mateřského mléka a dokrmování umělou výživou (Nutrilon, Sunar, Beba) je běžná přijímaná alternativa, pokud kojení neprobíhá uspokojivě.
- Nepodporovat stigmatizaci nekojících matek; mnoho diskutujících opakovaně zdůrazňuje, že nekojící matky mají své důvody a neměly by být odsuzovány.
Sporné názory
- Někteří zastávají názor, že kojení je přirozené a zásadní pro zdraví dítěte; jiní tvrdí, že tlak na kojení vede k psychické zátěži matky a že lepší je spokojená matka a dokrm UM.
- Někteří považují kojení nad věk batolete (rok a více) za přirozené; jiní považují dlouhodobé kojení a veřejné kojení starších dětí za nevhodné a kulturně problematické.
Otevřené otázky
- Kdy je optimální čas pro přechod z kojení na umělou výživu u dětí s kolikami nebo nízkým přírůstkem?
- Které specifické léky a antibiotika jsou bezpečné a které kontraindikované při kojení v konkrétních situacích?
- Jaké jsou nejefektivnější techniky a pomůcky pro nácvik piťí z lahve u kojenců odmítajících flašku?
Zmíněné značky a firmy
Endiaron, Metaxa, Nutrilon, Nutrilon Allergy Digestive Care, Sunar, Sunar banánový, Beba, Tommee Tippe, Avent, Farlin, Mam, Medela Harmony, Medela, Bepanthen, Panthenol, Panadol, Hipp, Anita, Sab, Baby Calm, Na vlastní oči, koníku
Zmíněné produkty a metody
kojení, odsávání mateřského mléka, ruční odsávačka (Medela Harmony), elektrická odsávačka, klobouček na bradavku, hydrogelové tampony, chrániče bradavek, Bepanthen, Panthenol ve spreji, genciánka, levandulový olej, sterilizace lahví, zmrazování mléka, savičky a lahvičky (Avent, Farlin, Mam, Tommee Tippe), Nutrilon, Nutrilon Allergy Digestive Care, Sunar, Beba, Sunar banánový, fenyklový čaj (Hipp), Sab, Baby Calm, probiotika, dokrmování UM, příkrmy, léčba zánětu prsu (mastitida), léčba ucpaného mlékovodu, léčba popraskaných bradavek, Panadol, antibiotika (některé kontraindikované při kojení), Endiaron, homeopatika, dieta matky při kojeni, laktační poradkyně, laktační krize
Místa a osoby
Na vlastní oči, koníku
Hm, to by mě nenapadlo, tak to opravdu nedělají dobré jméno nám, kojícím 😅 . Já jsem vyvalená jen doma a to úplně 😀.
dagina, tak holky ti už odpověděly 😉 😀
já vím,že UM a MM se nedá srovnávat složením, ale stále nechápu, o co je ochuzená moje dcera. nemluvím o mléce
romanka:ale já myslím, že právě mám ty úplně malé děti, těžko si představit o moc větší než v mém případě . A zeptej se třeba jakýkoliv fyzioterapeutek maličkých dětí, ty miminka uklidňuje tvůj dech,jemné řekla bych až vláčné pohyby a přikládání rukou na bříško a zvednuté nožičky do pravého úhle....A já opravdu nepozoruji u svých dětí žádný rozdíl v uklidnění. A co se týče plynatosti,zácpy apod., tak musím říct, že daleko víc na tohle trpí Míša,kterej je plně kojenej než Kačka,která je víc na nutrilonu. A myslím si, že jakékoliv byť malé množství mm je dobré i když se míchá s um, to ti ale řekne každý doktor.Prostě na prdy děti trpí ať tak nebo tak.Bohužel teda. Ale o těch technických věcech se nepřu, i když si o tom trochu myslím své,páč jak přesně dokázat vliv,když se nejedná o to samé dítě, s tím samým genetickým zatížením.......,ale říkám tomu nerozumím. Ale vážně si nemyslím, že o ten pocit uklidnění nekojené děti přijdou,nepřijde mi to ani logické.
Já myslím, že pokud je to tak neestetické kojení jak holky popisují,tak to vadí i chlapům a v tomhle případě je závist to poslední,co by mi napadlo.
Jo,víte co mi docela vadí. Jak je pro spousty lidí otázka a kojíte,úplně běžná a normální. 😠 To jako tím, že jsem porodila děti se moje kozy stávají najednou veřejnou záležitostí???Co je komu proboha do toho. A když odpovím, že ano, tak na to dostanu komentář, tak to jste dobrá. Takže jako kdybych nekojila,tak nejsem dobrá,nebo co tím chtěl básník říct?A ptají se fakt úplně cizí lidi na ulici,páč mají všichni dojem, že když máme dvojčata,tak se stáváme veřejnou atrakcí,ale to už s kojením nesouvisí. to jsem si postěžovala navíc. 😀
romankov - ženský záviděj? tedy to jsem nepochopila 😕. manžel je taky táta, ale pohled na kojící ženu v restauraci u stolu, s talířem jídla před sebou, ho nijak neuchvacuje. ale je to posun, mýho tátu by to patrně donutilo to místo opustit 😉
Jo,myslím,že typicky vyvalená koza je při kojení té Hodkové,Saudkovo přítelkyně.
Já,myslím, že to Romankov myslela jako závidění toho malého miminka. Teda alespoň v to doufám.
tetes - no tak hodková se svou velikostí poprsí je případ sám pro sebe, to snad kojit elegantně ani nejde... 🙂
No,tak za velikost poprsí nemůže, ale může si přes prso alespoň hodit plenu, teda v jejím případě spíš deku. 😅
A možná právě proto by nemusela kojit uprostřed tiskovky si teda myslím....
tetes - jo jo, s dvojčaty se připrav na to, že už budeš vždy a všude celebrita 😀 Mně se tedy nikdy nestalo, že by se mně někdo úplně cizí ptal, jestli kojím... Maximálně tak pár mamin ve cvičení kojenců, a to tam jsme kámošky, takže to neberu jako cizí lidi. Jo vlastně jednou měli nějaké poznámky jacísi hnusní chlapi na lavičce, ale ty jsem okázale ignorovala a tvářila se, že je neslyším 🙄
Ale vytáčí mě, když lidi komentují můj kočár slovy "to teda máte tank" nebo "máte na to řidičák"? Grrrrrr 😠
no slečna Hodková se s tím fakt nepáře a to je ten případ,kdy je to opravdu exhibice a ne kojení, či krmení 😒
já osobně nechápu ani tu potřebu se cpát s takovým miminkem někam na talk show před reflektory atd.
nechápu ani ty čerstvý miminka v hypermarketech a už vůbec ne ve večrních hodinách.je mi jich líto 😔
tak to byla odbočka, ale související 😉
shaula:no já myslím, že by jsme to tu mohly rozjet 😀 Hele, mě se třeba prodavačka zmrzliny (mimochodem nějaký ruský přízvuk), ptala jestli jsem rodila císařákem? 😀 A poznámky typu, no alespoň že máte páreček,taky miluju.Jakože kdyby to bylo stejné pohlaví,tak abych se snad raději odstřelila.... 😀 A nejvíc všechny vytáčím, tím že říkám, že jsou děti hodný a že je to úplná pohodička. Tím mi příjde,že každého naseru,páč mi přesvědčují, jak bude hůř a jak to bude hrozný až bude jedno třeba nemocné atak. Negativisti jak prase. 😠 😀 Tak přemýšlím, že začnu říkat. Jsou hrozně hodný,ale nebojte se začnou zlobit, začnu být neupravená, upocená mamka a udělám vám radost. 😀
Soanpe:jo,já nechápu když je venku krásně jak může jít někdo trávit odpoledne s dítětem do obchoďáků.To mi fakt hlava nebere. My jsme s dětma pořád venku a očividně jim to svědčí a to jak tomu kojenému tak i té nekojené 😝
Holky,taky jste při kojení měly takovou chuť na sladké?
Tetes, to máš ještě docela dobrý, většinou, kdo má dvojčátka, tak lidi nejvíce zajímá zda jsou po IVF nebo normálně doma 😅 . Jinak s tím že bude hůř mi říkají také, a to mám jedno 🙂.
Holky, takže myslíte, že je lepší třeba dvouletému dítěti dát dudlík než ho nakojit venku??? Já mám Lůcu zlatou, hrozně hodná..., ale znám případy, když dítě knourá, řve..., tak to pak matka asi neví čím ho uklidnit- tak třeba sáhne po prsu či dudlíku?! Mě by třeba víc vadil ten dudlík ( cca od dvou let).
Hm, tak to já radši ten dudlík... Ale klukům je zatím rok - a už se snažím dudlík omezovat a dávat opravdu jen když řvou a nic jiného je nerozptýlí... 😉
Já tedy myslím, že většina maminek kojí "obráceně"-ne, že by "vytáhly" prso ven z výstřihu (to by mě ani nenapadlo), ale vyhrnou tričko a dítě se přisaje zespodu (od narození malé jsem neměla na sobě šaty 😝 -takže jedno negativum, protože jich mám plnou skříň)....bradavka vidět není-pokud to není novošek s pidi pusinkou...je vidět v podstatě to, co je vidět i v odvážnějších plavkách 😉 .
A musím tedy říci, že dokud jsem neviděla diskuse tady na Koníkovi, tak mě vůbec nenapadlo, že by mohlo kojení na veřejnosti někoho pohoršovat 😕 . Když kojím někde ve skupině lidí, tak se tedy ptám, jestli to někomu vadí-zatím na mě vždycky koukali nechápavě, proč by jim to mělo vadit, že je naprosto normální 🙂
A od té doby, co tyhle diskuse sleduji, docela se bavím...tuhle jsem kojila venku na lavičce a vzpomněla jsem si zrovna na tuhle diskusi...začala jsem se tam smát jako blázen (lidi si asi mysleli, že jsem se zcvokla) a nemohla jsem to zastavit...představila jsem si tam ty znechucené zvracející maminky 😅 . Mě je úplně jedno, čím která maminka krmí svoje dítko, ale znechucení nad kojeným 2 letým dítkem prostě nechápu (ještě tak u chlapa, ale u ženské 😒 )
Dagina: malá právě dudlík nechce už od narození-má ho jen na hraní a do pusy ho nedá...ona se právě uklidňuje jedině prsem 😉
Ještě jsem si vzpomněla na reakci mé starší sestry v souvislosti s kojením: "a do kdy ti řekli, že MUSÍŠ kojit?" 😀 Trochu jsem nechápala 😀 Je to sice trošku mimo téma, tak snad to admini nesmáznou, ale musela jsem se s vámi o tuto "perlu" podělit 🙂
Tak jak tady nekdo popisuje ty maminky co jim koukaj bradavky, a prsa na zem atd. Tak to je fakt husty🙂. To je proste přehnany. Kojim malou nekdy i na veřejnosti v parku na lavičce, někde na terasce, ale nikdy by me nenapadlo se odhalovat..... Prso zakrytý plínko a vždy se nejak otočím.
Ty maminky s těma odhalenejma prsama nam slušně kojícím dělaj ostudu 🙂. je to všechno o lidech.
To je zase debata 😀 😀 😀
Někdo kojí, někdo nekojí, někdo se odhaluje, někdo se schovává, někdo na to čumí a pohoršuje se, někdo se odvrátí a nečumí...v čem je smysl této diskuze mi uniká 😀 😀 😀 jak to ostatně u řady kontroverzních debat na MK bývá 😀 😀 😀 . Akorát se tu střetávají supermatky a kojofanatičky /cituji 😉 /Klasika 😉
tetes - já to nemyslela tak, že může za velikost poprsí, to je přece jasný. ale může za to, že je celé prso vidět 😉
Joooo majenko....teda to je taky můj problém....šaty jsem nemohla nosit,protože nevím,jak bych je kasala nahoru 🙂 A i jinak....stojím před skříní a řeším,co na sebe,kdyby náhodou byla potřeba kojit...
A na sladké mám teda chuť pořád....takže to můžu svádet 😉 na kojo??? 😀
tetes1: Apochnie: v předchozím příspěvku jsem myslela závist, jako že má nějaká ženská malý roztomilý miminko (ne, že závidím, že ho může mít přicuclý u prsu). Já jsem teda miminko hodně chtěla a při pohledu na těhuli nebo na malý mimčo se neodvracím s odporem.. 😉
sisi.v: to myslíš, že by se tchán při pohledu na kojící ženu pozvracel? 😅 To je teda síla.. a že obejmeš dítě mu nevadí? Nebo, že po něm něco dojíš mu nepřijde nechutný? Já jsem zatím takovýho chlapa nezažila..
romankov, nejdo o to dítě, ale o ten prs. mícháš dvě věci dohromady 😉
ale jak je vidět, kdo nechce, tak nepochopí 😅
soape: takže mu vadí, že se ženská na veřejnosti odhalí? Promiň, opravdu jsem to nepochopila.. Předpokládám, že děti si udělal za tmy 😀
romankov
my dvě se asi nikdy nepochopíme 😅
ono je něco jinýho koukat na kozy jako sexualní objekt, když nejsou zatížený laktací
a na prsa nalitá, na kterejch prosvítají pod bledou kůží žíly,bradavky jsou tmavý-mně se fakt nelíbí- divně trčí ...
já teda rozdíl mezi prsama a prsama vidím 😉 😎
saonpe: to byl vtip! A neznám nic hnusnějšího než pohled na prsa! 😀 Po roce kojení jsem prsa fakt nalitá neměla a tmavý bradavky taky ne. Možná první 3 měsíce.. Myslím, že se dost odchyluješ od tématu. Negativa kojení jsem řekla, takže končím s debatou 😉
No já mám prsa téměr stejná jako před těhu, myslím si, že by těžko někdo poznal že kojím 😒 , a to jsem se těšila, že při kojení budu mít konečně "kozy" 😀 , a kde nic tu nic 😅 .
Ale jsem ráda, že jsem žádnou takovou s vyvalenýma koz--a nikdy neviděla 😎 . Proto pořád čučím jak blázen co to tady píšete...., ale jako mustr jsem dala některá tu Saudkovou

dagina: díky 🙂 A ty vyvalený prsa - taky záleží na tom, jak má kdo ty prsa velký (případně hezký, ošklivý atd.), na veřejnosti jsem kojila mockrát a nikdo se nepohoršoval 😎 Většinou mi přijde, že chlapi jsou v pohodě (když nemá ženská 140kg a prsa až na zem) a ženský prostě záviděj (ostatně, taky jsem záviděla krásný malý miminka 😵