Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné
Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!
Stručné shrnutí
- Když mateřské mléko „dojde“, běžné řešení je přechod na umělou výživu; v diskuzi se opakovaně zmiňují značky Nutrilon a Sunar jako dostupné alternativy.
- Pomoc nabízejí laktační poradkyně, odsávačky (ruční i elektrické, v diskusi uvedena značka Medela) a banky mateřského mléka; dostupnost a postupy v porodnicích se v praxi výrazně liší.
- Psychický tlak okolí a medializace kojení jsou v diskusi uváděny jako častý důvod potřeby psychologické podpory nebo definitivního přechodu na UM.
Q: Co dělat, když mi došlo mateřské mléko?
A: Přechod na umělou výživu (v diskuzi zmíněny Nutrilon, Sunar), konzultace s laktační poradkyní a odsávání (ruční či elektrická odsávačka, v diskusi uváděna Medela); rodiče v diskusi také řešili postupy vážení dítěte a dokrmování podle přírůstků.
Q: Kde hledat odbornou pomoc při pokusech o rozkojení?
A: Laktační poradkyně a Laktační liga jsou v diskuzi zmiňovány jako dostupná podpora; některé porodnice mají specializované poradkyně (v diskusi uvedena MUDr. Mydlilová z Thomayerovky) a rodiče zmiňují i dula/psycholožku jako zdroj pomoci.
Q: Kdo předepsal prášky na zastavení laktace?
A: V diskusi rodičky uváděly, že prášky na zastavení laktace píše gynekolog („na gyndě“) a že některé ženy podepsaly „revers“ žádající o zastavení laktace.
Q: Jak fungují banky mateřského mléka v porodnicích?
A: Rodičky popsaly, že v některých porodnicích se shromažďuje odstříkané MM od maminek, pasterizuje a podává jiným novorozencům; konkrétní kontakty a standardy v příspěvcích blíže popsány nebyly.
Q: Jak postupovat, pokud dítě odmítá prso a je nutné dokrmovat?
A: Pediatři v diskusi doporučovali dokrmovat podle váhových přírůstků; rodiče uváděli konkrétní dávky UM 90 ml, 110 ml a 120 ml a pravidelné převážení na dětském oddělení pro sledování přírůstku.
Q: Jaké pomůcky a přípravky se v diskusi uváděly pro řešení problémů s kojením?
A: V diskusi se opakovaně objevily elektrické i ruční odsávačky (Medela), kloboučky (nipple shields), dudlíky, Bepanthen na ošetření bradavek a pasterované mateřské mléko z porodnicích či bank mléka.
Závěry z diskuze
Shoda
- Umělá výživa (Nutrilon, Sunar) je praktická a děti na ní v diskusi prospívají a jsou spokojené.
- Tlak okolí a medializace kojení vytváří matkám velký psychický stres.
- Pomoc laktačních poraden a dostupnost odsávaček v porodnicích je důležitá, ale praxe je nerovnoměrná.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že kojení výrazně zlepšuje imunitu dítěte; jiní uvádějí, že děti na UM jsou stejně zdravé.
- Některé matky považují banky a pasterované mateřské mléko za užitečné; jiné by raději volily komerční UM z obav o bezpečnost cizího MM.
Otevřené otázky
- Do jaké míry by porodnice měly standardizovat poskytování laktační podpory (kloboučky, odsávačky, výuka techniky)?
- Jaká jsou přesná rizika a standardní postupy při používání pasterizovaného mateřského mléka od jiné dárkyně?
- Jaký je optimální postup pro přechod na UM u předčasně narozených dětí (např. 34. tt) s ohledem na váhové přírůstky?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, Medela, Bepanthen, Laktační liga, Thomayerova nemocnice (Thomayerovka), Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Sama doma, Náš první rok, Modrý koník, Baby Friendly
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, elektrická odsávačka Medela, ruční odsávačka, kloboučky (nipple shields), dudlík, Bepanthen, pasterované mateřské mléko, banky mateřského mléka, odsávání/odsávačka, dokrmování UM, prášky na zastavení laktace, vážení dítěte, odstavování, revers (žádost o zastavení laktace), laktační poradkyně, dula
Místa a osoby
Thomayerovka, Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Brno, Francie, Spojené království (UK), MUDr. Mydlilová, Hanka Kynychová
No tak to je dobrý... To já dneska nedělám snad nic jiného než vyvařuji a kojim.. protože to odstříkané jí dám do flašky a pak ten příkrm.. Už má zas hladík, ale tepr jí vařím vodu, to bude asi ještě řevu..
gandy: no právě..lepší je, už to mít uvařený..a mít to v ohřívači..tak může hned pít 😉 nebo to ohřát v mikrovlnce 😉
gandy: tak "kojit" a přikrmovat jsem vydržela asi dohromady 10dní..pak jsem na to hodila zvysoka bobek 😉
Sisstin: uvidíme jak dlouho to vydržím nebo spíš jak budu mít ještě mléko. dneska mi to přijde horší jak včera... 😲
Sisstin, sterilizuje se v mikrovlnce? A jak?
Gandy, taky se mi zdá, že mám čím dál tím míň mlíka, do konce týdne snad nevydržím... 😖
kometka: na to je sterilizitor do mikrovlnky..taková nádoba, do který se dá asi 200ml vody..tam se daj flašky..a dá se to do mikrovlnky..a tou párou se to vysterilizuje 😉
Kometka: mě přijde že snad do zítra nevydržím... Zkoušela sjem zas tu lahev, tak už to trošku udrží, ale směje se u toho, jazykem to vystrkuje, prostě to má jak hračku 🙂
Sis. tyhle vymoženosti si budu muset taky asi pořídit.. Je to asi dražší, ale asi potřeba....
gandy: ona ta sterilizace není tak nutná..stačí vypláchnout horkou vodou..ale tohle je pohodlnější..tenhle stojí asi 500Kč..ale právě maj od Tomee Tipee za 700..a máš k tomu i ty tři flašky Close to nature 😉
Sis: tak to je dobrý. Od aventu jsem viděla asi za 2500, takže jsem z toho byla v šoku. Já mám tu odsávačku Tomme tippee a je dobrá, v krámě říkali že je to kvalitou hodně stejné jako avent.. Uvidíme jestli jí bude vyhovovat ta flaška a když tak bych to koupila... Jo a nevadí vařit tu vodu v rychlovarný konvici????
gandy: no měla by jsi tam vařit jen tu vodu pro prcka..tak budto koupit další..nebo my vodu pro nás vaříme na plotně 😉
Aha. No ale to uvaříš, převaříš a pak už jí jen ohříváš na tu tepltou co potřebuješ a dáš tam je příkrm??? 😝
gandy: uvařim, dám do flašky a ohřívače, kterej je nastavenej na teplotu pití 😉 ale klidně to můžeš dát i do mikrovlnky..akorát tam se blbě odhaduje ta teplota 😉
Siss a ty máš taky ohřívačku?? Od jaké firmy?? Jsem v tom laik, tak se musím ptát... 😀
gandy: tuším Reer 😕 ještě existuje od Phlips nějaký tři v jednom, kde je sterilizátor, ohřívač a ještě něco 😕
Siss: dík, určitě na to mrknu... Jo a kddyž dáváš příkrm, tak musíš dávat i pít čajík????
gandy : já kupuju Horský pramen,mají v globusu, 5l za 20,- a ten se nemusí převařovat..tak jen ohřeju tak na 60, 50 stupňů, přeleju do termosky a mám zásobu na den 😉
Jinak pokud dáváš příkrm nemusíš dávat čaj
gandy teda ne že se nemusí,ale nejprve dáváš příkrm a mlíčko a pak když dáváš už celou skleničku tak po jídle můžeš dát zapít čajíkem nebo šťávičkou 🙂
Tak musím napsat, že mi snad mamka Natálku rozpila.. Byla u přes dvě hodiny, ale malá začala pít z flašky, vyžunkla toho hrozně moc, až si říkám jesli jí nebude bolet bříškol... Ale spadl mi kámen ze srdce... Na noc jsem odstříkala, tak uvidíme.. Budu odstříkávat do kud to půjde....
iza: ještě že mamča bydlí tak blízko a mohla přijít... Já bych asi na to tu trpělivost neměla..
iza: teda některý..některým to UM stačí i jako pití...ale spíš žízen maj...od holek od nás vypijou klidně i 250-290ml za den..tygr má zízen jak kdy..ale třeba po jídle si čaj dá 😉
ten Philips je na prd, já už ho podruhý reklamuju, radím koupit v Tescu za 300 takovou kulatou plastovou vyvařovačku do mikrovlnky, ještě k ní je 6 obyč lahviček a vodu ohříváme v mikrovlnce. Stejně jako na to nastavení musíte přijít u ohřívačky, tak na to přijdete i u mikrovlnky. Co doporučuju pořídit, je ohřívačka do auta na cesty 😉
gandy, vy už jste docela velcí, v tomhle věku jsem už kojeneckou vodu nepřevařovala, i mudr mi to poradila, že to není třeba, naopak je to lepší nedělat. Začít postupně ředit převařenou nepřevařenou až skončíte na nepřevařené, ale samozřejmě kojenecké vodě z lahve 😉
sis tak to jemi teda novivka...mě mudra říkala,že nemám čaj dávat(jen pokud se namáhá-po plavču a nebo pokud je vedro), že to UM úúplně vystačí...dávám mu po 3,5 hoďkách 180ml a nějak si nestěžuje 😅

gandy: já ji vařim normálně v rychlovarný..modrou Aquilu... 😉 já už mám systém..ráno vysteriluzuju v mikrovlnce flašky na celej den..uvařim vodu na celej den..a pak jen dám do flašky a do ohřívače..tak když se hlásí, tak jen nasypu odměrky..takhle to nezabere vůbec žádnej čas..a mlíčko je hned na pití 😉