Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné
Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!
Stručné shrnutí
- Když mateřské mléko „dojde“, běžné řešení je přechod na umělou výživu; v diskuzi se opakovaně zmiňují značky Nutrilon a Sunar jako dostupné alternativy.
- Pomoc nabízejí laktační poradkyně, odsávačky (ruční i elektrické, v diskusi uvedena značka Medela) a banky mateřského mléka; dostupnost a postupy v porodnicích se v praxi výrazně liší.
- Psychický tlak okolí a medializace kojení jsou v diskusi uváděny jako častý důvod potřeby psychologické podpory nebo definitivního přechodu na UM.
Q: Co dělat, když mi došlo mateřské mléko?
A: Přechod na umělou výživu (v diskuzi zmíněny Nutrilon, Sunar), konzultace s laktační poradkyní a odsávání (ruční či elektrická odsávačka, v diskusi uváděna Medela); rodiče v diskusi také řešili postupy vážení dítěte a dokrmování podle přírůstků.
Q: Kde hledat odbornou pomoc při pokusech o rozkojení?
A: Laktační poradkyně a Laktační liga jsou v diskuzi zmiňovány jako dostupná podpora; některé porodnice mají specializované poradkyně (v diskusi uvedena MUDr. Mydlilová z Thomayerovky) a rodiče zmiňují i dula/psycholožku jako zdroj pomoci.
Q: Kdo předepsal prášky na zastavení laktace?
A: V diskusi rodičky uváděly, že prášky na zastavení laktace píše gynekolog („na gyndě“) a že některé ženy podepsaly „revers“ žádající o zastavení laktace.
Q: Jak fungují banky mateřského mléka v porodnicích?
A: Rodičky popsaly, že v některých porodnicích se shromažďuje odstříkané MM od maminek, pasterizuje a podává jiným novorozencům; konkrétní kontakty a standardy v příspěvcích blíže popsány nebyly.
Q: Jak postupovat, pokud dítě odmítá prso a je nutné dokrmovat?
A: Pediatři v diskusi doporučovali dokrmovat podle váhových přírůstků; rodiče uváděli konkrétní dávky UM 90 ml, 110 ml a 120 ml a pravidelné převážení na dětském oddělení pro sledování přírůstku.
Q: Jaké pomůcky a přípravky se v diskusi uváděly pro řešení problémů s kojením?
A: V diskusi se opakovaně objevily elektrické i ruční odsávačky (Medela), kloboučky (nipple shields), dudlíky, Bepanthen na ošetření bradavek a pasterované mateřské mléko z porodnicích či bank mléka.
Závěry z diskuze
Shoda
- Umělá výživa (Nutrilon, Sunar) je praktická a děti na ní v diskusi prospívají a jsou spokojené.
- Tlak okolí a medializace kojení vytváří matkám velký psychický stres.
- Pomoc laktačních poraden a dostupnost odsávaček v porodnicích je důležitá, ale praxe je nerovnoměrná.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že kojení výrazně zlepšuje imunitu dítěte; jiní uvádějí, že děti na UM jsou stejně zdravé.
- Některé matky považují banky a pasterované mateřské mléko za užitečné; jiné by raději volily komerční UM z obav o bezpečnost cizího MM.
Otevřené otázky
- Do jaké míry by porodnice měly standardizovat poskytování laktační podpory (kloboučky, odsávačky, výuka techniky)?
- Jaká jsou přesná rizika a standardní postupy při používání pasterizovaného mateřského mléka od jiné dárkyně?
- Jaký je optimální postup pro přechod na UM u předčasně narozených dětí (např. 34. tt) s ohledem na váhové přírůstky?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, Medela, Bepanthen, Laktační liga, Thomayerova nemocnice (Thomayerovka), Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Sama doma, Náš první rok, Modrý koník, Baby Friendly
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, elektrická odsávačka Medela, ruční odsávačka, kloboučky (nipple shields), dudlík, Bepanthen, pasterované mateřské mléko, banky mateřského mléka, odsávání/odsávačka, dokrmování UM, prášky na zastavení laktace, vážení dítěte, odstavování, revers (žádost o zastavení laktace), laktační poradkyně, dula
Místa a osoby
Thomayerovka, Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Brno, Francie, Spojené království (UK), MUDr. Mydlilová, Hanka Kynychová
maci: by mě ani nenapadlo, že by měla bejt Ada tlustá..vždyt nemá bejt po kom 😲
jo to už poslouchám ted, když je v kočáru ve fusaku tak tam skoro není vidět a to je samý ježiži ten je ale malinkej kolik má měsíc a já vždycky na to ne dva měsíce a malej není má 63 cm a 5, 67kg
holčiny, prostě některý mimčo je drobný, jiný ne, to taky záleží jak jste na tom v rodině. Myslím si, že v kojení to teda není...
já byla taky chr do 20 let jsem vážila 48 kg 🙂 pak mi vzali slepé střevo a já začala přibírat a ted mám 74 kg 😀
mě nejvíc se*ou, ty co jim to jde, jako nic a myslí si, že je to přece normal a nedokážou uznat a pochopit, že to prostě není samozřejmost... nsaštěstí jsem je ve svém okolí vymýtila aĺe tady na MK je jech stále ještě dost 😠
holky, já jsem fakt za diskuzi šťastná, před 4,5 rokama jsem na to byla sama... ale naštěstí pro mě byl malej mnohem důležitější než ty kecy okolí. ta propaganda kojení je sice dobrá, ale nikdo si neuvědomuje, jak strašně to maminy nervuje, když to nejde. holky, prostě no a co!!!!!!! já malýho miluju a je to to nejlepší, co v žívotě mám, z 2kg miminka je krásnej chlap a hlavně spokojenej a zdravej 😉
jani: a víš, proč ty, co nejvíc kritizujou kojej dlouho..jsem si všimla 😅 páč by v životě nekoupily Nutroš za tři stovky..a podobně víš 😅 😅 😅 😅 😅
teda, aby to zas nevyznělo blbě..ne, že kdo kojí dlouho..kojí kvůli prachům 😅 ale takový ty, co nejvíc kritizujou nás nekojící jsou mega šetřivky..jen tak vypozorováno 😅
Je hnus, když někdo takto hodnotí miminka...
Já jsem také pořád srovnávala, Barunka je dost drobná, má přes 3.měsíce, měří 57cm a váží 4420g...
Pak jsem se na to vykašlala, teˇje to stejně jedno, každé mimi je jiné...krásné🙂
Taky se přidávám do klubu nekojících maminek.Taky jsem slyšela pořád, kojit, kojit, musíš jí pořád přikládat atd.....Jenže malá se narodila ve 35 týdnu a prostě se to nenaučila, dělala jsem všechno možný, kojila 45 minut a mylá vypila jen 10ml.Celá rudá ubrečená a hlavně hladová.Odstříkávám a dávám ji svoje lahvičkou a jsem obě v pohodě.prostě to nešlo a basta.Krásně přibírá a obě jsme v klidu a na ty řeči kolo se můžu z vysoka vyprdnout 😝 Kdo to nezažil tak to nepochopí 😠 Jsem ráda, že je nás víc a podporujeme se.Jen doufám,že mi to mlíčko nějaký měsíc vydrží.
sisstin - šetřivky 😀 😀 😀 Na to fakt něco bude 😀 Mě nejvíc se*rou zase doktorky, čuměj, když řekneš, že dokrmuješ nebo nekojíš jako telátka... a sami kojili tak ty 3 dny v porodnici.
zazarak - to jsi na tom ještě dobře, že odsáváš, to bych neřešila vůbec... jsi dobrá, to je v pohodě. Já taky odsávám, ale jaksi už toho moc neni tak malou dokrmuju Nutrošem a je mi úplně jedo co kdo říká, hlavně, že jsme obě spokojený 🙂
Ahoj holky, taky vam sem napisu svoje 'zazitky' s kojenim......
V porodnici se na me vyprdli a nikdo mi s tim nepomohl (to ani nebudu rozepisovat 😠 ) a tak jsme sli domu s flaskou.....Ja se teda snazila zachranit co jsem mohla a delala to same co Zazrak - odstrikavala jsem mliko a davala mu to flaskou a byli jsme oba spokojeni...Pokazde kdyz jsme sli do poradny tak me to akorat stresovalo, protoze se tam taky ptali - a proc nekojite, no asi delate neco spatne kdyz to nejde, musite zkouset a bla bla bla, takove ty zname kydy....
Pak prijela na navstevu teta co dela v porodnici na novorozeneckem a navrhla, at zkusim kojit pres kloboucky, ze mi aspon odpadne to odstrikavani (coz jsem teda delala 6-8x denne a byla jsem jak dojna krava, z kazdeho prsa klidne i 180 ml !!)....no moc se mi do toho nechtelo protoze jsem si rikala, ze nam to tak vyhovuje, ale nakonec jsem si rekla ze to aspon zkusim...A ejhle, slo nam to hned napoprve. Tak ja cela stastna ze kojime konecne, po mesici....
Casem se nam podarilo odbourat i klobouk a vsechno slo suprove, zhruba 3 tydny...no a pred par dny se to zacalo kazit, maly mi dodelal bradavky takze to ted i dost boli, nemuzem najit polohu u ktere by se nekroutil a me nebolely ruce, pije max 4 minuty z kazdeho prsa a pak mi u toho spi....No jedna hruza za druhou, sice se zatim tvari ze mu nic nechybi a pribira normalne, ale ja z toho mam depky, pokazde kdyz stravim hodinu tim ze se ho snazim nasytit a skoncim s prsama nadranc, tak uz se mi z toho chce fakt brecet (a kolikrat na to i dojde...)
Tak si rikam vzdycky v noci kdyz nemuzu spat, ze uz s tim blbym kojenim skoncim jednou provzdy, stejne z toho nemam zadnou radost a nepocituju zadne ty 'pocity stesti', tak na co se trapit...ale pak to jeste zkusim jakoze naposledy a ono to krasne jde...tak je to takovy zacarovany kruh a nevim, jak dlouho to vydrzim....
sorry za dlouhy prispevek ale potrebovala jsem se vykecat po ranu ... 😅 😅
jankax - neplač a vyflákni se na každýho. Doktoři akorát pruděj, říkej v poradně jo jo, kojíme a neřeš to. Normálně si odstříkávej jako jsi to dělala, když vám to vyhovovalo tak to tak dělej. Hlavně, že jsi spokojená. Já se taky každýho pořád bála, aby mi náhodou nevytknul, že nekojim, tak jsem dělala všechno, čaje, neustálé odsávání i laktační poradkyni kontaktovala, ale teď na ně peču, normálně dokrmuju UM po každým kojení, protože malá pláče. Ikdyž přibívala normálně podle tabulek. Prostě má hladík tak ještě dostane. Klidně to taky kombinuj, mlíčko tvoje a UM. Ulevíš si a budete spokojeni oba... 🙂
Ahoj Jankax,je to těžké někdo to má bez problémů a někdo prostě vyžere všechno no 😒 Vím,že se to lechce říká,ale vydrž.Dělej si to podle sebe.Pokud vám vyhovuje odstříkávání tak odstříkávej.Však co to je jedno hlavně ať má malý mateřský mlíko . 😉 Tak držíme palečky ať vám to jde.Hlavně buď v pohodě miminko to z tebe cítí. 🙂
Dekuju holky moc za podporu.....
Ja vim ze je nejlepsi se na vsechny vykaslat, a taky si to rikam ale pak mam zase takove pocity viny jakoby, nevim jak bych to nazvala, jako ze zklamu sebe i maleho kdyz to nevydrzim .... 😖
ale ted mi radili ze v 6ti tydnech ma maly rustovy spurt a ze i mliko se meni, tak ze by se to melo snad brzo i upravit..No uvidim, dyl jak dva tydny tohle uz nevydrzim, takze pak klidne prejdem na UM..Navic mam obrovske zasoby MM na mrazaku, takze bych to malemu kombinovala a bude 😎
sisstin, mně taky nikdy dr. neřekla ani ň, naopak nám pochválila mlíko, který jsme dávali 🙂

V roce? 😕 Borec 😉 Adu se zarazila a teď se táhne 😉 Počkejte to bude kobra modelková 😀