Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné
Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!
Stručné shrnutí
- Když mateřské mléko „dojde“, běžné řešení je přechod na umělou výživu; v diskuzi se opakovaně zmiňují značky Nutrilon a Sunar jako dostupné alternativy.
- Pomoc nabízejí laktační poradkyně, odsávačky (ruční i elektrické, v diskusi uvedena značka Medela) a banky mateřského mléka; dostupnost a postupy v porodnicích se v praxi výrazně liší.
- Psychický tlak okolí a medializace kojení jsou v diskusi uváděny jako častý důvod potřeby psychologické podpory nebo definitivního přechodu na UM.
Q: Co dělat, když mi došlo mateřské mléko?
A: Přechod na umělou výživu (v diskuzi zmíněny Nutrilon, Sunar), konzultace s laktační poradkyní a odsávání (ruční či elektrická odsávačka, v diskusi uváděna Medela); rodiče v diskusi také řešili postupy vážení dítěte a dokrmování podle přírůstků.
Q: Kde hledat odbornou pomoc při pokusech o rozkojení?
A: Laktační poradkyně a Laktační liga jsou v diskuzi zmiňovány jako dostupná podpora; některé porodnice mají specializované poradkyně (v diskusi uvedena MUDr. Mydlilová z Thomayerovky) a rodiče zmiňují i dula/psycholožku jako zdroj pomoci.
Q: Kdo předepsal prášky na zastavení laktace?
A: V diskusi rodičky uváděly, že prášky na zastavení laktace píše gynekolog („na gyndě“) a že některé ženy podepsaly „revers“ žádající o zastavení laktace.
Q: Jak fungují banky mateřského mléka v porodnicích?
A: Rodičky popsaly, že v některých porodnicích se shromažďuje odstříkané MM od maminek, pasterizuje a podává jiným novorozencům; konkrétní kontakty a standardy v příspěvcích blíže popsány nebyly.
Q: Jak postupovat, pokud dítě odmítá prso a je nutné dokrmovat?
A: Pediatři v diskusi doporučovali dokrmovat podle váhových přírůstků; rodiče uváděli konkrétní dávky UM 90 ml, 110 ml a 120 ml a pravidelné převážení na dětském oddělení pro sledování přírůstku.
Q: Jaké pomůcky a přípravky se v diskusi uváděly pro řešení problémů s kojením?
A: V diskusi se opakovaně objevily elektrické i ruční odsávačky (Medela), kloboučky (nipple shields), dudlíky, Bepanthen na ošetření bradavek a pasterované mateřské mléko z porodnicích či bank mléka.
Závěry z diskuze
Shoda
- Umělá výživa (Nutrilon, Sunar) je praktická a děti na ní v diskusi prospívají a jsou spokojené.
- Tlak okolí a medializace kojení vytváří matkám velký psychický stres.
- Pomoc laktačních poraden a dostupnost odsávaček v porodnicích je důležitá, ale praxe je nerovnoměrná.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že kojení výrazně zlepšuje imunitu dítěte; jiní uvádějí, že děti na UM jsou stejně zdravé.
- Některé matky považují banky a pasterované mateřské mléko za užitečné; jiné by raději volily komerční UM z obav o bezpečnost cizího MM.
Otevřené otázky
- Do jaké míry by porodnice měly standardizovat poskytování laktační podpory (kloboučky, odsávačky, výuka techniky)?
- Jaká jsou přesná rizika a standardní postupy při používání pasterizovaného mateřského mléka od jiné dárkyně?
- Jaký je optimální postup pro přechod na UM u předčasně narozených dětí (např. 34. tt) s ohledem na váhové přírůstky?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, Medela, Bepanthen, Laktační liga, Thomayerova nemocnice (Thomayerovka), Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Sama doma, Náš první rok, Modrý koník, Baby Friendly
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, elektrická odsávačka Medela, ruční odsávačka, kloboučky (nipple shields), dudlík, Bepanthen, pasterované mateřské mléko, banky mateřského mléka, odsávání/odsávačka, dokrmování UM, prášky na zastavení laktace, vážení dítěte, odstavování, revers (žádost o zastavení laktace), laktační poradkyně, dula
Místa a osoby
Thomayerovka, Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Brno, Francie, Spojené království (UK), MUDr. Mydlilová, Hanka Kynychová
leninn, na 3 měsících měl Kája 6,92 a 64 cm - on byl ale velký už po porodu - měl 4,07 kg, takže není divu a nemá být po kom malý - je prostě pěkně obalený dlouhán 😉
Zapisuju si, jak naše dvojčátka přibírají, do malého kalendáříčku 2008 Sunar, který byl v nějakém čísle Bettynky: mottem je "Vyrostli jsme na Sunaru" 😉
Tak abych potěšila vše přítomné - i takové celebrity a kabrňáci vyrostli na UM:
Jan Slezák (vicemistr světa v hip hopu)
Alice Bendová (krásná štíhlá herečka)
barbora Špotáková (mistryně světa v oštěpu)
Petr Bříza (hokejista)
Silvia Lakatošová (modelka a miss ČSR)
Tomáš Dvořák (trojnásobný mistr světa)
Václav Chalupa (veslař)
David Studinský
Roman Volák (karatista)
Filip Hrubín (pilot)
Leoš Mareš (moderátor)
Svatava Klausová (charita)
No a pak i většina naší generace papala Sunárek, že? 😉 například já a jsem zdravá až až až až až...
Tak ať někdo ještě zkusí ceknout, že děti na UM bývají více nezdravé, baculatější apod. a budu vraždit 😒 😒
Stojím za vámi!!!
Já jsem na něm taky byla od 3. měsíce - stejně jako můj brouček (teda my papkáme Nutroš 😉 ) a jsem zdravá - za svou skoro desetiletou pracovní karieru jsem byla jednou na neschopence 😉 Jo a hubená jsem taky 😉
Já jsem taky od narození na sunaru a jsem v pohodě 🙂 navíc jsem byla takovej jedlík,že i kdyby mě máma chtěla kojit tak by asi chudák neměla šanci 😅
Malá taky vystrukuje jazyček když nechce pít.Co ale je u nás problém, ona chce jen ten dudlík na který se naučila, jiný prostě nechce.Uplně stejný jsem nesehnala, je docela melej.. Používám chicco, ale ten první dudlík byl nějaký jiný, chicco má větší a malé se občas zvedne žaludek.. 😲
gandy, malý si taky začal zvykat na dudlík, který jsme dostali v nemocnici v takovém kufříčku, myslím, že je značky Mam, ale snažím se ho zvykat i na jiné dudlíky - rád má ještě Babynova, i když radši ten první, Chicco také odmítá. Vykluzuje mu z pusinky.
malá chce jen ten nejobyčejnější kaučukák za 15 korun z Tesca, jinej prostě ne. Mám tu asi 5 druhů a nevezme si jinej 🙂
ammalka: malá taky chce jen babynova.. Prostě to nejobyčejnější... Zkusím v tom Tescu, to by mohlo být dost podobný...Uvidíme, nebo budu muset shánět kde se prodává ta babynova, my to od někoho dostli. 😕
my teda máme dudlík od aventu, ale používáme ho jen v kočárku a to ho stejně po 5 min. vyplivne, jinak dudlík nechce vůbec...
já se vrátím k původnímu tématu 🙂 já hrozně chtěla kojit, ovšem to kojící martýrium po porodu, co jsem si zažila, neplánovaný CS a tak pozdní nástup laktace, malého mezitím dokrmovali stříkačkou, navíc on je od přírody asi trošku lenivější, takže se mi vůbec nechtěl přisát. To byl boj! No, naštěstí jsme se rozkojili, ikdyž jsem měla v šuplíku Nutrilon (kupovaný ve 3 hodiny ráno v pohotovostní lékárně, malý řval a nechtěl prso). Nakonec jsme se krásně rozkojili... ale pokud někdo nekojí, protože prostě měl jakékoliv potíže nebo nesnáze, plně ho chápu a rozhodnutí respektuji. Já se rozhodla kojit, ale otázky typu "kojíš" mě lezou na nervy. To fakt nemusím.
Já chtěla moc kojit,ale nešlo to. Obulela jsem to, ale už je to pryč. Teď už se snažím hledat jen pozitiva. Můžu neomezeně sportovat, držet dietu, abych shodila ta přebytečná kila (a že jich není málo) a můžu si dát skleničku🙂
Olienka: závidím, já kojila už v porodnici fajn,a le pak se to nějak pokazilo...asi i kvůli tomu, že jsem dostala menses
lennin - nám to taky začalo, když jsem dostala menses. Od tý doby se odtrhává a zlobí u kojení. Teď dokrmuju a už prso nechce skoro vůbec... Myslím, že už brzy nebudeme kojit vůbec 😔
gandy, mají je v Pompo prodejnách, koukám, že jsi z Prahy, tak Pompo prodejna je také v nákupním centrum v Praze - Šestka, tak to zkus tam.
Tak i ja prispeju troskou. Moje mamka mi rikala, jak se ona citila v te sve dobe, ze koji. A ze kojila dost dlouho. Tenkrat kojit 10ti mesicni dite, to se jen tak nevidelo. Vsichni max. 4-6mesicu a smitec. Neresili to. Ona ale podle sebe, jak to citila, kojila. Dnes je to opacne. Kojeni se propaguje-jasne, ze je to lepsi-tim neshazuju UM. Normalni je kojit vic jak jednolete dite. Kdo nekoji, je divnej, v uvozovkach. Ale clovek se tim nemuze trapit. Kazda vime, co jsme pro to udelali a co je pro dite nejlepsi. Ostatni lidi, at rikaji, co rikaji, nevedi o vas a o vasem zivote nic. Ja z pocatkukojeni zazivala muka. Popraskane bradavky, stres z bolestiveho kojeni a mockrat jsem zvazovala to vzdat. Pro klid ditete a muj. Nakonec me straslive podporila laktacni poradkyne a ja jsem rany zahojila a kojeni nevzdala. Jsem za to rada.
Tak vam preju spokojene miminka a zdrave miminka a stastne maminky.
Gabca1: tak to je mi líto, ale nic si z toho nedělej, nejsi sama.... a ja k jsem psala minule, teď už myslím jen pozitivně 😉
Lepší než být smutná a ubrečená maminka...
Drž se a zvládněte to! Držím pěsti
leninn- no snažím se být v pohodě, díky za podporu. Myslela jsem, že budu dokrmovat po kojení, ale střašně se vzteká u prsa, pláče, tak to vzdám. Ještě odsávám, aby měla alespoň jednou denně MM, ale už toho moc není. G.
Gabča1: Já jsem se take snažila odstříkávat, neměla jsem odsávačku, protože jsem si myslela, že prodtě budu kojit...
Ale pak jsem za den odstříkala třeba jen 50ml, prsa už mě bolela a strávila jsem u toho dohromady třeba2-3h...to se prostě nedalo a byla jem jak uzlíček nervů-před každým jídlem, hrůza...
Teď už jsme obě v pohodě...
leni - přesně, už neodsaju ani 50ml, zítra jdu do poradny, tak uvidím kolik vůbec vážíme.
Gabča1: Tak jak jsi dopadla v poradně? A kolik Ti Julie važí?
Moje Barunka má 4600g, 57cm (při narození 3050g, 48cm)
Leni - díky. Taky tak dlouho čekáte v poradně? My třeba i 2 hodiny, to je pro Julinku hrozný, pláče tam a nebaví jí to... Já tam tak nerada chodim.
Ahoj maminky, mám dotaz nemáte zlušenosti s termoobalama na lahve? Jak dlouho to v nich vydrží teplý? 😉 Díky moc za rady.
J8 osobně nevím a zkušenost nemám, ale prý moc dlouho ne, když jdu tak mám teplou vodu v termosce a mlíčko míchám na místě..... 😉

Bramburka: Já to právě také tak dělám, s tím dudákem. Dám jí ho po papání a když nepláče, tak už jí víc nedávám, když pláče a nechce přestat, ještě přidělám....
fakt je to UM tak drahé, že je mi z toho šoufl... 🙄 tak i proto nechci, aby se přejedla a půlku vyblinkala ven, to raději přidělám...