Bojkot kojení. Aké máte zkušenosti?

waldemara
21. bře 2007

Ahoj maminky!Máte některá zkušenosti s bojkotem kojení(odborný název,který jsem našla na internetu)?Našemu malímu budou zítra tři měsíce a už asi tři týdny u kojení strašně pláče.Prdíky to určitě nejsou.Než jdeme koji,tak se směje,povídá,ale jakmile ho položím na předlktí začně řvát.Pak se přisaje, pustí,přisaje,pustí a to trvá několik minut, mezi tím řve, tak mu dám na chvilku dudlík a pak si to rozmyslí a krásně dopije do konce.Někdy se přisaje hned a po pár minutách spustí histerický řev,tak zase stejný postup.Párkrát se mi stalo, že tak řval a nechtěl pít,že si ho musel vzít manžel, uklidnit ho a já ho pak dokojila.Nebo usnul a za chvilku se probudila dopil celkem v pohodě.Měnila jsem polohy,zkoušela krmit lžičkou a nic.Řval.Z flaštičky to vypil v pohodě,ale pak to vyblinkal.Jsem z toho už vážně zoufalá.Někde jsem se dočetla, že to může být i antikoncepcí.Beru Cerazette a když si to vezmu nazpět, tak ho beru tři týdny, což by odpovídalo.Zkusím to vysadit a uvidíme.Nemáte s tím někdo zkušenosti?Ještě jsem zapomněla napsat, že kvůli plochým bradavkám kojím přes klobouček.Přestat nechci.Děkuji za Vaše zkušenosti a rady.

annag
16. led 2009

viem berunka, treba ich liečiť

- máš mykotickú infekciu, bude Ti treba antimykotickú masť na bradavky nap. Candibene, Canesten, treba si urobiť takú kúru:
- večer, ráno, resp. aj na obed - slabučký roztok hypermangánu - len jeden kryštálik do misky s vlažnou vodou, na cca 10 min si dáš obklad z neho - dezinfikuje pokožku, necháš voľne bradavky vyschnúť a natrieš mastičkou, pred dojčením ju nezotrieš, sama sa vstrebe, ak trošku zostane, lieči aj pusinku bábetka

bábetko môže mať v puse soor - múčnivku, ak máš doma gencian, môžeš mu vytrieť tak raz - dva krát do dňa pusu, resp. Ti lekár predpíše napr. Nizoral tabletku, ktorú rozpustiš vo vode a pusinku ňou vytrieš - ak soor nemá, nemusíš s pusou robiť nič

- už v priebehu pár hodín by si mala cítiť zjavnú úľavu, no masti bradavky aspoň týždeň - dva po vymiznutí príznakov, to je veľmi dôležité, mykóza je potvora, aj keď ju nevidno, spóry sú všade

- všetky cumlíky vydezinfikuj v hypermangáne a veľmi často ich vyváraj

- klobúčiky na dojčenie nepoužívaš?

- lieky kúpiš voľne v lekárni bez predpisu, prajem skoré uzdravenie 🙂

berunka
16. led 2009

mala moucnivku ma a kloboucky pouzivam. objevilo se to az dneska a moucnivku ma uz 14 dni.muze se Canesten pouzivat pri kojeni?ja myslim ze jsem cetla ze ne ze se nesmi davat na bradavky.fialovou vodickou mazeme pusinku male uz tech 14 dni myslis ze by stacilo si tim tedy namazat i prsa?

oliverkaa
16. led 2009

Ahoj annag
Mam taky isty problem s prsnikmi ako berunka,problem je vsak ze som v anglicku a nezozeniem si tu masticky ani Candibene ani Canesten. Pomoze mi nieco ine? Dakujem

sarlotk
16. led 2009

Ahoj Annag:chci se tě zeptat,malá mi pije po hodině,jsem už vyčerpaná,tchyně pořád říká že mám málo mlíka nebo slabý,já ten pocit nemám.kamarádka mi doporučila ricinus 5ch homeopatikum,máš s tím nějaké zkušenosti,mám to zkusit? 😕

annag
16. led 2009

sarlotk, najprv napíš aké staré máš bábetko, či kojíš z jedného prsníka alebo obidvoch pri jednom kojení, ako dlho trvá jedno kojenie, od kedy takto papá, či sa na prsníku hnevá, v akých polohách kojíš, koľko váži teraz, pri pôrode,resp. koľko priberá , či blinká, či ho bolieva ja bruško, ako často ciká akú má stolicu

annag
16. led 2009

oliverka - masť, ktorá obsahuje ako účinnú látku Miconazol, alebo Clotrimazol , volať sa môže inak, dôležitá je účinná látka čo obsahuje

sarlotk
16. led 2009

mám 4měsíční holčičku,takhle kojím už nejmín měsíc možná dva kojím jen v leže,moje prsa asi nejsou na kojení v sedě,prostě to nejde,zkoušela jsem to hned po porodu a měla jsem bradavky do krve,takhle nám to jde,ale je pravda že se malá u kojení dost často kroutí pouští se prsa a občas poplakává,hlavně večer dr nám řekla že je to větrama.Vážila 3600g ted má 6100g a 64cm,podle mudry prospívá dobře.V noci spí dlouho,usne teda až okolo jedenácté ale třaba až do 7:00 do rána,pak zase usne hned po kojení až do 10:00,ale pak už kojím po hodině než jdeme ven,jak přijdeme z venku zase až do večera po hodině. 😒

sarlotk
16. led 2009

jinak občas kojím z obou při jednom kojení.Jeedno kojení trvá pět max deset minut

oliverkaa
16. led 2009

annag,dakujem. Malemu na dupku pouzivam bepanthen,docitala som sa ze je dobry aj na bradavky.Je potrebne umyt bradavky pred kazdym kojenim po tejto masticke?

annag
16. led 2009

oliverka, ak máš mykotickú infekciu, tak bepanthen Ti nepomôže, malý má problém so zadočkom? má v pusinke tiež soor?

oliverkaa
16. led 2009

annag,maly nema problem so zadockom,preventivne mu ho natieram s tou mastickou.Ma biely povlak v pusinke,ale stale pri kupkani mu ho vytriem. Ako sa lieci mykoticka infekcia?

annag
16. led 2009

sarlotk, ja vôbec nemám pocit z toho čo píšeš, že by si mala mliečka málo. Mliečka máš dosť, malá krásne priberá, vydrží dlho spinkať, spí súvisle aj poobede, nepapá príliš dlho ani krátko - akurát. To časté kojenie nebude ani tak od hladu, ako skôr z toho, že je malá nervózna. Môže byť aj smädná, ak máte suchý vzduch alebo príliš teplo. Ak sa pri kojení vrtí, buď jej je nepohodlne, ale to je málo pravdepodobné, lebo kojíš stále rovnako, alebo ju bolí bruško - ako vraví lekárka. Deti si pomáhajú kojením, ak majú vetry, črievka im pri kojení pracujú, ľahšie sa im kaká. Takisto sa môže dožadovať prsíčka, lebo chce na seba upútať Tvoju pozornosť. Každopádne jej kojenie je v poriadku, deti často papajú nepravidelne - pár krát každú hodinu, potom dlhšia prestávka - to je pri plne kojenom bábetku bežné a normálne. Deti na UM vypijú stále rovnaké množstvo, kojené deti môžu piť zakaždým rôzny objem mliečka. Robíš všetko správne, malej dávaš papať na požiadanie, ak takto budeš pokračovať, tak bude Tvoje kojenie aj naďalej bezproblémové. Pretože problém s kojením nemáš 🙂 Skôr má malá asi problém spinkať dnu - preto nespí doobedu a má zrejme len krátke denné spánky. Keďže vie vonku spinkať lepšie, riešením je prechádzka aj doobedu. Keby mohla kočíkovať svokra, tak to by bolo výborné, trošku by si si oddýchla a načerpala nové sily, prišla na nové myšlienky. Deti dnu spinkajú často veľmi zle, preto je najjednoduchšie naučiť ich spinkať na balkóne či vonku na prechádzkach. Tým si vytvoria ľahšie denný režim, sú oddýchnuté a menej podráždené, keď sú dnu.

p.s. slabé materské mliečko neexistuje, Tvoje mliečko je ušité na mieru Tvojej dcérke, mení sa počas jedného kojenia, po celý deň aj v priebehu jednotlivých dní, presne podľa potrieb bábetka, plné kojenie je ten najlepší štart do života pre Tvoju dcérku a pre jej orgány, ktoré nemusia zbytočne a predčasne spracovávať UM či príkrmy. 🙂

annag
16. led 2009

oliverka, dnes som to písala berunke , ak nemá soor, netreba s pusinku robiť nič. Treba rozlíšiť mliečko od sooru . Mliečko sa dá ľahko vytrieť, je v pusinke prítomný po dojčení, soor sa dá len ťažko vytrieť a ak sa zotrie, tak je sliznica pod ním zapálená. Soor = múčnivka =kvasinková infekcia = mykotická infekcia = plesňové ochorenie. Takáto infekcia sa môže objaviť aj na bradavkách, dokonca pomerne často, väčšinou ju má bábetko v pusinke, ale pravidlo to nie je. Soor sa môže rozšíriť ďalej do bruška a prejde až dole na ritku - vtedy majú detičky červené fliačky na zadočku, akoby zapareniny, ktoré sa nedajú bežným krémikom (bebanthenom, rybou masťou, Sudocrémom ...) vyliečiť. Tu sa na liečbu používa Imazol - antimykotická mastička.

Ak je infekcia na bradavke, tak dojčenie bolí, bradavky a prsník sú citlivé, pália, svrbia, dokonca sa môže vyskytnúť Raynaudov fenomén, bolestivé stiahnutie bradavky - bradavka je biela, odkrvená počas či po kojení, resp. ak je vystavená chladu.

oliverkaa
16. led 2009

annag,dakujem, precitala som si prispevok pre berunku,zajtra zacnem s liecbou. Myslim ze malinky soor nema a nema ani zapareniny na dupke.Mozem pouzivat bepanthen aj nadalej? preventivne aby tie zapareniny nedostal.

annag
16. led 2009

oliverkaa, môžeš, ale v Británii majú vynikajúci Sudocrem, vrele odporúčam 🙂

dvojka
17. led 2009

Já bych tady chtěla hrozně moc poděkovat annag.
Moc jsem si z tvých rad vzala..Kéž by i dětské doktorky měly tolik zájmu při vysvětlování všech nesrovnalostí které nás ohledně kojení trápí!!!
Opravdu moc děkuji 🙂

annag
17. led 2009

dvojka, ďakujem, máš krásnu rodinku, držte sa 😵

martina46
17. led 2009

Ja už sice toho veľa neporiešim, pijeme už málo mliečka, ale predsa mi vŕta hlavou:
Máme angínu a týždeň dozadu začala malá brať prsník iba tak zľahka, vôbec nebola prisatá, iba akoby priložená, potom sa samozrejme odtŕhala, lebo jej nič netieklo, ale zjavne chcela piť, aj jej začalo páchnuť z pusy, čo bola asi predzvesť toho zápalu. Mohlo byť to zlé prisatie spôsobené bolesťou hrdla? Máme to tak stale, ale občas je to už lepšie.
Tiež zvláštna vec je, že malú niekedy z prsníka napne, odtrhne sa, znovu to skúsi a znovu! Keď ju preložím k druhému, v pohode pije.. čo to môže znamenať?

annag
17. led 2009

martinka, určite už bola na vine choroba, ak deti bolí hrdielko, veľmi zle sa prisávajú i papajú , ak sa niekedy odtŕha z prsníka, tak buď je zle prisatá,lebo má nepohodlnú polohu alebo ju niektorý z prúdikov mliečka v pusinke dráždi , prajem maličkej veľmi skoré uzdravenie

oliverkaa
17. led 2009

annag,v noci som maleho kojila kazde 2 hodinky po 10 min,dala si ho odrgnut ale stale sa zobudil, vobec som ho nemohla upokojit. Prilozila som si ho zase tak pri jednom kojeni natahoval bradavku, bol stale hladny alebo ho bolelo brusko?pri dalsom kojeni sa rychle chytil a tahal o 106. Vyvysila som mu matrac tak uz tolko negrckal. Nakoniec som tu mast na bradavky Canesten kupila.Dakujem.

martina46
17. led 2009

annag, dakujeme 🙂
to mi vsetko tak do seba zapada. nasa pediatricka mi povedala, ze tanka straca saci reflex - ako sucast odstavovania - preto sa zle prisava 😒

annag
17. led 2009

oliverkaa, ak len naťahoval bradavku, nebol hladný, len ho bolelo bruško, alebo bol iba nervózny a chcel znovu spinkať, výborne, takto pokračuj - keď papá odušu,, vtedy je ozaj hladný, ak sa na prsníku krúti, nemá zmysel ho do papania nútiť, má iný, väčší problém - únavu, bolesť bruška ... mastička je dôležitá, lebo dojčenie nesmie bolieť 🙂

annag
17. led 2009

martinka, bábo zabudne na spôsob správneho prisatia až po úplnom odstavení,niekedy až po niekoľkých mesiacoch

martina46
18. led 2009

Tak naša doktorka vie o tom zrejme dosť... nezdalo sa mi to, že by bábo zabudlo niečo, čo ešte používa ☹

barusha
12. únor 2009

Ahoj holky, syn mi v noci najednou odmítl prso, tak jsem si myslela,že nemá hlad,ale on ho nechce ani teď ráno, naposledy jedl večer v 8h., jsme víceméně jen kojení, něco málo příkrmu,ale ten taky včera nechtěl ☹ Nemáte některá zkušenost co s tím?

annag
12. únor 2009

barusha, treba vylúčiť ochorenie, ak vyzerá zdravý, tak už na neho niečo lezie, skontroluj pusinku, ušká, teplotu, ak si nevieš rady, skonzultuj to s pediatrom, veľa zdravia 🙂

alusha
12. únor 2009

barusha, my sme mali tento problem minuly tyzden, ze maly odmietal dva dni prsnik, nechcel ho ani vidiet, pisala som aj annag... udrel si v ten den bradicku, tak som to pripisovala tomu, ze ho to boli a o dva dni na to som dostala menstruaciu prvykrat od porodu, tak mozno to bolo aj preto, mozno malo mliecko inu chut😀 neviem, cim to bolo, ale o dva dni papal, ako keby sa nic nedialo 😲 mozno to bude tak aj u vas

barusha
12. únor 2009

Holky,díky za rady.Jsem z toho nervózní ☹ Po ustálení jsem sice kojila jen po 5-6h., ale vždy se hned krásně přisál. Tak jsem z toho teda pěkně v šoku! Brala jsem to jako samozřejmost... Když už teda teď pominu, že příkrmy, které mi jedl pěkně nechce ani vidět. A to už druhý den. 😖 Na nemoc nevypadá, hraje si, směje se jako vždycky, tak si říkám, jestli zuby? Ale tomu mi zas neodpovídá, že když se v noci konečně najedl, tak mi to obratem celé vyzvracel, když jsem ho spícího nesla do postýlky ☹ No, tak snad bude brzy líp!

petra295
12. únor 2009

barusha: zdravím, jsem zde dnes poprvé, kolik má tvůj syn měsíců, jestli teď odmítá prs, tak to může být přechodné, hlavně nepodávej odstříkané mléko láhví nebo čaj, tím to můžeš vše narušit. Snaž se zacovat klid. Já prožívala to samé a prožívám do teď, mám malou 4.měsíční dcerku, která ve 3.měsíci začala bojkotovat kojení, odmítala ho a plakala, když jsem jí ho nabízela, ale u nás příčinou byla žloutenka a já musela do nemocnice, kde mi pasterzovali mé mm a podávali ho v láhvi, tak nějak se na to naučila a postupně upouštěla od prsu a chtěla víc a víc pít mm z láhve, před pár dny jsem ji ještě nakojila i večer, ale dnes už to tak nejde,musím odstříkat a podat láhví, někdy se podáří ji ošidit, a to tak že ji podám láhev a v půlce ji přiložím k prsu, to se nědky chytne, jinak je to boj, já ho vzdala protože něměla jsem to srdce ji trápit hlady, tak je to na mě, odstříkávám sice co 2-3 hod, podporuji vytváření mléka a to tak, že piju čaje pro kojící matky, rucinus communis 5CH- homeopatikum, jím mléčné výrobky atd. Je to prostě na mě, je spokojená ona i já, já si zvykla, že musím odstřikávat, hlavně že prospívá, ale u tebe jak čtu to je dnešní záležitost, tak hlavně vydrž, nepodávej um a ani mm láhví. Snaž se být v klidu a kdyby i tak nechtěl, tak se to snaž podávat stříkačkou nebo kádinkou, další, ale bohužel cenově náročnější podávání mm a to soft cup od firmy medely. To mi bylo doporučené laktační poradkyňi. Neboj, to se spraví, dej mu jen čas. A ještě jedna rada, kdyby nechtěl pít, tak hlavně odstříkavej mm, nečekej 6 a více hod. Dochází tak ke snížení tvorby mm.

kofinek
13. únor 2009

Prosim o radu. Mam 5.5mesacneho syna, je plne kojeny, bez prikrmov, bez UM. Pred asi 3 dnami sa mu prerezal 1.zub a moje trapenie zacalo. Maly pije, pije a zrazu dostane akokeby zachvat hnevu a poriadne stisne dasna. Je to strasna bolest, par krat mi az vysla krv. Ten zubok je ostry ako ziletka a ja pomaly skacem od bolesti. Toto robi len cez den, v noci normalne pije. Skusala som zmënit polohu a trochu to pomohlo, ale inak kojenie vypada tak, ze proste striehnem a v momente ako sa na to chysta 🙂 , tak strcim prst do pusy a vytiahnem bradavku, no ale potom to je zase rev, ze je este hladny. Neviem, ale asi skoncim na klobucikoch. AK ma niekot nejaky napad, co s tym, tak budem len rada. A. 😀