Jak odstavit dítě závislé na prsu?

lucipech
27. zář 2018

Ahoj, mám doma holčičku 20 měsícu a chtěla bych pomalu snižovat počet kojení. U prsa usíná, to ji chci ponechat, ale jinak je schopna se kojit klidně i 10x denne. Přitom už hezky všechno jí, takže je to opravdu spíš závislost než nutnost. Jde o to, že už kojím 4 roky v kuse (předtím jsem do porodu kojila starší holčičku, a jsem už opravdu moc unavená. Nějak mě to bere energii. Ale hlavně jsme chtěli jeste třetí dítko a protože hodně kojím, nemám vubec menstruaci a tím ani ovulaci. Nechci ji uplne odstavit, chtela bych i nechat ty dvě kojení denne, ale trošku omezit bych potřebovala. Zkusila jsem všechno, už i dávat citron na prsa, aby byla kysela, to ji moc chutna. Lepila jsem prsa náplastí jako, že jsou nemocná, tak do 2 dny akceptovala a pak zase totální křik, vztekaní, pláč, že se nedostane k prsu a tak je to pokaždé. Prostě se začne vztekat tak, že skoro ani nedycha a ja ji nakonec prso dám. Nemáte některá zkušenost co treba vám pomohlo u takoveho malého závisláka? Děkuji Lucka

no_title
27. zář 2018

ahoj, předně, ta potřeba kojení není závislost. Jen společnost to tak vnímá, že je dítě velké a když se potřebuje často kojit, tak se to bere jako závislost. Chápu tu únavu a tak, ale u toho dítěte je to normální vývoj. Pak zase přijde doba, kdy bude chtít kojit jen na uklidnění / uspání. Kojení je potřeba i emocionální, možná touží po jakémkoli kontaktu, pomazlení atd. a to kojení jí to umožňuje. Je možné i to, že rostou zoubky, okolo toho věku rostou druhé stoličky, může časté kojení vyžadovat i z toho důvodu (MM tlumí bolest). Navíc se to může za pár měsíců klidně změnit, ostatně WHO doporučuje kojit do 2 let. zkusila bych jí dát větší fyzický kontakt, více mazlit, nosit třeba v nosítku, pokud jí to ještě baví, snažit se jí zabavit, chodit ven, do herniček, na bazén, možná přidat příkrmů (pokud by to bylo hladem). Ono je to dost těžké, dítě nepochopí, že najednou má prsa jen na uspání, když dosud mělo kdykoliv přes den.

kamino
27. zář 2018

kopíruji mou zkušenost Odstavení dvouletého závisláčka
Nedá mi to a popíšu svou zkušenost s odstavením dvouletého závisláka 🙂

Ačkoli jsem rodila akutním císařským řezem, laktace se rozjela nad očekávání dobře, na JIP už malý ocucával mlezivo a na normální pokoj už jsem šla s tím, že mléko opravdu bude. A za další dva dny už ho bylo tolik, že bych ukojila snad i trojčata 🙂 Díky sestřičkám na Vinohradech za zapůjčení odsávačky 🙂
Hladké kojení probíhalo po celou dobu, prcek krásně přibíral, byl do půl roku kojený plně, příkrmům nikdy moc nedal, radši ci cucnul.

Od roku a půl do dvou let ovšem jeho váha stagnovala, v noci se hodně často budil na prso, normální jídlo nevyhledával, tak jsme se s přítelem dohodli, že kojení ukončíme. Po dobrém to nešlo, protože v mé přítomnosti prcek prso opravdu tvrdě vyžadoval, bylo jako dudlík, uklidňovalo ho při vztekacích záchvatech i při bolístkách. Tak jsme se domluvili s mou mámou, že tam přítel s malým na 3 dny odjedou, aby mě Bobeš neměl na očích a že to zkusí.

Já mezi tím vyfasovala Dostinex, což jsou prášky zastavující laktaci, protože jsem byla opravdu chodící mlékárna a měla jsem strach ze zánětů.

Nastal den D a kluci odjeli. Bylo to poprvé, kdy jsme od sebe byli delší dobu, tak jsem byla na měkko a hlavně jsem měla obavy, aby to pro něj nebyl hodně velký šok. Večer mi přítel volal, že Bobeše uspal po půlhodinovém jekotu, což jsme brali jako celkem dobrý začátek, čekala jsem to horší. V noci pak prý plakal také jen 30 minut a usnul a spal až do 8,30. Celý den si na prso nevzpomněl, měl zajímavý program, když náhodou chtěl, tak mu táta řekl, že mám AU a že jsem v práci ( tomu rozumí - největší starost měl, abych neměla EE ruce jako táta 🙂 ) a před spaním už byl brekot jen 10 minut a v noci vůbec a třetí den už usínal krásně sám bez breku. Takže maximální úspěch - nikdy bych to nečekala, že to půjde takto snadno.

Já jsem si Dostinex vzala ve 22 hodin, bere se každých 12. Kluci odjeli kolem 18, naposledy jsem kojila v 17hodin a kolem 23 jsem myslela, že mi prsa prasknou. Odstříkala jsem 200ml a šla spát. Přes den jsem se stáhla, ledovala a večer odstříkala jen 180 a třetí den už nic. Dostinex opravdu zabírá.

Před návratem domů mi přítel volal, že jedou, já si namazala prsa genciánkou - prcek je čistotný a bylo jasné, že ta fialová ho hodně odradí, což na 100 % zafungovalo. Takže jak mě uviděl, hned chtěl cůca, ovšem jak jsem mu ukázala ty fialové ošklivosti, tak jen řekl opět EE a šel si po svých 🙂 Takže opět jsem byla nadšená z hladkosti průběhu.

Já z toho měla strach obrovský a budu se opakovat, nikdy bych nečekala, že to půjde tak hladce. 🙂 Bobeš se navíc krásně rozjedl a začal spát skoro celou noc v kuse, až jsem se první dny stále budila, zda vůbec dýchá 🙂

Takže dámy, které máte strach z odstavení už větších dětí - nebojte se, jde to... 🙂

drakenn
27. zář 2018

@no_title To napsala výstižně! Souhlasím.. Dítko si vynahrazuje zrovna prsem nedostatek něčeho.. Maminka se musí zamyslet, čeho se jeho ditku nedostává..

lluucc
27. zář 2018

První příspěvek řekl vše, jen bych za mě doplnila, že nekojit takhle malé dítko je nesmysl a hlavně když se kojí často, což často maminky vnímají jako problém, kde je na čase odstavit. Právě naopak, zvýšení počtů kojení znamená že má zrovna období, kdy maminku potřebuje víc, mít spoleh na ní a psychickou podporu, což kojení zařizuje. Zkuste se nejdřív zamyslet, jestli to opravdu chcete a vžít se do pocitů dítěte 🙂 Za pár dní/ týdnů se to může úpně otočit a kojení bude vyžadovat jen na usnutí. Zkuste to nechat na dítěti, ono ví nejlíp co potřebuje 🙂

barbara04
27. zář 2018

@lucipech v prvni řadě - musis byt 100% rozhodnuta. ne jen ze ti to obcas vadi atd.. proste v hlavě na 100% chtit přestat. Jestli pak zvolis poslání dítka s manzelem pryc nebo si to "protrpis" sama je na tobe... ja to mam za sebou u syna ve 22m a u dcery ted budu končit- kouše, je zima a ja se fakt nebudu svlikat venku vždy kdyz bude mit chut. Ja se připravuju na variantu - syn u babi a ja doma se zavislakem si to "protrpim".
jo asi potrebuje moji blízkost atd, ale ja zas nemam rada ze me nutí vytahovat prsa vsude kde jsme. Pokud by vyslo nechat ji uspavaci mliko tak klidne,ale o tom pochybuju...a rozumná domluva s ni v 18m fakt neni 🙂
drzim palce

blondynka400
27. zář 2018

@lucipech já odstavila dceru ve 28 měsících, měla jsem bradavky rozpraskané do krve a jak mluvila, přišlo mi to fakt divné 😅 A to pila vždy jenom před spaním (přes den, večer). Zbytek jsem jí odnaučila už dávno předtím.... Vyřešila jsem to podobně, jak zde už bylo zmíněné. Odjela jsem lyžovat do Rakouska asi na 4 dny, doma vše probíhalo v pohodě, ani si nevzpomněla, po návratu jsem si prsa namazala octem a zalepila a řekla jí, že mám bebé a že se mlíčko za ty dny zkazilo a bolelo jí bříško, takže sama nechtěla. První večer byl krušný, pak už v pohodě. Ptala se cca měsíc, ale potom spíš tak z principu. Jestli chceš jenom omezit, dej pravidla kdy ano a kdy ne. Dítě to pochopí brzy v tomto věku, když budeš důsledná. Já nikdy nepochopila to vynucování kojení od dětí.... Ráda jsem je kojila a dlouho, ale musí to mít nějaké pravidla a ne že kdekoliv přijde, zvedne tričko a přisaje je, to mi přijde fakt divné 😅

naste
27. zář 2018

@lluucc 20 měsíců je malé dítě na odstavení?

ivuska1986
28. zář 2018

@lucipech ahojky, mam za sebou odstaveni rocni dcery - buzeni 10 x- 15x za noc po dobu pul roku jsem uz fakt nedala. Priznivcem kojeni fakt nejsem, trapily jsme se od zacatku. Rozhodnuti bylo snadne, v dobe, kdy se během hodiny a pul vzbudila petkrat treti noc po sobe uz mi dosly sily. Bez prsa neusnula, nesmela jsem se od ni pohnout, jinak byla hned vzhuru, neustale sebou sila, cestovala. O kvalite spanku hovorit snad ani nemuzu. Byla vecne unavena, v kocarku od pul roku nespinkala, musela jsem uspavat v nositku. Nehnula se ode mne ani na krok, dopracovali jsme to tak, ze jsem nemela cas se ani jit vysprchovat, to nase stesticko sedelo u vany a cekalo az se vysprchuju😇 takze jsem si říkala, ze odstav bude brutalita, kterou ji nemuzu udelat, a za me, opak byl pravdou - rano si na prso uz ani nevzpomela, vzala na milost okoli, vi, ze mama je vzdy na blizku, ze nikam neodejdu, skoncily hysteraky, kdy jsem se hla jen na krok- treba jsem si sla pro kapesnik. Usina rychleji nez u prsa, prituli se, pomazli se a usne. V noci se tez casto tuli, tak mazlime a spinka si spokojene dal. Spi od osmi od vecera do osmi do rana. Od doby odstavu mame doma spokojene miminko. Vzhledem k tomu, ze jsem nemusela ani odstrikavat a prsa me nebolela, tak si rikam, zdali jsem spis malou netrapila, zdali vubec nejake mlicko bylo a ona necucala neustale z potreby, ze toho tece malo, ci vubec nic - tezko rict. Jen po tehle zkušenosti tvrdim, že stastna mama = šťastné dítě. Je nam spolu nádherně i bez kojeni. A ja mam cas se i vykoupat😂 to nase slunicko totiz zjistilo, ze existuje taky tatka, babicka a děda🤗 vcera si poprve hrala s babickou, aniz bych u ni musela sedet. Prijde mi takova vyrovnanejsi, už z ni neni takovy uplakanek. Prileze si sama i pro pusinku, kdyz se chce pomazlit, vleze si na klin, natahne rucicky, mazlime hodne, aby ji nic nechybelo. Je pravda, ze se mi zasteskne po chvilich, kdy se na me culila s bradavkou v puse😇 tak drzim palce💕

herminka
28. zář 2018

Ja jsem odstavovala prvniho syna ve 22 mesicich a moje zkusenost je, ze se s takovym ditetem uz da domluvit, ze kojeni nebude ted, ale az pred spanim. Ale jak uz tu zaznelo, musis o tom byt presvedcena.

isabelafuentes
28. zář 2018

@lucipech Otazka je,kdo je tu zavislak-jestli dite,nebo mama... Myslim si,ze podvedomne skoncit s kojenim nechcete,dcera to vyciti a jede s vami na stejne vlne.

isabelafuentes
28. zář 2018

@no_title Ja vam nevim,ale vykladat plne kojeni dvouleteho ditete jako nedostatek zabavy....?👀 To jako ji ma ta mama vlacet po hernickach a bazenkach,nalozit na sebe dalsi spoustu naroku,aby se dite citilo vice hyckane? Neprehanite to uz trosku? Prijde mi to uplne absurdni,uprime receno. Vzdyt nejde jen o to dite,ale taky (hlavne) o mamu,aby mela dost energie,byla odpocata,zdrava. A ne vyvucana 4letym nonstop kojenim,paneboze! Jedna vec je pece o dite,jina je staveni ditete do stredu sveta vsech okolo. Samozrejme,ze potrebuje nehu a mazleni,ale vseho s mirou. Nemuze to byt na ukor matky,ktera je pak cela vycucana. Jako fakt-dite je dulezite,ale neni to maly Budha! Porad jste to vy,kdo ma zodpovednost za celou smecku a nemuzete sr nechat vystavit tak,ze pak vlastni telo vubec nespolupracuje. A osobne bych se do 3. tehotenstvi poustela az pote,co dceru odstavite a trochu sr sama nahodite.

hanih
28. zář 2018

Já jsem dceru odstavovala v jejích 21 měsících. Taky byla docela závislák, navíc se jí moc nechtělo do normálního jídla, když bylo k dispozici mléko, já měla zdravotní potíže... Odstavovala jsem dva měsíce, kdy jsem nejdřív dceři vysvětlila, že přes den už mlíčko nebude, jen večer a v noci. Ona mi to odkývala, byla celkem rozumná. První vynechané kojení teda trošku oplakala, ale pak už byla v pohodě, jen vždycky okomentovala, že mlíko není. Abych jí to vynahradila, často jsem se s ní během dne mazlila a tulila. Po měsíci, když už si zvykla, jsem vynechala i noční kojení. Znovu jsem vysvětlila, že v noci už mlíčko taky nebude, že teď už je jen na uspávání, protože mi dochází. Od začátku to bylo v pohodě. Když se v noci vzbudila, napila se vody, přitulila se (spali jsme všichni spolu v jedné posteli) a spala dál. Po dalším měsíci jsem odebrala i uspávací kojení. Zas jsem vysvětlila a místo kojení jsem si dceru přitulila. Vzala to bez problému, každý večer pak usínala tak, že mě držela kolem krku, dokud neusnula. Trvalo to tedy dva měsíce, ale obešlo se to v podstatě jen s jedním pláčem při prvním vynechaném kojení. Jinak to celé proběhlo v klidu. Všechno jsem vysvětlovala, hodně jsme se mazlily a šlo to.

Čtu tady (a i jinde), že některé maminky radí odjet na víkend pryč. Může to být dobrá metoda, ale zvažte, jaké je vaše dítě, jestli to zvládne. Protože to může být fakt stres, najednou bez mlíka, bez mámy... Já jsem musela v době, kdy jsem ještě kojila, akutně na noc do nemocnice, a pro dceru to bylo peklo. Manžel mi pak vyprávěl, jak dcera celou noc prořvala (prý úplně bolestně, jako kdyby jí někdo fyzicky ubližoval), k ránu pak už únavou usínala, ale i ze spaní vzlykala a budila se po chvilce s pláčem... Musel povolat na pomoc babičku, protože to sám nedával. Druhý den, když jsem se vrátila, se mě dcera chytila a nechtěla se ode mě celý den hnout, pořád mě držela, abych zas někam nezmizela. Nedovedu si představit, že bych jí tohle udělala schválně, abych ji odstavila...

no_title
28. zář 2018

@isabelafuentes mluvím z vlastní zkušenosti, roční syn když se nudí, tak se sápe po prsu každou chvíli (cca 3x za hodinu), ale když se někam jde - třeba i jen na písek nebo za barák, tak si nevzpomene třeba i 3 hodiny. A pokud jde o eliminaci kojení (ne úplný odstav), tak je to asi jedna z mála fungujících cest (pokud ji nechce nechat vyplakat, což předpokládám nechce)

lucipech
autor
28. zář 2018

Dekuji všem za reakce, možná máte pravdu v tom, že podvědomě cítím, že ji něco beru. A je pravda i ta, že když jsme zrovna venku nebo někde u kamaradky na prso si nevzpomene, ale občas musíme být i doma a jakmile si doma na chvili sednu, malá hned letí k prsu, snažím se ji zabavit hrát si s ní, ale obcas si proste musim i ja odpocinout. Nechci ji nejak ublizit, ale tu unavu a vycerpani na sobe citim, to si nevymyslim. Proste mam pocit, ze to uz neni male miminko a vsechno hezky jí, takze kojeni by se uz dalo omezit. Mazlit se moc nechce, to si asi vynahrazuje tim kojenim. Jinak vzdy rekne at ji pusinky nedavam. Uvidim teda casem jestli ji to pujde vysvetlit nebo jeste nejakou dobu budeme pokracovat.

blondynka400
28. zář 2018

@hanih jenom k tomu odstavu a odjetí někam pryč. Já měla vyzkoušené, že večer a noc je beze mne úplně v pohodě. Jinak souhlas, že to může být pro dítě velký stres a asi bych to neudělala. Osobně si ale myslím, kdybych tenkrát zkoušela odstav za mé přítomnosti, určitě by to nešlo takto hladce.

blondynka400
28. zář 2018

@no_title jenže roční a dvouleté dítě je dost rozdíl. Tam už to fakt není o nudě .-) A eliminace kojení se dá krásně i bez navýšení aktivit a nějakého velkého pláče .-)

naste
28. zář 2018

@lucipech Je to pouze zvyk, třeba jako dudlík. Kojení už opravdu nepotřebuje, chce se pevně rozhodnout a prostě nedat. Jakmile si to vyřve, tak zjistí, že to jde a můžete pokračovat třeba do pěti let. Ale to je každého věc, ať se rozhodne, jak chce.

hanih
28. zář 2018

@lucipech S tím mazlením - dcera taky často nechce pusinky, musí na ně mít vyloženě náladu, ale přitulit se, pohladit apod., to se nechá ráda... 🙂

hanih
28. zář 2018

@blondynka400 Ono každé dítě je jiné, na každé platí jiné postupy. Máma se v tom musí zorientovat a vyhodnotit, co je dobrý a co už ne 🙂

lluucc
29. zář 2018

@naste Ano 20m je opravdu malé dítě na odstavení. Světová zdravotnická organizece doporučuje kojit do 2 let i déle... Ve 20 měsících není dítě připraveno na odstav a hlavně neviím důvod mu to nedat, když dítě chce a maminka mlíčko má. Sama kojím 2 letou na požádání, tak vím o čem mluvím a nedovedu si představit jí odstavit. Není vyjímkou kojené školkové dítě, které zvládá nástup líp a nebývá tak nemocné.

naste
29. zář 2018

@lluucc Zrovna nedavno jsem četla, že po roce už je kojení jenom potravinový doplněk a po dvou letech už to dítěti nic nedává. Já si zase neumím představit kojit takhle velké dítě. A na požádání už vůbec ne, to je přesně toi, o čem jsaem psala. Dítě, kterému se nesebere dudlík, tak dudlá dudlík a dítě, kterému se nevezme prs dudlá prs. Ale, když chce někdo kojit školkové nebo školní dítě, tak je to jeho věc. A v čem zvládá školku líp kojené dítě? jedině, že by tam mělo mámu v pohotovosti.

no_title
30. zář 2018

@naste školkové dítě se většinou kojí jen na uspání večer a u někoho ještě ráno po probuzení. Fakt za ním kojící maminka nemusí docházet. To je tak trochu mýtus, že by potřebovalo třeba 5 leté dítě prso 20x přes den, jak mi to teď dělá jednoleťák 🙂

naste
1. říj 2018

@no_title No tak mýtus to není, nedávno tady psala maminka, že intenzivně kojí své pětileté dítě, což asi opravdu nebude jenom na noc. A těch tříleťáků , co visí mámě na prsou několikrát za den a celé noci, je také spousta. Stačí číst příspěvky tady na MK. A ten jednoleťák už má mít v jídle také nějaký režim a ne 20krát za den prso.

lluucc
1. říj 2018

@naste A přesně šíření těhto bludů nesnáším.. Kojení má samozřejmě význam i po roce života. Prso v sobě nemá budík, který si řekne, aha ojí se rok, musím změnit složení na vodu. Kojení má význam a prospěch dokud se dítě kojí, mlíčko pořád obsahuje látky podporující imunitu dítěte a jak už jsem psala, nemá jen výživovou hodnotu, ale pomáhá se dítěti uklidnit, lépe zvládnout bolest, když např. spadne a celkově podporuje jeho psychiku. Zmínění dudlíku obcházím, jelikož je to jen náhražka, když někdo chce zacpat dítěti pusu a nedát mu prso (neodsuzuji, taky jsem měla špatné informace a dudlík jsem dávala). A určitě jak už je tady zmíněno mama za dítětem ve školce s prsem nelítá, dítě se postupně samo od psa odpoutává a v období školky ho má jen na usnutí večer nebo ráno, ale i to je pro něj důležité jak z hlediska předání imunitních látek, tak z hlediska lepšího vstřebání nových zážitků ze školky. Dlouhodobé kojení má význam i pro matku (rakovina děložního čípku, prsou) a emocionální napojení s dítětem..

no_title
1. říj 2018

@naste díky za radu, ale při růstu stoliček mi budou příkrmy platné 😀

kamino
1. říj 2018

@no_title Prcek ve dvou letech stále normální jídlo naprosto odmítal, chtěl jen mateřské mléko. Odmítal ochutnávat, byl hodně drobný. Chodil dvakrát týdně do soukromé školky, kde nejedl, pil minimálně a čekal na prso. Nebylo moc příjemné, když přijel na hřišti na odrážedle a v zápětí se dožadoval prsa.. v noci se budil každou půl hodinu - pomalý odstav vždy troskotal, čekat až bude zralý, budu čekat ještě při školní docházce.. krom mého mléka každé jiné odmítá, ani kravské, ani Sunar.. nic. Nemusí ani výrobky z něj. Hodně nerad ochutnává jiné veci, v jídle je hodně konzervativní. JSem ráda, že jsme se rozhodli tak, jak jsme se rozhodli a myslím, že to bylo akorát v pravý čas.. Dva roky opravdu stačily. Od odstavu začal spát celou noc, zlepšilo se o něco jídlo - jediné co se nepodařilo odbourat je společné spaní, toho se dožaduje i ted v šesti letech a pokud v noci ještě pracuji, budí se opět každou chvilku, vyžaduje mou přítomnost. Mám slíbeno, že v 10 letech se odstěhuje do pokoje, tak jsem zvědavá.

no_title
1. říj 2018

@kamino já to myslela jinak 🙂 malý jí jak nezavřený, ale na bolest zubů mu jídlo nepomůže, takže i když je najezený k prasknutí, to prso chce.

kamino
1. říj 2018

@no_title právě proto nelze paušalizovat. U nás by bylo dlouhodobé kojení ke škodě, o tom jsem přesvědčená. A o stoličkách jsem ani nevěděla, ty prošly naprosto v pohodě 🙂

naste
1. říj 2018

@no_title Jasně, je to místo dudlíka.

no_title
1. říj 2018

@naste ono je to přesně obráceně. Dudlík se používá místo prsu ne prso místo dudlíku 😉.