Klobouček - chránič - formovač bradavek, co a kdy?

hromka35
10. čer 2015

asi vám přijde můj dotaz úplně mimo..ale nevyznám se v tom, poradí zkušenější? Celý život mám ploché a malé bradavky, trochu naskočí když je zima 😀 , ale jinak placky ☹ nikdy jsem nechápala že některé holky mají bradavky jak špunty pořád ..zachvíli porodím své první mimčo a řeším co s tím, protože budu mít možná problém s kojením kvůli tomu. Gyndoška se k tomu nějak nevyjádřila..a já tomu nerozumím, nemám se moc s kým poradit.
Mám používat formovače? jak to funguje? viděla jsem jen ty s podtlakem (Niplette) ale ty co vypadají podobně jako kloboučky, nechápu jak fungujou...a klobouček je zas něco jiného? je to to samé co chránič bradavky? proč se mluví o tom, aby se hlavně předešlo používání kloboučku při kojení? co z toho a kdy si mám pořídit? Možná se holky smějete ale já tomu vážně nechápu. Budu vděčná za zasvěcení do věci. Díky 🙂

85jana85
10. čer 2015

@hromka35 Zkus napsat do skupiny laktační poradkyně, paní ti určitě poradí

molynka
10. čer 2015

@hromka35 já s tím osobní zkušenost nemám, ale na předporodním kurzu nám bylo řečeno, že kloboučky jsou tu jen pro děti, které mají rozštěp patra a špatně by se jim sálo. Že jinak je použití kloboučků zbytečné a vede to akorát ke špatné technice kojení a "růstu" miminkovy čelisti. Moje sestřenice porodila před 14 dny a v porodnici ji řekli, že má malé bradavky, že ji dají kloboučky a ona nechtěla a malej se sám přisál a hezky se kojí i s malýma bradavkama. Takže za mě rozhodně ne, pokud k tomu není závažný důvod 😉

jancip
10. čer 2015

@hromka35 Formovače bradavek se dávají ještě před porodem, aby se ta bradavka jakoby vytáhla. Je vícero druhů. Záleží, jaké ty bradavky máš. Mně třeba laktační poradkyně řekla, že u mě by žádný význam neměly. Kloboučky se dávají až při kojení. Hodně dětí se ale umí přisát k plochým bradavkám i bez nich.

sim007
10. čer 2015

@hromka35 ja osobni zkusenost MAM a velkou 🙂
Mam obe bradavky vpacene (jedna min nez druha).
Formovac - dej do googlu formovac bradavek medela a uvidis co ti vyskoci.....jinak je to takovy "kloboucek" a je tam otvor...kdyz nasadis na prso, tak bradavka se do toho "vytvaruje".....me osobne nepomohly...mela jsem pujcene od porodni asistentky....
Chranic bradavek - vypada stejne jako formovac jen ten otvor je vetsi....v porodnici mi zachranily zivot 🙂
mala je hrozna piraňa a nez si na to sani zvyknes tak pro me to bylo peklo....bradavky jakoby palely a dotek byl utrpeni takze chranice slouzily k tomu aby se obleceni nedotykalo...
Kojici kloboucky - dej do googlu kojici kloboucek medela....je to takovy silikonovy "nástavec" na bradavku...v porodnici mi pujcili....ale spatnou velikost (na to pozor) takze s tim kojit moc neslo....az detska doktorka mi dala vetsi tak uz to bylo ok....ale prisati na kloboucek a prisati na bradavku je trochu jine, takze potom treba mimco zacne odmitat....zavolala jsem si domu laktacni poradkyni a pomohla mi se kloboucku zbavit......navic je to otrava porad to umyvat a sterilovat....takze kloboucky ne...
Jeste se pouzivaji kdyz jsou bradavky popraskane....

Ze zacatku to bude bolet a bude to neprijemne, ale vydrz...ono se to srovna a hlavne mazat (za me Bepanthen protoze se pred kojenim nemusi umyvat).

hromka35
autor
10. čer 2015

Děkuji moc za rady, koukám že se vše dá sehnat po internetu, ale prosím kde to koupím abych se na to mohla předem podívat? když jsou ty různý velikosti? v lékárně? či v zdrav.pomůckách? díky

sim007
11. čer 2015

@hromka35 zdravotni pomucky....ale za me....dopredu je zbytecne neco kupovat

pavlapl
11. čer 2015

LP: Pokud máš ploché bradavky tak používej formovače bradavek. Kolem bradavky jsou vazy které se musí prodloužit tak aby byla bradavka dostatečně vytažitelná. Formovač se nosi v podprsence co nejdelší dobu během dne. Pokud se bradavka během těhotenství vytáhne tak ostatní pomůcky nebudeš potřebovat.

bbibianca
23. črc 2015

Přidávám se do diskuse protože jsem včera byla na kurzu a zjistila jsem, že můžou nejen vpáčené bradavky, ale i ploché a já právě nevím jak to poznat. Jsem z toho paf. Když se sprchuju nebo někdy mě pěkně trčí, ale jinak mi přijdou, že jsou snad vpáčené. Můžete mi někdo poradit?? Chodím do rizik. poradny přímo do porodnice a nikdo se nikdy na prsa neptal... ani nic nezkoumal...

granda
23. črc 2015

masírujte si bradavky a jemně tahejte....

akankeo
23. črc 2015

@hromka35 mam jednu bradavku plochou a druhou mirne vpacenou a s kojenim nebyl ani jednou problem, moje dr to doporucuje jenom na vylozene vpacene. Druha dcera mi je tedy rozervala, ale ona mela takovy tah, ze umela urvat i savicku na lahvicce a v tom by formovace nepomohly, proste se tkan zpevnila na zaklade potreby behem kojeni a nez se to zahojilo to hold nebylo nejprijemnejsi....

me79
23. črc 2015

Ja mam malé bradavky ( levá byla jeste menší než práva) a malé dělalo občas potíže se prisat, k tomu už v porodnici jsem je mela odřene do krve. V porodnici mi sestřička jednou zkusila dat silikonovy kloboucek ( slouží i jako ochrana poraněné bradavky) a mala se krásne prisala. Doma jsem ho používala jeste necelý měsíc. Pak jsem ji jednou nabídla jen prso bez a u toho jsme zůstaly až do teď ( témeř 1 rok). Obě bradavky se časem zvětšily a jsou obě stejné.