Kojení, nalitá a ztvrdlá prsa. Co dělat?

lidija1234
28. říj 2023

Maminky prosím o radu.asi 3 dny po císaři jsem se rozkojovala ale skrz špatnou techniku jsem si akorát zničila bradavky a kojení už nedávám takže jsem přešla na lahvičku s um. Ale.prsa se.mi už trochu nalila a teď ztvrdla a docela bolí. Co mám prosím dělat ?

janule0123
28. říj 2023

@lidija1234 zavolat laktačni

palja
28. říj 2023

@lidija1234 a už kojit nechceš a nebudeš? Pokud to chceš celé ukončit, tak je nejlepší zajít k dr, pro léky, po kterých se přestane tvořit mléko. Jinak pozor na zánět, může se vytvorit i absces, to je pak velká komplikace.
V této fázi bych prsa trochu odsála, ale jen do úlevy, právě, aby prsa nebyla nalitá. Jde to i ručně, pokud nemáš odsávačku. Pak to takhle dělat pravidelně, když prsa budou nalitá a bude to bolet. Ale odsat vždycky jen málo, protože jinak by se zase podporovala tvorba mléka.

palja
28. říj 2023

@lidija1234 a bradavky natřít nejlíp něčím s lanolinem, aby se zahojily. U první dcery jsem měla obyčejný infadolan u druhé tohle od weledy. Když jsem začala kojit, tak jsem techniku měla správnou, ale bradavky ze začátku taky bolavé, jak jsem nebyla zvyklá kojit. Trvalo to asi jen týden a pak kojení úplně bez problémů.

https://www.drmax.cz/weleda-balzam-na-bradavky-...

d0minikav
28. říj 2023

@lidija1234 Určitě kontaktuj laktační poradkyni.
Jinak můžeš ručně odstrikavat - do úlevy a až se ti bradavky zhojí, opět kojit.
Kojení občas bolí, ale zkus mu dát ještě šanci 🥰

veronikalam
28. říj 2023

Jeste vim, ze existuji takove chladici polstarky na popaleniny, ktere jdou i pouzit na bradavky.

lidija1234
autor
28. říj 2023

Já už právě asi kojit nechci tak bych byla ráda kdyby se to zastavilo. Moc nám to nešlo a j až toho jsem kaorta stresovana do toho za bolest a když už teď dostává um tak furt to měnit asi taky není pro něj dobře ne?

konidana
28. říj 2023

@lidija1234 pro dite je kojeni urcite dobre, i kdybys zacala znova treba po mesici. Ale zalezi na tobe. Dat lahvicku je asi jednodussi, ale zas s kojenim nemusis pak dalsi pulrok (nebo vlastne uz nikdy) resit lahvicky vubec. Udelej to tak abys byla hlavne ty v pohode. Nalita prsa je potreba trosku odstrikat.

veroniquecz
28. říj 2023

@lidija1234 kojení je pro prcka lepší, když mas tu možnost. Spoj se s dobrou laktacni a porad se.

konidana
28. říj 2023

@lidija1234 nejlip se odstrika treba kdyz se nahrejes v teple sprse

krisstina93
28. říj 2023

Nahřát, odstrikat do úlevy a pak zchladit a opakovat každých par hodin, když se nalejou.

miriam1989
28. říj 2023

@lidija1234 pakliže nechceš už kojit, určitě odsaj/odstříkej do úlevy, aby si neměla zánět. Někomu postupně mlíko vymizí bez léků. A nebo budeš muset přes dr. si nechat napsat léky, tuším že existují i bylinky ve formě čajů a nebo homeopatika, asi bych vyzkoušela prvně toto.😊 Já tohle musela řešit po 4měsících kojení, miminko mělo pořad koliky, a mě teda mlíko zmizelo asi po 4-5dnech míň a míň jsme odsávala, tohle stačilo u mě 👍