Kojit či ne? Marodí tak děti míň? Spí dýl?

lilourich
30. dub 2007

Ahoj holky 🙂 nenašla jsem přímo tohle téma někde v diskuzi, proto se ptám: Jaký na to máte názor? Kojené děti prý míň marodí, ale skoro do dvou let kojené dětí mých kamarádek, stejně normálně marodí. Pokud jste některá přestala kojit, spali vám děti dýl? Mě spí malej v noci 8-9 hodin, ale zato ve dne, by nejradši byl každou hodinu. Vadí mi, že si sám určuje, kolik toho vypije, a pak mi usne i při vším buzení na ruce, a za deset minut se vzbudí. Přijde vám lahev a vše okolo ní rychlejší jak kojení? Navíc jsem docela koukala, ale v tomhle čísle časopisu "Zdravý život" z lékárny dokonce píšou, že pokud je zastavená funkce vaječníků, což je při kojení, tak probíhá řídnutí kostí, stejně jako po přechodu 😲 Takže sice kojím, ale pořád si kladu otázku, jesti to má nějaký velký smysl.

paula
30. dub 2007

ahoj, tak to je plodna diskuze... 😉
lilourich, ja te plne chapu, kolem tretiho mesice me to kojeni taky dost prestavalo bavit, protoze jsem si pripadala jako otrok ditete. ve vsech knizkach pisou kojte podle potreby a u nas to bylo nekdy po hodine, nekdy po dvouch, nekdy po ctyrech, proste zadny rezim a rad a taky jsem si nemohla nic naplanovat. Mluvila jsem ale s laktacni poradkyni, ktera mi dala dobre rady, ze se dite muze i "natahnout" a ze i pro ne je dulezite mit rezim a rad. Od te doby jime po 3 hodinach. Kdyz u toho usne, hned jak se vzbudi, kojim dal. Vzdy ji jeste nabidnu druhe prso, abych si byla jista, ze je opravdu syta, vetsinou uz nechce... Ze zacatku to bylo tezke, ale kdyz treba chtela po 2hod, tak jsem to natahla aspon na ty 2,5... Ted ji vzdy v 6 rano, pak kolem 9, 12, 3 ,6 a pul osme po koupani, to vetsinou hodne dlouho... v noci me taky vstava v 12 a 3... jsem moc rada, ze se nam podarilo ten rezim tak upravit... i kdyz me to nocni buzeni teda uz taky dost zmaha a moc se tesim az zacnu davat kasi. 😉
Kojeni je taky dost sebeobetovani a ne kazdy to zvladne (treba psychicky slabsim osobam se nedoporucuje!!!) u nas se to docela propaguje za kazdou cenu... jestli to nezvladas, tak dej na vecer bez vycitek umely mliko...
Ono taky hodne zalezi na podminkach, kdyz ti dite spi malo i pres den a nikdo nepomuze, nepohlida, tak je to fakt tezky...

paula
30. dub 2007

morusa, nevim jake zahranici myslis, ale treba v nemecku se kojeni taky hrozne propaguje... 😉 ale je tu docela podchycena pomoc maminkam doma, takze to asi u hodne lip klapne... no ja uz bych bez te pomoci prestala asi trikrat... 😉
nechapu, proc se to tak propaguje, kdyz z toho vlastne nikdo nic nema??? Treba vyrobci umelych mlik, vyziv a tak??? 😕 😀

haluskacz
30. dub 2007

paulo,
zda se mi to dost paradoxni, ale na druhou stranu pro dnesni spolecnost typicke. Musi se propagovat neco, co je naprosto prirozene a nikdo z toho nic nema, protoze kdyby se to nepropagovalo, zvitezila by reklama a vyrobci umelych mlik. Stjene jako se musi propagovat ekologicke smysleni, ktere kdysi bylo lidem vlastni a prirozene, ale dnes jsme se totalne odcizili prirode, tak nam musi byt vstepovano, ze nejaka priroda kolem nas existuje a ze bychom se k ni meli chovat setrne. V kazde oblasti, kde zavladne produkce neceho neprirozeneho, je pak boj vratit se k tomu, co je prirozene a lepsi. Jsme holt "neprirozena zvirata"....

lilourich
autor
30. dub 2007

Už jsem sem psát nechtěla, ale musím. Paula vidím že mě opravdu chápeš, máme to samé co popisuješ. Přesně jednou je do po hodince, někdy i míň pak zase dvě pak venku v kočárku vydrží i čtyry, ale to zase nic doma neudělám, protože s ním trajdám a tak dál. Je to prostě šílený. Navíc není pravda, jak tu někdo psal, že dítě samo ví. Jsou děti, který budou pít a to je ten náš, jen aby byl u mě, a nechápe že u něj nemůžu být celý den. Pak už mu to leze i krkem, a celkově špatně tráví. Takže dneska už jsem to taky zavedla, dodržovat nějaký pauzy, aspoň pak pije a neusíná u toho. Navíc se pak pořádně hladovej víc nají a spí dýl, dneska to byl rekord 3,5 hodiny. Taky je fakt že tu na hlídání nemám ani jedny rodiče a dost mě to už unavuje. Co je mi platný, že se v noci jakž takž vyspím, když přes den jen lítám mezi plenkou kojením, něčím ho zabavit, něco udělat a zase u něj. A navíc od tý doby, co mi doktorka řekla, že je to normální že chce třeba každou hodinu, má zelenou stolici, a trpí na větry. Prostě to nepobere a nemá kdy strávit. Dřív jsem se snažila aspoň nějaký pauzy dodržet, ale od toho třetího měsíce, to moc nejde, ale asi to taky k něčemu je, přišel mi daleko lepší, a žádný větry jsem u něj od tý doby neznala.

marmi
30. dub 2007

Ahoj, zatím vlastní zkušenost s kojením nemám, ale určitě bych aspoň z počátku kojit chtěla... ale určitě ne třeba do roka nebo dokonce víc. Přijde mi prostě divný, když se mimino samo sápe matce po prsu. ☹ Prostě se mi to nelíbí. A zažila jsem i tříletý dítě, který přijde na návštěvě k matce a dožaduje se kojení. ☹
Podle mě záleží hodně na tom, jak to cítí maminka - určitě bych se do kojení nenutila.

zevina
30. dub 2007

marmi, já taky vždycky říkala, že kojit ano, ale tak dlouho rozhodně ne, že je to divný 😕 teď je malému 8 měsíců, kojím pořád, kojím ráda, vůbec mi nevadí, že ke mně přileze a začne se ručkou sápat na tričko, přijde mi to hrozně přirozené a krásné a nechci o to šidit ani sebe ani prcka 😉

lucija76
30. dub 2007

Lilou,ja te taky chapu. A jsem rada,zes zalozila tuto diskuzi. Vzdycky jsem chtela kojit,protoze je to samozrejme pro dite to nejlepsi. Ale po narozeni Ley jsem zjistila,ze to neni zadna sranda... Pije naprosto nepravidelne,kdyz uz se zda,ze se ustalila na nejakych cca 2,5-3 hodinovych pauzach,tak mi to hned vynahradi nejakym extremem,jako ze nepije pul dne a pak se v noci budi po hodine ;) Je to hrozne nevyzpytatelne. Navic neustale hlidani,co snim,kolik toho snim,vypiju atd..mne taky nebavi. Chvilema mam teda sto chuti prestat,ale rikam si ze aspon ten pul rok vydrzim... a uvidime,treba me to nekdy zacne i bavit. 😉

draga
30. dub 2007

luci 😀 to je úplně to samé u mě a navíc já vím jsem strašná ostuda ale mám strašnou chuť na cígo ale to už víš to jsem psala u nás 😀 😀

lenchita
30. dub 2007

Tak já mám to štěstí, že nám kojení jde bez problémů, mlíka mám dost a malá dobře prospívá, takže jsem otázku kojit či nekojit vůbec neřešila. Přišlo by mi to skoro "sobecké" přestat - a to jsem se musela v jídle sakra hlídat, protože se malá skoro po všem osypávala vyrážkama, a nepravidelnost znám taky moc dobře🙂 Ale když znám holky, které o kojení musely bojovat ze všech sil, když třeba moje kamarádka půl roku(!!!) odstříkávala a krmila svou holčičku z lahve mateřským mlíkem (malá nějak neuměla pít z prsu)...prostě jsou případy, kdy to kojení fakt jde ztuha a chápala bych, kdyby s tím sekly, ale když s tím nemám problém? Taky lítám jenoom mezi plínama a kojením, protože malá přes den skoro nespí, ale co - domácnost počká, já se jí ráda přizpůsobím, vždyť to není na věky 😀

carodkaa
30. dub 2007

Ja jsem moc rada ze muzu kojit a ze to me i malemu vyhovuje.Tvrzeni,ze lahev je pohodlnejsi,dite vic spi atd. mi prijde divny a trosku sobecky..Kojeni je to nejlepsi co mu momentalne muzu dat,tak proc bych to pro nej neudelala 😉

macu.k
1. kvě 2007

Lilourich: Vydrž, to zvládneš! 😉 Já tu taky nemám nikoho na hlídání, všichni bydlí daleko, manžel jezdí každý měsíc na cvičení, takže týden sama s tříměsíčním miminem mi dal pěkně zabrat. Hlavně, když nechtěl být vůbec sám, jsem šla jen na záchod a hned byl řev... V noci chce pít každý dvě hodiny... Ale teď už se to lepší, už začíná i přes den spát v postýlce (což do teď absolutně nechtěl), sám si taky už trochu vyhraje. A taky jsem si myslela, že se z něho zbláznim 😀

kristi
1. kvě 2007

No,ja bych Lilou nepresvedcovala, ona chtela jen znat nazory. 😉

macu.k
1. kvě 2007

Kristi, jojo, jen mi prijde lito, ze kdyz mliko je, davat umelou vyzivu 😉

carodkaa
1. kvě 2007

macu.k souhlas taky my to prijde lito a hlavne zbytecny..

lilourich
autor
1. kvě 2007

No jo holky mlíko je, jenže i tím že mimčo pije nepravidělně tak je i s tím mlíkem problém. Jak mají prsa vědět, že bude spát zrovna celou noc, takže nevyrábět a pak přes den pořád vříská 😒 Kdo tohle zná ví o čem mluvím. Pokud je mezi kojením delší pauza, tak se pak mlíko tvoří míň, a zrovna v tu chvíli malej chce hodně, a naopak pak v noci dlouhou spí a já už v pět ráno myslím že mi prsa explodujou a musím stejně odstát, takže těch jeho 8 hodin stejně nespím. Je to prostě složitý, pokud bych věděla, že malej chce třeba okolo 3 hodin pít, tak to je pohoda, ale takhle je jednou mlíka málo a jindy hodně. Což mě samozřejmě stresuje, buď se budím bolestí v nalitých prsou, a nebo jsem nervózní, že už obě vypil a ještě by si dal a už neni, protože měl před tím větší pauzu. A když ho pak tedy častěji přikládám aby se napil, tak se zase prsa srovnají a on zase nechce a tak pořád dokola. Prostě je to hodně náročný, jsem ráda když tu čtu že to takhle nemám sama, ale samozřejmě, kdo má mimčo že mu pije pravidelně tak si myslí že tahle diskuze je jen o tom že chci přestat kojit, jako nějaká krkavčí máma z pohodlnosti. Se jen snažím přijít na to, jak to udělat, aby jsme byly spokojený oba 😎

carodkaa
1. kvě 2007

Lilourich-ver mi ze se to vsechno teprve upravi,hlavne se tim nenervuj,my meli to samy,kdyz mel rustovy spurt bylo mlika min a on chtel porad,pak zas treba delsi dobu nepil a ja z toho mela nekolikrat zanet,takze to znam,ale ani tak bych nemenila,vsechno se to upravilo po pul roce a ted je to super 😉 tak drzim palecky at se rozhodnes jakkoliv,a kdyztak se podivej na stranku www.kojeni.net je tam poradna a spousta zodpovezenych dotazu,me to hrozne pomohlo 😉

macu.k
1. kvě 2007

Lilourich: Taky si myslim, ze se to spravi. Urcite nejsi krkavci mama, neboj 🙂 Dulezity je, ze ma mamincinu lasku 😉 My taky jednu dobu pili po hodine, malo mlika, pak zas hodne (mela jsem uz 4x retenci)... Kolem toho 5. mesice uz se to tak nejak urovnalo a myslim, ze jsme spokojeny oba 🙂

paula
1. kvě 2007

lilourich, proste to zkus jak jsem ti radila, ty odstupy dodrzovat, i kdyz ho treba budes muset nejakou dobu nosit, natahovat a nechat pobrekavat a kdyz uz ji snaz se ho nechat najist poradne.
ja vim o cem mluvis, me taky nikdo nepohlida, nemam tu rodice a manzel hodne pracuje... malou v v 8-9 vecer kojim, v 10 jdu spat, pak 2x v noci vstavani a v 6 uz vstava zase a ja se nekdy fakt uz budim s placem, protoze proste vim, ze se pres den nevyspim, neodpocnu a musim vydrzet zase az do vecera...
ale s tim systemem jsem aspon klidnejsi, ze vim, co po me kdy chce - kdy jist, kdy spat. ona moje mala i hodne malo spi - pres den tak 4x pul hodiny, mezi temy kojenimy...
jednou jsem ji zkusila dat vecer pred kojenim jeste umele mleko, aby se poradne zasytila a ja se aspon jednu noc vyspala a ona mi celou noc problinkala.. 😀 😝 dite holt vi, co chce a my musime vydrzet...

paula
1. kvě 2007

rekni si, ze je to jen kratka doba, vzdyt uz jsi 3 mesice vydrzela a kolem toho 3 mesice je to tezke, pak uz to bude stale lepsi! Divej se dopredu, tvoje mimi vyroste ani nebudes vedet jak. 😉

anavka
1. kvě 2007

Tak mojí holčičce je 8 měsíců a stále ještě kojím, samozřejmě, že ne plně, ale ráno, navečer a před spaním ještě jo 😉 Je to pro mě pohodlný, nemusim nic ohřívat a vždy mám vlastně jídlo s sebou 😀 Chtěla bych kojit tak do toho roka, protože pak když dítko přiběhne a začne se sápat na prso, to mi připadá už takový divný 😠 A když bych přestala mít mlíko, už bych to vůbec neřešila a přešly bychom prostě na umělý 😉

lilourich
autor
1. kvě 2007

paula, tak jsem to tak praktikovala a výsledek se dostavil ještě týž den 😖 v noci se mi zase ve 12 vzbudil, přestože už vydržel celou noc a měl hlad, takže jsem s ním zase 2 hodiny čumákovala, než se mu zase chtělo spát a dneska mám málo mlíka, protože prsa si zvykly na delší pauzy a pořád mi řve hlady, než jsem šla ven dostal z mrazáku 100ml mího plus to co si natahal a už zase ječí. Takže nevím, jsem z toho fakt už nějaká unavená ☹ Jinak manžel mi taky dělá do pěti, takže jsem tu ně něj defacto sama, už aby tohle období bylo za mnou a mohla jsem ho aspoň přikrmovat......

paula
1. kvě 2007

lilou a nemate laktacni krizi? tu ja mela ve tretim mesici a bylo to dost hrozny, mala porad chtela pit a ja uz nemela... trvalo to skoro tyden a od te doby se nam dari udrzovat tento system. Jestli uz jsi z toho unavena a fakt nemuzes, tak zkus vecer misto kojeni dat flasku, bude ti spat lip... Ja to v dobe te krize taky zkousela, jenze mala neumi pit z flasky, tak to bylo nakonec jeste vic stresujici... drz se a vydrz...
laurinka taky driv uz vydrzela celou noc a ted se me zase 2x v noci budi a v 6 vstava... no ale jak uz jsem psala, veskere pokusy ji poradne zasytit aby spala celou noc zklamaly.
Nemuzes treba zajet na tyden k nekterym rodicum, aby ti pomohli a ty sis odpocnula? 😉 Nebo nemas nekoho, kdo by ti aspon hodku vyjel s kocarkem a pohlidal? Zkus vyhnat manzela,az prijde z prace a sama si aspon na chvilku lehnout....
a kdyz uz to fakt nebudes zvladat, tak prejdi na umely, vzdyt jsi 3 mesice kojila, to je mnohem vic nez nektere jine maminky... jen aby ten prechod nebyl horsi, nez kojit dal... taky z toho muzou byt problemy...
Kojeni je fyzicky i psychicky narocne a ja obdivuju maminy, ktere to bez problemu zvladaji, nebo se s problemy lehce vyrovnavaji, ale je to i hodne o situaci a vlastnim zdravotnim stavu a holt to kazdy tak lehce nezvlada...drzim ti palce! 😉 🙂

lilourich
autor
1. kvě 2007

Paula tak tu asi mám, ale jen díky tomu že pije nepravidelně 😒 on je prostě zvyklý pít tak do dvou hodin, dýl mi přes den nevydržel, a když jsem to včera natahovala, tak dneska se holt tvoří míň 😖 No právě k rodičům ve čtvrtek jedu asi tak na 4 dny, tak jsem zvědavá, jestli na něco přijdou. Mamka si myslí že je prostě závislák na prsu a že bych ho měla sem tam přikrmit, ale jak jsem ti psala do IP, tak to taky neni lehký vyjma mího mlíka, který mám v mrazáku. Máš pravdu kojení je fakt náročný, a podle mě pokud pije dítě jak se mu zachce tak i věda, jak to vůbec všechno zvládnout. Víš já bych mu i dala, ale co když pak nemám a zase prsa stávkujou. A manžel mi s ním byl jednou, moc času nemá, když přijde z práce ještě dělá na PC a má za to, že tohle je moje práce, že on se stará o to ostatní, takže asi tak to je u nás 😒 To víš to ti taky na psychice moc nepřidá 😝 Jdu za ním, zase si cucnul, pak se za 10 minut zvbudil a už zase řádí - jestli mě z něj nepukne hlava tak nevím 😠

kristi
1. kvě 2007

lilou: jinak u nas jsem na tom s muzem podobne, v tom nejsi sama...

andik
1. kvě 2007

lilou,chápu tě,že to kojení si asi moc nevychutnáváš,to mě mrzí.Já jsem kojila pouze 6 měsíců,ale byla jsem ráda i za ně.Bavilo mě to,neměla jsem s tím žádné problémy.Prcek pil hezky,budil se na kojení v porodnici po 6-7 hodinách 😲 a doma 4-5h.Takže vše proběho víc než dobře.

Také si myslím,že kojené děti můžou být stejně tak nemocné jako děti nekojené.

lilourich
autor
2. kvě 2007

kristi vím, kolikrát to tu čtu, ale někdy je to už na palici ......

helik
3. kvě 2007

lilou

na tvém místě bych asi začala dokrmovat, myslím, že by se ti ulevilo a Davídek by měl spokojenější maminku. Je to sice cesta k odstavení, ale je to pořád lepší než aby ti ruply nervy a abys měla pořád starost, jestli máš dost mlíka nebo ne.

verunnecka
11. kvě 2007

ahoj,my jsme na UM a jsme spokojení malej mi spí celou noc a pres den obcas taky pospava a nemocní jsme byli jen jednou a to se nakazil od jinych deti.kdyz jdu ven dám mu do termosky teplou vodu a do druhé sunar a vzdy si to podle poreby namicham zas takova prace s tim neni,asi jak pro koho.a helik ma pravdu kdyz ti to nedela dobre nebo te to trapi radeji prestan.

selma
12. kvě 2007

Taky jsem měla u prvního problémy s kojením. Mlíka bylo buď moc nebo málo, často jsem odsávala abych mohla vůbec spát, jak jsem měla prsa navalený. U druhýho dítěte už to tak dramatický nebylo a teď u třetího už ani nenosím podprdu🙂 Prostě jsem si zvykla a tyhlety věci absolutně neřeším. Malá pije kdy chce, nemám ponětí jestli jednou za dvě nebo za čtyři hodiny a je mi to upřímně jedno. Ale ještě si vzpomínám, jak jsem byla u prvního dítěte vyděšená, vystresovaná, utahaná a věčně jsem nevěděla, co mám dělat a jak bych se někam zašila, abych měla chvilku pro sebe. No, bylo to náročný období, ale uteklo to, ani nevim jak. Teď je malé sedm měsíců a když tak vidím, jak mi odrůstá další sladké miminko, chvilkama se mi chce i brečet. Těžko se smiřuju s tím, že je to už třeba moje poslední. A to jsem si myslela, že se budu těšit do práce. Houbelec. Nejraději bych měla dítě každé čtyři roky až do smrti ve třech stech letech🙂

lilourich
autor
13. kvě 2007

Selma to je hezký jak to popisuješ 🙂 😉