Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

zuzi.111
10. črc 2014

@emin Dobry den, nedavno jsme spolu resily, jak se zbavit kloboucku. Povedlo se! Jsme plne kojeni bez nich uz delsi dobu, ale v posledni dobe mi syn strasne nici bradavky. Nevim, cim to je, ale bolest pri prvnim prisati je silena. Na jednom prsu mam vedle bradavky na dvorci takovy maly vyrustek a ten kdyz saje, tak se mu asi dostava primo pod dasne. Na druhem prsu ale vyrustek nemam a i tento prs me v poslednich dnech zacal bolet. Mazu bepanthenem, prsa mam v noci a sem tam pres den na volno, protoze to pomaha od bolesti. Vsude pisi, ze kojeni ma byt bezbolestne. Jinak maly prospivǎ krasne, mleka je dost, nekdy az moc . Mam si pozvat lakt. Poradkyni domu? Dekuji za odpoved.

ninanela
10. črc 2014

Dobrý den,prosím o radu,mám dojem že při kojení se mi prsa zcela nevyprázdní,před časem jem tady řešila pomalý tok mléka,ale stlačování moc nepomohlo.Malá se vzteká a ja musím přikrmovat.Ale prsy zůstavají větší.Možná nedostatek oxytocinu?Da se umele aplikovat nasalne?Je fakt že od začátku po porodu jsem stále ve stresu!A po pravdě se těším když se jídlo pro malou vyřeší jinak.Ze začátku byla spavá a teď se rozjedla ale ma malo.začala jsem odstříkávat,prsy se plní ale mala vse neodsaje.Po odstrikani v noci i rano kolem 80ml,tak za hodinku kojeni se mala odtahuje a cuca hodne ale asi netece mlicko.Jsem zničená a sklamana,ze se mi nepodarilo rozkojit.Snad každý den to obrecim,ale uz nemám další silu. Diky

scheetje
10. črc 2014

Dobry den, prosim o radu. Od zari budu 1x14 dni jezdit do skoly, kde budu od 8:00 do 17h. V te dobe bude memu miminku 4 mesice. Nemate predstavu, kolik ml mleka budu muset manzelovi odstrikat po dobu sve nepritomnosti? Mala pije co 2-3h. Nemam s tim zadne zkusenosti, protoze kojim z prsu a z lahvicky to bude pouze v ty dny skoly (snad mi to v takove frekvenci nepokazi kojeni). Take bych potrebovala vedet, jestli do odstrikaneho mleka muzu po 2 hodinach prilit dalsi odstrikane, a tak to delat cely den, dokud nedosahnu 2/3 lahvicky a cele mleko zamrazim. Predpokladam, ze se lahvicka skladuje po tu dobu v lednici. Dekuji za odpoved.

emin
10. črc 2014

@zuzi.111 Dobrý den, především gratuluji ke zbavení kloboučků. LP by asi bylo dobra, půjde patrně o chybu v přikládání. Dbejte na velmi otevřená ústa u miminka. Miminko přiložte tak, že mu bradavkou mířite do středu otevřených úst a přisáté je ke kůži kolem bradavky. Bradavka je v ústech volně. Může být citlivá, může mírně bolet, ale jen zpočátku (asi jako když začínáte jezdit na kole a musíte se "otlačit") Kromě Bepanthenu doporučuji Purelan, dale hydrogelové polštářky (napřl. Chicco nebo Medela), odvar z řepíku.

emin
10. črc 2014

@ninanela Dobrý den, na Váš předchozí dotaz si pamatuji. Zkoušela jste pozvat si LP? Přikrmujete cévkou? Je to snadné a v tomto případě by to bylo I vhodné, miminko saje prs a zároveň dostává příkrm. Nemyslím, že by to bylo nedotatkem oxytocinu, za kojení je "zodpovědné" velké množství hormonů a ani zvýšený stress nezpůsobí ztrátu mléka. Vše o poptávce a nabídce, tedy kolik se dostane ven a čím častěji, tím vice se vytvoří. Kolik je nyní miminku? Nemůže být v období růstového spurtu ?(kolem 3. a 6. týdne a kolem 3.a 6. měsíce věku).

emin
10. črc 2014

@scheetje Dobrý den, nejdříve ke skladování mléka. Skladujte cca po 80 -100 ml, lepší menší množsví, která můžete kombinovat, než hodně a nespotřebované vyhazovat. Cca 24 můžete skladovat v lednici (někdy I déle, pokusy ukázaly až několik dní). Velmi vhodné a skladné jsou sáčky na uchování mléka (např. Medela ale I Tesco apod). Ohřev je nejlepší ve vodní lázni.
K množství - je to velmi individuální, ale v prvních 6ti měsících vypije miminku průměrně 150ml na kilogram váhy. Může se ale stat, že vypije méně a bude to dohánět, až přijdete 🙂
Nyní ke krmení- předně ač to bude jen 1 x za 14 dní, je dokrm lahvičkou vždy riziko. Miminko take může lahvičku odmítat jako cizí předmět v ústech. Střídání dudlíků a prsu může způsobit tzv. bojkot kojení a komplikovat přisátí (může, nemusí, ale je mou povinností vás na to upozornit). Má zkušenost je taková, že tatínkové umí skvěle dokrmovat cévkou po prstu. Je to rychlé, při troše cviku snadné a velmi intimní (miminku date do pusinky prst k němu je přidána uzoučká cévka, druhý konec ponořený do lahvičky a miminko saje). Tatíncí mívají radost, že umí miminko dokrmit přirozeně a bez rizika bojkotu. Držím palce.

ninanela
10. črc 2014

@emin Děkuji,ano Lp jsem doma mela,kdyz jsem si nebyla jista zda dcera dobře saje,protoze vydržela u prsu i 1,5hod. a pak zaspala.Kdyz jsem jji chtěla prso vzit zase se ho dozadovala a chtěla kojit zase.Takze jsem kolila vlastne stále.Nebyla jsem si jista zda saje dobře,ale Lp mne ubezpečila ze je vse v poradku a podporil ze nemam kojit tak dlouho a ze plac je urcite vyvolany necim jinym.To byl male asi 3 tydny.Po tydnu a po prokojenych nocích nastal aspoň jeden uspech,v noci jsme vydrzely bez prikrmu a nechtěla uz tak často kojit.Ted je male 5 tydnu a pekne saje,rychle a efektivne.Ale asi po 5 min se zacne kroutit a vztekat se.Vidim ze prs je nality ale mala si asi nemůže vytahnout další mlicko nebo proste netece.Pri rucnim odsavani se nekdy krasne spusti ale po chvilce musim zese počkat nez zacne vice strikat.Vsimla jsem si ze když stimuluji pravou bradavku klidne i bez mlick tak se mliko rozjede vlevo a pak krasne vpravo.Ted jsem zase odsala 60ml a ještě dala male pit.Stale place a dozaduje se prsu.Vcera jsem uz nevydržela a dala ji lahvičku s odstrikanym mlekem,krmili jsme stříkačkou po prstu ale hrozne se u toho taky zacala vztekat,jakoby byla netrpeliva a machat ručičkama a nadavovat se.Bala jsem se ze se pozvraci nebo aspiruje.Zkousela jsem krmit cevkou,ale cevka ji v pusine zavazela a vždycky po prilozeni cevky prestala sat a vyplivla ji.Fakt uz nevim jak dal,tak aspoň odstrikavam .Je fakt ze mleka je cim dal vic dneska uz trošičku vyprázdnila oba prsy.Jenom mam strach ze neuhlidam dostatecnou hydrataci Ve stredu rano byla velmi spava a celou noc necurala-bylo horko.Musela jsem ji studenou zinkou probrat a nanutit 60ml mlika.Pak se rozcurala.Nevim mozna to byl plany poplach ale rekla jsem si ze zdravi dítěte je prednejsi a nervy z kojeni uz nechci!Tak jsem vytahla lahev! 😒 Jenomze ani tu nechtěla a chtěla kojit.Kojenecku vahu nemam,aby jsem sledovala kolik vypije.Zacarovany kruh.Uz nevim kolokate je,jaky je den a neustale resim kojeni 😢
Dekuji za Vas cas.

zuzi.111
11. črc 2014

@emin Moc dekuji za rady. Vyzkousim a uvidime. Uz se mi to zda nejak lepsi.

emin
11. črc 2014

@ninanela Odhaduji dva možné důvody - 1. růstový spurt kolem 6. týdne a 2. kojenecká kolika. Je mi jasné, že je to obrovský stres. Některá miminka jsou prostě plačtivá, křehká, rozdráždí je téměř cokoli a klidná jsou vlastně jen u prsu. Není to nedostatkem mléka nebo chybou v kojení, je to prostě tak (neměla jste těžký porod? nebyla malá od Vás na delší dobu po porodu odloučena?) Co pomáhá? Nošení v šátku nebo nosítku, těsný fyzický kontakt, v šátku se dá I kojit. Odmítání lahvičky je naprosto typické, lahvičkový dudlík odmítá většina miminek. Váš problem potřebuje komplexní řešení. Zkuste zavinování, nošení, polohu na bříšku při chování (n a tygříka), kojení ve vertikální poloze a odkrkávání během kojení). Když chová tatínek, může mimi sát prst,abyste si vy mohla odpočinout. Zkuste bílý šum. Zkoušejte kombinaci všech těchto věcí, ale hlavně zpravidla kolem 3-4. měsíce se většina miminek vyloupne a zklidní. Takto na dálku opravdu těžko poradit, moc držím palce.

tatyanayur
12. črc 2014

Dobry den, nasla jsem Vasu stranku a rozhodla se napsat jelikoz mam starosti. Mam 13 mesicni holcicku, od 9 mesicu je na UM (SUNAR), prykrm zacala davat kolem 5 mesice, polezli nam zubky a s jidlem bylo cim dal hur. Doktorka nam doporucila Aktiferin coz chut k jidlu se zlepsila a ja po mesicu zhruba ten vitamin vynechala.
Ted jsme treti tyden na dovolene na Ukrajine ( vlasne doma), Sunaru nam stacilo na dva tydni, zacala jsem ji davat UM koupene tady na Ukr., ale malou boli brisko potom. Tak me mamka presvedcila davat ji kravske mliko samozrejme prevarene, dcerce strasne chutna, ale bohuzel po tom mliku kaka asi tak 4-5 krat denne, nevim je to prujem nebo je to po tom mliku. Mala je vesela hrava,lita a vsechno ji zajima, a nakonec zda se mi ze i pribrala. S jidlem je to horse, myslim ze malo ji a proto ma ridkou a castou stolicku od mlika...alergiji na mliko myslim nema, ale porad me to trapi a ja nevim co mam delat. Dekuji za jakoukoliv radu..

emin
12. črc 2014

@tatyanayur Dobrý den, reakce skutečně může být na bílkovinu kravského mléka. Je to opravdu průjem (tedy vodnatá a tekutá stolice?) Ve 13 měsících je sice mléko (mateřské či UM) stále významnou součástí stravy, ale dočasně, než se vrátíte domů, bych doporučovala omezit kravské mléko a davat spíše zakysané výrobky - jogurt, zakysané mléko, zakys. smetana apod. Tato štěpená bílkovina bývá přijímána lépe. Kravské mléko bych vynechala nebo alespoň výrazně omezila. Také můžete zkusit vyrobit a nabídnout mléka rostlinná - mandlové, lískooříškové. Samozřejmě pozor na alergickou reakci na ořechy. Kromě toho zajistěte ať dostatečně pije (především obyčejnou vodu).

luckap91
12. črc 2014

Zdravím... před dvěma měsíci jsem tu psala o radu (probíhal u nás růstový spurt a já silně uvažovala o Nutrilonu navečer, ale ukočírovali jsme to, mlíčko se nám zase srovnalo a Kryštof byl za pár dní zase spokojený, takže musím moc poděkovat za rady, co tu padly! 🙂 .. Ale píšu znova... ve středu to budou tři týdny, co jsme začali s příkrmy.. Malý baští o sto šest, při obídku se doplácne ode mně mlíčkem, zkoušíme už i malé odpolední svačinky, ovšem pořád s dokojením... teď je to týden, co se značne zhoršil se spaním v noci ☹ Budíval se 2x, ale teď je to 4-6x a to jsem uplně kaput ☹ .. Dneska, zbyla půlka porce od oběda (kuřecí s mrkví bramborem) .. v půl šestý jsem kojila, pak si dal dvacetiminutovýho šlofíka... a ve třičtvrtě na sedm začal vrzat, až jsem si myslela, že už je zralý na koupání, ale on to byl hlad -> zkusila jsem mu přihřát tu druhou půlku kuřecího (cca 60-70ml) .. a on to celý slupnul, kdyby toho bylo víc, tak by snědl víc... a to jen hodinu po kojení... je to tak, že mu moje mlíko nestačí a i kvůli tomu se budí v noci víckrát? 😕

finkoka
13. črc 2014

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám tříměsíčního synka (narozen ve 41. týdnu - 4725 g, 55 cm císařským řezem). Nyní váží 7200g a měří cca 68 cm (opravdu obřík). Mléko se mi spustilo až po týdnu od porodu a bylo ho opravdu malinko - zpočátku max. 5 ml na jedno kojení, ale nechávala jsem ho vždy 30 minut (i víc) sát z každého prsu, poté jsem zvážila a případně dokrmila stříkačkou po prstu. Postupem času se mléko relativně dobře spustilo. Mám tedy tři otázky 🙂 V noci se mléko tvoří moc hezky, i dopoledne není problém s kojením, ale odpoledne a večer se mléko tolik netvoří. Syn se odpoledne a večer kojí hodinu (někdy i víc) - mléko mu nejde tolik sát a přijde mi, že mu to snad i vyhovuje, polehoučku si pije (neefektivně). a za tu hodinu vysaje třeba 80 - 110 ml. Zřejmě mu funguju i jako živý dudlík. Denně prosedím u kojení ohromné množství hodin - přijde mi, že nic jiného nedělám (uklízím a žehlím pak po nocích, jsem nevyspalá...) Asi si na to zvykl tím, jak jsem neměla mléko a postupně jsem se rozkojovala (rozkojování trvalo asi dva měsíce ) - byl a je téměř celé dny u prsu. U malého miminka to je samozřejmě v pořádku - ale u takhle velkého tříměsíčního kloučka? Myslím, že by měl být schopen se nakojit třeba za 20 - 30 min a vypít 150ml a za 3 hodinky znova. On, jak už jsem psala, vypije za hodinu 80 - 110 ml a do hodiny a půl je znovu hlad. 1. Jak zefektivnit odpolední a večerní kojení, když, podle mě, se mléko moc netvoří? 2. Příjem tekutin. Myslím si, že na svoji váhu přijímá málo tekutin (kolem 900ml). Víc nechce, prso odmítá. Týdně přibírá kolem 200g, takže energeticky mu to stačí, jen mám strach z dehydratace - občas mívá trochu propadlou fontanelu. Velice moc děkuji za odpověď.

emin
13. črc 2014

@luckap91 Dobrý den, nemyslím, že by se budil hlady. Energetické zásoby v tomto věku již zpravidla stačí pro prospání celé noci, děti se však budívají častěji (právě proto, že začaly příkrmy, je to nova zkušenost, děti jsou v další tzv. "senzitivní period" a mozek I tělo se rychle vyvíjí, nové pohybové schopnosti - začínají se vice hýbat, otáček, plazit atd. I proto to buzení. Je dobré začít s pravidelnými spacími návyky - min 3 hod před večerním uložením nedávat spat, nakrmit před spaním, usínací ritual atd. Pokud myslíte, že byl hladový, dejte příkrm večer a pak nakojte. Není žádné pravidlo,že se musí začínat obědem.

emin
13. črc 2014

@finkoka Dobrý den, příjem tekutin je průměrně 160ml na kg váhy, je to tedy troche méně než průměr, ale řiďte se především počtem počůraných (silně nacucaných) plenek za 24 hodin - minimálně 6. Nyní ke kojení. To, co popisujete je naprosto běžné. Děti odpolední a večerní kojení takto protahují nejen proto, že mléko neteče tak silně (hladina prolaktinu je nízká), ale je I jedna z teorií, že je to z únavy a přesycení informacemi. Jejich mozeček přijímá za den obrovské množství informací a odopoledne a večer je již opravdu zahlcený. Kojení je pro dítě způsob jak "vypnout". Můžete však zkusit především stlačovat prs při kojení pro zvýšení toku mléka. Můžete během dne mezi kojením odsávat pro stimulaci laktace.Další možností je podpora homeopatiky a či bylinkami. Pokud Vám taktovéto kojení nevyhovuje, nenechávejte mimi jen "dudlat", sledujte, kdy opravdu pije a pokud ne, nekojte, pokud pláče, zkuste jej uklidnit jinak (nošení, houpání, apod).

luckap91
14. črc 2014

@emin Děkuju moc... 🙂

partyzanka91
14. črc 2014

Dobrý den,
měla bych jeden dotaz. Pokud rukou odstříknu mléko z bradavek, tak z té levé mi teče normální bílá kapička a stéka po prsu, ale z pravé vždycky vystříkne taková sprška - je velmi řídká a rozstříkne se do spousty minikapiček, po prsu nestéká ale vystříkne do dálky - už to tak trvá alepoň 14 dní. Chci se zeptat co to znamená? Je možné že mlíko v pravé bradavce je příliš řídké a proto není moc výživné a slouží spíš jako tekutiny a nebo že je ho tam méně? Díky za odpověď

prcekverunka
14. črc 2014

@mikulka Dobrý den, potřebovala bych poradit, co mám dělat na zvýšení tvorby mléka. Dostatečně piju (vodu, kojící čaje), často přikládám, odsávám, zkoušela jsem i homeopatika na zvýšení tvorby mléka, ale nic nepomáhá. Dceři je 5 měsíců .Dokrmuji Nutrilonem přes laktační pomůcku, ale ráda bych jen kojila. Děkuji za rady 🙂 Veronika

emin
14. črc 2014

@partyzanka91 Dobrý den, upřímně nevím, co to znamená. Rozhodně to však není tak, že by v jednom prsu bylo mléko méně kvalitní 🙂. Kojte stale z obou, tak jako doposud, složení mléka se mění průběžně podle potřeb miminka. To, že se Vám mléko z jednoho prsu zdá řidší neznamená, že neobsahuje jedinečné látky. MM je prostě nenahraditelné a to jakéhokoli prsu 🙂

emin
14. črc 2014

@prcekverunka Dobrý den, základem pro zvýšení laktace je caste kojení (tedy opravdu kojení tak, aby miminko pilo, ne dudlání). Skvělé je průběžné spaní s miminkem a kojení v noci. Častý těsný tělesný kontakt - nošení kůže na kůži v šátku apod. Kromě homeopatik ještě bylinky (Benedikt lékařský, pískavice řecké seno, jestřabina). Pokud jste tak neučinila, I nyní v 5ti měsících si pozvěte LP pro kontrolu techniky kojení. Jinak platí kojit z obour prsů a střídat je několikrát za jedno kojení, stlačovat prs při kojení, odsávat mezi kojením. Zkrátka čím vice mléka dostanete ven, tím vice se ho vytvoří. Hodně sil.

kikikrista
15. črc 2014

Dobrý den,
chtěla jsem se Vás zeptat, zda se dá nějak zvýšit tvorba mléka.
Mám 6 týdenního kluka, v porodnici jsem kojila, přibíral, doma jsem též kojila, ale během týdne přibral jen 2 g, tak dr nařídila dokrm sunarem. To dělám do teď.
Jenže bych chtěla jen, kojit, a to nejen z finančního hlediska.
Kojím ho půl hodiny, a to ze mě vysosá jen 30 ml, někdy ho mám hodinu u prs. Zkoušela jsem odstříkávat, ale nic. Asi mám málo mléka. Malý saje tak 5 minut, po té se začne vztekat, odtahovat a znovu se přisávat. Pak už očekává flašku s mlékem.
Ani tím dokremem není spokojené miminko. Protože tam nemůže pít, kolik by samo chtělo.
Proto bych chtěla poradit, co mám udělat pro to, abych měla mléko.
Jsem z toho všeho neštastná.
Děkuji moc za radu.

prcekverunka
15. črc 2014

@emin Moc děkuji za rady. A můžete mi ještě poradit, kde seženu ty bylinky? V lékárně? Děkuji!

emin
15. črc 2014

@prcekverunka jak v které, spíš mám špatnou zkušensot. Lépe v bylinkářství, ale ne vždy je mají rovnou ,ale objednávají, Benedikt i Pískavice se dají sehnat I ve formě kapslí či tinktury např na internetu.

emin
15. črc 2014

@kikikrista Dobrý den, toto je ideální situace pro schůzku s dobrou LP (návštěva vyjde většinou max do 500). Především MUSÍTE (promiňte ten imperativ, ale je to opravdu bezpodmínečně nutné) přestat dokrmovat lahvičkou. Miminku kazí techniku sání, miminko používá při sání z láhve jiné svaly než při kojení a navíc z láhve teče mléko snadno a víc, proto miminka postupně začnou láhev před prstem upřednostňovat. Ideální je dokrmovat cévkou primo na prsu (jak ukáže LP). Pokud používáte, zrušte I dudlík. Vše, co má miminko nyní v pusince jej jenom mate. Musí se naučit sát Váš prs a to sát jej efektivně, aby mu teklo mléko. Málo mléka asi opravdu máte, ale to lze změnit. Pro zvýšení vlastní laktace co nejčastěji kojte. Sledujte, kdy miminko pije a kdy jen dudlá. Pokud dudlá a nesaje, nemá cenu, aby bylo u prsu jen tak. Pokud je hladové, dokrmte (ideálně na prsu cévkou). Pokud miminko nesaje, musíte odsávat odsávačkou (či ručně). Odsávačka lze půjčit, ideální je dvoufázová, (doporučuji např. Medela Swing nebo Symphony). Odsávat je dobré každé 3 hodiny, tak dlouho, dokud teče mléko (nebo 10-15 minut). Zvýšení laktace je znát cca za 4 dny. A ...ano jistě z daného popisu tušíte, že je to makačka. Obrovská. Budete mít pocit, že jen kojíte, odsáváte a zase kojíte a dokrmujete a kojíte a kojíte....Požádejte o pomoc vše živé, co mate kolem sebe. Moc Vám držím palce.

ajurka
15. črc 2014

Mohu lék pamba při kojení??? děkuji

kikikrista
15. črc 2014

@kikikrista
@emin Laktační poradkyni jsem již měla pozvanou, techniku kojení máme správnou. Odsávám neustále ručně, ale nic než pár kapek neodsaju. Přikládám pravidelně každé dvě hodiny, piju kojící čaje, fenykl, beru homeopatika ricinus 5ch, ale bezvýsledně...toto dělám již týden. Předtím jsem to dělala také, ale pak jsem to chtěla vzdát...protože je to pořád dokola, bez výsledku. Je možné, že opravdu jsem nějaká vyjímka, které se netvoří méko víc než těch 30ml? Když malého přiložím opět za dvě hodiny, už ze mě dostane pouze jen 10 ml.... Když se to tak vezme, tak tohle vše dělám od příchodu z porodnice. Bez výsledků. Jen se malý klouček rozčiluje atd. Láhev jsem mu zkoušela nedat, chtěla jsem, aby pil jen ode mě. Jenže vydržel plakat přes hodinu.....

panihk
16. črc 2014

Dobrý den, prosím o radu. Malá (10 týdnů) v noci vydrží po kojení klidně osm hodin, ale já všude čtu, že by pauza neměla být delší než šest, že jinak se začne snižovat laktace. Mám ji teda budit po šesti, nebo nechat spát? Přes den se kojí často, většinou po dvou hodinách, večer i po hodině, takže věřím, že nemusí mít hlad. Jde mi hlavně o to snižování laktace.

emin
16. črc 2014

@panihk Dobrý den, záleží na dvou faktorech - spite s miminkem, nebo spí ve své postýlce? Miminka spící osamotě mohou spat dlouho a upadat do velmi hlubokého spánku, ze kterého se těžko sama budí. Pokud spí sama, dala bych max 5 hodin. Pokud s Vámi, nechte ji tak, jak chce, vedle matky spí děti lehčím spánkem a budí se dle svých potřeb. Druhá věc je, zda prospívá a přibývá za váze. Pokud bez problemů, take bych se tím nestresovala a nechala mimi spat. Nicméně jakmile by začaly jakékoli potíže s kojením, kojte častěji. Především právě noční kojení je pro laktaci zásadní a velmi vhodné.

emin
16. črc 2014

@kikikrista Pak nezbývá než poslední možnost a tou je domperidon (léčivo Motilium). Více se o tom dočtete zde. http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy....

kikikrista
16. črc 2014

Domperidon by mě mohl opravdu pomoci? Aby to zase nebylo bez výsledku. Opravdu malého přikládám, jak si řekne, dělám vše proto, abych mléko měla, ale nějak se nechce tvořit.....