Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

adeelka27
8. lis 2014

@emin Přikládám miminko k prsu přesně, jak píšete...nejdříve "slabší" prs a poté ten lepší 🙂 Myslíte, že by pomohly např. homeopatika Ricinus communis 5ch ? Nebo bych si tím laktaci nezvýšila ? Abych zase pak neměla ten lepší prs "přeplněný" :(

emin
8. lis 2014

@adeelka27 Nemohu poradit jinak, než to zkusit. Homeopatika mohou pomoci laktaci obecně stejně jako bylinky (tedy oběma prsům). Budiž Vám útěchou, že nejste jediná, jsou maminky, které kojí vlastně jen z jednoho, druhé dítě buď jen trochu cucne a nebo nechce vůbec. ☹

vercas01
8. lis 2014

@mikulka ahoj ! 🙂
Před 3týdny jsem byla s malou na ko a vážila 4050, po 3týdnech na ko měla 4100, je jí 7t. dr řekla ať častěji přikládám a po kojení ještě dokrmuju... už nějakou dobu se mi malá při kojení hrozně vzpínala a plakala, přikládala jsem to prdům.... koupila jsem tedy Sunar a dokrmuju... malá ale prsa bojkotuje ještě víc, mám je celé filové, pak tady brečím já i malá a stejně nakonec připravím sunar... chci se zeptat, můžu normálně přejít na sunar, nebo se nejdřív musím poradit s dr? nechci malou trápit hlady a mrzí mě že jsem nepoznala, že mám slabé mléko... zkoušela jsem koupit i odsavačku ale odsala sem sotva 40ml ...

emin
8. lis 2014

@vercas01 Dobrý den, kolem 6. týdne je typické období růstového spurtu, kdy miminko chce opravdu přikládat velmi často. Pokud např. používáte dudlík. případně pláč a odtahování přikládáte prdíkům, může snadno dojít k poklesu laktace. Slabé mléko nemáte, mléko je vždy "silné", tedy dostatečné pro dítě, je ho jen málo pro aktuální potřebu miminka, která se samozřejmě s růstem miminka zvyšuje. Záleží na Vás, zda se pokusíte opět laktaci nastimulovat, nebo se rozhodnete pro UM. Za mně samozřejmě doporučuji to první. Každá kapka MM za to stojí a je pro miminko neocenitelná. Co však budete muset? Kojit co nejčastěji, hlavně v noci. Můžete zkusit tzv "prokojit noc", spat s miminkem a průběžně kojit. Kojit vždy z obrou prsou a prso stlačovat pravidelným pumpováním. Vynechat dudlík, kojit kůže na kůži, tedy polonahá a mimi jen v plence. Nedokrmovat lahví, ale cévkou primo na prsu při kojení. Mezi kojením odsávat. Může to trvat cca týden - 14 dní a laktace se opět nastartuje a zvýší. Jak ale sama vidíte, bude to nepředstavitelná makačka, na to je třeba se připravit, domluvit si např. pomoc rodiny (s vařením apod). Jakmile uvidíte, že miminko pije u prsa lépe a déle, můžete snižovat postupně množství příkrmu, Moc Vám držím palce, ať už se rozhodnete jakkoli 🙂

z_kopretinka
8. lis 2014

Mám dvouměsíční holčičku. Stačilo jí pít z jednoho prsu, ale v posledních 3 dnech pak pláče a cucá si pěstičky. Začala jsem jí tak dávat i z druhého, aby se napila co potřebuje, ale i po takovém postupu mi při večerním krmení pláče a cucá si pěstičky hned nebo do hodiny. Přitom jí neodtrhávám od prsu dokud sama nepřestane sát - jen v případě, že už jen "žužlá". Když se ale moc napije, tak blinká. Měla bych si zajít k dr. na kontrolní vážení a případně se domluvit na UM. Nevím jak poznat, jestli jí mléko nestačí nebo se prostě jen vzteká.

emin
9. lis 2014

@z_kopretinka Dobrý den, většině miminek nestačí kojení jen z jednoho prsa. Také vede ke snížení laktace, což se možná stalo ve vašem případě. Kojte z obou a to tak, že nakojíte z jednoho a budete jen stlačovat, abyste podpořila tok mléka. Poté stejně z druhého a klidně ještě jednou opět z jednoho a druhého dokud miminko bude aktivně sát - sledujte jej, zda saje a polyká a ne jen dudlá. Zvláště k večeru se připravte na častější kojení do doby, než se laktace opět zvýší. Prospívající miminko poznáte podle dostatečného čůrání (min 6 nasáklých plen za den), barva moči světlá bez zápachu. S UM bych ještě určitě nezačínala, snad jen v případě váhového úbytku a i tak ne lahvičkou, ale ideálně cévkou. Držím palce.

janca_dobi
10. lis 2014

Dobrý den, co jsem tak přečetla pár příspěvků výše, mám podobný problém. Synovi byly v neděli 2 měsíce a minulý týden už jsem pociťovala, že to s mlíčkem není ono, a od soboty mám mlíčka opravdu maličko. Po chvilce sání se syn začne u prsou kroutit a odtrhávat, snědl by si ruku, vystřídám obě prsa, někdy několikrát a pak občas zkusím ještě odsát, ale on je opravdu úplně vypije, protože odsaju sotva pár kapek. Od jeho narození piju 2x-3x denně kojící čaj s jestřabinou, zkoušela jsem teď i homeopatika... Syn mi spal celou noc, tak jsem si začala nařizovat budík a v noci odsaju, ale dnes to z obou prsou dalo sotva 50 ml. Mám ještě 3,5 letou dceru, celý den jsem na ně sama, takže nemůžu celý den jen věnovat kojení, odsávání a zase kojení a zase odsávání. Myslíte, že se to může zase zlepšit? Děkuji.

emin
10. lis 2014

@janca_dobi Dobrý den, zlepšit se to může zcela jistě. Vypadá to na postupné snížení laktace. Zkusila bych toto - nyní pár dní opravdu hlavně kojit, kojit a kojit a to maximálně efektivně - střídat prsa I vícekrát za jedno kojení, intenzivně prs stlačujte. Kojte kůže na kůži. Vyřaďte dudlík a zkuste co nejvíce nosit (třeba v šátku či babyvaku), zkuste prokojit pár nocí (pokud bude o víkendu doma manžel, zkuste mu svěřit dceru a víkend věnovat kojení. Sledujte miminko, kdy efektivně saje a kdy jen dudlá. Když dudlá, vysřídejte prsa. Pokud byste musela dokrmovat, pak ideálně cévkou. Zdravá žena jen tak z ničeho nic o mléko nepřijde. Většinou je to způsobena neefektivním sáním, snížením laktace a nedostatečnou stimulací tvorby mléka. ☹

janca_dobi
11. lis 2014

@emin Moc děkuji. A přes den kojit jak? Mám ho mít přisátého co nejvíce, nebo ho nechat spinkat a co nejčastěji odsávat?

stannerovi
11. lis 2014

Ahoj Mikulko, máme syna-11,5 měsíce, kojím + přikrmuji, ale od včerejška mi bojkotuje kojení a prakticky i všechno jídlo-krom trochy pečiva, jakmile se přiblížím s prsem k jeho pusince, spustí řev a brání se, už si nevím rady.Dětský doktor mi naznačil, ať toho využiji a odstavím ho definitivně, ale mně se to příčí a psychicky si to takhle ze dne na den neumím představit.Poradíte mi prosím?Děkuji moc předem 🙂 Lída

pisisvori
11. lis 2014

@emin omlouvám se, že vstupuji do dotazu někoho jiného, ale píšete: "Zdravá žena jen tak z ničeho nic o mléko nepřijde. Většinou je to způsobena neefektivním sáním, snížením laktace a nedostatečnou stimulací tvorby mléka" Mohu se zeptat čím teda dojde ke SNÍŽENÍ LAKTACE???, když ne špatným sáním a nedostatečnou stimulací (jestli dobře chápu = málo časté přikládání)

emin
11. lis 2014

@pisisvori Možná jsem se vyjádřila nepřesně. Vztekání u prsu, odtahování či naopak usínání u prsu je způsobeno většinou slabým tokem mléka = nedostatečnou stimulací laktace. K té dochází postupně, plíživě, často málo častým kojením, nekojením v noci, kloboučky nebo chybnou technikou sání. Výživa matky nebo prison těkutin mají až druhotný vliv, ale laktaci mohou ovlivnit take. Kojení je občas jako na houpačce - když mate pocit, že vše jde dobře, z ničeho nic se objeví nečekaná komplikace. Jednou stlačujete a kojíte často, pak se laktace rozběhne a řešíte záněty a retence ☹ Ideální situace je přizpůsobit se potřebě miminka a hlavně kojit správně - tedy asymetrické přisátí, střídání prsů, efektivní sání (s pauzou v bradě).

emin
11. lis 2014

@janca_dobi Kojení (ale efektivní, tedy polykání a sání) je vždy lepší než odsávání. Kojte tak, aby miminko efektivně sálo, když už jen dudlá, nechte spinkat a nakojte opět podle jeho potřeby. Sledujte zda čůrá - prospívající miminko počůrá min 6 plen za den.

emin
11. lis 2014

@stannerovi Mikulka zde již nějakou dobu neradí, snad postačí můj komentář. Určitě bych neodstavovala, je to zbytečně brzy. Určitá forma bojkotu kojení se v tomto věku objevuje často. Nenuťte prs, jen byste vytvořila averzi. Jen nabízejte. Nerostou zuby? Někdy právě kvůli zubům děti prs dočasně odmítají. Nemá aft či jiný problem (moučnivka apod). Nabízejte často, zkuste kojit v noci v polospánku, můžete zkusit odsávat. I v tomto věku můžete zkusit kojit kůže na kůži nebo se s miminkem vykoupat a při té příležitosti si zablbnou a nakojit ve vane 🙂. Udělat z toho hru. Zajistěte ale příjem jiných tekuti - voda. Držím palce.

stannerovi
11. lis 2014

@emin Děkuji moc za rady, určitě na tom mají podíl zuby-rostou mu 3 najednou + poprvé vysoké horečky k tomu a opatření s tím související- čípky, zábaly asi toho na něj je v poslední době moc, tak to ventiluje touto cestou 🙂 Jen mě to prostě zaskočilo, vždy mlíčko a kojení přímo miloval a nyní takový obrat...Navíc, ohledně těch tekutin, nechce vůbec nic, tak zkouším kostku ledu na rty nebo žínku napuštěnou vodou či čajem, kterou žužlá... Snad se to časem vrátí do normálu....

emin
11. lis 2014

@stannerovi Tak bych to opravdu přičítala těm zubům. Platí co jsem psala výše, kojte alespoň v noci, pokud si dá říct a nevzdávejte to s těmi tekutinami. Nabízejte v obyčejném hrnečku s tvrdým pítkem (ne netekoucí, které je nutné sát), a jen jeden typ - nestřídejte různé tvary a nechejte jen jeden typ. Snad se to brzy vše opět zlepší🙂

stannerovi
12. lis 2014

@emin Děkuji ještě jednou moc, už je vše zase vpořádku, nechala jsem tomu volný průběh a malej se umoudřil, jak ohledně kojení, tak i ostatních návyků 🙂

helen79
14. lis 2014

@mikulka ahoj mám asi opačný dotaz než ostatní maminky. Prosím o radu,jak ukončit laktaci. Jak dlouho trvá než se mléko přestane tvořit? A pomáhají na to nějaké léky nebo bylinky?
Děkuji moc! Helena

emin
14. lis 2014

@helen79 Nebudu se ptát proč chcete laktaci ukončovat. Jsem zastánce dlouhodobého kojení, ale samozřejmě respektuje rozhodnutí každé maminky. Pokud jste se tedy tak rozhodla, pak doporučuji postupné odstavení, prodlužování frekvence kojení a po úplném odstavení odstříkávání nalitých prsou do úlevy. Když odsajete jen do úlevy - třeba I jen ve sprše ručně, tvorba mléka se bude snižovat postupně. Pomoci může šalvějový a mátový čaj. Z léků se asi nejčastěji předepisuje Dostinex, ale ten jen v případě opravdu silné laktace a odstavení při plném výlučném kojení a potížích ( zánět apod). Někdy můžete narazit na doporučení pevného zavinutí prsou, já tento způsob příliš nepodporuji. A nedivte se, pokud např ručně odstříkáte nějaké mléko I týdny (měsíce) po odstavení. Je to normální 🙂

lenicka07
15. lis 2014

@emin Dobrý den, už delší dobu bojuju s nachlazením a bolestí v krku, dnes jsem si vzala pastilky Tantum verde, je u nich napsáno, že by se neměly při kojení užívat. Mě to docela pomohlo, ale nevím jestli syna nemám už raději odstavit (má rok a půl), kojím večer, v noci a ráno, přes den už ne. To co je neškodné při kojení mi prostě nezabírá. Moc děkuji za případnou radu a přeji pěkný víkend.

emin
15. lis 2014

@lenicka07 Ale v žádném případě 🙂. Rozhodně neodstavujte. Tato info je uvedena u většiny léků a téměř vždy jen proto, že farm. firmám chybí testování daného léku na vzorku těhotných a kojících (bylo by velmi nákladné). Zvláště tyto přípravky - na nachlazení, chřipku atd jsou zcela neškodné. A nejen tyto. Kojit lze I při braní antibiotic, po narkoze, rentgenu, při léčbě epílepsie, štítné žlázy atd atd. Je jen velmi málo léků, které jsou opravdu neslučitelné s kojením. Bez starostí dál kojte 🙂

alcar
15. lis 2014

@lenicka07 ja take uzila pri nachlazeni Tantum verde pastilky pri kojeni. Stejne tak Afrin do nosu na rymu, Ibalgin pri bolesti zubu (a ne jednou) a ted naposledy atb Augmentin na zuby. Jen jsem davala male vetsi davku probiotik. Nemusis mit strach. 😉

lenicka07
15. lis 2014

@emin
@alcar
Moc Vám oběma děkuji 🙂 Úplně nejpřísněji se na to dívají v lékárně, tam na většinu věcí prostě lékárnice řekly ne, pak se člověk bojí. Takže jste mě uklidnily... Díky za cenné rady a hezký večer 🙂

ilonne
15. lis 2014

@emin Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 3týdenního syna, problémy s kojením nastaly už v porodnici. Musel být dokrmován od porodu - hypoglykemie a pak navíc poměrně dost zežloutl. Zpočátku sál hezky, ještě než se mi rozběhla laktace, jak ale zežloutl, přestal se přichytávat. Doma se mi ho povedlo vcelku rozkojit - tedy během 30 minut (15 minut u každého prsu) nakojím cca 20-65 ml, nejvíc po ráno, pak má kojení klesající tendenci. Protože po každém kojení odsávám, zbytek dokrmím (Calma od Medely). Bohužel se neodvažuji kojit v noci, protože si nedovedu představit, že bych celou proceduru, která mi trvá 1,5 hodiny absolvovala i během noci, když mám ještě na starosti poměrně náročnou 3letou dceru. Je nějaký způsob, jak syna zlomit, aby pil dávky co má a mohla jsem výhradně kojit? A tím jak odsávám po každém kojení, tedy další kojení je cca za 2 hodiny po odsátí, není možné, že má málo MM a proto tolik nevypije?

emin
16. lis 2014

@ilonne Dobrý den, laktace se patrně ještě dostatečně nerozběhla. "Žloutenková miminka" jsou často spavá a nechtějí sát, tím bohužel laktaci nestimilují dostatečně. Asi úplně nejlepší by bylo pozvat si doboru LP domů a nechat si poradit konkrétně. Nyní vidím několik komplikací:
1) dokrm Calmou - bohužel, ani Calma kojení nepodporuje, tvar láhve nikdy není takový jako prs a technika sání prsu a láhve (I Calmy) je rozdílá, takže miminko může být zmateno občasným sáním prsu a láhve. Doporučila bych dokrm cévkou při kojení, zkrátí se tak čas, kojíte a zároveň dokrmujete a take stimulujtete laktaci sáním prsu. Ukázku najdete na infookojeni.net
2) nekojení v noci - sáním v noci se laktace výrazně podporuje díky vysoké hladině prolaktinu. Dokrmem cévkou byste celou proceduru mohla zkrátit a kojení by nebylo tak náročné.
3) kojení na čas - nekojte 15 a 15. Kojte tak dlouho, dokud miminko efektivně saje - hýbe bradičkou výrazně dolů, polyká. Jakmile přestává sát, stlačujte prs a když ani to již nepomáhá, vystřídejte prsa. Takto vystřídat můžete I vícekrát za jedno kojení - např 4x I víckrát.
Ve Vašem případě by mohlo hodně pomoci kojení kůže na kůži, nošení v šátku či babyvaku.
Držím palce.

orinek
17. lis 2014

Dobrý den, chtěla bych vědět, za jak dlouho se dostane moje strava do mateřského mléka, když kojím. A za jak dlouho naopak vymizí z mm nevhodný pokrm.

peicul
17. lis 2014

Prosím o radu, jsem v porodnici s 4 denní holčičkou, která se narodila donošená s nízkouporodní vahou 2340, teď má 2230. Jak často ji mám kojit? Každá sestra mi tu říká něco jiného - jedna, že po dvou hodinách a když si řekne, že klidně i po hodině, protože je malá a druhá mi řekne, že po 3 hodinách a v noci po třech a půl, tak nevím. Malou musím většinou budit na kojení, občas se přihlásí už po hodině, tak ji nakojím.
Další otázka je, jestli vypije dost, když při jednom kojení vypije 20ml?
Děkuji za radu.

emin
17. lis 2014

@orinek Bohužel Vás nepotěším. Je to velice různé. Některé potraviny či léky se do mm dostanou během hodin, jiné I v řádu dní a stejně tak je různá I rychlost vstřebávání. Každopádně pokud se ptáte zda můžete při kojení brat nějaké léky či jíst potraviny, pak platí že můžete. Není třeba držete nějaké diety - až podle toho, jak zareaguje miminko. Co se léků týče, pak valnou většinu léků při kojení lze užívat bez omezení. Do MM se dostane jen mizivé množství.

emin
17. lis 2014

@peicul Dobrý den, zcela jistě platí první rada - tedy co nejčastěji. Vždy když si řekne sama a pokud si neřekne a je spavá (s nízkou PV je to normální,
4denní mimino může klidně za jedno kojení 20 ml vypít, dávka by se postupně měla zvyšovat ale nelze říci, kolik má za jedno kojení vypít. Někdy vypije třeba jen 20 jindy třeba 60 a posléze I 150 ml, až se laktace rozběhne a miminko se naučí efektivně sát. Kojte vždy z obou prsou, můžete je vystřídat I vícekrát za jedno kojení. Miminku můžete pomoci stlačování prsu při kojení, aby mléko teklo intezivněji. Nekomplikujte situaci dudlíkem či případným dokrmem (pokud by miminko neprospívalo) lahvičkou, Kdyby nastily komplikace, zavolejte si LP, ale myslím, že vše je na dobré cestě 🙂, Držím palce.

orinek
18. lis 2014

@emin Děkuji za informaci, léky žádné neberu, spíš mi šlo o potraviny, abych zjistila, čeho se vyvarovat a co miminku nevadí. Ještě bych se ráda zeptala, za jak dlouho zmizí osypání miminka. Měla jsem jeden den 2 měsíčky mandarinky a druhý den čaj s citrónem (minimum citrónu) a další den se malá osypala v obličeji a to poměrně hodně. Zítra to bude již 2 týdny, zlepšilo se to, ale osypání stále zůstává. Mažu sudokrémem.