Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

adeelka27
30. led 2015

Dobrý den, tak úspěšně jsme s dcerkou překonaly lakt.krizi na dvou měsících a nyní, kdy jí je 4,5m opět zlobí při kojení. Začla to jakoby flákat...a kouše mě, i když nemá ani zub. Po přisátí pije tak 5 minut a pak mě začne ručičkou odstrkovat a zároveň dál saje - pije, takže mě to tahá a dost bolí. Večer mám prsa odrovnaná :( Nikdy toto nedělala. Jinak stále prospívá pěkně...63cm 5550g před 14ti dny. Poradíte ?? Děkuji

emin
31. led 2015

@zuzacek26 Proč nekojit při teplotě nechápu, nikdy jsem o tom neslyšela. Super, že jsou kloboučky pryč a pokud opadly I teploty, ATB bych nenasazovala, jen kdyby se opět zvýšila. Kojit doporučuji na požádání, v noci je pauza 4 hodiny ok, déle bych nenechávala, přes den lépe častěji. Stále platí střídat prsa, stlačovat, atd. Odsávání není nutné, pokud miminko saje. Držím palce.

emin
31. led 2015

@adeelka27 Kojíte z obou prsou? Jakmile začne "zlobit" u kojení, začněte prso stlačovat, pokud se to nezlepší, vystřídejte strany. Je to patrně reakce na slabší tok mléka.

veverka83
1. únor 2015

Dobrý den, mám na vás taky jednu otázku.Mám třetí miminko,má 1měsíc a týden. První dvě děti jsem kojila 15 měsíců,vcelku bez problémů. Teď mám tvorbu mléka jak na horské dráze.Jeden den mám mléka tolik, že můžu kojit děti dvě, malý u pití křičí - nejspíš proto, že mu to rychlé teče ☹ ,druhý den zase mléka málo,že nedělám nic jiného než kojím. To zase u jídla křičí, protože neteče tak jakby si představoval. Už sem z toho docela vyčerpaná, nevím, jak tvorbu ustálit. Piju pravidelně caro s mlékem,vodu,čaje pro kojící matky. Děkuju za jakoukoliv radu.

lekna7
2. únor 2015

Dobry den,poprosim Vas o radu, nebo aspoň o uklidneni, ze mam ještě vyckat. Je to uz 6 mesicu, co jsem prestala kojit (celkove jsem kojila 13 mesicu). Ale porad mam menstruaci 10 dnu v pravidelnych cyklech. Chci se zeptat nemate nektera podobnou zkušenost? Gynekolog rikal, ze v normálních pripadech se nasadi hormony. Jenze ja mam vyssi srazlivost krve,takze nic takového nesmim....
Moc dekuji za odpoved

emin
2. únor 2015

@veverka83 Dobrý den, toto bývá způsobeno výkyvy hormonální hladiny. Bohužel, nemám jinou radu než se přizpůsobit (u 3. miminka je to těžké, chápu), při silném toku kojit vertikálně, největší nápor před kojením odstříkat, při nízkém toku stlačovat prso a střídat prsa vícekrát při jednom kojení. Postupně by se laktace měla přizpůsobit.

emin
2. únor 2015

@lekna7 Je mi líto, ale nejsem gynekolog☹.

veverka83
3. únor 2015

@emin Děkuji, no přesně tak to dělám.No snad se to brzo srovná..

celaskon87
4. únor 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám téměř 3 měsíčního syna a "postihl" nás zřejmě tzv. spurt ve třech měsících. Syn se narodil v termínu, s normální porodní váhou, hezky přibírá, nyní má přes 5 kilo, je celkem spokojený. Cca od poloviny ledna měl občas večer (asi) málo mléka, plakal než usnul. Zhoršilo se to ke konci měsíce, kdy plakal po kojení i přes den (že by vyloženě řval hlady - to ne). Zavolala jsem laktační poradkyni, poradila mi odsávačku, homeopatika, pitný režim. Vše jsem se snažila dělat, odsála jsem vždy po kojení cca 20 ml, odsávala jsem 4 dny (z toho 3 dny jsem jej dokrmila večer cca 20 ml odsátého mléka). Nyní už jsem vrátila odsávačku, zdálo se mi to lepší, ale teď mám znovu pocit, jako by měl znovu málo. Odsávačku nevlastním, měla jsem ji půjčenou 70kč na den... Mám už koupený Nutrilon 1 pro případ nouze. Jakou máte zkušenost, že bych mohla syna dokrmit UM? Bude chtít MM přes den nebo začně odmítat? Máte nějaké další rady, jak mojí laktaci podpořit? Už od začátku jsem neměla mléka na rozdávání, dokonce se mi velmi záhy po šestinedělí dostavila menstruace. Děkuji

mavej
4. únor 2015

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám 3,5 měsíčního syna, který již více jak tři týdny odmítá jíst. Ať zkouším kojit nebo nabízet lahvičku s MM, hrozně se vždy začne kroutit, brečet, odtahuje se, je jak motorová myš a není schopen se najíst. Jediná možnost, jak do něj nějaké mléko dostanu je v polospánku. Pokouším se vždy nejdřive nakojit, když se nedaří, zkouším lahvičku, následně musím uspávat a až pak se podaří (většinou), že něco vypije. Za den však takto zvládne pouze 500-600ml. Neměl někdo podobný problém? Nevím, jak to vyřešit, prosím o radu.
Děkuji!

emin
5. únor 2015

@mavej Dobrý den, toto vypadá na typický "bojkot kojení". Vyřaďte lahvičku I dudlík, tím ho jen matete (a mezi 3-4. měsícem je to typické). Kojte nadále v polospánku a nabízejte I jindy přes den. Hodně chovejte, zkuste kojit kůže na kůži (vy polonahá, mimi jen v plence. Prso mu stlačujte. kojte vždy z obou prsou. Nemá rýmu či není nemocný? Někdy I to komplikuje kojení. Hodně kojte v noci a dospávejte přes den. Častý intenzivní styk take hodně zabírá, proto hodně chovejte či noste v nosítku.

emin
5. únor 2015

@celaskon87 Dobrý den, pokud projdete příspěvky výše uvidíte, že s podobnými potížemi zdaleka nejste sama. Pravidla pro zvýšení laktace - kojit co nejčastěji, hodně v noci (velmi pomáhá prokojit 2-3 noci a kojit v noci průběžně, s miminkem spat v posteli). Kojit vždy z obou prsou, třeba I víckrát za jedno kojení, prso při kojení stlačovat. Vyřadit dudlík (alespoň než se situace zlepší, lépe trvale), když byste přece jen musela dokrmovat, pak stříkačkou či cévkou, pokud byste dokrmila lahvičkou, bohužel je to krok k pravděpodobnému postupnému odstavení celkovému). Odsávačka může pomoci,ale je lépe, aby si mléko vytáhlo miminko samo. Večerní neklid je způsoben asi nízkou hladinou prolaktinu v krmi, kdy mléko teče méně a tvoří se pomaleji. Zkuse se přizpůsobit miminku a prostě kojit a kojit, než se situace zlepší. K dokrmu bych přistoupila až ve chvíli, kdyby začaly potíže s váhovým přírůstkem, či miminko mělo málo počůraných plen (min 6 denně) Držím palce.

celaskon87
5. únor 2015

@emin děkuji mnohokrát za rady! 🙂

filipanadak
5. únor 2015

Dobrý den. Moje dcera se včera vrátila z porodnice. Už v porodnici měla problém s krmením. Malá se nechce přisát a pořád spí. Vím, že děti než jsou propuštěni z nemocnice něco málo shodí. Ale váhu by měli mít nějakou standartní. Ovšem naše malá si asi řekla, že bude držet dietu. Mám o malou strach. A moje dcera brečí a má nervy v kyblu. Můžete nám poradit, co má dělat? Měla laktační poradkyni v nemocnici, ale teď doma to moc nefunguje. Já osobně neměla s krmením problém a jako babičce mi to rve srdce. Děkuji, Naďa

emin
5. únor 2015

@filipanadak Dobrý den, opravdu MOC A MOC děkuji za tento příspěvek. V praxi je to poprvé,co se setkávám s takovýmto přístupem babičky, která žádá o radu, většinou babičky mají pocit,že jsou to ony, kdo mají radit (a mnohdy s kojením poradit neumí a situaci vyřeší lahvičkou a umělým mlékem).
Předně k situaci Vaší dcery. Potíže s přisátím se občas stávají, častěji v případě císařského řezu, časného odloučení od matky, dudlíkem, lahvičkou, ale někdy se objeví I v případě, kdy vše proběhlo hladce. Jde o čas a především o podporu, kterou maminka má. Zažila jsem miminka, která se poprvé přisála až po několika týdnech po porodu! Pár pravidel:
1) nedávat dudlík ani láhev, dokrmovat stříkačkou nebo lépe cévkou po prstu. Cévku seženete ve zdrav potřebách (25 kč, jde o cévku CN01) ponoříte ji do lahvičky a druhý konec date miminku spolu s prstem otočeným bříškem nahoru do pusinky. Miminko si již dokrm vysaje samo. Jakmile se začne přisávat, ale mléka ještě nebude dost primo z prsu, můžete cévku zavést u prsu k bradavce. Miminko tak saje prso I dokrm a podporuje tvorbu mléka.
2) pravidelně přikládat k prsu co 3 hodiny, brát každé přiložení jako trénink, důlěžité je přikládat technicky správně (s tím snad již pomohla LP), miminko držet kolem krčku a oušek (ne za temeno) a prs jen nabízet (nesahat nikam k bradavce a cpát ji miminku do pusy). Miminko se to prostě musí naučit, pochopit, jak má otevřít pusinku a přisát se ke dvorci (ne k bradavce). Nepoužívejte kojící kloboučky, situaci spíše komplikuji.
Přiložte několikrát k jednomu, několikrát k druhému, pokud se přisátí nepodaří, žádný stress, nevadí, přístě to zkusíme znova. Je to trénink.
3) Pravidelně odsávat. V tomto případě by byla nejlepší elekrická odsávačka, která ušetří práci a je výkonná (má oblíbená je Medela Swing či Swing Maxi nebo Freestyle nebo ještě lépe nemocniční Symphony, Swing lze I koupit, byť není nejlevnější, dají se I půjčit, Symphony je hodně drahá, ale dá se pronajmout)
http://medela.cz/pronajem-odsavacek/
Odsávejte každé 3 hodiny cca 10-15 minut z každého prsu, nebo déle, pokud teče mléko, jinak se laktace postupně sníží a ztratí. Nevadí, když neodsaje dostatek pro dokrmování miminka, zbytek doplňte umělým mlékem. Jakmile se miminko začne přisávat a kojit, laktace se přirozeně opět navýší.
4) přisátí velmi pomáhá intenzivní styk s miminkem - ať si dcera vzleze s mimčem do pelíšku, nejlépe polnahá a mimi jen v plence a prostě tam spolu vegetují. Postupně se vzájemně sladí, "očuchají" atd. Vypadá to jako babská rada, ale nic nestojí a všemu může toto pelíškování jen pomoci. I kojení kůže na kůži, tedy maminka polonahá a mimi jen v plence správnému přisávání prospívá.
5) Z výše uvedeného je jasné, že pokud na to bude maminka sama, je to téměř nadlidský výkon. Potřebuje intenzivní pomoc okolí, především podporu psychickou (kromě uvaření atd) ve smyslu, že jí fandíte, že je skvělé, jak se snaží a že ji za to vy (a hlavně manžel) obdivujete.
A ještě jednou moc děkuji. 🙂 a držím palce.

ally8
6. únor 2015

Dobré ráno 🙂 Ty hormony mi teda dávají stále dost zabrat. Hormonální bouře se stále objevuje a tím i opakované potíže se spouštěním mlíka. Dosud jsem tak do 15 vteřin cítila silný tlak v prsu a mlíčko začlo i samo stříkat (spouštěcí reflex). Bohužel tak 3 dny spouštěcí reflex je hodně malý. Někdy to ani necítím, ale horší je, že v noci, kdy by teda měla být hladina hormonů nejvyšší, se mi mlíko spustilo až za 8 minut !!!! Takže samozřejmě malá se vztekala, bulela. Pak naštěstí u mě usla, když se mlíko spustilo, dala jsem jí prso a normálně pila. Ale týden zpět, když se zase mlíko v noci nechtělo spustit, tak malá řvala a byla tak vzteklá, že už ani k prsu nechtěla a nechtěla být ani u mě, tak jsem jí dala do postýlky a usla. Přes den bych řekla, že se s ní před kojením hodně mazlím, jsme polonahé pod dekou, tak se mlíčko spouští líp. Přitom dosud s tím opravdu problém nebyl. Kojím 7 měsíc. Je pravda, že v noci, když malá řve a mlíko neteče, jsem z toho na nervy. Je těžké být v pohodě. Dosud byla zvyklá, že se přisála a mlíčko teklo. Snad se ty hormony zase srovnají. Každý říká, že když se překonají krize kojení do 6 měsíce, pak už se většinou kojí bez problému. Tak mě stále něco "překvapí".

jankamaminka1985
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pavlisek1511
6. únor 2015

Dobrý den, prosím moc o radu. Mam 4,5 m dvojčátka, mlíčka pro oba jsem měla dost pouze na začátku když pily cca 60ml, teď už nestačí - chlapečka kojím + dokrmuji UM, pro holčičku večer odsávám + přikrmuji UM Teď vlivem stresu jsem málem přišla o mlíčko. Když odsávám o půlnoci, tak odsaju jen polovinu toho co dříve a prsa se mi vůbec nenalévají - trvá 3tí den. Začala jsem brát ricinus communis 5ch - 4x denně 5 kuliček + kojící čaj a zatím bez zlepšení. Snažím se chlapečka přikládat každé 3 hodiny, byť jsem prsa strašně měkká. Je naděje že se laktace ještě zvýší? Děkuji

emin
6. únor 2015

@pavlisek1511 Dobrý den, nejdříve několik dotazů - jsou donošená? Kolik váží? Holčička není kojena (proč)? Bohužel odsávání není tak efektivní jako kojení a časem bohužel I při pravidelném odsávání laktace velmi často klesá. Pokud je alespoň chlapeček kojený dbejde na co nejčastější přikládání - klidně drive, než po 3 hodinách. Dobré je kojit v noci - zkuste tzv prokojit několik nocí a s miminky spat, laktaci to take prospívá. Při kojení stlačujte prso volnou rukou, vystřídejte prsa I víckrát za jedno kojení. Vím, že u dvojčat je to obtížné, ale pokud je to možné, vynechejte dudlík. Pokud dokrmujtete, mohlo by pomoci dokrmování cévkou (lahvička efektivní kojení bohužel komplikuje). Držím palce.

emin
6. únor 2015

@ally8 Na spouštěcí reflex může pomoci take nahřátí prsou před kojením (vypití horkého čaje apod). Zkuste vydržet.

88market
7. únor 2015

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.... mám 3 měsíčního syna a najednou onemocněl - je hodně zahleněný (kašel), Dr. mi řekla, ať má dávám Stuptussin kapky.... Je plně kojený, váží 6,7kg, doteď jedl parádně v průměru 180ml cca 6x denně... (mám kojeneckou váhu a před a po každém kojení vážím, protože jsem měla problém s tvorbou MM (každý den už 2 měsíce jím homeopatika ricinus 5)) a teď z ničeho nic ze dne na den nechce dlabat - musím ho nutit, hlady nebrečí a vždy, když ho přiložím, jsou to šílené scény a nechce pít...je hodně unavený a vypije toho opravdu málo :( dva dny mi teď vypije pouze do 700ml za 24 hod a to opravdu s mým nucením a jeho řevem :( dnes už jedeme pouze po 40ml a to jsem fakt vděčná :(((( jinak je úplně v pohodě, když nespinká, tak si brouká, směje se.... tak toho hned využiji a dám k prsu a hned to začne, hrozný řev a bradavku mi vystrkuje jazýčkem z pusinky... Chtěla bych vědět, co mám dělat, aby mi pil? a potom, když nebude pít, nemůžu takhle přijít o mléko?? Snažím se alespoň odstříkávat, ale to odstříkám jen cca 30ml a jsem ráda :(trvá to takhle už 4 dny) :( děkuji moc za odpověď!

emin
7. únor 2015

@88market Dobrý den, nemoc dokáže s kojením pěkně zamávat, někdy se mimča chtějí kojit nonstop, jinkdy kojení bojkotují. Zahlenění je patrně hlavní důvod (nemá I rýmu?). , může mít plný nos, mohou být zanícené dutiny a podtlak při přisávání miminko může bolet nebo být nepříjemné. Zkusila bych před kojením propláchnout dutiny mořskou vodou (Sterimar, Physiomer, apod). poté vysát odsávačkou hlenů. Hodně pomáhá inenzivní styk s miminkem, nošení, společné spaní. Zkuste přikládat v polospánkiu a spánku, bývá to lepší. Buďte trpělivá, s vyléčením se patrně vše lepší. Pokud bojkot bude trvat dlouho. laktace se může snížit, takže by bylo dobré odstříkávat, na množství nehleďte, jde o pravidelnost a stimulaci.

beatax
8. únor 2015

Dobrý den,
prosím o radu, máme doma třítýdenní miminko (narozené v 39 tt, 3,3 kg, nyní jsme překonali porodní váhu), dosud jsem ho budila na kojení kolem půlnoci a kolem páté raní, sám by se nevzbudil... (z porodnice jsme přišli se žloutenkou, rýmou, přidal se kašel), ale vše se již zlepšilo v posledních dnech, přijde mi u prsu živější a pije větší dávky.. s těmito nočními kojeními jsme kojili průměrně 6 - 7 denně a vypil kolem 0,5 MM... na netu jsme vyčetla, že se v noci na kojení budit nemá... dnešní noc mi nešel vzbudit... poslední kojení jsme měli včera v cca 20:00, usnul po 21:00 ... v noci jsem se pokoušela o půlnoci budit, přebalila jsem jej ale spal dál, kolem čtvrté raní jsem si ho vzala do postele a zkoušela ho přiložit, spal opět dál... tak jsme kojili až v půl sedmé ráno... ož mi přijde jako velmi dlouhá prodleva... :( jednak kvůli malému, a kvůli prsoum... i když ta se přes noc nalila a malý teď ráno pěkně vypil obě... jak prosím tuto situaci řešit, nechat malého až si opravdu řekne sám? anebo jej alespoň po těch 5 -6 hodinách v noci vzbudit? a dále jsem se chtěla zeptat, zda je možné že na večerní kojení mám už méně mléka, jakoby pocit vysátých prsou - malý večer po posledním a předposledním kojení brečí a je hyperaktivní? (prsa při kojení vždy prostřídám...někdy i vícekrát) ... předem moc děkuji za radu 🙂

apacheee
AMBASADORKA
8. únor 2015

@ally8 koukam,ze v tom jedeme porad spolu.U nas uz to bylo 9 dni super a ted se zase nejak opozduje spousteci reflex,nejhorsi to je to 1.kojenu,vcera trvalo 15 minut,nez se poradne spustilo mliko,dneska 12

88market
8. únor 2015

@emin Děkuji moc za radu! Jste zlatá!!!! doufám, že už to bude jen lepší a lepší.... kvůli kojení se snažím dávat horkou sprchu na prsa a odstříkat rukou cca každé 3 - 4 hodiny....snad to takhle udržíme! Budu doufat.... tu mořskou vodu si koupíme...zatím kapeme Libenar a odsáváme z nosánku cca 2x denně...

beatax
8. únor 2015

a jeste bych se zeptala, zda je mozne, ze se k veceru snizuje mnozstvi mleka v prsu, ci je spise problem, ze mame spatnou techniku kojeni, rani a dopoledni kojeni dame tak 90 - 110 ml/ kojeni, a po obede a odpo uz nam davka MM klesa... na 70 ml a ted jsme dali jen 50 ml (u prsa mi visel uz vic jak 45 min), mame cca 3,34 kg a jsou nam tri tydny.. ceka nas vecerni krmeni a ja mam strach ze maly nebude mit dost :( docela me to stresuje :( je toto normalni? dekuji za info, B.

ivisek_a_kubicek
8. únor 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu už v těhotenství něco udělat pro to, abych pak měla dostatek mléka a rozjelo se co nejrychleji po porodu. Děkuji Iva

emin
8. únor 2015

@beatax Dobrý den, ano večerní kojení bývají častější a miminka se musí o mléko vice "snažit. Je to dáno klesající hladinou prolaktinu v krvi matky. K nočnímu kojení - u tří týdenního miminka rozhodně doporučuji budit. Obecně platí, že pokud spí miminko těsně zavinuté ve vlastní postýlce, budí se hůře, rozbalené a v blízkosti matky se budí samo častěji a o kojení si tak říká. Pokud jej chcete vzbudit, snažte se "vychytat" chvilku, kdy samo začne broukat, hýbat hlavičkou, apod. Pak vezměte, přebalte, přiložte k prsu. Dala bych max 4 hodiny. Při delší pause mezi kojením nejenže hrozí riziko zánětu, ale take může postupně klesat laktace. Zvláště pokud jde o pauzu v noci.

emin
8. únor 2015

@ivisek_a_kubicek Dobrý den, pokud mate vpáčené bradavky, můžete nosit již v těhotenství formovače bradavek. Jinak vřele doporučuji si najít osvědčenou LP z okolí a případně se s ní domluvit na předporodní konzultaci, nebo navštívit nějaký kurz, který pořádá. Předejdete tak mnoha nedorozuměním, mýtům, budete vědět, co je a co není normální a nenecháte se v nemocnici odbýt některou z možných neprofesionálních rad. A hlavně se nebojte, není to zas až takový věda 🙂

ally8
8. únor 2015

@apacheee jéé, tak to je fakt sranda. Musím říct, že u nás už je to zase lepší. Bylo to tak 3 dny. Teď už se zase do 30 vteřín spustí. Ale je to fakt někdy o nervy. Mě docela pomáhá tělo na tělo a hlavně být fakt v klidu. Furt si říkám, že už mlíčo teče, ikdyž vím, že ještě neteče 😀. Někdy pomůže když jí sundám punčochy a nožičky si přitisknu kolem pasu. Jo a prso vždy mačkám, aby to alespoň trochu teklo a nevztekala se u toho, než se spustí mlíčko. Jsou to hormony, některé holky psaly, že se jim to kolem toho 6 měsíce trochu zhoršilo. Tak snad nám ty dítka u prsa vyrdrží trochu dýl a počkají si na to mlíčko. 😉 Neboj, zase se to zlepší. pa