Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

lucka662006
16. bře 2015

@jinaja Dobrý den, nejsem sice zdravotník, ale mám dvě děti, které jsem kojila do 21. měs. a druhému je teď 15 měs. a stále ho kojím. Dělaly mi obě děti při kojení to samé! A vždy také u levého prsu! Také jsem ohledně toho brečela, vztekala se, zkoušela vše možné, jiné polohy při kojení, nabízet vždy jako první prso pravé, nebo zase naopak pravé vůbec nenabízet, nechat déle o hladu, dát napít častěji, zkrátka vše možné. U jednoho dítěte to vyústilo v to, že se chtělo pak už vždy kojit jen vleže. Malý to přestál a kojí se dnes, v těch 15 měs., úplně v pohodě a již má stejně rád obě "prsíčka"🙂 Spíš si myslím, že jim teklo mléko z toho levého právě až moc rychle a to jim vadilo, chtěli dudat a dudat a být u maminky vklidu a neměli prostě tak velký hlad, a proto jim vadilo, že mléko teklo až moc rychle. Není to důvod pro ukončení kojení. Mě uklidnilo vždy to, že jsem si řekla, že "JÁ NEDĚLÁM NIC ŠPATNĚ, CHOVÁM SE JAKO KAŽDÁ JINÁ MATKA V PŘÍRODĚ, JE TO VĚC MIMINKA". Pokud Ti přibírá, neřeš to jako něco závažného, je to velice častá věc, nejsi sama, kdo to řeší a to období přestane, až bude mimi trošku starší, někdy stačí i týden, nebo tři týdny, a zase to bude ok, uvidíš.

lucka662006
16. bře 2015

@jilu04 Dobrý den, prostě kojte a kojte, jakoby neexistovalo umělé mlíčko🙂 Jestli to není moc zjednodušené🙂 Užívejte si malého tvorečka a kojte často, a jak dlouho mimi chce, řiďte se intuicí. Já to tak dělala a kojila dcerku do 21 měs. a synka stále kojím, je mu 15 měs. Nikdy jsem si nekoupila domů UM. Dceru jsem kojila i v den porodu synka🙂 (Jsem normální🙂) Hezký den.

jilu04
16. bře 2015

@lucka662006 děkuji moc za radu, určitě budu zkoušet.

jinaja
16. bře 2015

@lucka662006 Dekuju moc za uklidnujici slova,je dobre vedet,ze v tom nejsem sama...a ze se nic tak strasneho nedeje...syna jsem kojila do 13m,tak doufam,ze mlicko mam I pro dceru🙂

pafca4
16. bře 2015

Dobrý den, mám syna 3 měsíce a cca týden starého. Váží 7 kg (porodní váha 3 130g) Poslední cca dva týdny chce kojit častěji než dříve cca po 1,5 - 2 hodinách (někdy tedy i po 3). Kdy u takto relativně velkého mimika začít s příkrmy? Až v 6 měsících,jak je často doporučováno, nebo dříve, např. v těch 4, kdy se smí nejdříve. Mléka mám dostatek, jen se bojím, zda takovému "cvalíkovi" bude až do 6 měsíců stačit pouze mlíčko.

rery
16. bře 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak přestat postupně kojit z jednoho prsu, abych využívala ke kojení pouze toho druhého. Mám zúžený mlékovod a po kojení z "problémového" prsu, dostanu veliké bodavé bolesti do prsu, které jsou nesnesitelné. Bolest se rozlévá do celého prsu, ustane až tak po 2-3hodinách. S laktační sestřičkou jsme již vyčerpaly všechny možnosti (nahřívání, magnézium, lecitin, homeopatika....) U první dcerky jsem měla tentýž problém, přestala jsem kojit z Pravého prsu cca v jejích 5,5 měsíci. Nepamatuji si však, jak jsem "to" prováděla, aby se mi tolik nenalívalo prsu a netvořilo mléko. Děkuji za radu.

emin
16. bře 2015

@rery Dobrý den, dítě lze kojit jen z jednoho prsu a to výlučně, tedy bez dokrmu. Prostě přikládejte vždy jako první jen k tomu bezproblémovému, postupně se v něm začně tvořit více mléka a levé můžete postupně vynechávat.

emin
16. bře 2015

@pafca4 Dobrý den, vůbec se nestresujte, kojte jako doposud, tedy podle poptávky, někdy, kojení ve 2 hodinových intervalech je běžné. MM se množstvím i složením přizpůsobí i velkému cvalíkovi 🙂 Maminky často mají dojem, že nedokáží "ukojit" velkého jedlíka, ale kojit lze dvojčata i trojčata a to bez dokrmu, takže nemějte strach 🙂. S příkrmy není třeba začínat, zvláště pokud dítě bez potíží váhově prospívá. Doporučuji začít s příkrmy v době, kdy dítě začne jevit aktivní zájem o jídlo, bývá to spíš kolem ukončeného 6 měsíce, někdy dříve, jindy i později. S ukončeným 4. měsícem příliš nesouhlasím, děti bývají často ještě nezralé na příkrmy.

emin
16. bře 2015

@jilu04 Źádné nervy a dostatek informací Doporučuji najít si v okolí dobrou LP, zajít na předporodní kurz o kojení či se s LP domluvit na konzultaci. Je dobré být připravena na to, když to nepůjde "samo". Skvělé by bylo, kdyby se podařilo po porodu tzv samopřisátí, to však v porodnicích běžné není. Pozor na mýty typu kojit jen z jednoho prsu, každé 3 hodiny 10 minut. Vyhněte se kloboučkům v případě dokrmu využijte cévku či stříkačku (vše vysvětlí LP). Kojení je zcela normální a přirozené a je dobré v něm nehledat žádná kouzla, ale když se zadaří, pak je opravdu kouzelné. Držím palce, aby vše šlo dobře 🙂

emin
16. bře 2015

@jinaja Dobrý den, to je zcela běžné. Bývá to opravdu reakce na nižší tok mléka. Kojíte z obrou prsou při každém kojení? Pokud ne, kojte vřdy z obou tak, že při dalším kojení začnete z toho, kterým jste končila. Pokud ano,jakmile se začne mimi rozčilovat, stlačujte prs palec nahoře, prsty dlaně dole v horní části prsu, abyste zvýšila tok. Nemusíte intenzivně, ale trochu pomáhat. Pokud to nezabere, vystřídejte prsa. Vystřídat můžete klidně i vícekrát. Nechejte kojení více na miminku. Bývá běžné, že děti jedno prso preferují a druhé odmítají. NEznamená to, že by mléko nestačilo, kojit lze i pouze z jednoho prsu. S Um nezačínejte, miminko prospívá dobře. Držím palce.

rery
16. bře 2015

@emin prosím, a jak to mám udělat, aby se mi ten nemocný prs tolik nenaléval. Zatím jsem odstříkala do úlevy, ale prso se celkem dost plní a tvoří uvnitř takové malé uzlíčky, které se snažím před odstříkáním nahřát a rozmasírovat... Nevím, jestli mám odstříkávat více nebo právě jen do úlevy a mléko se přestane tvořit? děkuji

jinaja
16. bře 2015

@emin Moc děkuju za radu.Na jedno kojení kojím jen z jednoho prsu...myslela jsem, že se to tak má...zkusím kojit tedy z obou...a popřípadě prs stlačovat. Děkuju!

emin
17. bře 2015

@rery Ano, jen do úlevy, prs můžete chladit, přikládat tvaroh nebo i alkohol, to vše v prsu laktaci sníží.

emin
17. bře 2015

@jinaja Není zač, jedno prso velmi často nestačí, kojte tak, že nakojíte z jednoho, pak nabídnete druhé a necháte na miminku, kolik si vezme. Pokud začnete kojit z obou při každém kojení je velká šance, že se vše rychle spraví.

emin
17. bře 2015

@makulinka17 Jako LP jsem raději, když jsou miminka v noci min 1x kojena. Znám však bezproblémově kojíccí ženy, kterým děti v určitém období spaly celou noc. Pokud prospívá můžete jej nechat spát, nicméně buďte připravena, že se to může časem změnit a mimi se budit bude i několikrát. A nebude to známka že mále málo mléka, jen že to dané období potřebuje více energie nebo se prostě potřebuje přitulit - kojení není jen o jídle 🙂. Nicméně by bylo dobré alespoň v noci odsávat. Noční kojení laktaci velmi prospívá, pokud je dlouhá pauza mezi kojením a zvláště v noci, kdy je hormon prolaktin na maximu, pak se mléko tvoří méně.

dzungala
19. bře 2015

Dobrý den,

prosím o radu a předem se omlouvám, pokud zde již podobný dotaz byl zodpovězen, nejsem schopná momentálně celou diskuzi pročítat.

Mám doma 12 denní holčičku a po císaři se mo rozjela laktace až 6. den, takže už v porodnici byla dokrmována UM, doma také než se odsáváním podařilo vyprovokovat tvorbu mléka. Již třetí den je pouze na matřeském mléce, ale musím stále odsávat, abych ji mohla po kojení dokrmit, protože si občas nevysaje dost, ale přitom mléko v prsu je.. Poslední dva dny mám problém, že při kojení usíná a vysaje pouze tak 15-20 ml a pak už nechce, ale zase za půl hodiny brečí hlady a dožaduje se prsu..Odsáváním jsem si ověřila, že v jednom prsu min. 80 ml mám a odsávám až po kojení. Jak ji naučit, aby si vysála dostatek najednou a nejlépe "za dvacet minut maximálně a sedmkrát denně" jak poručila paní doktorka? Ani časově nemohu kojit s malými přestávkami třeba 3 hodiny vkuse, protože bradavky už trpí. Mám ji nechat, ať vysaje co vysaje, mezitím budit a jakmile už opravdu nebude nic pít, tak odstavit a i přes řvaní jí dát nejdřív až za dvě hodiny? Jinak když už není zbytí, tak po kojení prostě dokrmím odsátým mlékem z lahvičky aventa..I UM jsem krmila původně přes malíček a stříkačku, ale moc se nalokala vzduchu a pak moc plakala. Snad je můj dotaz srozumitelný a děkuji předem za radu.

emin
19. bře 2015

@dzungala Dobrý den, Vás dotaz je typický pro mnohé čerstvé maminky. Dostala jste spoustu informací, některé zavádějící a bohužel se možná dopouštíte něktrých nezaviněných chyb.
1) Nástup laktace až 6. den či později není rarita, je to poměrně časté.
2) je chybné omezovat miminko jak délkou tak frekvencí kojení, kojte tak často, jak chce, tak dlouho, dokud opravdu saje (nedudlá)
3) Kojte vždy z obou prsou a to tak, že jakmile přestává sát a usíná prs stlačujte, pokud stále usíná, vystřídejte prsa. Takto vystřídat můžete i několikrát za 1 kojení a to může trvat až 45 min!
4) pokud bude třeba dokrm, dokrumujte cévkou (ve zdrav potřebách cévka CN01, jeden konec do lahvičky, druhý miminku do pusinky spolu s bradavkou. více na infookojeni.net. Vyhněte se lahvičce, bývá častým důvodem, že se kojení nedaří a vy mléko máte, byla by škoda o něj přijít.
Zauvažovala bych o návštěve LP, miminko je malinké, ještě si nezafixovalo chybné sání a je dost času se vše naučit správě. Přeučovat zažité zlozvyky je mnohem těžší. Držím palce.

dzungala
19. bře 2015

@emin

Děkuji za odpověď. Lahvičku jsem právě vybrala takovou, aby pak nezpůsobovala problémy, ale to asi bude dělat každá lahvička...No malá krásně sála v porodnici, pak po pár dnech, když zjistila, že nic neteče se začala vztekat a nechtěla sát vůbec. Dokrmování přes stříkačkujsme vzdali kvůli kolikám. Koupíme tedy cévku. Zpočátku byl i problém, že nechtěla jedno prso, to už je dva dny v pořádku. V noci krádśně saje a stačí ji nakojit tak půlhodinky a dokrm není třeba. Ale přes den je to hrůza, kojím i hrubo přes 60 minut a saje jen zpočátku, pak dudlá a spí. Nepomáhá žádné buzení, změna prsou ani stlačování. Dávám ji mezitím i odříhnout (to se taky nedaří úplně snadno) a pak znova kojím. Jakmile usne a bradavku pustí, chci ji uložit, ale začne řvát jak tur a chce znova prs. Jenže třeba dnes jsem ji kojila od půl jedné do půl třetí! a to je fakt neúnosné, nestíhám se najíst, navařit a o nějaké procházce si budem moci asi nechat zdát, pokud budu kojit třeba dvě hodiny na jedno krmení. Takže po dvou hodinách krmení jsem musela dokrmit z lahve, vypila ještě 40 ml...Je tedy možné, že jsem si líné sání přivodila tou lahvičkou? Asi ano, že..No zkusím ještě sehnatv okolí kontakt na laktační poradkyni. V nemocnici jsou, ale tam mi zaprvé hned chtěli dát kloboučky, když jsem odsávala a dala sestrám malou na hlídání, tak jí hned dali dudlík, takže nevím..

Ale děkuji. Snad to nevzdám. Je to kolotoč kdy je buď přisátá, ale jen dudlá, nebo není u prsu a řve.

emin
19. bře 2015

@dzungala Chápu, to opravdu může být i tou lahvičkou (je jedno jaký druh máte). Cévka by tomu mohla pomoci, saje se lépe než prs a laktaci tím, že miminko saje prs, to prospívá. Kolika nehrozí. LP zkuste najít na www.kojim.czAť je brzy lépe.

dzungala
20. bře 2015

@emin

Držela jsem se Vaší rady a našla na stránkách laktační ligy kontakt na laktační poradkyni v místě bydliště. Popsala jsem jí svůj problém a ochotně mi poradila. Radila kojit opradvdu jen max. 30-45 minut než dítě usne, pak odpojit a prostě vydržet křik, který následuje - nosit miminko, zpívat, hladit a další kojení, jak si dítě řekne asi za dvě hodiny. Nic neodsávat, ničím nedokrmovat. Udělala jsem to přesně tak, a malá ačkoli asi 30 minut křičela se pak uklidnila, usnula a je to pořád lepší. Hned další kojení bylo efektivní, sála, jak má a v noci spala vkuse 6 hodin, takže hlad neměla.. Prostě nenechat ji pak dudlat, když efektivně nepije. Proběhlo už min. 8 kojení a saje opravdu ukázkově (asi pochopila, že už ji pak nedokrmím odsátým mlíčkem?). Takže celý den prlně kojím, nic neodsávám, nemusím dokrmovat, a malá se po odstavení po stále kratším čase uklidní. Děkuji za užitečné rady Vám i paní, která mi pomohla po telefonu.

Ale že to kojení je věda... 🙂

marketa11112
21. bře 2015

ahoj, malého kojim, jsou mu 3 mesice, 1 mesic korigovane. davam mu 1-2 x denne bebu , pripadam si totiž uplne vycucana a maly mi poplakava hlady....... ale otázka je, zda to není jen muj pocit..... prsa se mi proste nenalevaji jako dřív-- ted jsem ale cetla, ze nemusi, ze se laktace ustali........ maly se budi přes den co 2 hodiny, v noci cca 3-3,5. v noci vzdy jen kojim, vetsinou dam prikrm kolem poledního a pak jednou k veceru, třeba dnes jsem zatím jen kojila a poledni prikrm odpadl. . je to jak kdy....ale maly z lahvičky vypije malo -- většinou tak 30 ml, vyjimecne 60-tku. chci to odbourat uplne-- rady uz znam, hodne pit, prikladat, mit prcka u sebe ( presto, ze je nedonoseny, davam jej kolem pate rano k sobe a spime spolu do deviti-deseti, ale davam mu monitor dechu na plenku, ale celou noc si netroufam), beru more milk plus, občas emulips, jim hodne mléčných vyrobku. jinak 3 tydny jsem odstrikavala a ted tedy tyden a dva mesice k tomu kojim. asi 3 tydny malému občas pridam dokrm - bebu. kojim ho od jeho 1800 g, nyní ma 4100 g. nechci se kojeni vzdyt, chci kojit plne, ale zase se mi nelibi, když ma maly hlad. snazim se je pak při kojeni prostřídat a stejne porad place a cpe si rucicky do pusy, prsa jsou uz prazdna a on ze me rve tricko -- no je to prso - mil... 🙂)
dnes dopoledne jsem jej zkusila jednou před a po kojeni zvážit a vim, ze vypil 90-tku. ji 9-11 x za den. vim, ze pokazde vypije dite jiné množství, ale pokud by vypil 9 x 90, tak je to k jeho vaze az dost, ze ? ale asi to bude méně.... jak rikam, pripadam si vycucana, hlavne tedy v pozdnim odpoledni . ach jo... bojuji, protože vim, ze pro nedonosence je to to nejlepší, ale nekdy uz jsem unavena, vysilena a mam chut to vzdat. navíc, maly mel rs vir, byly jsme 14 dni v nemocnici ( tam jsem musela zacit s dokrmem bebou, protože mlicka bylo malo - asi nemoci, nervama), tam jsme chytli oba rymu a kasel, takze ted uz 14 dni lecime zase tohle....... asi to k tomu prispiva. porad doufam, ze jakmile budeme oba zdravi, bude lepe...

emin
22. bře 2015

@marketa11112 Dobrý den, především gratuluji, vzpomínám si na Váš dotaz ohledně podpory laktace a zdá se, že se docela zadařilo 🙂. K Vašemu dotazu. Pocit nalitých prsou se postupně ztrácí a rozhodně není důkazem dostatku mléka. Některým ženám se prsa jakoby nenalévají vůbec - ten pocit nemají, přesto normálně kojí. Nemožnost zbavit se dokrmu UM bývá někdy opravdu jen psychický pocit, že MM nebude stačit, Některé ženy mají někdy, zvláště poté, co miminko zpočátku nepřibíralo a měly strach, že má hlad strach s UM přestat, aby miminko netrpělo al nevěří ve schopnost nakrmení miminka pouze vlastním mlékem. Jsou dvě možnosti. Zkusit prostě jen kojit, tak často jak chce mimi a v krizové době (k večeru apod ho mí na prsu téměř nonstop. Nebo postupně ubírat množství dokrmu (30 je opravdu velmi málo, zkuste dát ale max 20 a zjistíte, zda je mimi i poté hladové. Dokrm samozřejmě cévkou či stříkačkou, lahvičku nedoporučuji. Nástyd a pobyt v nemocnici situaci jistě neprospěl, ale není důvod, proč by se vše nemělo opět zlepšit. Hlavu vzhůru a držím palce.

funnysunny
22. bře 2015

@mikulka Zdravim,moja dcera bude mat onedlho rok a stale ju kojim..tuhu stravu papa dobre,ale ine tekutiny okrem mojho mlieka do nej dostanem velmi tazko.Obcas si chlipne kusok vody alebo caju.UM odmieta,aj flase a posledne dni uz nechcem ani dudlik.Moja otazka znie-ako ju motivovat k pitiu?A dalej-moze jej moje mlieko postacovat co sa tekutiny tyka?O par mesiacov by som ju chcela postupne odstavovat..Dakujem.

margit1
23. bře 2015

@emin Děkuji za odpověď.
A jedna radostná zpráva, malá ode dneška zase pije z prsu 🙂 Ani jsem v to už moc nedoufala. Ale mám z toho obrovskou radost!

emin
23. bře 2015

@funnysunny Dobrý den. To se někdy stává, má-li dostatek tekutin poznáte podle toho, zda dostatečně čůrá - tedy min 6 výrazně počůraných plen, moč je světlá až průhledná a nezapáchá. Pokud je kojena často, pak jí patrně mm jako tekutina stačí. Motivovat k pití dalších tekutin doporučuji prostě tak, že vyberete 1 typ hrnečku - ne lahve, ideálně s tvrdým pítkem ne "zázračné" hrnečky, které netečou a ten nabízíte. Zvláště v období tepla - jaro léto, je dáte dítěti na hraní (s vodou) a dítě se naučí pít hrou. Hrneček musí být neustále k dispozici v dosahu dítěte. Hrneček můžete pořídit i pro sebe a pít z něj před dítětem, které Vás poté napodobuje. Nabízejte jen vodu či čaj, není to o chuti tekutiny, ale o tom, aby se dítě naučilo jinému způsobu pití než sání. I proto nedoporučuji lahev.

funnysunny
23. bře 2015

@emin Dakujem,budem nadalej skusat.

janule1940
24. bře 2015

@emin Dobrý den, již jednou jste mi moc pomohla v této poradně, proto se na Vás obracím ještě jednou s dotazem. Dcerce jsou přesně 4 měsíce a cca poslední 2 týdny velmi špatně přibývá (cca 70g týdně). Od 3 měsíce trpíme 1-2x denně vodnatou žlutou stoličkou (vsákne hned do pleny) někdy s hlenem bez jakýchkoliv kousků, občas se objeví bílé tečky jako sražené mlíčko (mudr. neřeší, že prý pokud je bez teplot a je hydratovaná, je vše o.k.), menší formovanější stolička je tak 1x za 10dní. Kojím zhruba co 2-3 hodiny, před spaním je interval kratší, cca 1,5 hodiny. V noci co 4 hodiny. Vychází to minimálně na 8 kojení denně. Dcerka má sice dost blbý styl sání (málo otevírá pusinku a když ji nacpu prso hlouběji, rozčílí se a nechce ho, pustí a přisaje se po svém). Při kojení střídám obě prsa, dcera pije od 5 do 10 minut intenzivně, celou dobu polyká mlíčko a má pauzy na bradě (i když jakmile odteče přední mléko, nejsou pauzy už tak dlouhé). Jde mi nyní o ty přírůstky. Porodní váhu jsme měli 3100g, příchod z porodnice 3050g, nyní přesně ve 4 měsících 6540g. Ve 3 měsících se dcera naučila obracet na bříško a od té doby není v bdělém stavu chvíli v klidu. Snaží se plazit, což jí vůbec nejde, rozčiluje se, natahuje se po hračkách, pomaličku se otáčí dokola, zvedá zadeček a snaží se podsadit kolínka. Dále s námi hezky povídá, je zvídavá, vše ji zajímá, jen je dost protivná a uplakaná, když se jí něco nedaří. Myslíte, že nižší přírůstky mohou být dány tím, že dělá fyzicky téměř už to, co 6ti měsíční?mudr. řekla na kontrole, že váhu máme pěknou, ale to posuzovala za 4 týdny, kdy první dva týdny malá ještě nabírala hezky. Zkusila jsem přidat do stravy kvalitní tuky, abych měla lepší mléko, ale přibírám spíše já a dcera nic🙂Uvažuji o benediktu lékařském a pískavici v kapslích, jaký je Váš názor. Děkuju.J.

emin
24. bře 2015

@janule1940 Dobrý den, nemyslím, že je zatím nutné dělat si starosti. Děti nepřibírají pravidelně, váhové skoky jsou běžné. Důležitý je přírůstek (byť nižší,ale patrně opravdu způsobený velkou pohyblivostí dcerky). Pokud dostatečně čůrá a občas kakaá (tak jak píšete), je v pohodě, spokojená a kojena cca 8x či vícekrát denně efektivně (tak jak jste uvedla) je to ok. Pískavice ani Benedikt nezručí kvalitnější mléko, důležitější je časté a správné kojení a u Vás to dle popisu vypadá, že to funguje. Pozor bych dala ve chvíli, kdy mimino nepřibere či ubere, ale gratuluji k rozumné Dr, která váhu řeší s rozumem. Kojte nadále jako doposud a věřte miminku, že až bude potřebovat růst, vypije si více. Držím palce.

lenkalenica
25. bře 2015

Dobrý den, máme doma 4 denní holčičku. Už druhý den se mi tolika nalila prsa, že jsem odstříkávala celé porodnici. Prsa mám nalitá, bolí, snažím se masírovat. Co mě ale trápí je, že nevím, jaké množství malé dávat. Včera jsem nakojila dokonce přes 100g, nevím ale, jestli to na malou není moc. Kojím jen 10min/po 3 hodinách. Mám to ještě zkrátit, aby se mi nepřejídala a nebolelo ji bříško? V porodnici větší dávky zvládala krásně, ale dnes nám proplakala celou noc a já nevím, jestli je to množstvím mléka. Kolik by měla mít, aby to bylo v pořádku? děkuji mockrát za odpověď, už si nevím rady ☹

werronik
25. bře 2015

Dobrý den,
mám skoro 5-ti týdenní holčičku.
- Po vážení vím, že malá pije max 60 ml a víc nechce, i když mléko ještě je. Prso vystrkuje z pusinky jazykem. Když byla nervozní a nabídla jsem jí z lahvičky odstříkané, tak vytáhla ještě 30 ml. Jak zvýšit množství vypitého? Nebo jí to může stačit?
- Už několikrát měla v plence plno hlenu. Pak zase klasickou stolici. Včera zelenou a potom zase normální. Je to vpořádku?
- V noci mi spí v kuse i 5 - 6 hodin. Budit nebo nebudit?