Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
11. kvě 2015

@ren_ca Dobrý den. Schopnost kojit se nedědí! Není to genetické ani dědičné. To,co popisujete je velmi typické, v noci a dopoledne je mléka dost, poté chtějí miminka pít častěji a déle. Je to způsobeno hladinou prolaktinu v krvi, který s postupujícím dnem klesá. Vidím 2 problémy:
1) kloboučky - kojení komplikují, mimi se učí sát špatně, sání je těžší, komunikace mezi ústy miminka a dvorcem a bradavkou je méně efektivní. Bylo by dobré při každém kojení zkoušet přikládat i bez kloboučku. Zkuste samopřisátí- nahaté mimi si položte na nahou hruď a mazlete se. Mimi se může přisát i samo.
2) dokrm lahví večer. Mléko, které mimi nevypije od Vás, se nevytvoří. Jinými slovy čím více a častěji kojte, tím více se vytvoří. NAvíc dokrm lahvičkou může způsobit plíživé odmítání a neefektivní sání z prsu. Není to hned, je to pomalý proces trvající týdny, kdy mimi stále méně saje z prsu a více z láhve, až nakonec prs odmítne.
Řešení - kojte dle potřeby, kojené děti si zpravidla říkají častěji než po 3 hodinách, zvláště ve dne (ostatně i my dospělí jíme častěji než po 3 hodinách, tedy pokud jíme 5+6 jídel denně. Pokud je odpoledne a večer opravdu hladový, dokrmte cévkou přímo při kojení. Návod najdete na infookojeni.net. Cévka se miminku přidá přímo k bradavce a mimi tak saje i prs. Vaše tělo si tak řekne,že musí dále tvořit mléko, protože nestačí a laktace se navyšuje.
Celé by Vám to usnadnila dobrá LP.

emin
11. kvě 2015

@puci83 Dobrý den. Může plakat z důvodu refluxu - mléko se vrací zpět do úst spolu se žaludečními šťávami a miminko to může pálit a být nepříjemné. Pokud však neublinkává, pak to tento důvod asi nebude. Dále může mít obligátní "prdíky". KOjení rozhýbe střeva a bříško začne bolet. Nebo se miminku kojení líbí a chce býr prostě ještě u mámy. Důvodů může být milion. Nezbyde než zkoušet, co pomůže - nošení, houpání, mluvení, uspání u prsu apod.

puci83
11. kvě 2015

@emin Dobrý den, děkuji za moc za rady. V poslední době jsme přestaly trpět na prdíky, takže je možné že se nám to vrátilo. Zkusím to tedy. Spíše mi to překvapilo, že najednou hodně vyvádí, když ji chci dát odkrknout, přitom už je nasycená. ☹ Respektive poslední 2 dny je taková že se směje a za chvilku najednou brečí až je i k neutišení, což jsme dost překvapeni, protože byla vždy usměvavé miminko naprosto v pohodě ☹

emin
11. kvě 2015

@zuzka3112 Dobrý den. Jako mnoho žen spojujete kojení s výživou - ve smyslu aby se vytvořilo mléko, musím sníst/vypít nějaký elixír.... Tak to ale není. Kojení funguje na pricipu - nabídka, poptávka. Čím více mléka se dostane ven, tím více se ho vytvoří, nebo také čím více má tělo dojem, že je mléko třeba, tím více ho vytvoří. Několik faktů:
1) To co odsajet nijak nekoresponduje s tím, kolik mléka umí miminko vypít, pokud umí sát. Jsou ženy, které odsají cca 20 ml maximálně a přesto plně kojí.
2) lahvička je problém. Miminko v 6 týdnech nemá sání ani zdaleka zažité. Stále se učí a snaží se zjistit, jak vzít prs do úst, co s jazykem, jak chutná, jak se prsní tkáň v ústech chová, jak vytvořit podtlak a sladit sání, dýchání polykání atd atd. Lahvička se saje jinak, má jiný tvar, nepřizpůsobí se tolik tvaru úst, mimi musí používat jiné svaly k sání. Nejspíš i proto neumí vysát z prsu potřebné množství mléka ve chvíli, kdy již opadne první spuštěcí reflex a mléka samo neteče.
RAda - naučte se dokrmovat cévkou u prsu (návod na infookojeni.net) Díky tomu dokrmíte,ale mimi bude sát prs, Vaše tělo bude tvořit mléko, miminko bude motivováno sát z prsu a bude se učit, jak jej sát déle a efektivně. Pomaličku množství dokrmu snižujte. Cca o 10 -20ml každé 3 - 4 dny. NAdále kojte dle potřeby. Tak se postupně dostanete na plné kojení. Držím palce.

emin
11. kvě 2015

@marketa11112 Dobrý den. Z Vašeho příspěvku je cítit veliká touhla kojit a zklamání, že to přes veškerou snahu nejde. Pamatuji si na Vaše první prosby o radu. Samozřejmě, že naděje je. Kojení je z více než 50% o hlavě (tedy o psychice, o tom, jak ke kojení přistupujeme, jak moc tlačíme na pilu, jak moc se jím zabýváme). Je to o tom najít si ke kojení svou vlastní cestu a ne každá maminka to má snadné. Tato rada se v mých příspěvcích opakuje a i Vám ji poradím. Dejte si nějaký časový interval - např 14 dní, kdy uděláte toto:
1) Budete kojit vždy z obou prsou, prsa přikojení stlačovat, prsa vystřídáte i víckrát za jedno kojení.
2) nebudete dávat dudlík
3) budete dokrmovat cévkou na prsu - cévku vsunete miminku do koutku a mimi bude sát dokrm zároveň s prsem, bude tak stimulovat laktace a bude motivováno prs sát, protože mu cévkou mléko poteče.
4) Pokusíte se zintenzivní kontakt kůže na kůži, společné spaní apod.
Po 14 dnech si zkusíte odpovědět na pár otázek -jak často kojím, jak dlouho kojím, kolik dokrmuji za 24 hodin. Porovnáte výsledek před a po a uvidíte, zda je nějaký pokrok a poté se rozhodnete, co dál.
Pokud je v okolí dobrá LP, obraŤe se na ni. Moc Vás obdibuji, jak dlouho se s kojením potýkáte a stále se snažíte! Držím palce.

marketa11112
11. kvě 2015

@emin dekuji, uz mi tedy nezbyva nic jiného nez zkusit cevku, o vse ostatní se snazim. myslite, ze když s emaly bude snazit sat delší dobu, bude se mlicka tvorit vic? vzdyt i ted saje, vypije vse a stejne se ho vic neudela, coz by melo. na zacatku to tak opravdu . ted , když uz nic netece, snazi se jeste chvili, presne uz to na nem poznam, hazi na me vycitavy pohled, ted uz kolikrat i vycitave poknourava, a nakonec se proste pusti......jinak prsa stlacuji. pres den davam vždy obe, k ranu také. jen v noci mi nabehnou pekne a malemu staci jednou prave, jednou leve ( vypije vždy cele prso a usne)a pak uz chce vždy obe. dudlik malému nedavam , ani jej nikdy nechtel, saje krasne, pry mame pekne prisati -- tedy rikali mi to uz v nemocnici. kde se da takova cevka koupit? laktacni poradkyne z mostecka ? mam pocit, ze tady nic takového nenajdu. laktacni poradenstvi je primo v nemocnici a tam mi tvrdili, ze nikdy kojit nebudu...a ja kojila nejaky cas i plne........dekuji...
poslední foto jen pro zasmani -- muj milovnik 🙂)

zuzka3112
12. kvě 2015

@emin Dobrý den, děkuji za rady. Cévku určitě zkusím. Pročetla jsem tu mnoho příspěvků a co si z nich odnáším, že dělám spoustu věcí vážně blbě a už mě to dost stresuje... pak je i malý nervozní ze mě a začíná furt poplakávat a mě se chce taky furt jen brečet..Pořád si říkám, hlavně zůstat v klidu, nestresovat se, protože pak to jde všechno do kytek a mám obavy, že to bude náš případ. Ono je totiž děsně lehké seknout s kojením, ale "znovu to nastartovat" je pro nás fakt oříšek..Během včerejška a dneška jsem přikládala k prsu před každým krmením, v noci sál krásně, teď se to zase horší. Jsem zvědavá na tu cévku. Další věc-už v porodnici jsme měli dudlík. Další chyba. Že by mi někdo vysvětlil, jaké následky to pak může mít, to vůbec..a mě ani nenapadlo si o tom něco zjistit. Prostě jsem byla ráda, že je klidný s dudlem... jinak by furt plakal. K láhvi jsem sáhla v momentě, kdy se mi začal odvracet od prou. Normálně jsem kojila cca ten měsíc a najednou se začal odvracet a vztekat se a děsný pláč. Tak jsem naznala, že mám asi málo a prostě ho dokrmila a postupně dokrm začal převažovat nad kojením a já se toho lekla, že takhle to ale nechci. A ještě-po konzultaci s pediatričkou jsem se radila, co dělat s tím, že malý moje mlíčko vyblinká. Někdy obloukem, někdy postupně po troškách. Prý je něco pod názvem nutriton nebo tak nějak, co by mohlo zhoustnout moje mlíčko a nebo mi poradilo, ať si koupím právě ten příkrm nutrilon ar nebo beba ar. A že by mi tohle doporučovala spíš a kdyby to nezabralo, tak pak zkusit tu věc na mé mlíčko. Když si to tak přehrávám, je to uplná blbost.. Akorát jsem si ho naučila na příkrm. A teď se divím... Nezlobte se, že se tu tak vypisuji, potřebuju se nějak vyventilovat, nebo se doma sama zjančím. Přeji hezký den a ještě jednou děkuju za zprávu.

ivetacuky
12. kvě 2015

Dobrý den emin, můj dotaz je jednoduchý 🙂 plně kojím. čas 2-3,5h dle potřeby miminka. Vždy kojím cca 20min. - z každého prsa 10min a můj dotaz je jestli se s přibývající váhou a věkem bude kojení protahovat nebo čas krátit?? nebo to zůstane stejné jen dítě dokáže vytáhnout více mlíčka?? Děkuji za info

marketa11112
12. kvě 2015

@emin mam ještě jeden dotaz. dnes jsem byla na pediatrii, malému je 22 tydnu, korigovane 13 tydnu. lékařka chce, abych do 27. tydne - tedy ihned, zavedla malému prikrmy -- zeleninu, kureci a kruti maso, hovezi a ryby. maly ma 5700 g. pry je na to cas a nyní nejake alergick okno -- proste pry to prcek bude lepe snášet...jsem strasne prekvapena, myslela jsem, ze pojedeme dle korig. veku, ale pry se to dela dle gestačního...

emin
12. kvě 2015

@marketa11112 Dobrý den, nejdřívě ke kojení. Přisátí vypadá velmi dobře, snad jedinné - nosít více od prsu, brada zabořena do prsu, miminko by mělo mít mírně zakloněnou hlavičku (asi jak když dospělý chce pít z láhve). Cévka CN01 je k dostání ve zdravotnických potřebách - někdy na objednávku. Z Mostecka nikoho neznám, bohužel. Z ústí např Marcela Peremská (najdete na FB) K příkrmům - osobně doporučuji se řídit miminkem a tedy jeho zralostí. Samo naznačí, kdy chce, kouká po jídle, hlavu otáčí po Vás ve chvíli kdy jíte či pijete, zvládá pohyb ruka - ústa a věc pak pustí. Každopádně bych nespěchala, začínala pomalu jen s pár lžičkami. Není kam spěchat.

emin
12. kvě 2015

@ivetacuky Dobrý den. Odpověď zní - nevím. Je to zcela individuální. Některá miminka zvládají sání rychle a jsou nakojena za pár minut, jiná sají déle s přestávkami, sají prostě tak dlouho, dokud mají hlad a chuť. Kojte podle miminka a ne podle hodin 🙂

marketa11112
12. kvě 2015

@emin dekuji -- bylo to focene v leze, mam mala prsa, mam pocit, ze maly s enema kam zaborit 🙂) ale většinou ma nosik o trosku dal, zde uz usinal...🙂) dle mého po jidle zatím nekouka vubec, zajima ho jen jeho mlicko. ani nemame problém s tim, ze by po lahvicce nechtel prso, naopak moc nechce lahvičku, prso kdykoli.
jsem s temi prikrmy prekvapena, zkusim mu malicko dat -- fakt lzicku, ale prijde mi to prave strasne brzy...

misi791
12. kvě 2015

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám skoro 11mesicni dítě. Do pul roku jsem ho plně kojila. Poté jsem začala dávat příkrmy. Vše postupně a vždy jsem dokojila. Kojila jsem na požádání. Nyní jsme byli před měsícem v nemocnici se zánětem močových cest. Malý ma reflux moči. A od té doby co jsme doma tak máme problém s kojením. Kojím ho po každém jídle a kojím dlouho cca 20-30min. Už mi t přijde divné protože je na tak dlouhé kojení velký. V nemocnici nám kojení zakazovali protože malý málo přibývá. Je fakt že od začátku příkrmů krásně jedl všechno ale menší porce. I přes zákaz jsem kojila protože mi z žádné lahve nebo hrníčku nechce pít. A aby měl dost tekutin tak ho prostě kojím. Ale vždycky mě to bavilo a teď jak ho kojím dlouho je to šílený. Hlavně u toho dělá blbosti. Propina se, odtahuje a pritahuje a kouká všude možně. Prosim o radu co s tim. Prijde mi ze pije pomalu nebo nesaje nebo dudla nebo ja nevím co. Je možné že mám pomalý tok mléka. Ale jak zefektivnit kojení aby se rychleji napil a napil se dostatečně? Zkouším si stlacovat prso a prijde mi to trichu lepší. Taky se snažím dost pit. Dekuji za jakoukoliv radu! Uz jsem z toho zoufala.

emin
13. kvě 2015

@misi791 Dobrý den. Pro zvýšení laktace doporučuji několik nocí tzv prokojit, to velmi dobře zabírá. Spát s miminkem a dávat prs co nejčastěji. Možná je to však spíš zvyk, u prsu se mu líbí, v nemocnici mohl být ve stresu navíc ten (dle mě absolutně absurdní zákaz)...Dobře jste udělala, že kojíte dál. Zkuste prostě kojit dle potřeby dítěte s tím, že kojíme jen když opravdu saje. Jakmile "blbne", prso odeberte, můžete zkusit změnit polohu, ale jasně řekněte, že jen pokud bude v klidu jíst. Existují také speciální korálky pro hraní při kojení, sama jsem však spíše pro nastavení pravidel pro kojení, než berličky typu hraček.

aluskan
14. kvě 2015

Dobrý den. Ráda bych Vás poprosila o radu.Mám 11 denní miminko, které neskutečně rádo spinká. Na kojení ho budím maximálně po třech hodinách ve dne a po 4 hodinách v noci ( na doporučení pediatra).
Narodil se s váhou 3040 gramů, z porodnice nás pouštěli s váhou 2790 gramů,ještě ten den u pediatra měl váhu jen 2735 gramů. Nevím, jestli je možné, že by tam byl takový rozdíl během cca 6 hodin. U každého kojení strašně rychle usíná a průměrně vypije cca 40. začala jsem ho vážit před a po každém kojení. Myslíte, že je takové množství pro tak staré miminko dostačující ? Mám obavy, aby neměl málo. Plenka je zpravidla pokakaná při každém přebalení, a bývá i dost počůraná. Jakmile ho chci zvážit nahatého, nemám šanci... Tak strašně se ošívá, že váha není schopná se ustálit. Můj dotaz tedy hlavně zní na množství vypitého mlíčka. Jestli je takové množství normální, nebo by mělo být větší. Předem moc děkuji za odpověď.

emin
14. kvě 2015

@aluskan Dobrý den. Počůrané plenky jsou dobré znamení. Takto na začátku se kojení teprve rozjíždí, 40 není moc, nicméně záleží na celkovém vypitém množství za 24 hod. Bývá cca 150ml/kg/24 hodin, tedy u Vás cca 400 ml za 24 hodin, pokud kojíte 8x je to patrně málo. Spavá miminka jsou častým jevem. KOjte co nejčastěji, vždy z obou prsou a prso při kojení stlačujte. Měňte prsa i víckrát za jedno kojení a střídejte polohy. Nebo pouvažujte o LP, takto na počátku je to ideální a vychytáte mnoho chyb.

aluskan
14. kvě 2015

@emin Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Zkusíme zkrátit intervaly mezi kojeními. Dneska už pije mezi 50 a 60. Tak budu pevně věřit, že se to zlepší.

emin
14. kvě 2015

@aluskan Určitě se to zlepší. To množství za 24 hodin je orientační. Na počátku se žaludek teprve roztahuje, miminko si postupně zvyká, učí se sát, trávit a vše ostatní. Držím palce.

luli2012
15. kvě 2015

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně kojení druhorozeného syna. Má teď 8 týdnů a poslední 3 týdny se mi začal u kojení strašně vztekat, někdy se dokonce ani pořádně nepřisaje, jindy jakmile ucítí, že mu teče do pusinky mléko, ihned se odstrčí a začne křičet a svíjet se. Někdy se napije jen z jednoho a k druhému už nejsem schopná ho přiložit, až třeba za hodinu Přitom dudlík cumle jako o závod a vždy vypadá, že má hlad, jakmile ho však položím k prsu, začne kolotoč..Přitom jsem měla mléka vždy dost a hodně i odsála, teď už je to samozřejmě asi méně, ale stále se mi zdá, že by se měl nakrmit dost, kdyby chtěl. Intervaly se liší, někdy pije po 3-4 hodinách z obou, jindy po hodině z jednoho trošku, v noci má dokonce i šestihodinové přestávky, někdy usne i bez jídla.. Už neodsávám, nestíhám..Může to být bojkot kojení? Nebo jen prdíky? Mám pocit, jako kdyby se mu to mléko někdy až hnusilo (menstruaci teď nemám). Jí max 4 minuty z každého prsa.. Malého nevážím, takže nevím, kolik vypije, ale zdá se mi, že když pije jen 6x denně, tak svou celkovou dávku určitě nevypije..Přitom čůrá pěkně a pokaždé má pokakanou plenku. Porodní váha byla 3,9kg, zhubl ještě na 3,7kg. Teď má 5,5kg, ze začátku přibíral 250-300g/týden, posledních 14 dnů je to jen 140g/týden, ale zase vyrostl za poslední měsíc 4cm.. Je to dost? Jsem už z toho jeho krmení/nekrmení dost unavená a nemám ani čas věnovat se více staršímu dítku ☹ Jsem už dost zoufalá.. Děkuji moc předem za váš čas..

wendellina
15. kvě 2015

Dobry vecer, take bych mela jeden dotaz. Prvniho syn se mi narodil CS, laktace bez problemu, spis jsem musela jeste spousty mleka odsavat do ulevy. Problem bych videla v tom, ze mi "nacpali" v porosnici kloboucky, ze mam malickate bradavky. Ja to zkousela bez nich a to mi sestra na detskem vynadala-jako prvorodicka jsem se nechala zastrasit...., jenze s kloboucky jsem mela neuszale bolava, rozpraskana prsa a rezalo to tak, ze mi tryskaly slzy. Mivala jsem i uplne tvrda prsa-jedna sestra me neochotne pujcila odsavacku a nic.k tomu nerekla, kolil je treba odsat, jen me rovnou desila, ze pokud budu odsavat, ze se mi zvysi produkce mleka. Druhy den prisla jina sestra, ktera me videla jen pres kosilku a hned mi na prsa sahla a ihned mi donesla odsavacku s rim, ze to uz muselo bolet hodne, ze si mam dat horkou sprchu aby to povolilo a slo to vubec odsat. Ze kdyz nebudu idsavat uzenu si zanet. Sedela tam se mnou aby mi ukazala, co znamena odsati do ulevy, abych sama pro priste vedela-uleva opravdu obrovska, no odsala jsem 250ml z jednoho prsu. Moje kojeni tedy bylo docela silene, nez mi sestrenice poradila zbavit se co nejdriv tech kloboucku. Chvili jsem trpela i tak-ta prsa byla hodne rozpraskana, ale vydrzela jsem a opravdu se vse upravilo a maly si bradavky "vytahl" uplne bez problemu.... Cekam druhe dite a bradavky mam zase malinke-ted uz mam ale jednoznacny nazor, ze kloboucky nechci-myslite, ze je mohu sama odmitnout? Ja uz zkusenosti s tim mam a nechci se nechat tentokrat odbit... Pak me take zajima, zda-li pokud by opet hrozil CS a ja byla na jip, bych si mohla vyzadat castejsi kojeni? Me totiz na maleho poprve zapomeli a ja se o nej hlasila sama (poprve mi ho prilozili v 22h a podruhe ja je pro nej hnala pred 12h v poledne)-zrejme to vzniklo tim, ze deti automaticky prikrmuji... A take me zajima, po jake dobe po CS muzu kojit v jine poloze nez vleze na boku.... Dekuju za odpoved a za Vas cas-za chyby se omlouvam, pisu z telefonu.

emin
16. kvě 2015

@luli2012 Dobrý den, dle popisu to trochu připomíná mírný bojkot, reakci na nižší tok mléka. K tomu by trochu vedly i poměrně dlouhé (6 hodin) intervaly v kojení. mezi 2-3 měsícem výrazně stoupá spotřeba mléka za 24 hodin a pokud jsou intervaly tak dlouhé, pak může laktace mírně klesat. Pokud však přibývá dostatečně (140 za týden je ok) pak bych k žádnému příkrmu nepřitupovala a pokusila se laktaci trochu navýšit. Jak - kojit co nejčastěji, vždy z obou prsou a vystřídat prsa i několikrát za kojení. Správné kojení, stlačování prsu ve chvíli, kdy mimi začne být u prsu neklidné. Častné kojení v noci. A nyní ještě z jiného soudku - pokud se odtrhává již na počátku, bývá to někdy rakce na BKM. Děti tuto bílkovinu z MM cítí a odmítají kojení. Zkuste vynechat mléko a mléčné výrobky např na týden a uvidíte, zda se to zlepší.

emin
16. kvě 2015

@wendellina Dobrý den. Kloboučky samozřejmě nepotřebujete a o kojení si můžete říci kdykoli chcete. Jak prvorodičky jsme často vylekané, překvapené náročností mateřství, unavené, hormonálně rozbouřené. Váš popis odpovídá zkušenostem mnoha maminek. Kloboučky nejsou zdaleka potřeba tak často, jak je maminkám řečeno, ale usnadňují a zrychlují práci sester na šestinedělí. bohužel je to jen krátkodobé vítězství, dlouhodobě kloboučky přinášejí jen potíže - častější infekce (kvasinkové i bakteriální - Váš případ), snižování laktace apod.
Kojit po císaři můžete jakkoli chcete, v leže se doporučuje kvůli jizvě, na kterou miminko může při kojení v sedě či polosedě tlačit. Nyní jste však již zkušenější, šikovnější v manipulaci s miminkem. Kojte např na fotbalistu nebo klasicky v polosedě a miminko si podložte poštářem. A hlavně se nebojte. Prsa jsou již zvyklejší, přestávka mezi kojením není dlouhá, takže prsa se rychleji a snáz přizpůsobí. Odsávejte jen do úlevy, je lépe kojit než odsávat. Držím palc.e

martina2706
16. kvě 2015

Dobry den,synovi je 10tydnu,plne kojim.Poslednich par dnu začal byt u kojení neklidný.Macha rucikama,taha za prso a často mu prso vypadne z pusy.Hlady asi netrpí,neplace.Vazi neco kolem 5300g.Dle MUDr je to tak nejak v normě.Neni to zadny cValík,ale prikrrmy zatim davat nemam.
Kojim pres den kazde 2-3 hodiny,v noci uz jen 2x.Kojim vzdy z jednoho prsu a cca 20-30min.
Mléka mam asi tak akorat.Na zacatku jsme brala homeopatika na rozjeti Laktace,ted piju uz jen čaje a snažím se hodne pit.
Dekuji za radu.

wendellina
17. kvě 2015

@emin Dekuji 🙂

milin
18. kvě 2015

Dobrý den,
zakoupila jsem si chia semínka, jsou velmi zdravá a určitě je znáte 🙂
Chci se zeptat zda je vlastně mohu jíst když kojím syna ( 10m cca 4- 5denně) , protože vlastně šalvěj lékařská zastavuje laktaci. A tak když jsou vlastně toto semínka šalvěje hispánské, mohou mít stejný účinek?
Děkuji za odpověď.

emin
18. kvě 2015

@martina2706 Dobrý den. Ve Vašem případě je rada jednoduchá. Kojte z obou prsou. Jedno prso velmi často v období růstových spurtů apod nestačí. Naučte se kojit tak, že nakojíte z jednoho a pak nabídnete druhé. Co vypije, vypije. Kdybyste chtěla ještě zlepšit laktaci, zkuste více kojit v noci, to má na laktaci velmi dobrý efekt.

emin
18. kvě 2015

@milin Přiznám se, že nevím, záleží určitě na množství. I šalvěj lékařská zdaleka nezastaví rozběhnutou laktaci, pokud je miminko kojeno často a efektivně, pak šalvěj nešalvěj je mléka habaděj. Prostě to vyzkoušejte a uvidíte, zda bude nějaký efekt. Kdybyste měla pochybnosti, přestaňte ji užívat.

martina2706
18. kvě 2015

@emin dekuji za odpoved.V noci se mne budí uz jen 2x.Mam ho budit,kdyz si neřekne sam?

emin
18. kvě 2015

@martina2706 Nejprve zkuste ta obě prsa, většinou se to rychle zlepší. 2x za noc je ok, kdyby se to horšilo, pak bych vzala mimi do postele a kojila průběžně. 🙂

lulii
19. kvě 2015

@emin Dobrý den, mohu také požádat o radu? Mám pětitýdenního syna po CS, odcházela jsem z porodnice s kloboučkem, který jsem ihned odbourala. Pak jsem měla jedno pro prasklé, ale brzo jsem ho vyléčila a bylo vše perfektní. Teď se ale syn už třetí den špatně přisává a já mám bradavky rozbolavělé. Ještě musím říct, že mám větší prsa, bradavky skoro ploché. Je možné, že mám prsa i více nalitá, doma si je můžu odsávačkou trošku odsát, ale jak to dělat, když budu někde venku? A je to vůbec tím? Nebo mi poradíte nějaký trik, jak lépe ho přikládat?😉 Moc děkuji za odpověď.