Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

krejcma
19. kvě 2015

Dobrý večer, je mi do pláče.
Mám tři měsíčního kluka a kojila jsem s dokrmenim Nutrilonu. Zdálo se mi v poslední době že je hladový a ejhle odsala jsem jen 25 ml a to piju kojící čaje, Caro, Ricinus Komunis?CH5... Mám to ještě nějak šanci zachránit, nebo už nás nemám trápit?

emin
20. kvě 2015

@krejcma Dobrý den, první info - množství odsátého mléka nijak nekoresponduje s množstvím mléka, které je schopné vypít miminko, pokud umí efektivně a dobře sát. Druhá info - záleží na způsobu dokrmu. Pokud jste dokrmovala lahví, je možné, že miminko neumí správně sát prs a protože sání z prsu je namáhavější a miminka jsou chytrá, spoléhá se, že dostane dokrm a z prsu efektivně nesaje. Máte dvě možnosti - kojit, kojit a kojit co nejčastěji, hodně v noci, vždy z obou prsou a docílit tak plného kojení. Nebo nadále dokrmovat, ale cévkou přímo na prsu. Ukázku najde na infookojeni.net Držím palce.

emin
20. kvě 2015

@lulii Dobrý den. K plošším a nalitým bradavkám se přisává hůř. Před kojením zkuste bradavky trochu namasírovat, prsty do písmene C (palec a ukazovák) na pomezí dvorce a kůže stiskávejte bradavku a odstříkejte tak ručně trochu mléka. Bradavka i prs by se měly trochu uvolnit a miminko se přisát snáz. Můžete zkusti jinou polohu - fotbalistu např. Držím palce.

veronika.deskova
21. kvě 2015

Dobrý den, maminky a Radko @emin 🙂
Chci se vás zeptat, vždy jste mi tu dobře poradily 🙂 Miminko 1 měsíc, hezky plně kojím. Mimčo mělo pravidelně každý den několik stolic, dá se říct při každém přebalování. Současně třeba jen 2-3x denně. Jinak pěkně přibírá a prospívá. Mám se zneklidňovat? Někde jsem se dočetla, že by mělo být cca 6 počůraných plenek, ale jak je to s tou stoličkou? Děkuji moc. Pěkný den!

emin
21. kvě 2015

@veronika.deskova Buďte úúúplně v klidu, kaká naprosto normálně a i kdyby občas i na několik dní vynechala, (a neměl další potíže jako zvracení, boleti bříška, nechutenství), pak se nic neděje. MM prostě spotřebuje do poslední kapky 🙂.

lulii
21. kvě 2015

@emin Moc děkuju za odpověď 😉 Dělám to přesně tak, jak píšete. Když se přisátí nedaří, tak právě vždy vyjde fotbalista, ale to nemůžu dělat někde venku na lavičce nebo až bude větší, tak ho tak neudržím. Nemáte nějakou radu právě na ven?
Jinak teď se zase začal přisávat dobře, tak snad mu to už vydrží. Ještě jsem se chtěla zeptat na dudlík. Nenutím mu ho, ani to zatím není potřeba a ráda bych, aby to tak zůstalo, ale když na to dojde, zkazí to nějak jeho sání z prsu? Nebo když už saje hezky, tak se dudlíkem nic nepokazí? Byl včera na operaci a nemohl jíst šest hodin před výkonem, tak mi nezbylo nic jiného, než ten dudlík (ještě, že mě napadlo ho vzít pro jistotu s sebou), a jde mi právě o to, kdyby ho začal/vyžadoval, tak jestli to může nějak ovlivnit?
Ještě jednou moc děkuju.

lulii
21. kvě 2015

@veronika.deskova Právě jsem se s malým - 5týdnů vrátila z nemocnice a tam mi říkali, že stolici nemusí mít klidně až deset dní (samozřejmě s tím, že jinak je vše v pořádku), ale důležité je, aby mimčo hlavně cíkalo. Takže fakt se tím netrapte 😉

emin
22. kvě 2015

@lulii Dobrý den. Dudlík moc nepodporuji, zažila jsem mnoho bojkotů, které byly patrně způsobeny dudlíkem. Existuje více teorií a názorů, jsem spíš proto, pokud to jde bez něj, je to lepší 🙂
RAdy na ven - kojení v sedě (dítě jakoby leží až sedí na břichu a nohách matky a je vertikálně. (nemyslím klasický sed, naopak posazovat dítě předčasně je chybou).

pisisvori
22. kvě 2015

@emin dobry den. Chtela bych se zeptat na kousani pri kojeni. Dcera ted 10,5m me pred skoro 3 tydny zacala kousat. Hezky jedla prikrmy a uz jsme pres den skro nekojily- nechtela. Ale pak prestala jist, par dnu skori nejedla mela 2 dny zvysenou teplotu a zacala chtit prso. Tohle obdobi prestalo( zuby to nebyly😉. Je to mesic a zuby nikde)zacala zase lepsi jist, ale zacala me kousat. Od narozeni usina u prsa a v noci pije /cuca i 5x za noc. Pres den kouse porad, vecer podle toho jak je ospala. Kdyz uz se ji chce hodne spar tak ne a v noci taky ne. Pres den uz ji nekojim, protoze i kdyz prso obcas chce, vzdy me kousne. Samozrejme jsem ji dala jasne najevo, ze to ne. Od asi 8m ma pres den i caj, protoze i pres kojeni mela hodne malo pocurane plinky.
Dudlik ma obcas spis na hrani. Jinak neee. Co s tim prejde to? Nebo to bude jen horsi?
V novi bych odstavit nechtela protoze je to pohodlne. Jinak si nemyslim, ze by pro ni kojeni bylo az tak nutne a klidne bych odstavila. Byla kojena plne do 6m a priznivec kojeni do 3 let nejsem i kdyz starsi jsem kojila do 16m( nikdy mne ani nezkusila kousnout). Ale bojim se, ze po odstaveni se bude budit a bez prsa nebude umet zsnout stejne jako vecer. Pres den usina jen v kocarku, driv v hacce. Dekuji.

misi791
22. kvě 2015

Dobrý den, co znamená když se dítě u prsa prohyba? Pritom vidim ze otvira pusu ale zaroven se prohyba a rve. Diky za odpověď.

emin
22. kvě 2015

@misi791 Dobrý den, nemám bohužel dostatek informací, abych odpověděla. Dítě ze zpravidla prohýbá a pláče, protože mu něco vadí. Může jít o určitou formu bojkotu. V případě kojení to může být mnoho věcí - slabý tok mléka, zpožděný spouštěcí reflex, chuť mléka, příliš silný tok, růst zoubků apod. Buďte trpělivá, měňte polohy, kojte v polospánku a v noci. Nepoužívejte dudlík a lahvičku. Držím palce.

emin
22. kvě 2015

@pisisvori Dobrý den. Především pro 10 měsíční miminko je ještě min 2-3 dávky mléka za 24 hodin výživovou nutností, takže pokud byste odstavila, bylo by nutné nahradit dávky MM umělým mlékem. To by byla škoda, takže doporučuji v nočním kojení pokračovat. Ke kousání může být více důvodů, zde možná slabší tok mléka přes den, ale někdy miminka prostě "blbnou" a zkouší, co jde s prsem v puse dělat, někdy právě v době, kdy zoubky v dásni pracuji (ačkoli ještě nevylezly) právě při kojení dásněmi bradavku tisknou)Pokračujte jako doteď, když kousne, prs odeberte, časem by se to mělo zlepšit.

soumicka
23. kvě 2015

Ahoj. Mám taky takový kojící dotaz..
Malá má tři měsíce a je plně kojená jen mi ted v poslední dobe malo přibírá. Pije tak pet sedm minut víc ne.. i když ji nutim tak uz proste nechce a vždy si pekně odříhne. Je spokojená a nijak nepláče. Prso ji nabízím pořád, ale nic. Porodní váhu měla 3600g a ted má 5250g

stenci
23. kvě 2015

Dobrý den,
prosím o radu, mám desetidenní holčičku. Laktace mi naběhla později, tudíž musím zatím dokrmovat. Nicméně můj dotaz se týká buzení ke krmení. Do teď jsem malou budila každé tři hodiny, podle instrukcí z porodnice. Kamarádka mě však nahlodala s tím, že v žádném případě budit nemám, hlavně ne v noci. Jak to tedy je?
Mockrát děkuji za odpověď a radu!

emin
23. kvě 2015

@soumicka Dobrý den. Potřebovala bych více info.Jednoduchým počtem, kdy váhový přírůstek vydělím 12 týdny vychází váhový přírůstek na cca 140 g, To není nijak hrozné, ale záleží, jaký je váhový přírůstek v posledních týdnech. Děti nepřibírají stále stejně, přírůstky průběžně klesají či stoupají a navíc, některé děti prostě nejsou tabulkové, přesto jsou i bez "tabulkových přírůstků" psychomotoricky v normě a spokojené. Záleží, zda dostatečně čůrá. Pokud má min 6 pročůraných plen denně, pak je to ok. Pokud by se váha nezlepšovala či by začala naopak ubírat, pak je patrně někde potíž a bylo by dobré udělat nějaká opatření pro zvýšení laktace. Především kojit častěji, vždy z obou prsou, hodně kojit v noci, spát s miminkem, nosit v šátku, kojit kůže na kůži, nepoužívat dudlík.

emin
23. kvě 2015

@stenci Dobrý den, takto malé miminko bych zcela jistě doporučovala budit a pokud chce sama kojit častěji a říká si o kojení i dříve, rozhodně nakojit. KOjit co nejčastěji, vždy z obou prsou a vystřídat je i vícekrát za jedno kojení. Nedokrmujte lahví, ale stříkačkou anebo lépe cévkou (více najdete na infookojeni.net), nepoužívejte dudlík a pokud se přisaje ani kloboučky.. Buďte s miminkem co nejvíce v kontaktu kůže na kůži. Kdyby se nedařilo, nebojte se zavolat LP. Pokud bude dobrá, vše si tím usnadníte. Držím palce.

ilonne
23. kvě 2015

@emin Dobrý večer, mohu při kojení endiaron? Manžel přitáhl domů nějakou běhavku a obávám se, že se mi nevyhne. A ještě se chci zeptat, chytne ji nutně i syn? Je mu bez dvou dnů 7m a kromě kojení baští příkrmy.

pisisvori
24. kvě 2015

@emin děkuji,teď to jakštak jde. Občas večer trochu kousne, ale většinou u prsu usne. Já mám ale pocit, že z kojení nic moc nemá...nevím, jestli mléka je málo nebo slabé...? Ale když jí v 5 nakojím v půl 7 má jak žízeň tak i hlad....řekla bych, že to má jen jako dudlík.
Navíc za poslední měsíc zhubla skoro 200g☹. Leze už od 8,5m a mezi 8-9m přibrala 480g, od necelých 9m stojí a chodí za ruce...to přibrala za 14dní taky 200g,ale pak nejedla několik dní a 2 týdny hodně málo a zhubla těch 150g a teď ještě asi 40g☹. Takže kdybych měla jistotu, že si po odstavení vezme UM a bude lepší spát, tak klidně ze dne na den odstavím, protože podle mne má MM stejně málo a jiné mléko nemá (jako starší, která dokud byla kojená tak nic nejedla ani skoro nepila a flašku do pusy nestrčila a druhý den po odstavení si vzala Sunar vypila 250ml a za 2 dny spala celou noc, ale bylo jí 15,5m ne 10,5).
Je mi jasné, že přibírat děti nemusí v tomhle věku moc, ale zhubnut 200g za měsíc není už moc????

emin
24. kvě 2015

@ilonne Dobrý den, kojeným dětem se zpravidla střevní potíže vyhýbají (MM je skvělé probiotikum), pokud by náhodou potíže měl, dbejte především na velmi časté kojení a dostatek tekutin. Endiaron není problém.

emin
24. kvě 2015

@pisisvori Dobrý den, pokud váhově ubírá, pak je něco špatně, patrně opravdu nemá dostatek MM. Pro zvýšení laktace je nutné především kojit. Nabízet i přes den často, střídat prsa. Dítě kouše patrně právě proto,že MM neteče a tak u kojení nesaje, ale "blbne". Noční kojení je ok, ale přes den patrně ne. Dávejte další tekutiny, příkrmy jí bez potíží? Pokud se již takto hýbe, potřebuje vyšší energetický přijem než děti, které jsou psychomotoricky méně rozvinuté. Můžete zkusit odsávat, nabízet MM (nebo hůře UM) v hrnečku. Láhev je již zbytečná, stačí obyčejný hrnek nebo hrnek s tvrdým pítkem.

lilien2
24. kvě 2015

@emin
Dobrý večer, chci se zeptat jestli mi můžete vysvětlit proč můj 5-týdenní syn je po každém kojení, sotva se odpojí od prsa nevrlý, začne se krutit, někdy zčervená a naříká, pak mi lehne na prsa a leží v poklidu a hlasitě dýchá, tak vydrží delší chvíli a pak se znova začne kroutit a naříkat..
Myslíte, že by za tím mohl stát reflux?? syn si i často ublinkne, i když spí vyvyšeně a provozujeme všechny antirefluxní opatření a po nakojení jej držím ve svislé poloze..
děkuji za odpověď, jste skvělá, že tady takhle radíte 🙂 hezký večer

ještě dodám, že i když si odkrkne, tak tenhle jeho projev je stejný.

soumicka
24. kvě 2015

@emin Dobrý den. Děkuji za odpověď. Pleny přes den má i 8 a počůraných a každý den má i třikrát či čtyřikrát stoličku (míchaný vajíčka). Za poslední čtyři týdny právě přibrala jen 350g..Nabízím jí pořád prsa, ale nechce..Uvidím jak mi bude teď přibírat, třeba měla jen ted takové období jen doufám, že mlíko je v pořádku

pisisvori
24. kvě 2015

@emin diky.jedla dobre a kojit pres den nechtela do necelych 9m (od 5,5). Pak najednou prestala jist, mela 2 dny teolotu a chtela kojit i pres den casto. Asi 2 tydny potom jedla hodne malo a zacala mne kousat. Jak mam nabizet prso a vic kojit, kdyz u toho kouse? Jakmile kousne tak ji prso vezmu a reknu ne, takze pak uz nechce. A kousani zacalo az tak skoro 2 tydny po tom co se kojila v pohode i pres den x krat. Ja mam proste pocit, ze uz ma prso jen jako dudlik a kdyz nemi hodne odpala tak kouse.
Z pitka pije, ale hodne spatne a jakmile nema dost caje tak nema pocurane plinky a to mi prijde mnohem dulezitejsi, aby mela dost tekutin nez jestli bude pit z flasky treba do 18m a s hrnecku od 2 let😉.

pisisvori
24. kvě 2015

@emin starsi od 6-12mprakticky nejedla prikrmy jen jogurt a banan a porad byla jen kojena, zacala se na rozdil od tehle hybat az v tech 6 m, ale v 10 uz taky chodila za ruce a pribirala malo, ale pribirala. Proc kdyz jsem tenkrat mela MM dost, proc ted ne?

pisisvori
24. kvě 2015

@emin jo kojit pres den nechtela asi od 8m. Jinak samozrejme mela kojeni po prikrmech ze zacatku, aby to nevznelo jinak.

cielulucy
25. kvě 2015

Dobrý den, propagujete společné spaní s miminkem. Ráda bych se vás zeptala, jaké máte zkušenosti s tím, že "miminko" už by mohlo spát ve své postýlce, pokojíčku ..... Jak a kdy začít nastolovat nenásilné odnaučování ze společné postele. Děkuji Vám za odpověď.

emin
25. kvě 2015

@lilien2 Dobrý den, mírný reflux je běžný téměř u všech dětí, postupně záklopka jícnu přilne. Chování Vašeho syna může ´být způsobena gastrointestinálním reflexem - tedy pohyby střev, které jsou způsobeny naplněním žaludku. Jednoduše - bříško se naplní a pak potřebuje jeho náplň ven, střeva se hýbají a miminko má "prdíky", učí se jak pracovat s břišními svaly a jak si ulevit. Pokud mu toto chování pomáhá, nechte jej tak.

emin
25. kvě 2015

@soumicka Dobrý den. Mléko nemůže být "slabé" či v nepořádku, může ho být jen méně, než je třeba. Složení mléka se tvoří podle potřeb dítěte, takže o jeho kvalitě nemusíte pochybovat. Pokračujte jako doposud, kdyby se nelepšilo, není od věci pouvažovat o LP.

emin
25. kvě 2015

@cielulucy Dobrý den. Je pro upřesnění - propaguji především kojení a společné spaní mu velmi prospívá 🙂. Zároveň nemyslím,že spaní odděleně je chybou, pokud jsou obě strany spokojené a znám mnoho miminek, spících ve vlastní postýlce, která jsou spokojená, usínají samostatně a i kojení bez potíží funguje. Matežství má mnoho podob 🙂. Kdy je "tzv čas na vlastní postel" je jistě diskutabilní, někdy maminky nechávají,aby si dítě samo zvolilo, zda již chce spát ve své posteli (to může trvat i léta), jindy si čas prostě určí sami rodiče, když už společné spaní nevyhovuje jim (a mají na to zcela jistě právo). Pokud chcete časový údaj, pak cca po 1,5 roce, ale záleží na zralosti dítěte.

emin
25. kvě 2015

@pisisvori 'Chápu, do kojení nelze nutit a když kouše a poté již odmítá, nic s tím nenaděláte. Pítko doporučuji prostě proto, že láhev už je zbytečná a k v tomto věku by mohlo kojení ještě více zkomplikovat. Předpokládám, že opatření typu společné spaní, kůže na kůži, společná koupel jste zkusila. Pak děláte vše dobře a půjde patrně jen o dočasné období.