Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
26. čer 2015

@lidi Dobrý den, trochu to vypadá, jakoby při kojení z jednoho prsa mírně klesla laktace, což se malá pak snaží dohnat další 3 dny kojením častějším z obou prsou. Zkuste kojit vždy z obou, zkuste prokojit pár nocí - spát s miminkem a kojit co nejčastěji. Zkuste střídat polohy. Kojení bych neodpírala, děti vědí lépe než my, kdy je prso třeba 🙂

emin
26. čer 2015

@lucinka58 Možné to je, ale dle mého názoru zbytečné. Pro co nejpohodovější kojení je stěžejní začátek. Pokud máte vpáčené či ploché bradavky, noste formovače. Jinak si dejte záležet na včasném přisátí ihned po porodu, ideálně samopřisátí. Mnoho o kojení pro těhotné najdete na infookojeni.net.

emin
26. čer 2015

@pragmatica Ano, kojení je z velké části o psychice. Omezování kojení nedoporučuji. A už vůbec ne náhrady umělým mlékem.

emin
26. čer 2015

@pernile2003 Je důležité zjistit důvod bojkotu. Bolest? Nemá rýmu, zánět středního ucha? Od kdy bojkot trvá. Je úplněý, nebo jen částečný. Přisává se v noci? Jak bojkot vypadá? Každopádně vynechejte dudlík, nedokrmujte lahvičkou, zvyšte kontakt kůže na kůži, zkuste společné spaní, to vše maximalizuje šanci na nápravu.

emin
26. čer 2015

@veronika.deskova Dobrý den, pijte, na co máte chuť v rozumném množství. 🙂

emin
26. čer 2015

@uwe Dobrý den, omlouvám se za prodlení, nejsem nyní tak často online. O zánět se mohlo jednat, možná jen náběh. Při silném spouštěcím reflexu je vhodné odstříkat před kojením do úlevy, aby prsa nebyla moc nalitá. Zkuste změnu polohy při kojení tak, abyste ležela a mimi na vás, takže mléko musí sát a toku nepomáhá gravitace. A znovu - kojené dítě nemůže přibírat příliš.

emin
26. čer 2015

@barunkastastna Dobrý den, doufám, že už jste zdárně doma a omlouvám se, za prodlení, nejsem nyní tak často online. Potkala jste se s klasickým problémem českého zdravotnictví a tedy nejednotné názory a zaškolení personálu a také neprofesionální přístup. Dle mého názoru s kojením potíže nebyly, dělala jste vše dobře a nyní, pokud jste tak pokračovala a nenastaly kompikace, byste již měla v pohodě plně kojit. Souhlasím s MUDr. č1. Budu ráda, když dát vědět. Ať se daří.

pernile2003
26. čer 2015

@emin na vasi radu jsem byla u mne LP. Spolu sme dospeli k tomu, ze diky silnym lekum a alergiim nikdy plne kojit nebudu. Skousim pripravek more milk, odsavam pravidelne a zitra skusim suplementor. Dcerka bojkotuje protoze je mleka hodne malo. Snad se to brzi zmeni alespon o par dcl nahoru

barunkastastna
27. čer 2015

@emin dobry den, dekuji za odpoved. Nakonec jsem byla v porodnici deset dni. Kazdy den mi chodily sestricky rikat, ze by mel pit vic a vic. Nemeli jsme zadne pribytky a to jsem ho fakt poradne krmila, trosku kojila, prsa vubec nechtel a dokrmovala odstrikanym mlekem a um. Nic jineho mi nezbyvalo. Jen zatnout zuby a vydrzet to. Byla to hruza, trauma si sebou ponesu dlouho bohuzel... Doma jsem najela na rezim 90 procentniho kojeni, plus par strikacek meho odstrikaneho mleka zhruba 40 ml za den. Trochu se obavam, aby mu vaha neklesla diky tomuhle rezimu. Prece jen tam dostaval vyssi davky vseho a striktne po trech hodinach.
Ale myslim si, ze se to upravi, maly se hlasi o jidlo, kolikrat kojim a po hodince chce znovu, nekdy treba zase spinka tri hodiny..

aalleenn
27. čer 2015

Jak dlouho kojit. Malemu jsou 3m a byl by prisaty klidne hodinu.kolikrat u toho usne.jak mam poznat ze uz ma dost a muzu ho "odpojit" 🙂 diky za odpoved

xalla
28. čer 2015

Dobrý den 🙂 jdu si pro radu ....malá se mi narodila dříve CS, poté byla na JIPce, po týdnu nás pustili domu. V porodnici se přisála jen za pomoci kloboučku ....dokrmovala se pomocí kalmity UM, protože se mi nedařilo odstříkávát....
Teď jsme doma a válčíme ..malá je hodně spavá, než se přisaje trvá to docela dobu a někdy se nám to nepovede vůbec a to musím dát UM... když zkouším odstříkávat(odsávačka Medela) nepodaří se mi skoro nic ale malá vypadá , že z prsu pije...když zkouším odstříkávat ručně taky to teče...Zajímalo by mě jak situaci zlepšit a jestli mám vůbec nějaké mléko když mi to z odsávačkou nejde vůbec :( Nemohla by jste mi poradit nějaký postup jak tu tvorbu mléka pořádně nastartovat a taky čím by mohlo být, že se malá nechce moc přisát, hrozně se u toho kroutí , mává ručičkama a odtahuje se...mooooc děkuji za rady a informace 😉 😎

ladyhacek
28. čer 2015

Dobrý den
prosím kojím svého 3 měsíčního syna - když si já vezmu paralen (nebo půlku) bude to mít vliv na mléko? Moje obvyklá teplota se pohybuje kolem 36 (max občas 36,5) a dnes jsem malátná, unavená, je mi zle a mám 37,8°C děkuji

emin
28. čer 2015

@ladyhacek Dobrý den, Paralen, Ibalgin i další volně prodejné léky nejsou kontraindikací kojení (i přestože je v PL napsáno, že při kojení nebrat). Samozřejmě v množství dle příbalového letáku.

emin
28. čer 2015

@emin Kojte tak dlouho, dokud efektivně saje. Bedlivě jej při kojení sledujte. Efektivní sání je sání, kdy se hýbe brada (podbradek) hodně dolů,v dolní poloze na chvilku zastaví a pak opět zpět. Je to sání pomalejší,než dudlání. Většinou se hýbe i spánek nebo celá sanice miminka a ouško. Jakmile mimi začne dudlat či jen usíná, vyměňte prsa. VYstřídat můžete i víckekrát.

emin
28. čer 2015

@emin Kojte tak dlouho, dokud efektivně saje. Bedlivě jej při kojení sledujte. Efektivní sání je sání, kdy se hýbe brada (podbradek) hodně dolů,v dolní poloze na chvilku zastaví a pak opět zpět. Je to sání pomalejší,než dudlání. Většinou se hýbe i spánek nebo celá sanice miminka a ouško. Jakmile mimi začne dudlat či jen usíná, vyměňte prsa. VYstřídat můžete i vícekrát.

emin
28. čer 2015

@xalla Dobrý den, některé ženy si s odsávačkou prostě nerozumí. Je to jen stroj a miminko je miminko, umí to mnohem lépe než odsávačka 🙂. Jsou ženy, které normálně plně kojí, ale odsají max 15 ml. Na laktaci je zdaleka nejlepší prostě blízkost miminka kůže na kůži. co nejvíce, co nejčastěji, co nejintenzivněji. Takže společně spát, nosit v šátku tělo na tělo, muchlat, ňuňat, mazlit. Přírodu neoblafnete homeopatiky, bylinkami apod, prostě mléko se tvoří, když mozek, mysl atd ví a cítí, proč a pro koho mají tvořit 🙂. Co nejčastěji přikládejte, zkuste savčí polohu, zkoušejte polohy střídat a hlavně - dejte si čas. Není kam spěchat a rozkojit se můžete i teprve po několika týdnech. Nepoužívejte dudlík, kloboučky ani lahvičku. Pokud dokrmujete, pak cévkou přímo na prsu. Pouvažovala bych o dobré LP, mohla by vše usnadnit.

xalla
29. čer 2015

@emin Bohužel musím dokrmovat Nutrilonem..přes kalmitu, někdy se malá vůbec nepřisaje...a to to zkoušíme i hodinu...mává ručičkama , kroutí se , odtahuje se .... :( a ne ne se přisát ....a jelikož odsávačkou nic neodsaju ,musím dávat UM :(

zantie86
29. čer 2015

@mikulka Dobrý den, potřebovala bych poradit s kojením, jde mi o to, že miminko se strašně u toho kroutí a prohybá, než se vůbec přisaje a následně udělá třeba jen 5krát tempo pusinkou a pak odpočívá a kolikrát i dlouho,než ho pošimrám po bradě a povzbudím, aby opět sál. Je to normální nebo dělám něco špatně. Popravdě si nejsem ani jistá správnou technikou přisátí.Dále se chci zeptat ohledně četnosti kojení, většinou ho budím za 3 - 4hod, není to málo? A co v noci, všichni mi radí at nechám miminko spát, když spí,že mu akorát natrhnu spánek, ale četla jsem,že může ve spánku i umřít,když není v noci probuzeno. Dále nás v porodnici učili, že napřed přebalit a pak nakrmit, začla jsem tak dělat i po návratu z porodnice, jenže vždy když ho přebalím,tak se mi pak při krmení pokaká. Zkoušela jsem ho krmit i v té nepřebalené a pak přebalit,ale jako by na to čekal a opět se pokadí do čisté 🙂 takže následuje opět přebalení,při kterém strašně pláče a hlavně v noci ho to přebalování uplně rozhodí a nechce kolikrát usnout. Ještě jedna otázečka, po nakrmení si moc nechce odříhnout a když ho pak třeba na chvilku položím na záda při přebalování,začne strašně škytat a škytá třeba půl hodiny a rychle,až je mi ho líto, nevíte co s ním? Je nám 12 dní. Mockrát děkujeme za rady.

kreisingerova
29. čer 2015

Dobrý den, synovy je 9 měsíců, doposud jsme neměli žádné problémy s kojením až teď. Začal mi při sátí jakoby natahovat bradavku, co nejdál to jde. Sice se u toho napije, ale mě to dost bolí. Jako by chtěl mít bradavku jen na krajíček. Odtahuje se ručička a tak se u toho přetahujeme, aby byl kousek blíž. Už nevím jak na něj. Děkuji za radu

asadek
29. čer 2015

@zantie86 máme úplně stejný problém, taky by mě zajímala odpověď 🙂

emin
29. čer 2015

@xalla dobrý den, pak velmi doporučuji již zmiňované samopřisátí, kojení kůže na kůži, dokrm stříkačkou či cévkou po prstu a hlavně trpělivost. Některé děti potřebují i týdny, aby se přisávání naučily. nedávejte dudlík ani lahvičku a i s kloboučky bych nezačínala. Dejte miminka šanci se to naučit. Zvládne to každí zdravé dítě, jen většinou nemá dost času. Moc držím palce.

emin
29. čer 2015

@kreisingerova Dobrý den - nerostou zuby? nemá něco v pusince? Pokud ne, prostě při bolesti nekojte. Jakmile začne toto dělat, vezměte prs, zamračte se a řekněte NE, to mě bolí. Poté opět nabídněte. Můžete zkusit i jinou polohu - nyní např vsedě, nebo naopak fotbalista by mohl být zajímavý.

emin
29. čer 2015

@zantie86 Dobrý den, to, co popisujete je u 12 dní starého miminka zcela normální. Vše se učí a vy také, vše jej rozhodí, vše je nové a matoucí. Buďte trpělivá, přikládejte jako doposud, klidně i častěji. Delší spánek než 4 hodiny bych do rozjetí laktace nedoporučovala, takže buďte v noci. Naopak je lépe kojit co nejčastěji. Zda prospívá zjistíte podle počůraných plenek, podle efektivní sání při kojení - kdy polyká a hýbe bradičkou hodně dolů - ne dudlá. Odříváhání není povinné, škytání je normální, vše se časem ustálí. Co se týče přebalení, máte pravdu, většina maminek postupně přejde na přebalení po kojení právě kvůli kakání do nové plenky, přebalení však miminko ukolébané kojením opět vzbudí. No, tak jej opět na chvíli přiložíte a zklidníte. Kroucení u prsu také časem přejde, mimi si hledá správnou polohu, osahává si Vás, zkouší jak mu to půjde nejlépe, možná mu nevyhovuje poloha či jak ho držíte. Zkoušejte to, nebojte se s miminkem manipulovat, případně zkuste doboru LP, která Vám dodá sebejistotu. Držím palce, ať vše kde dobře.

kamilka16
29. čer 2015

Dobrý den, kojím 21 měsíců. Poslední cca 3 týdny mě dost bolí kolena a cca 14 dní i všechny ostatní klouby, hl. kotníky, zápěstí, ale i lýtkové kosti, hl. kolem kloubů, a kůstky na nohou a rukou. Může to být kojením? vitaminy jsem nijak moc nebrala, teď jsem začla brát vápník, E vit., D vit. a B vit. od Finclubu. Poraďte mi prosím, co je nejlepší užívat za doplňky, s Finclubem mám dobrou zkušenost, ale není lepší třeba Femibion? a je pravděpodobné, že je to z "vykojení"? bolest není nesnesitelná a silná, jen stálá. díky.

emin
30. čer 2015

@kamilka16 Nemyslím, že důvodem bolesti je kojení. Minutě už dlouho, proč by najednou bylo kojení duvodem? Jak často kojite? Nemáte nyní nějakou větší zátěž? Můžete brát potravinové doplňky, ale veškeré vitamíny se lépe vstřebání ze stravy. Co zkusit zelené potraviny, semínka apod.

barunkastastna
1. črc 2015

Dobry den, prosim o radu. Mam ctrnactidenni miminko, je jiz plne kojen, pribyva na vaze. Vetsinou ho kojim v leze, stridame obe dve prsa. Jde mi o to, ze si maly nechce odrihnout, pry kdyz saje jen bradavku, tak to nemusi byt potreba, protoze se mu do taludku nedostane vzduch. Takze jej nechavam na boku. V posledni dobe mi casto po kojeni zacne skytat, resim to tak, ze mu dam znovu prso a pomuze to. Taky jiz casteji ublinkava, ne moc, ale obcas mu mleko tece z pusy i po delsi dobe. Taky se mi uz trikrat stalo, ze po delsi dobe po kojeni dam maleho treba do kocarku na zada a za nejakou dobu slysim nejake chrceni a ma plnou pusu mleka a zalyka se. Rychle jej obratim a je klid. To mi celkem nahani hruzu. Kdybych tak blizko nebyla, tak by se mi mohl udusit? Myslite, ze to vse souvisi s tim odrihnutim? Dekuju moc za odpoved.

emin
1. črc 2015

@barunkastastna Dobrý den, nemyslím,že děláte něco špatně. Nepíšete, zda je po kojení miminko spokojené, spinká... Pokud ano, je vše ok. V horizontální poloze na zádíčkách se i při mírném refluxu může mléko vracet zpět do pusinky, to však neznamená, že se (zdravé) miminko mlékem dusí, patrně by mléko ublinkl nebo opět spolkl. Můžete podložit matraci v hlavách nebo lépe po kojení chovat či nosit v šátku vertikálně. I poloha na boku je řešením, pokud pouze ublinkává a nezvrací obloukem. Odříhnutí není povinné, prostě to zkuste chvilku a když se nepodaří, uložte na bok či chovejte, jak je uvedeno výše. A hlavně - věřte si, vše vypadá dobře a vy situaci zvládáte 🙂

denny78
1. črc 2015

Dobrý den, prosím o radu čím může být způsobeno to, že mi má 2 měsíční dcera při večerním kojení (občas už i odpoledním) po chvilce přestane sát a jako by jí to nešlo, začne se vzpouzet a chytat prso s hrozně moc otevřenou pusinkou, ale i když se jí snažím všelijak pomoci, je to bezúspěšné a pokračuje v zoufalý pláč. nechytne ani dudlík, ani z lahve příkrm, ani prst na uklidnění. Po nějaké době se mi ji podaří uklidnit a uspat, ale po chvíli se probere.tak to začíná celé znova. Celý tento proces trvá minimálně dvě hodiny.
NOrmálně kojím zhruba co 3 hodiny nebo dle chuti.. v noci po 4-5 od., občas, nepravidelně dávám příkrm N1.
Děkuji za radu.

dar22
2. črc 2015

Dobrý den,prosím o radu.Malá má 3,5měsíce,plně kojím.Po porodu mě začali zlobit žlučníkové kamínky.Na pohotovosti mi píchli ampuli analginu s tím,že po konzultaci s dětskou lékařkou to jako kojící matka můžu,přijela jsem domu a asi po hodině od podání analginu jsem dceru normálně nakojila.Až potom jsem si na internetu přečetla,že bych neměla 48 hodin po podání tohoto léku kojit.Mohlo to malé nějak ublížit?a Jsou nějaké léky,které mohu v případě žlučníkové koliky užít aniž bych dceru ohrozila?u dr jsem byla,napsala mi anacit a algifen neo,ale ten má v příbalovém letáku napsáno,že kojící nesmí užívat,takže ten jsem nechtěla.Bolesti jsou dost velké,takže vydržet to je celkem nadlidský výkon.Chtěla bych malou kojit co nejdéle.Moc děkuji za radu a přeji pěkný den

emin
2. črc 2015

@denny78 Dobrý den, především se zeptám, proč a jak dáváte příkrm? Nešlo by jen kojit? Každý dokrm navíc je komplikací a rizikem, že se kojení zkomplikuje, zvlášť, pokud je podaný v láhvi. Reakce vypadá trochu jako reakce na slabý tok mléka, možná i zmatení dudlíkem (či lahvičkou?). Zkuste týden jen kojit,co nejčastěji, bez dudlíku, bez lahvičky. Většinou to zabere. Někdy stačí tomu dát 2-3 noci, které spolu prospíte a prokojíte a mimi pochopí, co a jak. Čím více předmětu v pusince má, tím zmatenější může být. Ne každé mimi dudlík a prs dokáže odlišit. Některá ano, ale je to vždy riziko. Držím palce.