Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

smokemom
11. dub 2016

@panickatlamicka ale ona dost spinka, tak mi to prijde krute ji budit casteji. Samozrejme, ze kdyz se vzbudi driv, tak dostane i drive.

sisstin
11. dub 2016

@smokemom ob tri hodiny nekojim ani 5mesicni a to ani v noci. Zalezi, jak pribyva no ;)

comadreja
11. dub 2016

@sisstin A vase si rika sama casteji nebo budite, kdyz spi dele?
Me moje mesicni pribyva mene, a myslela jsem ze kojit na pozadani znamena nechat ji jak chce, to znamena nekdy porad na prsu a nekdy nechat spat, proste jak chce ona. Dnes jsem mela doma poradkyni od Mamily a taky rikala nenechat spat vice nez tri hodiny.
Hlavne v noci. A vubec spoustu veci jsem delala spatne hlavne prisati. Tak snad nam to pujde. Momentalne mi to prijde uplna veda 😊

sisstin
11. dub 2016

@comadreja ja jsem nikdy nebudila ;) nikdy takhle dlouho nespala. Ale chce to spat spolecne, nezavinovat, nedavat dudlik atd. ;)

libra
11. dub 2016

@comadreja Takto malé miminko jsem kojila i po hodině, prostě si tak říkalo. Teď (v 5.měsíci se to ustálilo na 2,5-3hod, v noci po 4hod).Častěji nechtěla a blinkala. Ale syn byl jiný, měl žloutenku, hodně spal, toho jsem od záčátku kojila po delších intervalech. Přibíral méně, ale prospíval, nakonec jsem jej kojila do dvou let. Na to dělat závěry v osmi dnech je brzy. Všechno se časem sladí a každému vyhovuje něco jiného. Mimochodem já mimi zavinuji, při bolení bříška by bez toho neusnula, na kojení ti u nás nemá vliv.

emin
11. dub 2016

@smokemom Kojte na požádání nejdéle po 3, max 4 hodinách. Vždy z obou prsou, střídat prsa často, víckrát za jedno kojení. Sledujte , jak saje, když přestává, měňte prsa. Pokud dokrm, pak cévkou na prsu. Nedávejte dudlík. Pokud se kojení ustálí a bude dobře prospívat, pak můžete nechat spát i déle a kojit opravdu jen na požádání, tedy i déle než po 5 hodinách s tím,ž e občas si řekne po hodině a pak usne a spí např 4-5 hodin. Kojení je prostě nepravidelné, tak jak mimi chce, ale to je podmíněno správným a efektivní sáním a tedy i váhovým přírůstkem. Zpočátku nedoporučuji delší než 3-4 hodinové prostoje.

comadreja
13. dub 2016

Dobry den, mam prosim jeste jednu otazku..Mela jsem doma poradkyni, ukazala nam spravne prisati, v poloze, kdy drzim dceru na opacne ruce, nez z ktereho prsu kojim, hlavicku podpiraji 4 prsty.Bohuzel dceri se v te poloze asi nelibi, proste i kdyz se prisaje tak po kratke chvili se mele a je nespokojena. Je mozne spravne prisat i v pozici madony a vleze? To jsou nase oblibene a citime se v nich obe uvolnene. Akorat si nejsem jista tim hlubokym prisatim. V te spravne poloze dcera proste nepije a me z toho boli ruka a konci to vetsinou placem. Dceri jsou 4 tydny. Malo pribirala, ted jsme nejakou dobu nevazily tak nevim. Mivam pocit, ze si vypila malo, ale miva 4-5 stolic, zlutych, denne a cura taky normalne, tak si zas rikam, kde by se to bralo, kdyby mela malo? Dekuji za jakoukoli radu.

emin
13. dub 2016

@comadreja Dobrý den, kojte tak, jak je Vám příjemné. Nehledejte v tom vědu. správně přisát se může mimi v jakékoli poloze. Dbejte na hodně otevřená ústa miminka při přisávání, aby nešpulilo pusinku. Dívejte se, jak pije a polyká. Když přestane, vystřídejte prsa. Do žádné polohy ne nenuťte a bude to dobré. Pokud mimi čůrá, kaká, je spokojené po kojení, říká si o kojení, pak je to ok. Hlavně klid.

medakote
13. dub 2016

@emin Dobrý den, ráda bych požádala o radu, je-li to možné. Mám šestitýdenní miminko momentálně jsem po zánětu prsu . Na zánět gynekolog nasadil antibiotika, horečka slezla, zatvrdnutí se přez všechnu snahu nepovedlo dostat ven a začal téct hnis, doporučeno chirurgické řešení. Z prsu jsem dříve i přes bolest kojila,jak se objevil hnis odsávala jsem a vylévala, kojila jsem jen ze zdravého prsu. Prs mi v nemocnici rozřízli- mám řez ve dvorci, na tří dny drén, dnes sundali krytí s tím, že je to dobré a doporučili heřmánek. Co jsem to měla zalepené, z prsu jsem se snažila ručně odstříkávat, aby nedocházelo k retenci, i když mléka se tam tvoří málo. Nyní je dle lékaře vše OK, poslal mě domů s odkrytým prsem, nicméně rána je po pořád otevřená, má tendenci se rozšklebovat a vytéká z ní občas sekret. Přelepila jsem si to náplastí a nosím pevnější podprsenku. Nicméně při odstříkávání musím rozmasírovávat místo zánětu a ránu to stále dráždí. Syna kojím ze zdravého prsu, nicméně mu to nestačí (předtím pil vždy z obou prsou na jedno kojení), plakal hlady a za týden nic nepřibral, začala jsem přikrmovat. Kojit z "nemocného" prsu si netroufám. Doufala jsem, že bych mohla nechat ránu zahojit a poté se pokusit v prsu laktaci zvýšit a začít kojit i z něj. Nyní se v prsu příliš mléka netvoří- dost na to, abych párkrát za den musela trochu odstříkat, ale celkově je to málo. Půjde pak prso opět "rozkojit"? A jak? Častým odsáváním (mám elektrickou odsávačku) a kojením pokud mi to prso vezme?
A nebo mám zkoušet kojit a odsávat již teď, přes bolesti a riziko, že se rána nebude hojit (rána je ve dvorci a nenašla jsem žádnou polohu při kojení aby nebyla v kontaktu s ústy nebo jimi nebyla drážděna).
Ráda bych věděla, jak postupovat a je-li možné se časem vrátit k plnému kojení. Děkuji moc.

comadreja
14. dub 2016

@emin Dekuji Vam za odpoved. Moc mi pomohla. Prestala jsem se tak bat ze delam neco spatne, hledat v kazdem placi, ze to zpusobuje hlad. Uvolnilo me to, coz asi spustilo i vice mlicka. Dnes nam kojeni krasne slo, mala spokojena..Jeste jednou dik za Vase slova, delate zasluznou praci, vazim si toho. Nekdy staci takova "drobnost" v psychice a je po problemu.

raduska21
16. dub 2016

@emin. Dobry vecer, chtela jsem se zeptat na mnostvi pocuranych plenek u 4 mesicniho miminka. Syn je plne kojeny, pribira cca 150gr tydne, porodni vaha 4,6 kg. Zda ae mi, ze ma plenky malo nacurane a cely den jich spotrebuji tak pet a to zdaleka vsechny nejsou plne.... Davam mu i par zicek caje z fenyklu, trochu trpi na prdiky... Mam to nejak resit? Kojim cca pres den po 2 hodinach a v noci jsou intervaly delsi... Dekuji moc

emin
18. dub 2016

@raduska21 Dobrý den, dle váhového přírůstku a pokud je mimi spokojené, je vše ok. Počůraná plenka je široký pojem a umělá plena pojme někdy opravdu hodně, takže i 5 může stačit. Jinak obecně je počůranou plenkou byšleno zpravidla plenka, ve které cítíte tekutinu - gel a je výrazně těžší než suchá.

emin
18. dub 2016

@medakote Dobrý den, to je opravdu velká potíž, protože je třeba, aby se rána zacelila a když je ve dvorci, jak odsávání , tak kojení ji může rozšklebovat a bránit hojení. Co leukostehy, nepomohly by? Rozkojit toto prso je samozřejmě možné i později, prostě jakmile to bude možné, začnete z něj kojit, kojení je vždy efektivnější než odsávání, pokud nyní dokrmujete, naučte se dokmovat cévkou a poté jakmile budete mimi moct přiložit k tomuto prsu, pak dokrmujte cévkou na tomto prsu. Tím laktaci ještě více podpoříte. množství dokrmu poté začněte postupně snižovat, až se dostanete opět k výlučnému kojení. Moc držím palce.

veronikajanova
20. dub 2016

Dobrý den, mám třítýdenní holčičku, kterou kojím, chci se zeptat, můžu jíst medvědí česnek? měla jsem ho syrový i v polévce, malá osypané tvářičky, nevím jestli to není z toho.

emin
20. dub 2016

@veronikajanova Dobrý den, ano může to být z něj, medvědí česnek je poměrně pikantní. Nezjistíte to jinak, než že jen na čas vypustíte a až vyrážka odejde, zkusíte znovu, třeba jen trochu. Pokud se reakce opakuje, pak je opravdu na medvědí česnek. Pak bych jej vynechala, nebo alespoň zkusila ubrat množství.

jancanov86
20. dub 2016

Dobrý den, po 6 nedělí jsem si psala ohledně oblíbenosti prsa tak to se povedlo odbourat. Ale teď máme 3 měsíce a již pár dní má dcerka odpoledne hrozný hlad. Kojím po +/- 2,5 hodinách - snažím se dodržovat aby měla dostatek mléka na to jedno kojení, vždy kojím z obou jinak by jí to nestačilo. U prsa vydrží tak 5 minut a pouští pak se ještě párkrát přisaje, třikrát podudá a pustí a tak se to opakuje. Nabídnu tedy druhé a to stejné, vypije to co chce. Když zkouším ručně zda tam je mléko tak je. Podle mě se jí nechce tahat (líná). Dám jí odříhnout a pak spustí znovu, že má hlad, nebo vydrží tak hodinku a zase brečí přitom dudlíka by nejraději snědla. Proto ten pláč přisuzuji hladu. Uspím jí jedině, když jí dám po lžičkách mléko co mám z večera to mám mléka narozdávání i ta prsa mám nalitá, ale přes den to vůbec nepozoruji. Co dělám špatně i jsem přemýšlela, že už koupím UM a tu jednu lahvičku jí odpoledne dám, když jí to odemě nestačí. Co myslíte?

medakote
20. dub 2016

@emin Děkuji za odpověď. rána se hojí velmi pomalu, a mléka v prsu ubývá. Náplastí to stažené mám, aby byly okraje rány u sebe, je totiž horizontálně a působí i gravitace. Po zhojení jsem nejprve chtěla zkusit trochu nastartovat odsavačkou a pokud se trochu mléka vytrvoří, tak poté přikládat. Uvidím, zda-li se podaří. U prvního syna jsem měla ze začátku s kojením problémy, musela jsem též dokrmovat, ale několik týdnů jsem bojovala a podařilo se mi do třech měsíců plně kojit a kojila jsem do roka a tři čtvrtě. Jsem hrdá, že jsem to nevzdala a i teď udělám, co budu moct, alespoň do té míry, abych si zachovala dostatek duševních sil k péči o obě děti, protože po martyriu s prvním kojení vím, že je psychika poměrně důležitá.

libra
20. dub 2016

@jancanov86 Osobně bych UM nedala a často kojila, jak malá potřebuje. Může jít o růstový skok. Častějším kojením se tvorba mléka zvýší, není třeba se obávat, že by na další kojení nezbylo. Podle mých zkušeností se všechno zase upraví, jen je potřeba vydržet. Jinak moje dítko od narození pije jen 4-5minut a vydrží i 4 hodiny. Čas není rozhodující, pokud intenzivně saje, může jí to k nasycení stačit. Ale nejsem LP 🙂

jancanov86
20. dub 2016

@libra když ovšem vypije obě a za hodinu chce znova tak se málo kdy prisaje a vyvádí u toho. S UM chci vyčkat AZ to bude opravdu kriticke, jen jsem nestastna když pláče hlady.

libra
20. dub 2016

@jancanov86 No, nejsem žádný odborník, ale LP mi říkala, že se mlíčko tvoří i během sání a že se nemám bát, že by v prsu za dvě hodiny nic nebylo, když jsem se ptala, zda můžu kojit z obou.

pajula123
20. dub 2016

@jancanov86 Syn (4,5 mesicu) mi v prubehu dne velice casto chce pit po hodine. Krasne prospiva. Nektere deti to tak maji.

feedoo
20. dub 2016

Dobrý den, rada bych se zeptala, mám 4 měsíčního syna po císaři, v porodnici krásné pribiral, pak doma také až se pediatrické divili, jestli je to vůbec možné, pak jsme měli jít na 3 měsíční kdo plus hexu a syn tedy trpěl od 1 měsíce nejvíce okolo třetího měsíce na koliky. Mám ještě starší dívko dceru 4 letou také císařem a dcera plné kojena do půl roka a jinak do skoro 2 let bez problému. Syny jsem začala dávat na hlídání babičce, abych mohla s dcerou např na bruslení a mléko od stříkala do lahve avent pro nultý mesic. Asi v tom to bude, syn začal v třetím měsíci špatně pít, pil dvě minuty, pak se začal vztek ať, přepínat do luku, otáčet hlavu všemi směry šat a zase se pouštět. Na kdo ctyrmesicni dr zjistila ze syn nic moc nepribral, tak ze mám dávat um a zeleninové obědy a kaši vecer, tu nedávám to ho bolelo bříško, zeleninu již dávám, um ne, koupila jsem Odsavacku a za deset minut mám odsato 100 měl, mléka mám hodně- vždy když se prsu syn pustil postříkali jsem ho až byl úplně mokrý. No a dávala mu pití z lahve, to pil. V noci se ovšem kojil, to bylo v pohodě. No po týdnu opět u dr kvůli váze a ta se divili jak jsem to dokázala, kolik přibral, já ze odsavam. Tak ho naockovala hexou, ovšem pak začal syn pro změnu odmítat láhev a spíše preferovat kojení, jenomže ani to nebylo a není nic moc, zase saje tak dvě minuty, pak se pereme, musím mu prso vrazit do pusy a dělat opicky zpívat a houpava ses nim, pak jakžtakž saje, ale docela silné ho musím u prsa držet, jinak by se hned odpojil, no stejně musíme dělat x prestavek, jak se odpojí mě prso ho postrika, ze pak prevlekame obleceni no a tímto stylem kojíme teď..... Je to celkem náročné kojení, v noci OK jen musím sedět, v leze i v noci protestuje. Myslíte ze to bylo tou láhvi nebo něčím jiným, třeba tou hexou? Nevím proč to děla, jinak koliky už nemá, je usměvavý, brečí jen když je unavený anebo když mu dávám prso......

panickatlamicka
20. dub 2016

@jancanov86 klasicky rustovy spurt. Vic koj a vydrz,upravi se to. Um nedavej.

panickatlamicka
20. dub 2016

@feedoo ta vicka byla chyba,ale da se to zvladnout. Najdi si zde na mk neco o bojkotu kojeni. Tvoje dr je bohuzel klasicky priklad toho,jak lekari radi. Misto,aby mamince poeadili,jak dal kojit ( at uz je pricina jakakoli) ,vrazi um.

feedoo
20. dub 2016

@panickatlamicka já um pravé nedávám ani kaši, jen ten oběd zeleninu ale moc toho nesní. Ohledně kojení jsem se považovala za zkušenou myslela jsem ze mě nic nemůže prekvapit

linee
21. dub 2016

@jancanov86 mala ma 3,5 mesice,kolem 3m mela tyden to same.Ja um koupila,mela jsem na radu dr. davat po kojeni.Vysledek - odmitala.Proste jsem prsa stridala nekolikrat az kdyz jsem videla,ze nesaje nebo ji mleko tece uz z pusy.Obvykle to trvalo tak 20 minut.l,pak uz nervala. Chce to vydrzet,jak holky radi - nedavat um,stridat prsa a vydrzet.

emin
21. dub 2016

@jancanov86 Dobrý den, není třeba dodržovat 2,5 hodinové intervaly, je třeba kojit tak, jak chce mimi, pokud chce odpol a večer častěji, má k tomu důvod (v této době je hladina prolaktinu na minimu a mléko teče méně a pomaleji). Vyhovte jí. K UM bych vůbec nepřistupovala, záleží jak váhově prospívá ale dle toho, co píšete se chová jako klasické miminko. Miminka nejsou na klíček a nedodržují nějaké pravidelné intervali, kojí se, když mají hlad. toto opravdu vypadá na růstový spurt, či mírný pokles laktace, který překonáte právě čatějším a delším efektivním kojením. Držím palce. A pozor na dudlík, při takovýchto problémech doporučuji alespoň na čas (když ne napořád) vyřadit.

emin
21. dub 2016

@feedoo Dobrý den, dle popisu se mi to zdá jako klasické zmatení lahví/dudlíkem. Hexa může také způsobit komplikace, ale jeslti správně chápu, potíže nastaly už předtím. On prostě neumí sát prs, nebo umí, ale saje se mu z něj hůř, dá to víc práce. Miminka jsou chytrá, rychle podobné rozdíly rozliší. Doporčila bych okamžitě vnechat láhev i dudlík, jen a jen kojit, hlavně v noci a hodně tulit - nosit v šátku atd. Mimi musí pochopit, že k dispozici je už jen prso a nic jiného a vlastně vzít prs znovu na milost jako jedinou možnou cestu k nakrmení. Mléka máte dostatek, laktace je v pořádku, takže zbývá jen přesvědčit znovu mimi, že jiná cesta není. Držím palce.

kejt29
24. dub 2016

Dobry den, rada bych poprosila o radu. Mam holcicku 10 tydnu. Je plne kojena. Poslednich par dnu ale u kojni hodne place. Prvnich 5 minut je to dobre, pak ale zacne hrozne plakat a odtahovat se. Klidne pije jen v noci. Zkousela jsem i zmenu polohy, ale nepomohlo. Bojim se, jestli treba pres den nemam malo mlika, ale kdyz zkusim odstrikat po tech 5 minutach normalne mliko tece. KPres den kojim co 2h, v noci od usnuti po 5h, pak uz zase co 2h...Dekuji

lucisek01
25. dub 2016

Dobry den, mela bych dotaz, male jsou dva mesice, zatim byla plne kojena, posledni dny vyzadovala kojeni co hodinu.. bohuzel uz sem to psychicky nezvladala a tak sem koupila UM Hipp bio combiotik a davam ji dvakrat denne UM, jakoby na ,,obed" a pak na spinkani, ale chtela jsem se zeptat, zacla mi zvracet moje mliko, podle moji mamy i babicky jak se driv rikavalo mam ridke mliko, co je na tom pravdy nevim, ale po UM nezvraci, takze bych ji nechala jen UM a v noci a rano ji nakojit, s nalivanim prsou nemam problem, ale kdy se mi prestane delat mliko kdyz budu kojit jen dvakrat denne? dekuji za odpoved