Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

libra
25. dub 2016

@lucisek01 Řídké mlíko je hloupost. Složení mlíčka odpovídá potřebě miminka. Myslím, že na to, aby bylo dítko kojené, jen jak navrhuješ, je brzy, laktace není ještě správně rozběhnutá. Jsem zvědavá, co napíší jiní, ale podle mě nelze takto laktaci udržet.

lucisek01
25. dub 2016

@libra aha a kdy se ta laktace rozbehne ? nechci aby mi mala nepribirala a blinkala po kazdem kojeni

sisstin
25. dub 2016

@lucisek01 blinkani je normalni az u 50 % deti, mala blila kudy chodila a pribirala normalne. Pred 4. mesicem to zmizelo. Pokud zacnes davat UM a jeste z flasky, s kojenim se muzes za chvilku rozloucit. Ze mala chce jist co hodinu je naprosto normalni ;)

21ada
25. dub 2016

Dobrý den, už druhý den mám nejspíš zanět v prsu... zkouším masírovat, obklady z tvarohu, co nejvíc přikládat... jsou ještě nějaké rady, jak se toho co nejrychleji zbavit? připadám si jak kdyby na mě lezla chřipka...

lucisek01
25. dub 2016

@sisstin flasku davam od narozeni kuli spesl caji.. praveze mi pribira strasne malinko..a blije az posledni dny a fakt hodne..a kojeni co hodinu je pro me psychicky dost narocne protoze u toho breci rve mi bradavky a je hladova

sisstin
25. dub 2016

@lucisek01 flaska, dudlik a vse nici kojeni, zpusobuje bojkoty a pokles laktace. Vse spatne, pozvi si domu laktacni poradkyni, nejlepe skolenou Mamilou. Pokud takhle budes pokracovat, budes jedna z mnoha, co kojit nebude ;)

libra
25. dub 2016

@lucisek01 Lakrace se rozbehne jen kojenim. Mala mi taky blinka, ale teduz o dost min, nez driv, jsou dny, kdy si ani neublinkne. Asi ve tretim mesici jsem ji zacala davat Nutriton, ne Nutrilin!, na doporuceni pediatricky, moc to pomohlo. Taky jsem nevedela, co s tim, ale dat UM, kdyz mate to nejhorsi za sebou, je skoda.

libra
25. dub 2016

@libra Oprava ne Nutrilon!

libra
25. dub 2016

@21ada Ano, to tak byva. Mela jsem snad 4krat. Pred kojenim nahrat prsa, zkusi prilizit dite tak, aby bradickou masirovalo bolave misto. Nejlepsi je ale fakt tvaroh. Pri horecce se muze paralen.

janule1940
27. dub 2016

Dobrý den, mám 17 měsíční dceru, kojená na požádání, teď s rychlým psychomotor.vývojem chce kojit více než dříve (cca 3x za noc a 4x za den). Já se ale začínám cítit poslední půlrok už dost mizerně, při kojení jsem místo hubnutí přibrala 8 kg, jsem velmi unavená, leze na mě jedna nemoc za druhou, padají mi vlasy, lámou se nehty, kazí zuby, zkrátka cítím, že potřebuji restart. Četla jsem, že detoxikace při kojení je škodlivá pro kojené dítě, protože se škodliviny z tuků uvolňují do mateř.mléka. Nevím ale, co si přesně pod touhle pro dítě škodlivou detoxikací představit. Uvažuji, že bych si nakoupila chlorellu, případně mladý ječmen a po měsíci užívání najela na takovou čistící jídelní kůru (zelenina, ovoce, málo masa a mléč.výrobků, hodně vody atd., něco podobného jako Mačingová nebo makrobiotika). Myslíte, že tím můžu dceři ublížit? Kojit nechci přestat, plánuji kojit až do přirozeného odstavení, ale obávám se, že bez restartu to fyzicky nezvládnu. Případně na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, abych omezila pravděpodobnost, že ublížím dceři, na minimum. Děkuji.

cajovna
27. dub 2016

@janule1940 obávám se, že restart provedený tímto způsobem Vás dorazí. Detoxikace jako taková sama o sobě je prvních 14 dní zátěž pro organizmus sama o sobě. A všechny škodliviny které se z těla uvolňují musí odejít a je velká šance, že pokud nemáte čistá střeva a plně funkční ledviny o čemž dost pochybuji, neboť takových lidí je jako šafránu tak se velká část škodlivin bude z těla dostávat i mlíčkem, neboť je to pro tělo další cesta jak si pomoci se očistit. To co jste popsala je bohužel celkové vyčerpání organizmu, kde je třeba doplnit základní živiny pro tělo, proto jste vyčerpaná, a myslím, že málokterá maminka má možnost kojit tak dlouho jako Vy, malá měla velké štěstí, že se narodila právě Vám.

janule1940
27. dub 2016

@cajovna A co teď?🙂 kojit nemůžu přestat, to fakt nejde, vychovávám dcerku kontaktně, nosím, kojím, spím s ní. Kojení si nenechá vzít, byla by to pro ni velká zrada, teď je navíc ve věku velkých změn (sebeuvědomování, mluvení, separ. úzkost). Prso je její nejlepší kamarád. Ledviny mám o.k., potvrzeno několikrát od více zdrojů, vč. alternativních, střeva jsou na tom hůř ( obzvlášť tlusté). Že bych se vykašlala na chlorellu a ječmen a šla jen na tu stravu? něco udělat musím, už je to pomalu neúnosné, rozpadám se zaživa🙂Před těhotenstvím jsem byla rok bez lepku, cukru (i jeho alternativ), mléč. výrobků. V těhu jsem se držela se stravou také hezky. Po porodu jsem 4 měsíce jedla velmi omezeně, ale zdravě (kvůli dceřině zažívání), od 6 měsíce jsem byla téměř půl roku na makrobiotice, ale nezvládala jsem to neustálé vaření spolu s nespavou a uplakanou dcerkou. Doufala jsem, že vydržím s detoxem až po 2 roce dcerky, až budu kojit méně a bude jí možné něco vysvětlit. Ale bohužel cítím, že to nevydržím. Celkově se divím, že jsem na tom tak blbě, když jsem se se před těhu tak očistila, ale asi je to dlouhodobější problém (5 předchozích let stresy z podnikání, 200 hod/měs. v práci atd:/) Máte nějaký návrh, jak z toho ven a nemuset přestat kojit?

luba41
27. dub 2016

@janule1940 ja by som to nenazvala detox, ale prechod na zdravú stravu..a určite to neublíži ani tebe ani dcerke..tú Mačigovú kludne možeš-je to vyvážená zdravá strava..bez lepku. sacharidov určite vyžiješ..nenazvala by som to priamo detox..ide leto, bude čerstvej zeleniny, ovocia / snad/-takže dopovať sa vitaminmi, aj slnko bude -aj unava prejde..Cko umelé možeš pár gramov denne-neublíži to, nejaký zinok..v chorobe super pomáhajú..a možeš aj tú chlorelu aj jačmen..skús najprv po malých dávkach a pridávať ak to znesieš..lebo hocikto to nemože jesť..alebo skús bez chlorely, len tou čerstvou stravou...nevhodná strava, nedostatok vitamínov,stres=choroby..skús trebars aj protikvasinkovú dietu napr/ niečo podobné ako Mačingová/..vela zeleného=vitamíny..

janule1940
27. dub 2016

@luba41 Díky za názor, protikvasinkovou dietu jsem vlastně držela ten rok před těhotenstvím, nejsem na nic alergická, lepek, cukr i mléč. výrobky jsem vyřadila kvůli podezření na candidu. Ulevilo se mi, otěhotněla jsem hned 1 cyklus, kdy jsem chtěla, takže do těhu jsem šla myslím víceméně čistá. Zkusím něco blízko Mačingové s ohledem na vlastní intuici a pocity, případně při pocitu, že to jde, přidám chlorellu a postupně třeba ječmen. Mám vlastní zahrádku, zeleninu i ovoce, zelené rostlinky v zahradě. Počkám ještě na další názory a udělám nějaký plán🙂

supermarket1976
27. dub 2016

Eh, tak opět krize. Mám čtyřměsíční dítě a neumím ho nakrmit... Prosím, už mi neraďte, jak se rozkojit. Zkusila jsem opravdu všechno podle Mamilly a prostě to v mém případě nefunguje. Výsledek tří dnů v posteli kontakt kůže kůže a kojení na požádání vyústil v dehydrované a nepřibývající spavé dítě. Po týdnu bez příkrmů jsem to vzdala. Nicméně problémy řešíme nové. Malá si zvykla (dělá to od narození) při kojení usínat + kojí se třikrát za noc. K tomu ji dost rozčiluje dokrm přes cévku, dokáže ho odmítat tak, že ho do ní prostě nedostanu. Snaha vnutit jí příkrm v polospánku také většinou nezafunguje, malá fakt usne a zaskočí jí. Nebo neusne a prostě se pustí prsa, při stopadesátém pokusu se fakt naštve a rozpláče se hystericky. Už měsíc zkouším lahvičku, ale bez úspěchu, vůbec neví, co s ní má dělat. Mléko vyplivuje a po chvíli se rozbrečí vzteky. Další vtip je v tom, že jsem ji naučila usínat na prsu, jiný způsob krom vození v kočárku a nošení v šátku jsme zatím taky nenašly. Výsledek=PEKLO: málo přibývající dítě, každé kojení trvá kolem hodiny, jsem nevyspalá a unavená. Myslím si, že jsem udělala fatální chybu v tom, že pro ni spaní=kojení. Te%d nedělá pořádně ani jedno. Nevím, kudy z toho ven. Přestat kojit v noci a v polospánku? Co když se nenají vůbec? POMOC!!!

linee
27. dub 2016

@lucisek01 a proc nemuzes davat caj po lzickach?
Co se tyce zvraceni, moje je plne kojena, a take zvraci. Take jsem pouzila Nutriton, ale male zpusobuje bolesti briska.
Pokud ji nechas pouze UM, rozluc se s kojenim uplne, ale je to skoda, protoze mleko mas. Jak pisi, normalne ji nakoj a pak dokoj UM - zkus dat 120ml na zacatek a uvidis, kolik ti vypije. Ale nenahrazuj kojeni jenom flaskou a UM.
Jak vis, ze breci hladem? Ne kazdy plac je o hladu. Moje dcera trpela na koliky a take chtela byt porad na prsu a pila. A cim vice pila, tim vice to vypadalo, ze vice breci hlady, ale bylo to brisko. Nemuze to byt i vas pripad?

emin
27. dub 2016

@supermarket1976 Dobrý den, to co popisujete nemá jednoduché řešení. Zkusila jste maximum, udělala vše a NĚCO NEFUNGUJE. To se občas stává, i já mám zkušenosti s maminkami, které to takto mají. Někdy si to protrpí pár měsíců, přejdou na příkrmy, trochu se to zlepší, ale většinou tyto děti stejně příliš nejedí a začne martirium ještě ohledně jídla. Jsou to takové "nespokojené a nespolupracující děti". Naopak někdy se to zlomí a vše se rozběhne. Upřímně, většinou poté maminky popisují, že si samy v sobě vyřešili problém, který často ani nesouvisel přímo s miminkem, kojením, mateřstvím. Někdy to byly partnerské problémy, problémy s rodiči, sestrou apod. Nejsem však psychoterapeut a nepouštím se nějakého hodnocení či zkoumání Vašeho vnitřního světa. Je to strašně těžké. Kojení = spaní je přirozené a normální, pokud to tak však nechcete, zkuste miminko naučit usínat i jinak. Lze to a lze to i bez vyplakávacích metod. Mohu doporučit knihu Klidné spaní a ukládání. Moc držím palce a doufám, že se vše zlepší. Bohužel, kdybych věděla snadou a rychlou radu na podobné potíže, maminky by mi ruce utrhaly, ale taková není.

linee
27. dub 2016

@supermarket1976 nejsem laktacni poradkyne, ale jednu dobu jsem mela neco podobneho. Trvalo to nekolik dni a nam pomohlo kojit max. 10-15 minut / kojeni, klidne stridat prsa a snazit se, aby u kojeni neusla - stipat ji do bradicky, do licka, trit usni lalucky. Kojila jsem pravidelne co 2,5-3 hod. a budila jsem (nepribirala a spala hlady). A opravdu naucit dite pravidelnosti. Jinak i po kojeni hystericky place, a to najezena urcite je. Pokud dokrm nechce, tak je asi najezena. A nebo, pokud jsi nejsi jista, pronajmi si napr. na tyden vahu a zkus vazit, kolik vypije. Spi ti v noci? Jak dlouho? Jak to mas s pocuranim plen?
Nekdy i dite vytusi, ze jsi pri kojeni nervozi, protoze uz podvedome tusis, ze to zase "nedopadne", a takto reaguje. Deti jsou na to hodne citlive.

supermarket1976
27. dub 2016

@emin Díky za soucit i za rady a tip na knížku. Přečtu si ji, snad se to obrátí k lepšímu...

supermarket1976
27. dub 2016

@linee Pije fakt málo, váhu máme doma od druhého týdne... Pokud do ní nedostanu aspoň 4x 60 ml z flaštičky, tak přibírá málo nebo vůbec nic a zákonitě pak klesá i vylučování. Taky si myslím, že pravidelnost by měla pomoct. Snažím se o ni, ale dcerka ne vždycky spolupracuje. S tím jestli fakt nechce dokrm, když ho odmítá, si nejsem tak jistá. Občas ji v pití brání prdy, občas mám pocit, že prostě chce mlíčko, ale nechce tu cévku... Snad se to nějak rozjede. Přijde mi, že je to nějaký moc složitý. Možná ji moc sleduju a mám o ní moc velkej strach a měla bych se uvolnit. Ale JAK, když nejsem vyspalá a pořád se klepu obavou, jestli se dítě konečně nají? Asi je breatharián!!!

emin
27. dub 2016

@janule1940 Kontaktnímu rodičovství fandím, nicméně nemyslím, že v 17 měsících je nutné kojit, kdykoli mimi pískne. Naopak občas ukázat, že je také vhodné respektovat možnosti a přání matky není od věci. Občas zkusit miminko přesvědčit, aby chvilku počkalo, dát až doděláte určitou práci apod. Zkusit uspat i bez prsu či jej vzít již v polospánku atd. ALE - ani s Mačingovou kojení takto starému dítěti neublíží. Je bláhové si myslet, že se do MM dostanou nějaké jedy, které vyloženě ublíží miminku. Ano, mléko do ručité míry odrazí stav těla matky, ale zeptejme se - řeší Indiánky, Afričanky, řešily dříve matky podobné věcí? Ani omylem 🙂. Chovejte se a dělejte věci, které Vám vyhovují, které Vás dělají šŤastnou a vaše dítě bude spokojené. Kontaktní rodičovství někdy maminky zaměňují se stavem být neustále k dispozici a zapomínat sama na sebe, ale to by byl omyl. Vy jste pro miminko ta nejdůležitější a Vy se musíte udržovat v kondic - a klidně třeba s Mačingovou či zcela jinou dietou. Platí zde pravidlo letecké katastrofy - nejdříve nasaďte kyslíkovou masku sobě a až poté dítěti. Držím palce.

emin
27. dub 2016

@lucisek01 Dobrý den, nevím přesně, jakou radu chcete - chcete se ještě rozkojit, nebo přestat kojit? Pokud se rozkojit, pak nedávejte lahvičku a dokrmujte cévkou u prsu, střídejte prsa často i během kojení, pokud blinká, kojte hodně vertikálně, zvážila bych i bezmléčnou dietu - no celkově je to na podrobnou konzultaci s laktační poradkyní. Řídké mléko je mýtus, resp. MM není tak hutné jako UM, proto jej miminka snáz zvrací. Um je hutnější a v žaludku lépe zůstává. Pokud se ptáte, jak postupně o mléko přijít, děláte vše správně - lahvička, kojit jen občas, mléko se tak postupně ztratí, resp miminko si zvykne na lahvičku a prs začne odmítat. alespoň většina miminek toto udělá, nejčastěji mezi 3 a 4 měsícem. Občas některé miminko vytrvá a prs neodmítá, ale je to výjimka.

katyxq
27. dub 2016

@supermarket1976 děti mohou instinktivně odmítat, co jim nedělaá dobře, třeba z důvodu potravinové alergie (nejčastěji krabske mléko - ze stravy matky, um). Nemá nějaké zdravotní potíže - koliky, divnou stolici, ekzém, dlouhodbější rýmu apod.?

lucisek01
27. dub 2016

@linee tak jsem zabehla rezim ze kojim a dvakrat denne davam Um ale davam Hipp BIO combiotik coz je na slozeni jakoby susene materske mleko nez umele jako je sunar apod. Male je jedno z ceho pije hlavne ze tece..a na bolave brisko netrpime..poznam to.podle sani dudlika... tak mi to dava najevo 🙂

lucisek01
27. dub 2016

@emin jelikoz musi brat denne leky davam ji po nich UM aby je nevyzvracela jsou velmi dulezite takze davam dvakrat denne UM a obema to vyhovuje, ja sem psychicky ok a mala je spokojena. Kojeni kazdou hod me hodne vycerpavalo UM ji zasyti vic a tim padem kojime 6x-7x denne a jsme obe v pohode

lucisek01
27. dub 2016

@emin abych dodala tak je ji jedno z ceho pije hlavne ze to tece..od narozeni diky vrozene vade musela pit z lahvicky nic jineho mi nevzala a sani s prsu bylo pro ni narocne ale ted ma rada oboje...

emin
28. dub 2016

@emin Dobrý den, pak je vše OK, obě jste v pohodě a miminko zvládá odlišit prs a láhev. Krizové období 3-4 měsíců je ještě před vámi, takže držím palce, aby to tak i nadále zústalo 🙂. Mléko se bude tvořit tak dlouho, dokud budete kojit a miminko sát. Až se daří.

barunka1985
29. dub 2016

Prosím o radu mám zatvrdlinu v prsu, už delší dobu, první týden jsem myslela že syn Jan bude jist tam zmizí, ale ji min, druhy týden jsem nahrivala, sledovala,odsavala ale nic jen občas pocit že to je lepší. Tím že to nezmizelo jsem šla ke gyn. ten že v porodnici to odsaji, to se nepodařilo tak antibiotika na týden, v pondeli jsem šla na kontrolu protože boule stále stejná, tak ultrazvuk který dopadl dobře a znovu antibiotika a odsávačky elektrická domu. Je pátek a nemění se to ☹ před kojením nahrivam, po kojeni odsrrikavam,ve sprše masiruju i tvaroh davam, dnes jsem to sundavala jen na kojeni. Jsem zoufala, pokud to nezmizí do čtvrtka tak říkal dr. něco k chirurgii a to se dost bojim....

nikdo17
29. dub 2016

@emin Dobry den, prosim o radu. nikde na netu jsem o mem problemu nic nenasla. mam predcasne naroozene mimco a ac uz ma korigovane vice jak dva mesice, nechce ode me pit z prsu. takze odsavam el. odsavavckou a davam mu lahvickou. jen obcasne kojim. pouze vsak z leveho prsu. na pravem se mi totiz neustale tvori takova zluta krusta, jakoby,,zaschle mliko,, nebo nevim jak to popsat. snazim se to vzdy ve sprse ,,odloupat,, alemoc to nejde. nekdy se to podari uplne treba po dvou dech, nekdy to nejde vubec. kazdopadne vzdy se to vrati.nevi nekdo, co to muze byt? muze to byt jakoby ,,zaschle mleko,,? odsavackou z nej odsavam normalne

monikagurthova
29. dub 2016

Ahoj prosim o radu či uklidnění. Dcerka je plně kojena (3 týdny stará), sice z kloboucku ale kojena. Narodila se dřív a císařem a nechtěla se prisat a jelikož bylo spoustu děti a sestry jen 2 nemeli na nas čas (ja kvůli komplikacím byla 3 dny ležák) a tak mi dali klobouk se slovy buďte rada aspoň za to. Problem mam ted posledni 3 dny. Mala by pila co 30-40 minut a na jedno kojení chce z obou prsou a pije dohromady cca 30 minut. Prijde mi ze vypije dost protože dokonce ublinkava jak se napucne, ale za chvíli začne hrozne křičet a hledá prso. Trápí ji i prdiky. Moje otázka je tohle normální? Jsem uz dost vycerpana z neustálého kojení. Nemám nějaké nevim málo syte mléko? Nechci prikrmovat UM. Děkuji za radu.