Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kusanagi87
20. čer 2016

@pekkaa Když on syn pak rychle přejde do takového křiku, kdy mu v 90 % zaskočí %) a nejde utišit...tak jsem to raději chtěla mít sebou. V takové fázi jej ani manžel neuklidní. No tak uvidíme...asi sebou vezmu, co se mi podaří odstříkat, kdyby náhodou.

hudala
20. čer 2016

@emin Dobrý den, přikrmovat jsem začala už v porodnici, kdy malá dost hubla. Jsem po CS, v den propuštění jsem měla horečku a druhý den dr. zjistila, že mám pod celou jizvou sraženinu. Denně jsem chodila na výměnu drénu, jedla antibiotika a o malou se hodně staral manžel. Kojení jsem nevzdala, kojím co 3 hodiny (tak jak si malá řekne) jen v noci máme jednu pauzu a to cca 5 hodin, pak klasicky po 3. Kojím dcerku 10-20 minut (podle toho jak pije) z obou prsou a vytáhne si tak 10-30 ml z jednoho prsa (víc ne). Když jí nedokrmím tak hrozně brečí, vzteká se, k prsu nechce. Po nakojení to chápu, ale ona se vzpouzela ještě než se alespoň trochu najedla (v podstatě hned na začátku kojení). Díky příkrmu ale krásně prospívá. Jinak teď má moučnivku, mám jí i já a tak je kojení daleko náročnější než dříve. První dcerku jsem kojila jen po dobu šestinedělí a tak s příkrmy) to jsem tenkrát nakojila max 15 ml. Jsem zklamaná, že se opět nedaří (i když je to daleko lepší).

emin
20. čer 2016

@andie90 Dobrý den, miminka nejsou na klíček, jedí, když mají hlad. 3 hodinové a vůbec jinak pravidelné intervaly jsou přežitek. Kojte tak, jak chce malá - jednou po hodině, jindy třeba po 4 hodinách - zvláště, pokud dobře váhově prospívá. Pokud ne, zkuste kojit co nejčastěji. Z pohoršení si hlavu nedělejte - kojíte VY nebo ti pohoršení? Je to Váš život, Vaše mateřství a Vaše kojení a Vy si ho můžete dělat tak, ja Vy chcete! OStatní je do toho houby. Kdo z nich ví, jak rychle se Vám tvoří mléko? Jak funguje fyziologie laktace? Jak probíhá sání? Upřímně - málokdo 🙂. Kojte tak, jak Vy uznáte za vhodné a z toho, co píšete máte snahu se řídit miminkem - to je to jediné správné!

emin
20. čer 2016

@kusanagi87 Dobrý den, hlavu si z toho nedělejte. Jak dlouho trvá obřad? Pár minut, nakojíte předtím, pak k taťkovi do kočárku nebo do šátku a spát. Mimi to celé prospí a poté jej opět už budete moct nakojit. Dokrmit se v nejhorším dá i UM, ale potíž může nastat v tom, že mimi nemusí umět sát lahvičku...zkoušela jste to? Mnoho kojících miminek prostě z lahvičky neumí, to ostatně dokazuje, že sání z prsu je absolutně jiné než z lahvičky. Ale opět - nebojte se, dopadne to dobře 🙂

emin
20. čer 2016

@hudala Chápu, je skvělé, že jste se po CS dokázala rozkojit alespoň takto. Zkusila bych dokrm dávat cévkou přímo při kojení. Prodlouží se tak kojení, mimi je u prsu spokojenější a motivováno sát, laktace se zvyšuje.

karlajasmine
21. čer 2016

@andie90 rozhodne tak malé miminko nenechávej vykřičet hlady!! Já syna od narození kojím tak, jak si řekne, někdy po 3 hodinách, někdy po 4, někdy po hodině. Přibira ukázkově a je spokojený. Každý ti poradí, co by dítě "mělo", ale je to tvoje dítě - poslouchej svůj mateřský instinkt. Dospělý člověk taky nejí podle hodinek ale podle hladu, který se každý den mění, protože jsme lidé, ne stroje.

andie90
21. čer 2016

@emin moc Vám děkuji!!

feedoo
21. čer 2016

@emin Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc, občas mě bolí jedno prso, zrovna nedávno to bylo tak 2 dny pravé, ale dost, stačí aby mě dcera nebo manžel objal a fakt to dost bolí, pak klid a teď tak už 2dny levé, bolí mě tak polovina směrem od podpaží. Jinak mám druhé dítě po CS, synovi je 6,5 měsíce, je to spokojené miminko (po bojkotu kojení v 4. měsíci kvůli zmatení láhev-prso, po tom co láhev odstraněna kojení ok), střídám šátek kočárek, zem, syn se kojí v noci tak 1-3x jak kdy, kojíme jen v leže, v sedě u toho dělá blbosti a krásně jí i příkrmy (vařím mu oběd, svačinu - vařené jablko a večer dávám pohankovou, jáhlovou nebo ovesnou kaši s mým odstříkaným mlékem). Jinak na tu občasnou bolest jednoho prsa nemá vliv, zda je před nebo po kojení. díky

feedoo
21. čer 2016

@emin jen dodám, že mléka mám dost, i teď když už je synovi 6,5 měsíce a pustí prso při kojení, tak ho dost často postříkám.....ani s odsátím odsávačkou kvůli večerní kaši nemám problém. (starší dítě jsem kojila do dvou let i po CS)

emin
21. čer 2016

@feedoo Dobrý den, jak velká prsa máte, jak moc to bolí? Je v prsu možné něco nahmatat? Bolí při pohmatu určitá část? Prsa po celou dobu kojení pracují, mléčné žlázy jsou v permanenci a mohou být i po 6 měsících citlivé, nicméně pokud lze cokoli nahmatat, raději bych doporučila ultrazvuk. Ten ostatně i v případě, že by bolest trvala delší dobu.

feedoo
22. čer 2016

@emin děkuji. Na utz prsů jsem byla před otěhotněním. Dnes už je to uplně dobré, nevím čím to bylo. Někdy to tak mám tak ty 2 dny a bolí vždy jen jedno prso a od podpaží směrem k bradavce (u bradavky už ne) a bolí to při stlačení, právě třeba při objetí. tak po dvou dnech ok. tak asi to je tím kojením, jak píšete, že ještě tím jsou prsa citlivá, třeba zrovna syn nevysál z toho prsu dost a nějak se to tam nahromadilo.....či co. Dneska je mám krásně měkké a vůbec nebolí, no mám to jednou za čas, ale jak píšu někdy pravé tak ty 2 dny jindy bolí jen levé a vždy na stejném místě od podpaží. Tak asi to je tím kojením.

papaja89
22. čer 2016

@emin ahoj chci se zeptat teď kojim a aby se mi náhodou ztratilo mléko mám pak začít malému dávat mléko umělé? Malému bude 8.měsíců (do kdy je dobré dávat miminkum umělé mléko když to jinak nejde? Švagrová musela přestat s UM malej měl alergii je mu 14.měsíců ) děkuji za odpověď

andie90
23. čer 2016

Dobré odpoledne, je potřeba v těchto parnech doplňovat u novorozeňátka tekutiny i jiným způsobem než kojením... Ustálilo se nám kojení cca po 3hodinách.
Pediatrička doporučovala převařenou vodu mezi kojením, ale zase je to o tom buzení dcerky.. A navíc si říkám že v mlíčku má vše potřebné.. Děkuji!

emin
23. čer 2016

@andie90 Dobrý den, poku kojíte na požádání, tedy když chce mimi , nemusíte dodávat žádné další tekutiny 🙂 Platí cca do 8. měsíce, poté bych doporučila obyčejnou vodu.

emin
23. čer 2016

@andie90 UM není standardní součástí jídelníčku dětí. Je to náhražka, když MM není. Pokud kojíte na požádání, nemusíte žádé UM dávat.

gatushe
23. čer 2016

Zdravim, potrebovala bych od vas radu..urcite se toto tema tady casto opakuje..dcera ma tri mesice a tyden a zacala mi bojkotovat denni kojeni..od zacatku jsme museli obcas vecer dokrmit UM 60-90 ml kdyz uz moje nestacilo..ted od pondelniho ockovani zacala prs odmitat..ani se nechce prisat,jen ho vidi a zacne se vztekat..nenutim jen nabizim..pak pockam az se uklidni a zase..bohuzel se dostane potom do stavu kdy uz s ni nezmuzu nic a musim ji dat odstrikane mleko v lahvi a pak ji behem krmeni podstrcit prs..nekdy to ale zjisti a opet se vzteka..od zacatku spime spolu,mleka mam myslim dost,jen ta vecerni davka ji obcas nestacila..mam obe bradavky ploche,ale mala se hezky chytla od zacatku..jednu si hezky vytahla,ale ta druha se vzdy vpaci zpet a z toho prsu pije jen kratce i z nej malo odstrikam,je mensi ale to druhe to zastane..uz nevim co mam delat..da se to jeste nejak vratit? Nemam silu ji tady hodiny trapit aby z toho nemela jeste vetsi stres,ale kojit prestat taky nechci..dekuji za radu

emin
23. čer 2016

@gatushe Dobrý den, bojkoty jsou vždy velká zátěž. Očkování tomu nijak nepomůže. Postupujte takto - kojte co nejčastěji, vždy z obou prsou, hodně přikládejte v noci. Nedávejte dudlík, nedávejte dokrm lahví, zkuste cévku a krmit přes prst. Zkuste společnou koupel, zkuste kojit kůže na kůži, zkuste samopřisátí - nahaté mimi na nahou hruď a prostě čekejte, co bude. Lahvička (i jen občasná večerní) vše jen komplikuje a může být dalším důvodem bojkotu. Netlačte na pilu, když se mimi nebude chtít přisát, vždy můžete dokrmit přes prst, pokud by mimi vůbec (ani v noci) nepilo, budete muset začít odsávat, aby laktace neklesala. Vydržte, bojkoty bývají dočasné a je to jen o čase. Držím palce.

veronikaveronikaveronika
24. čer 2016

Ahoj, dobrý den 🙂 Mohu mít dotaz..Rodila jsem 4.6. V porodnici jsme se krásně rozkoji. Měli z nás radost,hned třetí den malá dávala 40.Pak jsme byli doma,týden tu.s nami byl přítel takže jsme meli klid,mohli jsme se srovnat spolu.😉 Takze to taky šlo..Ale další tyden(minulý) uz jsme byli sami pridali se trochu nervy..nestíhačka musím se naučit,ze nevadí když tu nebude každý den úplně naklizelo..Hlavni je se najist a byt v klidu a tím pádem jsem pak asi neměla mlíko,coz jsem nevěděla..Malá moc nepribrala za ten tyden a tak jsme zacali jist po dvou hod. Jenže upřímně to bylo ještě horší malá řvala víc prsa mě boleli tak neskutečně,ze to bylo k nevydrženi. Podotýkám ze kojim přes kloboucky od medeli. A v pátek to došlo tak daleko ze chudak asi neměla co tam vzít a řvala hlady. Tak jsme zavedli prikrm.. Dávám ji ho večer a rano90 a kolem oběda taky třeba 60+moje mléko. Začala jsem odsavat a krmim z lahve abych věděla kolik toho sní. A neměla zas malickou váhu..Jinak byla schopná u prsa byt třeba třičtvrtě hodiny a nedalo se ji to vzit..dr mi říkala do 10-15 minut alr to pak řve hlady..Takze fakt pak nevim co s ni..Proto odsávám abych mela kontrolu. Mno jsem to hezky okecala a teď hlavní dotaz jak zařídit vice mlíka? V porodnici jsem měla obě jak balony,plný a přibrala hezky..😉 A ted mám mléko v levém prsu to odsaju tak60-80 a z praveho pár kapek a konec 😉 Zaprvé ji to teda nestačí a zadruhé mám prsa docela malá,takže je to dost vidět i v oblečení kdyz mam jedno nalite a druhé skoro prázdné 😀 Ale to je nepodstatné..hlavni je aby měla co jíst a rada bych ten prikrm treba dávala jen na noc..Říkali mi ze to není nic špatného,ale říkám si ze snad moje by mělo být lepší ne? 😉 🙂 Jogurty jim,laktacni caje 3x za den..snidam, obědvam, vecerim. 😉 Na procházky chodíme každý den(to vliv určitě teda nemá ze) 😀 Jen uz nepiju tolik jako v těhu. Ale dam ty tři čaje. Ve velkém 3/4hrnku+nějaká kojenecka voda,tak snas toho nepiju zas tak málo..Mno jak tedy docilit abych mela vic mlíka? Doufám,ze jsem se v tom moc nezamotala a chápete co jsem chtěla říci..dekuji za odpověď 😉

mickeila
24. čer 2016

@mikulka Ahoj, moc prosím o radu: Mám 15 dní staré miminko a s kojením bojujeme už od porodnice. Má žloutenku a od narození byl opravdu hodně spavý, nicméně na kojení se zdál celkem šikovný, dokázal pít z prsu jak s kloboučkem, tak bez (mám ploché bradavky, ale už se celkem formují, takže přecházíme na kojení bez kloboučků), nicméně u kojení strašně usínal a nikdy nevypil dost. V porodnici mě s tím hrozně stresovali, nutili mě ho dokrmovat nejdřív odstříkaným mlékem, potom nutrilonem (někdy z lahve, někdy ze stříkačky, podle toho, která sestra měla zrovna službu ☹ ) Od propuštění z porodnice sice nabírá, nicméně hodně pomalu (za poslední týden 90g). Kojím ho kdykoliv se probudí, přibližně jednou za 3 hodiny, z každého prsu 15 minut (průběžně ho budím všemi možnými způsoby) a mléka mám dost. Do teď bylo vše v pořádku, připadalo mi, že si začíná dělat v kojení řád a že se i víc rozpil, nicméně od včera bojujeme s tím, že nechce najednou mezi kojením moc spát, neustále se rozčiluje a vzteká, dokonce jsme mu dali dudlík, aby se prospal (jenže kdykoliv mu vypadne, tak se začne zase rozčilovat). Když ho zkusím znovu kojit, tak nepije, jen se tím vyloženě uklidňuje.
Co tedy dělám špatně? Už opravdu nevím, co s tím...

emin
24. čer 2016

@veronikaveronikaveronika Ano, naprosto přesně vím, co jste chtěla říct. Prožíváte to, co opravdu velmi mnoho maminek a také děláte podobné chyby, byť v dobrém a dokonce na radu pediatra či okolí. Především - hlavně klid - kojení není závod, není povinnost, není nějaká meta na stupnici hodnocení kvality mateřství. Kojení je výsada maminek a jednoduše krása. Je přirozené a zdravé jak pro maminku, tak pro mimi a ano- jak jste sama napsala, Vaše mléko je rozhodně to nejzdravější, co mimi může dostat. Také není nic ztraceno, vy odsáváte mléko máte (je jedno, že v jedno prso je lépe rozkojené) a mimi je zdravé, navíc ještě malinké a je veliká šance, že se naučí sát správně. Kde nestaly chyby? 1) Kloboučky - dlouhodobě snižují laktaci, miminku se pije hůř, je to těžší a je to jednoduše bariéra mezi ústy miminka a Vaším prsem. Pokud bolí přisátí, pak je chybné, tedy provedené chybnou technikou, nejčastěji nemá mimi dostatečně otevřenou pusinku. Pokud je používáte protože se mimi přisát neumí, pak nezbývá než vydržet, každé zdravé mimi se to časem naučí. 2) Dokrm lahví - lahvička se saje velmi odlišně od sání prsu, miminko používá jiné svaly, navíc musí tvar mluvidel přizpůsobit tvaru dudlíku lahvičky, naopak prso se vždy přizpůsobí tvaru pusinky konkrétního miminka. Téměž každá lahvička naíc teče lépe, větším proudem, než mléko z prsu. Miminka jsou chytrá a rychle to poznají a vědí, že když budou křičet, přijde lahvička. Nevím, jak jste kojila po příchodu domů, ale na první tydny doporučuji kojit tak, že bedlivě sledujete miminko a vidíte jak dlouho opravdu saje - tedy polyká. Jakmile přestává polykat a usíná, vystřídáte prsa. Vystřídat můžete vícekrát za jedno kojení, prs můžete stlačovat volnou rukou pro intenzivnější tok. Co nyní dělat? 1) Zkusit přikládat bez kloboučků a správně. 2) okamžitě přestat dokrmovat lahvičkou a začít dokrmovat cévkou přímo na prsu (jde o slaboučkou silikonovou hadičku, kterou přidáte přímo k bradavce. Více o dokrmu cévkou najdete na infookojeni.net. Nedávat dudlík. Být co nejvíc s miminkem, např nosit v šátku kůže na kůži, což hodně podpoří laktaci. Nadále pravidelně odsávat, aby se laktace stimulovala. Brát to "na pohodu" - tedy zkouším se rozkojit, vím, jak na to a dávám miminku i sobě čas (opravdu není nutné mít vydrhnutý byt a teplé večeře 🙂). Pokud by se Vám podařilo najít v okolí dobrou LP, velmi by Vám to vše ulehčila tím, že Vám dokrm cévkou ukáže a případně zkontroluje techniku přikládání. Jak jsem již psala, vše je teprve v začátcích a máte velkou šanci, že budete spokojeně plně kojit. Moc držím palce.

emin
24. čer 2016

@mickeila Dobrý den. Nemyslím, že děláte něco špatně. 3. týden života je typický pro první růstový spurt, mimi překotně roste a tedy potřebuje více energie = více mléka. Kojte na požádání, nehledejte v kojení řád, on se tam postupně sám nastolí, ale čas od času si ho mimi bude měnit. Kojte tak, že mimi bedlivě sledujete a jakmile začne usínat, vystřídáte prsa. Prso budete po dobu kojení stlačovat, abyste zintenzivnila tok mléka. Vystřídáte i několikrát za jedno kojení. Skvělé, že již kojíte bez kloboučků. Pokud mimi dost čůrá (min 6 plen denně, moč je světlá, nezapáchá), pak prospívá. Kdyby byl však potřeba dokrm, dokrmte cévkou přímo u prsa a tím také podpoříte laktaci. Návod najdete na infookojeni.net. Držím palce.

emin
24. čer 2016

@mickeila A ještě drobná poznámka - Vaše strava a pitný režim či bylinky, homeopatika a další potravinové doplňky mohou kojení podpořit, ale rozhodně jej samy o sobě "nezařídí". Kojení se dá podpořit opět jen kojením, jednoduše, čím více mléka dostanete ven, tím více se ho vytvoří.

barumat
24. čer 2016

@emin Dobrý den, chci se zeptat na ukončení kojení. Dcera se narodila dříve, neměla sací reflex, zpočátku nechtěla ani polykat, byla spavá, apatická. V porodnici jsme ji rozkrmili (zpočátku i sondou do žaludku) umělým mlékem. Laktace se rozjela později a spíše váhavě, kojila jsem zpočátku přes klobouček (jinak se dcera neuměla přisát); to jsme později překonaly, ale ani při veškeré snaze se mi nepodařilo přesvědčit dceru, aby dostatečně sála. Nyní jsme tedy ve fázi, že dva měsíce kojím každé kojení z obou prsou Zkusila jsem prsa střídat, ale přišlo mi, že mi hned mléka ještě ubylo - v té době jsem měla doma ještě odsávačku, tak jsem měla větší přehled), s bídou deset minut (spíše méně), poté dcera křičí hlady a vypije cca 90ml dokrmu. Celé je to pro mě náročné jak fyzicky (každé krmení včetně odříhávání zabere zhruba tři čtvrtě hodiny, k tomu namáhané bradavky), tak psychicky, protože dceři kombinace umělého a mateřského mléka vůbec nedělá dobře (velmi ji to nadýmá). Po změně UM j to lepší, ale rozhodně ne ideální. Nicméně dotaz zní takto - začala jsem omezovat kojení tak, že již dceru nenutím vydržet sát alespoň těch deset minut z každého prsa a kojím jen každé druhé krmení. Po zhruba týdnu chci přejít na krmení dvakrát denně. Jak poznám, že již žádné mléko nemám? Dcera křičí po kojení hlady už teď, a dudlat bradavky z nudy by jí asi nevadilo... Bojím se přestat kojit dříve, než tvorba mléka úplně ustane, abych si nezadělala na zánět v prsu, ale zase taky nechci zbytečně přikládat dítě k prázdným prsům... Nebo se u takhle malého množství mléka zánětu a tvrdnutí mléka v prsu bát nemusím? Ještě podotýkám, že mléka vlastně celou dobu moc nemám, bolest prsou při vynechání kojení mě nikdy nepotkala... Díky za odpověď.

barca_z
24. čer 2016

Dobrý den, rada bych se zeptala, jak odnaucit syna 9m aby me pri kojeni nestiskaval tak silne prsa. Ma zoubky nahore i dole a po kazdem kojeni mam jeho otisky zubu na prsou- je to celkem bolestive. Momentalne kojim 3x za den a 2-3x v noci, coz bych chtela udrzet alespon do roku veku ( v noci klidne mene) 🙂
Jeste bych rada dodala, ze se mi na bradavkach dela eksem, ktery resim na koznim a jaksi porad bez uspechu. Tak jestli to nemuze byt i tim?
Mockrat dekuji za odpoved!

veronikaveronikaveronika
25. čer 2016

@emin děkuji za rady 😉

saphena28
28. čer 2016

@emin
Dobrý den, ráda bych se zeptala na frekvenci stolice u 2 týdny starého novorozence. Doposud měl stolici pravidelně několikrát denně, nyní již 3 dny nic. Dítě cca 4 dny plně kojím, předtím jsem od porodu dokrmovala Bebou. Močí pravidelně několikrát denně, větry odcházejí, bříško má mírně napjaté, ale nevypadá to, že by ho bolelo...zkoušela jsem jemně masírovat, dávám mu kapičky Bioagia...váhový přírůstek v druhém týdnu života byl pouze 100g (dle pediatra ještě v normě). Jak dlouho je v tomto věku normální, že dítě nemá stolici? Je možné, že mateřského mléka má málo, plně ho využije a nic nevyloučí? Neměla bych opět začít dokrmovat UM? Kdy začít zácpu řešit s pediatrem? Děkuji za váš názor!

emin
28. čer 2016

@saphena28 Dobrý den, na vše jste si odpověděla. Plně kojené dítě nemusí mít stolici několik dní, ba týdnů. MM se spotřebuje beze zbytku. Pokud odchází větříky, bříško nebolí, mimi nezvrací, neřešila bych. MM je lépe a rychleji stravitelné než UM, pokud jste dokrmovala, může nyní mimi opravdu spotřebovat vše. Naopak sledujte, zda dostatečně čůrá. Pokud by, zvláště ve vedrech, mimi dlouho nečůralo (min 6 plen denně), pak deje opět UM, ideálně ne lahvičkou. Držím palce.

smartaskova
29. čer 2016

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám 3 měsíční miminko a kojím jí ale zničehonic přestala pít z pravého prsa kdykoliv to zkouším zpustí se zoufalí pláč a kopání jakmile jí přiložím k levému prsu hned se přisaje . Jak přestala pít z pravého prsu přestává se mi v něm dělat mléko a já se takhle bojím že pro ní nebudu mít dostatek mléka chci kojit co nejdéle . Neměla byste nějakou radu jak jí donutit pít z obou stran ? Děkuji

emin
29. čer 2016

@smartaskova Dobrý den, odmítá jej i v noci, či když je rozespalá? Zkoušejte nejdříve přikládat k tomuto prsu. zkoušejte různé polohy. Z daného prsa odsávejte. Kojit se dá i pouze z jednoho prsa, nebyla byste první, kdo to takto má. Ale vytrvejte, bývá to dočasné.

pekkaa
30. čer 2016

@emin dobry den. Rada bych se zeptala. Maly (ted 2,5 mesice) plne kojeny byl do nedavna hodne vdlky jedlik. Byl furt u prsu a pribiral 400g/tyden, takze uz je z neho hezky macik🙂. Dost trpel na prdiky a zaroven se prsem uklidnoval a usinal s nim. Prdiky ho ale uz skoro presli a uz mu asi vadi usinat u prsa protoze mu to hodne tece a asi uz ma dost.. Proste az je napity, tak se pusti. Navic zacal byt o dost vic spavy - asi mozna taky proto, ze uz ho netrapi to brisko. Takze se nam prodlouzili intervali kojeni a zaroven pije kratce (predtim na prsu i 45 min, ted nekdy jenom 3 minuty; a drive nez po 2-3 hodinach ho chce malo kdy, v noci vydrzi spat i 7 hodin vkuse). Takze me zajima jestli timto poklesem piti nemuzu ztratit mleko. Mame to takto uz zhruba tyden, takze to asi nebyla jenom prechodni zalezitost. Taky pribral uz jenom 80 g za posledni tyden (ale zasob ma asi dost z minulosti).
Dekuji