Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

libra
9. kvě 2017
krteczech
9. kvě 2017

@libra dekuji

barusak95
9. kvě 2017

@krteczech fakt se chytil az ve 4m ? Dekuji za povzbuzeni snazim se hlavne v noci zkouset bez kloboucku ale zatim zadny uspech tak snad se zadari casem

krteczech
10. kvě 2017

@barusak95 Jj až ve 4. Měsíci. Předtím vůbec neměl jakoby sílu . A musím říct, že mi to ani nevadilo. Byla jsem ráda, že jsem ten klobouček v porodnici nakonec dostala, protože jinak se vůbec nebyl schopný přisát. I laktační poradkyně nechápala, byl celkem malý tak neměl ani sílu asi. A s kloboučkem hned jedl. Upozorňuji, že láhev nikdy neměl , odmítá mi ji i teď v roce, takže to určitě nějak neuškodilo, nám to rozhodně pomohlo. Akorát ta otrava pořád myslet na to, abych ho měla u sebe. Měla jsem jich několik. V tašce u kočárku, u rodičů, doma dva.

libra
10. kvě 2017

@krteczech
@barusak95 já s kloboučkem kojila taky dlouho, první tři měsíce určitě. Dost mě to otravovalo, čištění, při kojení mléko všude...LP mi radila začít kojit s kloboučkem, po chvíli ho zkusit sundat, až se prso přizpůsobí sání. Ale nakonec se mi chytil syn hezky, u dcery už nic takového potřeba nebylo. Tak doporučuji zkoušet, věřím, že se to i u vás podaří 😉

simina9111992
21. kvě 2017

Dobry den, obracim se na vas s dotazem ohledne denniho prijmu mlicka u 4 mesicniho mimca..nasemu matymu bude 5.6. 4 mesice a driv nam moc nepribiral proto ted stale resim kolik toho za den vypije..je napul kojen a na pul na umelem mliku, odmita prso davam muproto jen uz flasky i svoje i umele...nyni vazi 6 kg a za 24hod ho kojim 6x nekdy 7x vetsinou po 2,5 az 3 hod pres den a v noci po 5 az 6 hod ale sam se vetsinou na jidlo nevzbudi a tak nevim zdali ma dost nebo stale budit a nutit...za 24 hod vypije nekdy 1070ml nekdy jen 800 jak kdy...nekdy ho musim opravdu nutit..kolik toho ma vypit?dekuji za odpovedi

mamamoja
22. kvě 2017

@simina9111992
Myslím, že pije dostatečné množství mléka.
Dle doporučení by mělo dítko ve věku od 4. dne do 4. měsíce vypít 125 - 150 ml na 1 kg své hmostnosti za 24 hodin, což je u 6 kg dítka 750 - 900 ml za 24 hodin.
Do 7. měsíce by mělo vypít cca 150 - 180 ml na 1 kg své hmotnosti za 24 hodin, což u 6 kg dítka vychází na 900 - 1080 ml za 24 hodin (vše je to plus mínus).
Já malýmu mlíko odsávala do jeho 7 měsíců a pil jen to odsáté, rostl pěkně, doktorka byla spokojená a můj 24 hodinový strop odsátého mléka byl cca 900 - 950 ml za 24 hodin. Víc jsem ze sebe nevyždímala a malýmu to stačilo. A toto množství nebylo každý den, bylo to až chvíli před tím, než jsem mu začala dávat příkrm (zeleninu).

simina9111992
22. kvě 2017

@mamamoja moc dekuji ja do nej prave vic nedostanu a bojim se aby nezhubnul

kajos12
2. čer 2017

@mikulka Dobrý den, mohla bych poprosit také o radu? Mám druhé dítko, které má 17 dnů. První bylo kojeno bez problémů do 13 měsíců, ale teď s druhým - v porodnici paráda, malý krásně přibíral a mlíčko bylo. Pak jsem dostala zánět prsu (cca týden zpět), ale obklady se mi to podařilo zahnat. Ale hrozně mě bolí kojení - hlavně při přisávání. Řekla bych, že je to den ode dne horší. Přitom si myslím, že technika kojení je dobrá. Také se mi zhruba před týdnem objevil na rozhraní dvorce a bradavky takový bílý povlak, ale částečně jde smýt. A tři dny zpátky se mi dvorec "obsypal" pupínky, něco jako akné, ale bez té bílé tečky nahoře. Pupínky se vyskytují převážně v místě , kde má malý rty při sání.
Vzpomínám si, že při prvním dítku mě také bolely prsa, než si zvykla na kojení, ale nyní mi bolest připadá silnější.

Pokud mi poradíte a dáte tip, co by to mohlo být nebo zda je to normální, budu ráda. Každého kojení se začínám bát a kdybych nevěděla, že MM je to miminko to nejlepší, s kojením bych přestala.

Děkuji.

hanulkaha
6. čer 2017

Zdravím 🙂
Máte prosím některá zkušenosti s postupným "ubýváním" mlíčka přes den? Mám doma 5ti týdenního chlapečka, plně kojeného. Ráno po probuzení mám prsa tvrdá a nalitá, mléko z nich teče samo a malý pije krásně v tahu půl hodinky. potom přes den to začíná být horší, kojení nám trvá i hoďku, no a večer už mám prsa úplně zvadlá a malý saje z jednoho prsa přes půl hodiny a je vidět, že mlíčko teče obtížněji, dá mu to docela práci ho vytáhnout a u kojení mi usíná, po probuzení křičí hlady a tak je to pořád dokola každý den.
Je nějaká rada, jak mít plná prsa během celého dne?
Jinak kojím po 2-3 hodinách, malý si říká sám, večer poslední kojení mezi 23 a 24 hod a za 6 hodin se malý sám pravidelně ráno budí na papání.
Děkuji moc! 🙂

libra
6. čer 2017

@hanulkaha nejsem LP, ale na vašem místě bych zkusila přidat noční kojení, je příjemné se vyspat, ale malý je maličký, ubude-li mléka, ubude i on na váze a dr. vám stejně doporučí v noci budit. Nebo zkusit odsávat, ale prsa potřebují stimulovat, aby se mléka tvořilo dost. A během dne bych častěji nabízela, zvlášť má-li dítě dudlík, kt. může(ale nemusí) zahnat/ošidit první hlad a dítě se pak hlásí méně často, než by bylo potřeba.

libra
6. čer 2017

@hanulkaha a ještě moje zkušenost. Se synem jsem to měla stejně jako vy, jen v noci bylo kojení do půl roku ještě kolem druhé, přes den také 2-3hodiny. Úbytek mléka jsem nezaznamenala. Dceru jsem ale v prvních dnech a týdnech kojila každých 90minut, v noci po 2 hodinách. Později se interval prodlužoval (možná to bylo dudlíkem, možná ne), mléka ubylo...byl to boj, začala jsem častěji přikládat...kojím doteď...Je to dost individuální.

hanulkaha
6. čer 2017

@libra S tím nočním kojením je to právě u nás trochu boj, malý je už od porodnice "labužník" a u prsa mi hodně usíná. Když jsem ho zkoušela v noci budit, tak celou dobu u prsa spal, mohl být nahý, prsa jsem střídala, dávala odkrknout, lechtala, štípala a nic, vždy dvakrát potáhnul a spal, toto trvalo třeba i dvě hodiny noc co noc, takjsme to vzdali ☹
A když zkouším odsávat, odsaju minimum, max 10-20 ml a ručně odstříkat nejde vůbec nic, pár kapek nanejvýš.

libra
6. čer 2017

@hanulkaha Syn byl totéž, měl silnou žloutenku, v noci se kojilo fakt i hodinu, taky budit nepomáhalo...a taky neodsaju skoro nic 😞Ale budete-li odsávat častěji, i když po troškách, bude to taky plus. Vím, že dcera v noci pije v polospánku, to by nešlo? Odhaduji, že by nemusel vypít moc, spíš jde o ten častější stimul. Pokud kojíte o půlnoci, já bych zkusila jedno kojení, třeba dočasně, přidat. Nebo zkuste častěji přikládat během dne, uvidíte, co to udělá. Takto lze množství zvíšit do dvou dnů. Zkoušela jsem to ještě nedávno. Ale prázdná prsa k večeru jsou normální, hloupé je, že v tu dobu děti chtějí jíst hodně. Zkuste kojit méně oblíklí, teď to je fajn, já bych zmrzla, děti mám narozené na podzim. Je to někdy složité, ale pokud to doteď šlo a chcete kojit, nezvládejte to. Věřte si. Já s prvním kojila s kloboučkem snad do 4měsíců, během toho jsem měla 4krát zánět prsu...ale překonali jsme to.

rebejsova
6. čer 2017

@hanulkaha Nejsem LP. To, že je mléka večer míň ("ubývá" ho během dne), je podle mě normální (je to prostě objektivní fakt, potvrzeno i LP). Miminko je večer unavenější, umrčenější, a proto je/chce být na prsu častěji. Co ale může být problém, je to noční nekojení, pro udržování laktace je kojení v noci zásadní (i ta šíleně nalitá prsa ráno nakonec můžou vést ke snižování laktace, protože dávají mozku signál - mléka je moc). Pokud se mimčo samo nebudí, zkus ho vzít k sobě do postele, mělo by se přirozeně začít budit častěji + ty budeš moct zachytit jemné signály hladu nebo toho, že nespí tak tvrdě a mohla bys ho zkusit přiložit. Pokud spí u tebe v posteli a přesto se nebudí, je to pro mě záhada a neporadím :(

aalleenn
6. čer 2017

Dobrý den, prosím o radu a povzbuzení. Dnes jsem byla na kontrole ve 14dnech dcery a dětská doktorka po zvážení konstatovala, že málo přibírá a mám málo mléka, tak že mám dokrmovat UM. Celkem mě to rozložilo, mám doma už jedno dítě které jsem plně kojila, a pak kojila do 17m. Je pravda, že za ten týden přibrala jen 15g, ale nemyslím si, že bych měla málo mléka, vždy mi z druhého prsa teče, když kojím. Při kojení v ordinaci vypila za 10 min 45ml dle vážení. Tak se chci poradit, zda um dávat (nechci), raději bych laktaci podpořila - mám v plánu v noci budit po 3 h, ve dne po 2,5h, piju jestřabinu, gravimilk, jím homeopatika a z prsa, co kojím ještě odsávám odsávačkou. Co bych pro to mohla udělat víc, ve čtvrtek jdeme na převážení a musí trochu přibrat ... co je třeba vhodné jíst, aby bylo mléko "tučnější" nebo jak kojit?, děkuji za rady

libra
7. čer 2017

@aalleenn Je nerozumné, kvůli jednomu vážení nasadit UM. Děti přibírají skokově. Navíc ne každé dítě je tabulkové. Nemyslím, že máte málo mléka, chce to hlavně klid, žádný stres, aktivně nabízet miminku, prsa během kojení můžete střídat. Já pila sirup Laktofit. A mrkla dr. na to jak kojíte, na správné přisátí, když je tak znalá?

hanulkaha
7. čer 2017

@rebejsova S tím nočním kojením je to hrozný boj, zkoušela jsem to několikrát, ale když malého chci probrat na kojení, přebalím, nechám chvilku plakat, aby se opravdu probral a jakmile ho dám k prsu, je okamžitě tuhý a i kdybych já nevím co dělala, prostě spí a vůbec nesaje ☹
A do postele si ho nechci zvykat brávat, spí jen ve svojí postýlce.
Dnes třeba se najedl v 11 večer a vzbudil se sám po 3 ráno, v jednu když jsem ho zkusila vzbudit, tak ani rána, visel mi na prsu a ani nepotáhl.

hanulkaha
7. čer 2017

@libra Malý žloutenku neměl vůbec a přesto byl a je pořád tak spavý. Jak už jsem psla výše, když ho v noci zkusím dát k prsu, spí a nejsem schopná ho vzbudit, kdyby aspoň to prso trošku "dumlal", ale ne, přisaje se, jednou potáhne a usne. Můžu ho lechtat, dloubat do něj, štípat, tahat za vlásky a ani to s ním nehne ☹
Pokud se ale vzbudí na papání sám, saje aktivně klidně půl hodiny v tahu. Zkoušela jsem i kloboučky, aby to neměl tak namáhavé, ale ty mi odmítá, jakmile je cítí v pusině, řev, odtahuje se a nechce se přisát.

libra
7. čer 2017

@hanulkaha ne, kloboučky určitě nezavádějte, ty by způsobily další problémy, obdobně jako dudlík, lahvička...

libra
7. čer 2017

@kajos12
Nemůže to být moučnivka?

rebejsova
7. čer 2017

@aalleenn Doporučila bych takové ty základní věci, kt. obvykle radí LP: kojit častěji (na požádání, neomezovat jakkoliv "pobyt" miminka na prsu), v noci budit, být v kontaktu s miminkem (nosit, spát s ním), střídat prsa během jednoho kojení, vyhodit dudlík, případně pak podpořit laktaci bylinkami (benedikt, pískavice) atd. Problém by mohl být v technice, takže pozvat LP (z Mamily, ne Laktační ligy), aby to zkontrolovala. Pokud dokrm, tak ne lahvičkou. Drobínek je opravdu ještě maličký, hádám, že budeš v klidu a dlouho kojit, až to doladíte 🙂

aalleenn
7. čer 2017

@libra techniku vůbec neřešila, dnes jsem byla u LP a ta mi potvrdila, že technika je OK, a mléka že je taky dost, uvidím zítra, kdyžtak vyměním lékaře, nenechám se takhle stresovat, včera mi to bylo hodně líto

libra
7. čer 2017

@aalleenn Děláte všechno dobře, ono se to usadí. Nejhorší je stres, znám to. Malá mi nepřibírala nijak extra, přesto měla faldíky a byla zdravá, má rok a půl a stále kojím 😉

kajos12
8. čer 2017

@libra Maly v pusince nic nemá... Mluvila jsem s LP (telefonicky) a ta říkala ještě doznívání zánětu prsu, tak často větrat a mazat Purelanem, přikládat studené obklady. Do pondělí to mělo pomoct. Jenže žádná změna, takže jsem si koupila Canesten a mažu s ním a střídačku s Purelanem, protože jsou bradavky suché a olupující se. Včera byla bolest už o něco menší, dvorce a bradavka oteklá pořád stejně. Ještě řeším techniku přikládání. Malý mi nikdy neotevře pusu tak moc, jak je to ukázáno na videích, ale snažíme se. Už bolestí nepláču.

hanulkaha
8. čer 2017

@kajos12 pokud ti sam neotevre pusinku, zkus mu jemne potahnout za bradicku. Jeste me napadlo, kontrolval nekdo malemu uzdicku? To je taky casta pricina spatneho prisavani, pokud je moc prirostla.

kajos12
8. čer 2017

@hanulkaha On ji otevře, ale ne tak moc, jako při zívání, jak je všude psáno, že by to mělo být. Přímo kvůli uzdičky jsme nikde nebyli, ale pediatrička se do pusinky několikrát dívala a neříkala nic, že by byla krátká.

hanulkaha
8. čer 2017

@kajos12 spatne jsem to napsala, myslela jsem pokud ji neotevre tak moc, aby se mohl pekne prisat 😉

panickatlamicka
8. čer 2017

@hanulkaha no protoze deti v postylkach a v zavince upadaji do neprirozene hlubokeho spanku. pro zachovani laktacd je kontakt a tedy spol.spani stezejni. a uprimne, byt ja male mimino a nekdo me budit a nechat brecet a cpat mi prso takto neprirozene, rtak snad upadnu do deprese 😀 nic ve zlem 🙂

ivett10
11. čer 2017

Ahoj holky. Urcite se to tady uz resilo ale zrovna nemuzu zadnou odpoved najit. Zacinam paty mesic tehotenstvi a zacala jsem se zajimat o formovace bradavek, protoze mam od mala uplne vpacene bradavky. Musim resit s LP? Nebo staci abych si sama koupila a zacala pouzivat s tim, ze budto to pujde nebo ne. Kojeni vubec nevim jestli v tomhle stadiu vubec pujde. Diky.moc