Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

brunhylda
23. čer 2017

Dobrý den, mám dotaz ohledně preferování jednoho prsu. Ale vezmu to od začátku (třeba o má na něco vliv). Martínek je mé druhé dítě, první dcera nikdy nebyla plně kojená a brzy jsme skončili zcela na UM. Se synem se mi mléko spustilo taky dost pozdě, takže byl nejdřív trochu přikrmovaný, ale opravdu jen minimálně a do 14 dnů byl plně kojený. Nejdřív jsem během jednoho kojení střídala obě prsa, ale brzy jsem zjistila, že kojení z jednoho mu stačí a míň tak ublinkává. Takže jsem každé kojení dávala jen jedno prso. Vše bylo v pohodě, konečně jsem měla z kojení dobrý pocit. Asi po měsíci mi ubylo trochu mlíka, tak jsem zase prsa začala střídat, ale všimla jsem si že levé prso je mnohem menší než pravé a syn z něho pije jen chviličku a pak se začne vztekat nebo usne. Každé kojení teď začínám tím levým, méně oblíbeným prsem a nechám ho tam tak dlouho co vydrží, pak dokojím pravým. V noci to ještě celkem jde, ale přes den z toho levého moc nechce. Vůbec nevím proč se to stalo, ze začátku pil z obou stejně. Tak nevím jestli je v tom levém prsu míň mlíka protože z něho nesaje, nebo naopak přestal sát protože tam bylo málo mlíka. Ráda bych zase kojila z obou prsů stejně. Takhle je to kojení znovu boj, jako byl s dcerou, jenže teď se nemůžu věnovat jen synovi a kojení, ale dvouletá dcera taky potřebuje moji pozornost. Nevíte jak znovu rozkojit to levé prso. Mockrát děkuju.

hanulkaha
24. čer 2017

@brunhylda co zkusit z toho leveho mlicko odsavat nebo odstrikavat? Sice odsavacka plne nenahradi sani miminka, ale urcity stimul to prso mit bude 😉
Resila jsem uplne to same, taky leve prso, odsavala jsem z nej po kazdem kojeni, treba jen 5 minut a za tyden se kojeni opet upravilo 😄

brunhylda
24. čer 2017

@hanulkaha Asi mi nic jiného nezbude, ale odsávačce jsem se chtěla vyhnout. Mám na ni špatné vzpomínky z prvního těhotenství, kdy jsem celé šestinedělí seděla s odsávačkou u prsu a bylo mi to k ničemu. Ale tentokrát je to jiná situace, myslím že toho mlíka nemám zas tak málo, ale asi z toho levého prsu pomaleji teče. A jak dlouho jsi takto odsávala než se to nějak projevilo? Dívám se, že máme podobně staré chlapečky, tak ať nám dělají jen samou radost.

hanulkaha
25. čer 2017

@brunhylda Než začal Dvídek brát zase levé prso na milost, trvalo to tak 5-6 dnů 🙂
A zhruba těch 5 dnů jsem po každém kojení z prsa odsávala, během kojení jsem na něho lupla nahřívací polštářek, aby se mezitím pěkně prohřálo a po kojení zhruba 5 minut odsávala, dýl ne, celkově toho z těch prs odsávačkou moc nedostanu, ale šlo hlavně o to, aby se to prso stimulovalo a mlékovody trošku uvolnily.
Davčovi bude v úterý 8 týdnů a stále kojím při jednom papkání z obou prsů, nějak se mi nedaří přejít jen na jedno, ale taky mám i pocit, že si jen z toho jednoho nemůže vytáhnout tolik, co z obou, nevím :-/

dzejn002
25. čer 2017

@hanulkaha Naše malá má 13 měsíců a od začátku až do teď kojím vždy z obou prsou. ;) Byla období, kdy by jí jedno nestačilo a navíc při těch pokusech vždy trpělo druhé prso, které bylo napnuté. Malá neuměla 2,5 měsíce vůbec sát, tak jsem po tu dobu jela na kolotoči vážení, krmení odsátým MM přes suplementor, vážení, odsávání (15 min zároveň z obou prsou) a tak dokola až do těch necelých 3 měsíců. Rozkojení nás stalo 6500 Kč a spoustu dřiny, ale vyplatilo se a malá se stále kojí 5x denně a v noci dle potřeby. Hlavu vzhůru, ještě si to sedne!! 😉

hanulkaha
25. čer 2017

@dzejn002 ja mela prave ze zacatku taky to same, maly spal, nechtel sat, takze vazeni, kojeni, vazeni, odsavani, dokrmovani... Potom se to zpravilo, krasne saje, kojeni jsme ztahli z hodiny na 10-15 minut z kazdeho prsa 😉
Jenze ted prave zase slysim ze vsech stran at kojim jen z jednoho, aby si vytahl hodne zadniho mlicka a ze 30 minut u jednoho nebo 15 a 15 u obou=stejne mnozstvi vypiteho mlucka, dalsi zase rikaji at stridam obe prsa, ze v jednom neni na 1 kojeni tolik mlicka jako z obou a nebude mi pribirat...
A co si ma teda clvek vybrat? 🤔

minja
25. čer 2017

Dobrý den, máme 11 dní a malý se nechce přisát. Vezme si max. Bradavku, dvakrát potáhne a pak pláče. Už v porodnici jsme se nechytali jsme císařem. Zkoušela jsem klobouky, ale ty po čase začal odmítat. Musela jsem začít krmit lahví, protože po stříkacce mi hubnul, protože zvracel a plival to okolo. Zkoušíme metodu kůže na kůži. Má to ještě cenu, když je takto velký, jak dlouho mám být trpělivá??

minja
25. čer 2017

@hanulkaha jak jste docilili, aby se prisal a jak dlouho to trvalo??

dzejn002
25. čer 2017

@minja Určitě to má cenu, moje malá neuměla pít 2,5 měsíce a pak se to teprve naučila. Doporučuji zapůjčit profesionální nemocniční odsávačku Medela, která stimuluje obě prsa současně + kojeneckou váhu a zakoupit suplementor - pomůcka pro krmeni dítěte u prsu. A určitě kontaktujte zkušenou laktační poradkyni, která vše vysvětlí a pomůže! Držím pěsti!

hanulkaha
25. čer 2017

@minja maly se prisaval pekne, jen spatne pil, u prsa mi byl schopny celou dobu prospat

pincola
25. čer 2017

Holky mám už desetiměsíčnímu koupit pítkona vodu? Do te'd ani dudlík ani láhev neměl, ab to nekazilo kojení. Ale přece jen, pojedem k moři, aby to mléko v tom vedru stačilo.

minja
25. čer 2017

@dzejn002 mám elektrickou odsavacku medela, váhu zapůjčenou. Jen mně se nepřisaje vůbec i když mu to mlíko teče do pusinky. Furt spinka, musíme ho budit a čím jste dokrmovala??

minja
25. čer 2017

@dzejn002 jinak na suplementor jsem četla samý špatný recenze.

dzejn002
26. čer 2017

@minja Ta nemocniční odsávačka měla výhodu v tom, že jsem ušetřila čas tím, ze stimulovala obě prsa současně a dost podobně jako když saje mimčo... V porodnici malá dostávala Bebu HA, což je blbost, když byla zdravá a nikdo v rodině nemá alergie v anamnéze, takže doma měla jen obyčejnou Bebu 1. Ale spotřebovala jsem jen jednu krabici, protože ji dostávala do suplementoru pouze když jsem neodstrikala dost mlíčka (hlavně asi prvních deset dní převažovala Beba, pak se laktace rozjela a už jsem Bebu dávala asi jen jednou či dvakrát za 24 hod. Po měsíci stačilo jen MM. Tehdy jsem recenze na suplementor nečetla, prostě jsem to zkusila. Za pokus to stojí vždy, co u deseti nefunguje může u jedenáctého fungovat skvěle...;)

dzejn002
26. čer 2017

@minja Je to určitě chvílemi dřina ( vím to, byla jsem na to sama s pracujícím manželem 300 km od rodiny a výpomoci s čímkoli), ale zpětně v tom skoro tříměsíčním kolotoči vidím jen výhody. 1. Jsem pyšná, že jsem zkusila všechny dostupné možnosti. 2. Malá miluje kojení, dosud se kojí skoro po každém jídle a v noci. 3. Vrátilo se mi to v tom, že od té doby nemám s mlékem žádnou práci a ani mě to nic nestojí. 4. Kdyby se nám to bývalo nepovedlo, tak bych byla klidná, ze jsem zkusila všechno. 🙂

libra
26. čer 2017

@pincola Vodu by už dostávat měl, hlavně pokud není výhradně kojen, ale jí i příkrmy. Syn pítka měl, nic kromě mlíčka nechtěl, tak jsem zkoušela všechno možné, změny v přisávání jsem nezaznamenala. Dceru jsem učila hned z hrnečku, právě kvůli obavám z kojení, ven jsem nosila lahev s širokým hrdlem, někdy i kelímek...Lahev s brčkem jsem ji dala až v 17měsíci, jen ven, aby se mohla obsloužit sama.

libra
26. čer 2017

@hanulkaha četla jsem, že nakonec s tím předním a zadním mlékem to tak není, že prý se mléko tvoří dle potřeb konkrétního miminka, tak bych se tím netrápila. Dceru jsem kojila vždy jen z jednoho, pila max 5minut a odtáhla se, při nabídnutí druhého řev...Všechno je tak individuální...😉

libra
26. čer 2017

@hanulkaha a od roku chce pro změnu vždy pít z obou 😂

libra
26. čer 2017

@brunhylda toto se tu řešilo už mockrát, co si tak pamatuji, tak po radách, co s tím, LP vždy závěrem napsala, že se stává, že některé ženy nakonec kojí jen z jednoho prsa, dokonce dlouhodobě, a že to nevadí. S rostoucí poptávkou roste množství...

katieisabellasimek
26. čer 2017

Ahojik mikulko. Chci se zeptat. Mému synovi bude za tři týdny rok. Doposud kojený. Má ABKM takže oba držíme dietu.Speciální UM z Gastra pít odmítá, už jsme jich vyzkoušeli několik. Jinak s ostatními tekutinami nemá vůbec problém. Vím já se mnou rostliná mléka a ta mu moc chutnají. S manželem bychom chtěli zapracovat na druhém mimi a tak jsem přemýšlela, že bych už přestala kojit ( nyní je kojen už jen ráno a večer). Ale může už být bez mého mléka i bez UM? Vystačí si jen s příjmem ostatních tekutin (voda,džus,rostlinám mlíčka)? Moc děkuji

hanulkaha
27. čer 2017

@mikulka @amin
Ahoj, měla bych dotaz ohledně četnosti kojení. Malému je 8 týdnů, je plně kojený. Ze začátku jsem s kojením docela bojovala, malý u prsa usínal a nechtěl pít, sál tak 5-10 minut a potom hodinu jen dumlal. Když mu byly 2 týdny, půjčila jsem si proto koj. váhu a zjistila, že během jednoho kojení vypil 40-100 ml (v období 2-5 týdnů věku). Je možné, že byl schopný si to množství mlíčka vytáhnout za těch pár minut? Protože i teď 10 -15 minut saje a potom jen prso dumle nebo usíná, vypadá spokojeně a hlady nepláče, znamená to tedy, že je najezený? Nechci se opět dostat do toho kolotoče vážení-kojení-vážení, kdy jsem byla jen nervózní z toho, kolik vypil, že teď jen 40 a předtím 80, dát mu ještě odstříkané nebo má dost...?
Ale můj hlavní dotaz-kolikrát denně kojit? Bylo mi neustále opakováno, že takto malé miminko musím kojit nejmíň 8xdenně, kojím 6x, malý se na jídlo budí sám a docela pravidelně, v noci spí. Za poslední měsíc přibral 450g a vyrostl o 3,5cm. Pokud malého probudím dřív, než si řekne sám, nebo během noci (spí mi 22-6hod), tak si max párkrát potáhne a nebo vůbec a prostě spí a nejsem stavu ho probrat tak, aby sál. Když ho dám po kojení spát a potom se probere a než ho přebalím a chvíli pomazlím, vůbec nepláče hlady, občas jen dá najevo, že už by si teda mlíčko dal, ale hysterické hladové řvaní prostě neznám, a to je od posledního kojení většinou tak 3-3,5 hodiny. Můžu to tedy nechat na něm, nebo ho mám budit, aby pil častěji?
Děkuji za radu a možná i povzbuzení, že nejsem krkavčí matka týrající své milované dítě hlady 🙂

minja
1. črc 2017

Tak už se nám daří přisát, nejdříve měl prcek problém s jedním prsem a na úkor toho se mi v tom prsu zacpal mlékovod. Tak už druhý den před kojenim nahřívám, masiruji, po kojení zase chladim. Ale na co se chci zeptat, v nemocnici mi řekli, že má malý vypít 100ml na jedno kojení. Jelikož jsme nekojili, tak jsme dávali stříkačku po které mi zvracel a hubnul. Vzhledem k této situaci, jsme uchopili lahev. Tak to začal krásně přibírat 380g za týden což je až moc a pediatricka mi řekla, že mlíčka dáváme moc. Ale on už si na ten přísun zvyknul. Já bych od vás chtěla vědět, jak docílit toho, aby mi vypil tu dávku z jednoho prsu a nemusela jsem pořád střídat a vážit ho. Protože mi jinak pláče, když ho nechám u prsu jen 20 minut a vypije tak polovinu

karlajasmine
1. črc 2017

@minja na pediatricku se vykašli a nech ho u prsu jak dlouho chce být. Můj syn kolikrat taky přibral i 360g za tyden a pak třeba jen 130g v jiný týdny.. Děti nejsou roboti, nech ho pit podle hladu. V roce a půl má 86cm a 12kg - žádné tlusté dítě, ale je vysoký - věděl, proč potřeboval tolik pít. Doktorům, kteří radi dítě trápit hlady,bych navrhla vrátit diplom.

karlajasmine
1. črc 2017

@minja a stridej prsa tak jak potřebuješ ty a dítě - někdo kojí z jednoho prsu,někdo z obou.. Ja a většina mých kamarádek jsme kojili vždy z obou.

minja
1. črc 2017

@karlajasmine jenže on vydrží být u prsa 2 hodiny . Když už je u prsa 50 minut, tak ho prevažuju a většinou to stačí.

minja
1. črc 2017

@karlajasmine spíš mi jde o to, že to trvá necelou hodinu než se napapa a to je dost dlouho.

minja
1. črc 2017

A ještě ke všemu ho musím pořád budit na jídlo.

hanulkaha
1. črc 2017

@minja a zkousela si ho prevazit treba po 10-15 minutach? Ja to mela totiz uplne stejne, maly ze zacatku sal, potom jen prso dumlal a usinal u toho. Kdyz jsem ho probrala, dvakrat potahl a zase jen dumlal. Myslela jsem si, ze mu papani trva tak dlouho, ale kdyz jsem ho parkrat po 15 minutach prevazila, vypil si svou davku a pak uz ze me mel jen zivy dudlik, jasny, kdyz jsem mu prso vzala tak se zacal rozcilovat, jenze be hlady, ale protoze mu proste zmizlo a on si chtel dudlat 😀
Jinak ja krmim z obou prs, z kazdeho 15 minut a budu v tom tak i pokracovat 😉

karlajasmine
1. črc 2017

@minja Me prijde necela hodina celkem normalni.. muj syn jedl ze zacatku 40min, pak se to casem upravilo a nekdy v pul roce uz pil jenom 5min pokazde.. ty maly deti nemaji moc silu toho vypit rychle moc a neda se je nutit.. ja bych ho proste nechala a pokud mas prvni dite tak si uzivej to, ze muzes v klidu sedet nebo lezet a neco si u toho cist nebo si pustit nejaky serial v televizi 🙂 Casem uz to nepujde.

kitties
3. črc 2017

Dobrý den, mám doma 14denní miminko, váha 2850g. Už v porodnici jsme dost válčili s kojením. A stojím si za tím, že je to vinou sester, které se nám dostatečně nevěnovaly. Malý se špatně přisával, já neměla pořádně vystouplé bradavky a navíc se mi hned neudělalo mlíčko. Sestry, které jsem žádala o pomoc při přisátí, se rozcházely v názorech – jedna mi naprosto „zrasovala“ bradavky při snaze nacpat mu je do pusy, druhá říkala, že pro mě bude jednodušší kojit s kloboučky. Nakonec jsme z porodnice odcházeli s dokrmem od Beby, který jsem podávala přes stříkačku :-/ Večer v den propuštění se mi spustilo mléko (myslím, že to bude klidem doma), ale kojení už jsem se musela učit sama. Takže momentálně fungujeme bez dokrmů, jen kojíme s kloboučky, protože bradavky jsou stále „zalezlé“. Střídám polohy vleže a vsedě. Ale malý má hrozný problém s prvním přisátím, potom už saje krásně. Nejprve se od prsa odvrací, dává ručičky do pusy, a pak když už se podaří ho přiložit, tak prso chytne tak silně, ale přitom málo otevře pusinku, že mně to neskutečně bolí, a když kojení přeruším, vidím v kloboučku krev. Sbírám pak odvahu přiložit znova, což se nakonec napodruhé nebo napotřetí podaří a pak už pije v pořádku. U prsa vydrží cca 15minut, pak usíná. Trápí nás novorozenecká žloutenka. Na kojení ho někdy musím po 3h budit. Prsa mažu Purelanem a svým mlékem, ale někdy mám pocit, že se do dalšího kojení nestíhají zahojit. Můžete mi, prosím, poradit, proč je takový problém to první přisátí? Co můžu zlepšit? Přiznávám, že jsem opravdu na hranici toho s kojením skončit a tím si ušetřit každodenní trápení. Děkuji