Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

misa84
5. lis 2011

@mikulka omlouvam se za mystifikaci, tim ze kojim nonstop co 2 hodky jsem myslela ve dne v noci kazde dve hodiny, u prsa je tech cca 30 minut, takze by to sedelo. rekla bych, ze ucinne saje, je slyset jak to do nej pada, jak polyka a tak, ale nesaje celych tech 30 minut, casto odpociva a obcas skoro usne, takze musim porad budit.
ja bych ho moc rada dokrmovala vlastim mlekem, ale asi nebudu schopna po kazdem kojeni odstrikat dost, mozna s nejakou supr odsavackou, ale odstrikavam rucne a je to fakt prace. 😖 jinak s laktacni poradkyni v nasem meste nemam moc dobrou zkusenost, volala jsem ji o radu a prislo mi, ze ji spis otravuju 😠 zkusim z vedlejsiho mesta. na stotisickrat vam dekuji hlavne za vasi ochotu a cas, ze nam tady tak pomahate!!

monulkab
5. lis 2011

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na bolestivost kojení, mám 3 týdenní hočičku, od samého začátku mě kojení hodně bolí, v porodnici jsem měla bradavky odřené do krve, takže mi na ně dali genciálu. Pak jsem doma pár dní kojila s kloboučem, a bradavky se zahojily. Od té doby mě bolelo většinou jen chvilku to samotné přisání, a pak už to bylo dobré. Teď poslední asi 4 dny mě bradavky u kojení vyloženě pálí, nemám na nich žádné odřeniny, ale prostě jsou strašně citlivé. Mažu je bepanthenem, mateřským mlékem, ale nelepší se to. Snažím se aby se dcerka správně přisávala, ale v průběhu kojení si prso sama povytáhne, takže opět pociťuji bolest. Všude slyším že si prsa zvyknou, ale nějak tomu přestávám věřit. Je možné že někoho kojení prostě bolí stále?

iira
5. lis 2011

@mikulka zadna zmena nebyla ,pribral jen tech 40 a jedine ceho jsem docilila bylo ze chtel kazde 2h jist 🙂 ...ale prijde mi ze si ode mne bere vic mleka nez predtim ,ale asi ani tak mu to nestaci ..kazdopadne vecer dostava z lahve ale i tak se mi budi tak 4*za noc ..

mikulka
autor
5. lis 2011

@misa84 Já jsem si tě´d všimla, že malému jsou tři týdny. Takže bych ještě počkala po skončení šestinedělí, jak se to bude vyvíjet dál. zatím bych řekla, že snad je vše v normálu. Postupně by se samozřejmě měly prodloužit intervaly mezi kojeními, přinejmenším v noci... napiště pak, jak to vypadá.

mikulka
autor
5. lis 2011

@iira Takže jste měla v odsávačce stále stejně i po tom týdnu intenzivní stimulace?
Pokud ano, je to divné, moc se s tím nesetkávám, ale pak by nezbylo, než dokrm dávat a yslím, že postupně asi přejde na UM. Nerada to říkám a není to moc běžné, je ještě malý, ale pokud jste stimulaci provádalě poctivě ve dne v noci a k tomu přilákládala, měnila prsa během jednoho kojení 3x atd. podle těch www... moc šancí nevidím.

Ještě je důležité pít 3 l denně a prsa před kojením nahřát. To asi také děláte.

S flaškou je to blbý, protože postuoně nebude chtít jít k prsu. Ale pokud by mlíčko nebylo, pak už by to bylo stejně jedno.

mikulka
autor
5. lis 2011

@monulkab Prsa si zvyknou, ano, ale většinou do 14 dní a nikdy to nesmí být nesnesitelná bolest. Jak si ty bradavky povytáhne, to je jasné, že to bolí, to by bolelo každého... Je ještě malinká, proto si myslím, že by bylo dobré, možná i nutné, zkontrolvat techniku kojení. Mám pocit, že nesaje dobře. Hlavně se podívejte, jestli má v puse i velkou část dvorce.

Koukněte sem: www.laktoporadna.cz Technika kojení, tam je několik stránek a podstránek.
Kdyy jste z toho nebyla moudrá, nechte si zavolat domů laktační poradkyni z Laktační ligy, seznam je na www.kojeni.cz. Zkontroluje vám techniku kojení, opraví, co je třeba. Bez správné techniky se nehnete dál a mohla byste pořád narážet na bolest prsou. Vše děláte správně, mlíčko na prsa, bepanthen...

Napište, jak to vypadá. A zatím, pokud je šestinedělí, většinou se "vychytávají mouchy", vzájemně se učíte kojit. Ale musí být zbát zlepšení aspoň mininmální.

mikulka
autor
5. lis 2011

@misa84 Také by měl pak vypít víc, mám ještě pocit, že je třeba unavený a nedokáže víc, než těch 40 vytáhnout, z únavy...

lensta
6. lis 2011

@mikulka Dobrý den, prosím o radu: syn -15 týdnů, plně kojený-si stále žužlá ruce (to je normální v tomto věku, vím), ale dělá to i při kojení, drží mi prso jako láhev, táhá mi za ně a po pár minutách si do pusy k bradavce strčí prsty. V noci to nedělá Je to nějaký zlozvyk? Co s tím? Děkuji

amrash
6. lis 2011

@mikulka Ahoj mikulko, moc dekuji za zalozeni teto diskuse. Prvniho syna jsem rodila SC ve 37.tt, vaha 3400. Protoze jsem brala v tehu medikamenty, syn stale spal, byl v inkubatoru a pozdeji u piti usinal - musela jsem ho porad budit. Kojeni tedy nic moc. Nastesti mi s mlekem vypomahala kamaradka 🙂 Ted mam rodit v unoru, opet SC a bojim se, ze se bude situace opakovat ☹

iira
6. lis 2011

@mikulka no prave ze to bylo opravdu ve dne i v noci a navic co 2h ..ted jsme davali Um 3* denne ,ted mu mam davat jen 2* denne ,on to sice zvlada ,ale skoro mi nespi ..po kojeni je spokojeny ,ale za 2h chce zase nakojit ...tak nevim ☹
jsem moc rada ze jste tady a tolik pomahate dekuji

mikulka
autor
6. lis 2011

@lensta Já myslím, že ho trápí zuby, to maj děti v puse ruce furt 🙂 Když se kojí, asi ho to taky trápí, tak si tam také dává ty prsty. A že vám prsa drží jako láhev, ha, to si prostě jen tak přidržuje, to nevadí přece... 😉 🙂 Kdyby to dělal i po tom, co mu zuby vyrostou, pak by to bylo už divné, ale zatím bych honechala.

mikulka
autor
6. lis 2011

@amrash To je právě to, že si téměř všechny maminky myslí, že u druhého dítěte se situace bude opakovat. Když některá první dítě nekojila, bojí se, že u druhého také nebude kojit, že nebude mít mlíčko, nebo měla problémy s prsama, u druhého si myslí, že to bude stejné.

TYTO OBAVY JSOU NAPROSTO PŘIROZENÉ.

Já se například bála jít do druhého těhotenství, protože pvní jsem prozvracela a proležela a bylo to naprosto šílené. Nakonec jsem do toho šla a je to jiné. S kojením je to stejné.

Vy teď máte velkou výhodu. Můžete se na druhé děťátko připravit. Už víte, že se narodí v únoru císařem. Je tedy důležité domluvit se na sále - a třeba zaúkolovat manžela, aby na to dohlédnul - aby vám dítě přiložili nejpozději 2 hodiny (lépe hodinu) po zákroku. Doktoři to po císaři nedělají automaticky a to je chyba, pak se zpozdí laktace. Vy můžete být klidně ještě "mimo", důležité je prso. Jak se dítě přisaje, mozek dostane impuls, že má začít s laktací.
Je možné, že vám pak dítě bude hodně spát, ale taky třeba ne. Tohle už vůbec nemusí být stejné.
Pokud tomu tak bude, poradíme se, co dál.
Zatím se kouněte sem, co dělat, když je dítě spavé: www.laktoporadna.cz Ostatní.

Ale jinak těch 6 týdnů po porodu spí většina dětí. 😉

Také je důležité, říkat si, že nyní to bude jiné. A pokud ne, máte zkušenost s prvním dítětem, máte tyhle stránky, můžete se poradit, nebo mi zavolat. Nejste na to sama. Myslím, že to zvládnete. 😉

maminka002
6. lis 2011

Dobrý den, nevím přesně, kam se obrátit, tak píšu Vám 🙂 Kojim už jen částečně, malé je 10 měsíců, a najednou mi pred pár dny začalo bolet jedno prso, hlavně při dotyku nebo pohybu paží. Nahmatala jsem si na něm malou bulku, při dotyku opravdu bolí. Může to být zatvrdlinka? Jak se jí zbavit? Teplá voda a odstrikavani nepomáhá a kojení z toho prsu pro mě začíná být docela bolestivé. Moc Vám předem děkuji za odpověď a přeju krásný den!

mikulka
autor
6. lis 2011

@iira Tak bych to udělala teď tak, že bych se prostě snažila tu laktaci udržet co nejdéle, byť by mělo být kojení jen 1x za den. Každá kapka je dobrá a čím déle dítěti budete mlíčko dávat, tím lépe pro něj, pro trávicí ústrojí, pro pozdější zdraví, pro mluvení (je dokázáno, že kojené děti lépe mluví, nepotřebují tak často logopeda), pro pouto mezi vámi atd. Také by prospělo párkrát za den odsávat těch 10-15 min pro stimulaci, je jedno, že neodsajete nic, prostě jen, ať se mléčná žláza stále aktivuje.

mikulka
autor
6. lis 2011

@maminka002 www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy

ikopretinka
6. lis 2011

@mikulka ahoj, prosím potřebuji radu.Plně jsem kojila půl roku, ale přes flašku, ani jednou jsme nemuseli dávat UM, teď potřebuji ze zdravotních důvodů ukončit úplně kojení. Odstříkávala jsem pro představu po 3-4 hodinách 250-300 z obou dohromady, pak po 6h. Během týdne jsem se dostala na interval po 19h. 180. Jelikož už nemám ale dál sílu napsla mi dr. dostinex, že prý to zastaví. Tento pátek jsem dobrala poslední půlku dostinexu, ale v sobotu jsem musela trošku odstříknout asi 90 po 40 h, jelikož jsem měla úplné hrče a bolelo to. Za jak dlouho ten prášek tak zabere aby se to nenalívalo? A jak se toho mlíka mám už zbavit, nemáš nějaký tip? A jak dlouho to tak může trvat než se přestanou nalívat, když to ukončuju tak náhle a z plného kojení? Děkuji za radu

mikulka
autor
6. lis 2011

@ikopretinka Já s práškami bohužel nemám zkušenost - ony už se dnes téměř nikdy nedávají. Je to ohromný záhul na organismus, hormony apod. Za jak dlouho zapůsobí, to ti řekne dr. která ti jej předepsala.

Já doporučuji:
Pokud budou prsa nalitá, tvrdá a budou bolet, odstříkni, ale jen malinko do úlevy
Pij mátový čaj, máte zastavuje laktaci
Prsa leduj min 2x za den

Po skončení kojení takhle naráz se objevují zatvrdliny, které v teplé sprše masíruj, napust si vanu po ramena.

Důležité je, aby prsa nebolela, mlíčko může být v prsech klidně ještě půl roku rok po kojení (a ani to ale nemusíš vědět). Kdyby byly problémy, bolesti, laktace neustávala, obrať se na dr., která nasadila ten lék.

ikopretinka
6. lis 2011

@mikulka děkuji, ještě dotaz, mám se snažit ty intervaly určitě prodlužovat, ale co když nebudu moct vydržet a budu nucena odstříknout dřív? Nenabourá se mi to zase, že se to bude rychleji nalévat?

lensta
6. lis 2011

@mikulka Děkuju... 🙂

iira
6. lis 2011

@mikulka kojime stale a v noci ma mali jen kojeni ,zatim se drzime ze kojime porad 🙂a snad to jeste vydrzi ...dekuji za podporu

mikulka
autor
6. lis 2011

@iira Pokud budete kojit, a klidně i jen párkrát za den, mlíčko vydrží! 😉

mikulka
autor
6. lis 2011

@ikopretinka Musíte odstříkat opravdu malinko, jen do úlevy. Nejléep ručně ve vaně pod sprchou, ale těžko vysvětlit takhle , jak to udělat...
Nesmíte tam to mléko nechat, pokud vás prsa budou táhnout, pnout, bolet. Pokud odstříkáte opravdu malinkato, nestane se, že by se mlíčko zase tvořilo.

amrash
6. lis 2011

@mikulka Moc děkuji za rady. Na stránky se určitě podívám. Vím, že je ještě brzy, ale já opravdu obavy z kojení mám, protože i teď beru "potlumující" léky. Tak proto. Ale pravda je, že toto těhotenství je svým průběhem nesrovnatelné s tím prvním.

amrash
6. lis 2011

@mikulka P.S. Minule mi malého dali až bůhví kdy ke kojení. Mám si s sebou pro tento případ vzít i odsávačku mléka? Nebo ta je vhodná pouze, když už je žena rozkojená??? Děkuji za odpověď.

monulkab
7. lis 2011

@mikulka děkuji za odpověď, řekla bych že se většinou přisaje dobře, ale někdy si po určité době poupraví sama prso v pusině a pak to začne bolet. Teď jsem na jeden den vysadila ten bepanthen a mám pocit že je to lepší, možná mi bradavky moc rozmáčel, proto byly citlivější. Chtěla jsem se ještě zeptat, malá se mi u kojení často zakuckává mlíkem, nevím jestli je to špatnou polohou nebo tím že třeba mléko teče moc rychle, ale někdy se to stane třeba 3x během kojení, a při dalším kojení je to v pořádku, myslíte že to může mít souvislost s tím že má z ORL diagnostikovánu vrozenou laryngomalacii? myslím že u toho prostě někdy neodkáže správně dýchat, snažím se ji mít vždy vyvýšenou ale někdy se prostě zakucká

mikulka
autor
7. lis 2011

@amrash Odsávačka mléka se právě používá na rozkojení, na začátku, kdyby bylo méně mlíčka. Klidně ji vezměte. Ale oni by vám jí tam i půjčili. Jen pověřte manžela, ať skutečně dokope lékaře či sestry, aby vám děťátko přiložilo, ať si říkají, co chtějí. Říkat mohou toto:
paní není probuzená - to na kojení nevadí
paní bude víc krvácet - říkají to, ale zkušenost s tím nemám, ptala jsem se na semináři, prý to pravda není
neděláme to tak, paní je na JIPce, tam děti nepřikládáme - ne, i na JIPce se dítě může přiložit

Prostě se domluvte předem a tím se vyvarujete keců. Ale také je možné, že narazíte na někoho dobrého a bude to ok. 😉

mikulka
autor
7. lis 2011

@monulkab Zkuste se na tohle zeptat doktorky, řekne k tomu víc.
Z mého pohledu, když se dítě při kojení zakucká, většinou proto, že mlíčko teče rychle.
Tam je rada taková:
před kojením malinko odstříkat (nejlépe ručně).
Při kojení přikládat na prso, ze kterého nekojíte dlaň a v pár sek. intervalech stiskněte, jako by to prso přimáčkněte dolu, k tělu.
Poloha na rychle se spouštěcí mlíčko je nejlepší vleže na zádech (vy), dítě na břiše na vác. Nebo ve zpřímenější poloze.

Ale nejprve se zeptejte dr. zda by to ORL onem. mohlo mít vliv.

misa84
7. lis 2011

@mikulka tak mam pocit, ze se maly konecne rozpapal, uz mi tak u kojeni neusina a opravdu se snazi, dnes jsem byli na vazeni a od stredy pribral 60g!! 🙂 sice dr pronesla neco jako ze je to porad malo, ale ja jsem si nedala zkazit naladu, hlavne ze nehubne! 😵

amrash
7. lis 2011

@mikulka Děkuji za odpovědi. Manžel plánuje být u porodu, takže pokud se nebude jednat o nějaký akutní zákrok, určitě dostane patřičné instrukce. Ještě jednou díky za Váš čas.

hojda
7. lis 2011

@mikulka Můžu se zeptat, jak je to se sterilizování odsávačky v porodnici? Jak často je potřeba jí sterilizovat? nedovedu si představit, že by mi jí měli sterilizovat po každém použití....