Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

1tralala
8. pro 2011

@mikulka ahoj,tak sem si koupila el.medelu mini elektric.a ted sem se dočetla že je pro ty co maji hodně mlíka,což já nejsem,já potřebuji laktaci zvýšit.znamená to že mi bude k ničemu?zkoušela sem ji a moc neodsaju,spíš skoro nic

lipetra
8. pro 2011

@mikulka Jeste jsem chtela rict, ze kojim pres kloboucky...

tehuli
8. pro 2011

@lipetra jesti můžu poradit a kojíš🙂 já používám calmu a je super stojí teda 350 ale je užasná občas malému odstříkám a kojím ho že ho MM přikrmuju, usíná mi u normál koja tak mu dam třeba 50 z lahve a potom se hlasí o další hned po vypití a nakoji si tak víc dle vahy🙂
já ji nemůžu vynachválit..rozdíl je v tom že lovi teče sice malo ale jo ...a u této ji musí tahat jako z prsu..je netekoucí něco jako pro dospěle flaška rajec ta sedmička🙂

ale nechci do toho mikulce kecat🙂 je to její debatka...tak prominte holčiny🙂

tehuli
8. pro 2011

@lipetra aha ty ji máš🙂) ted to čtu tak promin🙂) jinak my se kojíme co dvě až tři hodky od začátku porodky🙂) a myslela sem že se to upraví ale nic:( tak mu to tak vyhovuje..

mikulka
autor
8. pro 2011

@1tralala Nene, ta je náhodou skvělá a stimuluje taky. Tobě nejde o odsátí, ale o stimulaci, a to nemusíš odsát asni kapku, produkce mléka se zvýší po týdnu. Pročti si dotaz č. 1 na www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice

mikulka
autor
8. pro 2011

@lipetra Zdá se mi to na dvouměsíční dítě dlouho. Myslím, že pak už nepije, ale dudlá. Ale zatím se to toleruje...
Já bych mu to neřídila, ať si řekne, jak často chce kojit on. Délka, no, já myslím, že vypije svoji dávku za 10 min a 10 min., u každého prsa, ale těžko ho zatím od prsa trhat.
Kolem 3. měs. začínají zlozvyky, a to bych pak už začala odnaučovat dudlání prsa...

mikulka
autor
8. pro 2011

@tehuli Tři hodiny jsou ok, to většinou takto zůstává až do příkrmů... Dvě je docela často, ale pokud je to dopo, to pijí častěji. Nenadělá se s tím nic.

mikulka
autor
8. pro 2011

@tehuli Náhodou díky za názor a za zkušnost!!!

MAMINKY, KLIDNĚ SEM PIŠTE I SVOJE ZKUŠENOSTI A MEZI SEBOU SI JE VYMĚŇUJTE, TO JE MOC DOBRÁ VĚC A JÁ BUDU RÁDA. 😉

lipetra
8. pro 2011

@mikulka Tak dneska jsme kojili ve 4,7, 9.30, 12.30, 15 a v 17.45 a pak budeme kojit asi v pul desate, dala jsem na vasi radu a pred kojenim jsem cvicila nozickama a bylo to lepsi. Zkusila jsem to kojeni zkratit na dvacet minut, poprve v pohode, ale podruhe jak jsem ho odtrhla od prsa, tak zacal rvat jak tur a tak jsme dokojili jeste tech pet minut a byl klid. A nemuze mu treba to sani trvat dele, pac kojim pres kloboucky? A jak pripadne odnacit dudlat???🙂Je pravda, ze on ji hlavne dopoledne po mensich intervalech, odpoledne uz se to srovna a vecer uplne.

lipetra
8. pro 2011

@tehuli Dekuji za radu. My jsme taky spokojeny s tou Calmou, zvykl si na ni hned od zacatku, jak jsem zacala odsavat. My s tim kojenim bojujeme od zacatku, nejdriv pil malo a pak se rozpil a ted proste kojime kazde dve az tri hodiny pres den a vzdy pul hodiny, kdyz je to mene, tak rve a v noci spinka krasne, to kojime tak po 3 az 5 hodinach. Tak nevim v cem je problem.

rosnickah
8. pro 2011

@mikulka Dobrý den, dcerka má 5 měsíců a 1,5 týdne k tomu a je zatím plně kojená a přibírá, jak má. U těchto dětí se obecně doporučuje začít s příkrmy (zeleninovými) až po ukončeném 6. měsíci. I přes to jsem jí dneska v poledne zkusila dát mezi kojením (kojíme 5-7min z každého prsu a mezi tím je pauza na odříhnutí) dát na ochutnání Hami první mrkvičku (celkem asi 3 čajové lžičky). Nevěřila bych, že jí to bude tak chutnat, pomlaskávala si, krásně to polikala, neplivala nic a po třetí lžičce už sama otevírala pusinku a natahovala se po lžičce. Překvapilo mě, že jí to chutnalo i když těsně před tím pila mlíčko. A zatím je bez jakékoliv reakce a bez bolení.
Chtěla bych se zeptat, jestli můžu s jednodruhovou zeleninou pomalu pokračovat nebo mám raděj počkat až na ukončení 6. měsíce? Omlouvám se za dlouhý text a děkuji za odpověď. Hanka

ilonne
9. pro 2011

@mikulka Děkuju moc. Mlíčka už je víc a i když ho dostává lahví, mám aspoň lepší pocit, že přece jen nějaké vitamínky ode mě má.Ještě bych se chtěla zeptat jak dlouho je to takhle udržitelné? Malé jsou dva měsíce.

ilonne
9. pro 2011

@mikulka Ještě jsem zapoměla, denně odsaju tak 300 ml.

mikulka
autor
9. pro 2011

@lipetra na ty kloboučky jsem zapomněla, to může být tím. Tak já bych to zatím neřešila, kojíte pěkně , tak co.
Jak odnaučit dudlání, najdete na www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní´.

mikulka
autor
9. pro 2011

@rosnickah Určitě počkat, proč zbytečně zatěžovat organismus, když malé nic nechybí. Jídla bud emít celý život až až. 😉

mikulka
autor
9. pro 2011

@ilonne To je u každého různé, matky v Americe třeba jen odsávají, nekojí přímo z prsu (většinou) a klidně rok. Když budete dosávat skutečně po 3 hodinách pravidelně, udržíte to dlouho.

petrakm
10. pro 2011

@mikulka
Dobry den,rada bych vás poprosiila o konzultaci,synovi bude 11mesicu,v 10 vážil 8,8(74cm),od 8.mesice přibral 400,přijde mi to malo,ale lékařka nic neříkala,je od narození na Sumetrolimu,tak to přisuzuje tomu..1. Syn měl v roce 10,300 s por vahou o 300vic. Kojim ted jen brzy rano a po kaši před spaním a v noci snad porad. po 3 hod!myslite si ,ze by mohl mít hlad a nebo zizen(přes den MAX 100-150 vody) nebo se proste jen uklidňuje?ma standardni jidelnicek pro 10mes dite,ale je pravda,ze sni malo.je dudlikovy,ale kdyz se vzbudi a já mu ho dam,tak ho vyplivne a uklidni se jen u prsa,ale saje,stačí par minut..nepřijde mi tedy ,ze by se jen uklidnoval..ale zase si myslím,ze tak velke díte uz nemůže mít hlad..dekuji

lipetra
10. pro 2011

@mikulka Tak asi mame opravdu spurt nebo malo mleka, protoze rano jsem kojila v sedm a v devet jsem ho uz musela nakojit, uz rval a dudal rychle dudlik, trosku u toho pospaval, pac ma rymu a za pul hodinky uz rval hlady a strkal si rucicky do pusinky...

evariedlova
10. pro 2011

Dobrý den,obracím se s tímto dotazem. Malému je měsíc a od začátku zápasíme s kojením. Rodila jsem v Krči, ale protože se malému nedařilo hned přisát, dostala jsem klobouček, i když jsem bradavky měla vpořádku. Netušila jsem, že je to problém, to jsem zjistila až po 18 dnech po propuštění. Takže jsme odstranili klobouček a malý se docela naučil na prso, ale nedokazal se propít na zadní mléko, takže přibíral cca 110g týdně. Navíc jsme trávili kojením dost dlouhou dobu a zejména v noci u toho oba usínali vyčerpáním (u malého hlavně pláčem). Navíc se malý napil, odpadl a po pár minutách zase brečel hlady. Teď po posledním vážení máme dokrm, ale vpodstatě to vypadá tak, že minutu či dvě malého nechám u prsu, protože to zvládne tahat a pít (poté většinou usne nebo na chvíli odpadne), prostřídám tak obě prsa, ale pak mu stejně musím dát dokrm (Sunar) z lahve (mám od Medely Calmu, kde je sání stejné jako z prsu), který vpohodě vysaje. A tomu nerozumím, proč z prsu nechce, ale z té lahve tahá jako drak. Většinou vypije kolem 50-70 ml. Já si pak odsaju asi 30ml z obou prsů, které mu dám před dokrmem při následujícím kojení nebo až nashromáždím za den víc, tak najednou. Je to dost málo, takže se bojím, že přestanu kojit a budu ho jen krmit. Je možné to nějak zvrátit ve prospěch kojení? Dělám vše, aby se mi mlíko spouštělo - nahřívám, piju, odstříkávám, ale pořád jako by se mi ztrácelo, protože malý ode mne nepije. Můžou být na vině nervy, že se mi mlíko hůř spouští? Pořád doufám, že malý po dokrmu zesílí a začne pít ode mne.
Jinak malý se narodil v termínu, klasickou cestou (byla jsem otevřená, ale neodtekla mi plod. voda, takže mi protrhli vak), porod. váha 3460g, délka 51 cm, přiložili mi ho hned po porodu a následně za 2 hodiny po převozu na odd. šestinedělí.
Moc děkuji! Eva.

stavba
10. pro 2011

Dobrý večer,prosím o radu.Synovi je 4,5 měsíce a do teď plně kojíme.Poslední dva dny mi začal při kojení plakat.Probíhá to tak,že se přisaje,pije cca 3 minuty a potom se odtáhne,zapláče,zase se přisaje,párkrát cucne a opět se s pláčem odtáhne.Musím podotknout,že s prdíky problém nemáme,patříme k těm šťastným.Jediné,co mě napadá, je,že by to mohli být zoubky,protože hodně slintá a věčně si cpe do pusinky ručičky(to mi dělá občas i při tom pouštění se prsa),tak že by ho to nějak dráždilo nebo bolelo?Dnes jsem zkusila odsát cca 40 ml mléka a podat mu ho z lahve(já vím,že se to kvůli kojení nesmí),chtěla jsem zjistit,zda to není třeba chutí mléka,ale vypil to okamžitě.Potome se ještě přisál a trochu pil,tak snad se najedl.Zkouším měnit prsa,občas to trochu pomůže,ale tyto dva dny ani to nepomáhá.Kojím stále 6-7x denně,takže snad hladový není.V noci mi spí dobře 6-8 hodin první spánek a pak ještě 2-3 hodiny.Omlouvám se za román a předem děkuji za odpověď🙂

mikulka
autor
11. pro 2011

@petrakm Přibírání je ok od půl roku už přibírají méně.
Hlad a žízeň podle mne nemá, po 3 hod. to je velice časté. On by už měl spát celou noc, nebo s jedním kojením. Myslím, že chce být u prsu... Když má večer kaši a ještě kojo, mělo by to sklutečně stačit. 😕

mikulka
autor
11. pro 2011

@lipetra Při rýmě chtějí také častěji kojit...

mikulka
autor
11. pro 2011

@evariedlova Tak předně si myslím, že 110 g za týden je sice na dolní hranici přibírání, ale ještě v normě.
Jelikož jste krátce po porodu, je samozřejmě téměř 100% šance, že budete bez problémů kojit.

Zkuste zvýšit laktaci, návod na www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice

A pak je nutné (!!!!), aby vám někdo zkontroloval techniku kojení. V tom bude podle mne problém, když z Calmy pije pěkně.

Technika kojení je také na těch www a v dotazech Ostatní najdete, jak malého budit.

Ono je potřeba ho při kojení budit, aby oprvadu sál aspoň min. 15 min. Při kojení vystřídejte prsa něklikrát, tím ho také probudíte.

Takže shrunu to:
zvyště produkci mlíčka (týdenní plán)
zkontrolujte techniku kojení dle těch www, malého buďte
zavolejte si domů lak. poradkyni, seznam na www.kojeni.cz. Technika kojení je základ a bez ní se nehnete dál. Stojí to za to, protože vy kojit chcete a i budete, jen to musíme vyladit.
Málokterá maminka má kojení hned po porodu bez problémů, takže nebojte, je to normální a urovná se to.
S dokrmem, zvlášť s UM, bych šetřila a dávala ho jen v nejnutnějším případě, že by malý vůbec nepil, brečel, nespal (a bylo to kvůli hladu, ne kvůli prdíkům apod.), protože dokrmem se vám samozřejmě sníží tvorba mlíčka, což je škoda.

Některé dr. dají hned dokrm a nezabývají se tím, ale ne vždy je to správná a hlavně nutná cesta.

Ozvěte se, jak to u vás vypadá.

mikulka
autor
11. pro 2011

@stavba Hlavně už nedávejte láhev, nebo s kojením skončíte, a to by byla škoda. Myslím, že to budou zuby... Bude to období, které přejde. Trpělivě přikládejte, měňte místo, polohy, buďte oba do půli těla a třeba pode dekou atd.

evariedlova
11. pro 2011

Děkuji Vám za odpověď a rady. Malý určitě brečel hlady, protože byl slabý, navíc z prsu nedokázal vysát dost mlíka (resp. zejména to zadní, aby přibíral). Teď, co jsme nasadili dokrm, tak jednak přibral a hlavně už skoro nebrečí, protože předtím úplně zoufale plakal hlady. Je teď i daleko klidnější, když ví, že jídlo dostane. S MUDr. jsme top řešily při dvou kontrolách a dokrm poradila až teď. Ale je pravda, že techniku kojení si předvést nenechala. Předtím se mi ho nepodařilo vůbec vzbudit - přehazování ze stran, foukání do obličeje, dloubání, škrábání po zádech, vrcholem bylo když spal s mokrou žínkou na obličeji. Teď už je to lepší, že neusíná, ale hrozně u sání funí, ale děkuji za radu, budu ho nechávat déle.
Techniku kojení viděly 2 laktační poradkyně, s nimiž jsem vše konzultovala před nasazením dokrmu a řekly, že je to vpořádku. Většinou jsme v poloze tanečníka nebo fotbalisty, jsou nejlepší.
Budeme to dál zkoušet, prosím jen o radu s tím týdenním plánem, ten jsem nenašla - nebo je to to nahřívání prsů, ostříkávání každé 3 hodiny atd.? Tak to dělám už několik dní, ale odstříkávám pořád stejně kolem 30 ml - je otázka, jestli malý jak má větší sílu toho nevypije teď víc ode mne.
Děkuji. Eva.

janey_1
11. pro 2011

dobrý den, mám 2 měs chlapečka, narodil se 10 dní po termínu, porod mi vyvolávali, měl 53 cm a 4kg, takže žádné malé miminko, ale kus chlapa🙂 Od začátku bojujeme s kojením, nejdřív byl líný papkat kvůli žloutence, po příchodu domů to chvíli šlo, ale pak jsme přestali přibírat, tak jak jsem si myslela, že budeme. Doktor mě pořád ujišťoval, že je vše v pořádku a malý plače, protože se mu něco nelíbí...i když já subjektivně tušila, že mi plače hlady. Na každé kontrole mi říkal, kojte kojte rozkojte se, dělala jsem, co jsem mohla - pila co šlo, jedla, brala homeopatika a malej mi po kojení pořád plakal. Už jsem to nevydržela a tento týden jsem zkusila jej dokrtmit a hle, jako když utne. Takže opravdu měl hlad. Zjistila jsem, že mám málo mlíčka a mu to nestačilo. Teď už ode mě vytáhne jen minimum a pak dostane flašku. Snažím se kojit z obou prsou, pije chvilinku a pak když zkusím odstřik už tam nic není. Chápu tedy proč se vzteká a plače. Prosím tedy o radu, jak teď na něj. Mám mu dávat flašku po každém kojení nebo s kojením zkončit, když je to jen trápení pro nás oba? Mrzí mě to, že nebude mít ode mě, ale jeho spokojenost je pro mě přednější. Děkuji za jakoukoli radu nebo info, případně odkaz na podobnou diskuzi. Děkuji.

lucifukafuk
11. pro 2011

Ahoj holky, mam holcicku11mesicu byla plne kojena do8mesice pak jsme zacali s prikrmy je to divocina cajicky moc nepije porad vyzaduje mlicko ode me je to velike zavislak a chtela bych ju pomalinku odnaucit, vsechno co ji dam tak musi zacucnot🙂 zkousela jsem UM ale to ji nejede, vecer vzdycky nachystam 100UM aby si pomalinku zvykala nekdy kdyz se zadari vypije50 ale to stejne musi zapit ode me. to ju kojim treba i 7x dene ne ze by mi to vadilo je to pro ni to nejlepsi co muze byt,ale nemuzu se hnout nikam na krok a az bude starsi tak to bude horsi a horsi. pres noc spinka krasne ale probouzi se tak2x za noc aby se ode me napila rano vstava kol6 tak si ji vezmu do postele nakoji se a spokojene spinka do8. musim to pomalinku vsechno omezovat, ale nevim jak na to prosim poradte

veruska007
11. pro 2011

Ahoj, já se chci zeptat: mám 4 měsíčního chlapečka, plně kojím. Problém je, že jsem ho doma vážila a zjistila jsem, že za poslední dva týdny přibral jen 50g, za měsíc to dělá asi 250 - 300g. Takže mi to přijde dost málo. K dr. jdu asi za 10 dní. Malý hlady nepláče, o jídlo se hlásí, kojím 8x-11x/ den, v noci 2x - 3x, mléka mám dost, prsa se mi nalévají. Co s tím? Dokrmovat mi přijde zbytečné, když mlíko mám. Nebo pomalu začít s příkrmy? Malý velmi málo spí (cca 23-06h) a 2-3h během dne. Je dost živý, válí sudy, snaží se lézt, zvedá se do sedu, pokouší se stoupat si. Měří 65 cm, váží 5600g.

Mám staršího chlapečka, ten začal s příkrmy v 5. měsíci, to už sám seděl, v 6 měs.chodil. Po zavedení příkrmů přibíral 400g/měs.

lipetra
11. pro 2011

@mikulka Maly ma zadni rymu. V noci je klid, ale pres den to je horsi. Zacala jsem odsavat a davam mu tak 100 ml jednou za dve a pul az tri hodiny pres den a v noci normalne kojim, furt chce tech pul hodiny.

zvirka
11. pro 2011

@mikulka Ahoj, po delší době se obracím o radu. Zase máme problém s jídlem. Mirečkovi je rok a 1/4, nekojíme od roku, odstavil se sám. Žádné UM se nám nepodařilo dát, vyzkoušeli jsme vše. Dávám proto 2x denně mléčný výrobek (Lipánek + jogurt) a večer kaši. A právě s tou je problém. Poslední dobou ji vůbec nechce, a to má od oběda jen jogurt a ovocnou přesnídávku, takže hlad má, na zkoušku jsem dávala normální jídlo a zbaštil hodně. Nedaří se nám do něj nacpat ani 2/3 dávka, kterou z kompromisu vaříme. Sní 3-4 lžičky a konec, můžeme to zkoušet třeba hodinu. Tak chci poprosit o radu. Jestli třeba už můžu kravské mléko nebo i kakao, i když asi by to byl taky problém, pije málo, tak 1,5 dcl denně. Už jsem dost zoufalá, každý den se děsím večera, někdy navíc ani nesní celý jogurt, nemá prostě rád mléčné výrobky. Vím, že mléko potřebuje, ale opravdu už nevím. Co jí rád, je pečivo s lučinou případně na to ještě šunka a obědy jí docela dobře, tj. bram. kaše + zelenina + maso. A cokoli, co mám já nebo manžel. Zkoušela jsem i klasickou krupici a pudink, ale nechce. Děkuji moc za jakoukoli radu.