Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

berule
13. pro 2011

@mikulka Ahojky, mám malý dotaz. Dnes mi řekl dr. v poradně, že se má kojit jen do 6 měsíců (což už máme), pak že to už pro mimčo není důležité. Prý, jak si myslíte, že budete dlouho kojit! Tak jsem mu řekla, že chci kojit co nejdéle to půjde, když se mi konečně poprvé podařilo svoje dítě kojit a že se toho nevzdám. Je to fakt pravda, že po půl roce je kojení zbytečné?

el267
13. pro 2011

@mikulka také by mě zajímal váš názor na otázku@berule . Mám dceru, které bude 11 měs. Porodní váha 2900g, nyní 8800g. Prospívá.
Co se týká jídla jí téměř vše, co jí dám. Vždy pár soust, nebo lžiček. Pije z hrníčku, ale bere to spíš jako zábavu. Nebo zvědavost.,co z toho teče. Ale stejně jí stále plně kojímcca6x přes den,cca 4x v noci a to další kojení mezi tím nepočítám. Je to asi o zvyku. Mě to ani nějak neobtěžuje, jsem ráda, že se mi to u druhé dcery povedlo. I když někdy jsou chvíle, kdy večer a v nocimi to vadí..Hlavně to večerní a noční kojení. Naučila jsem jí uspávat u prsa.
Začátkem roku mám v plánu jít do práce. Takže je mi jasné, že nějaké to kojení uberu.
Je třeba MM nahradit UM? Počítám, že by zbylo minimálně 5 kojení.
Děkuju za odpověď.

mikulka
autor
14. pro 2011

@petulka25 Tak pokud je spokojená a vám to nevadí, vyhověla bych jí. jen kdyby to trvalo moc dlouho, pak bych interval prodlužovala, to když tak dejte vědět.

Jinak jsem koukala, že máte problém s očkama, zašla bych k dr. Je to dost časté, někdy pomůže stisknout na pár vteřin vnitřní koutek a pak zase, tak 3x několikrát za den... 😉 Ale poraďte se s dr.

mikulka
autor
14. pro 2011

@katka37 Určitě už nedávej láhev, jinak bude s kojením konec a zvlášť teď, když jsi v šestinedělí. Teď je důležité, aby se naučil sát z prsu. Já nevím, zda jsem ti už nepsala... ALe určitě bych začala pracovat na zvýšení tvorby mlíčka, zde návod:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice
Odezva je obvykle do týdne.

A pokud UM, pak vyjímečně a jen alternativně - stříkačkou do pusinky a pod. Podívej se na těch www, tak jsou způsoby alternativního dokrmu.

Dále se tam podívej na techniku kojení a pokud si nebudeš jista, že správně a účinně saje, pak bych si domů zavolala laktační poradkyni, seznam na www.kojeni.cz a nechala si techniku zkontrolovat. To je základ!!! 😉

mikulka
autor
14. pro 2011

@figice
@lennetfrigg Moc děkuji, holky!!! 🙂 😉

mikulka
autor
14. pro 2011

@berule Ale ne, to je přežitek kojit jen do půl roku, to je dávno pryč!!! 😝 😉
Je dokázáno, že mateřské mléko prospívá i nadále, do dvou let! Co se týče minerálních látek, ty postupně mimču jen z mléka nestačí, proto se začíná s příkrmy, ale co se týče protilátek, ty se samozřejmě tvoří dál a dál tvoje dítě chrání. Také je pak lepší vztah mezi matkou a dítětem a je dokázáno, že delší kojení podporuje řeč, nejsou pak vady řeči, nebo ne tak výrazné. Koj, když máš mlíčko a nezatěžuje tě to.

mikulka
autor
14. pro 2011

@el267 V tvém případě bych teď o svátkách, kdy bude doma manžel (?), začala odbourávat alespoň nějaké kojení. Ono to noční by bylo nejlepší odbourat, ale to se odbourává nakonec.

Udělej to tak, aby ti to vyhovovalo v tom, že půjdeš do práce. tedy odbourej ta kojení, která nebudeš moct pokrýt, až půjdeš do práce.
Když se odbourá jedno kojení, pak cca za týden se bere druhé, pokud to bude snášet dobře, klidně za tři dny, když u tebe to trošku spěchá. 😉
Noční kojení bych zmírnila, pár kojení odstranila, třeba aby ideálně zbylo jedno až dvě.

To noční kojo bych řekla, že je trošku zlozvyk.

Od roka stačí 2 kojení a dostatek mléčných výrobků tak, aby měla 500 mg vápníku na den.
UM můžeš zkusit, ale většina kojených dětí je nechce. Až třeba půl roku, rok, po skončení kojení. Až když zapomenou na chuť MM. Ale zkoušej a když chtít nebude, dávej jogurty, vař z kravského mléka omáčky br. kaši, může i sýry, brokolici, v té je také vápník.
A pokud budeš kojit ještě min. 2x denně, bude mít vápníku dost.

Tady koukni na usínání u prsa a odstavení, což není přímo tvůj případ, ty budeš kojit dál, jen ne tak často. Ale pro inspiraci.
www.laktoporadna.cz Časté dotazy, pak myslím v Ostatní

stavba
14. pro 2011

@mikulka Zdravím ještě jednou a prosím o další radu.Bohužel dnes jsme byli na převážení malého (za týden mu je 5 měsíců) a za 3 týdny přibral pouze 130 gramů☹,nyní má 6560 g a 67 cm,takže žádná sláva,od začátku přibýval na váze spíš na dolní hranici,tudíž nám bylo doporučeno začít s příkrmy a ještě dokojovat.Ale já bych radši příkrmy do jeho 6-ti měsíců ještě nedávala. Můžu prý dávat i nutrilon s tím,že nejdříve kojit,pak dokrm.Tápu ale v tom,kolik ml UM mu mám namíchat a jak dlouho ho před tím nechat u prsa,mám totiž obavy,aby po kojení ještě vypil to UM.Sestra u Dr. říkala,ať zkusím dávat UM ob jedno kojení a cca 90 ml.Nemám vůbec tušení,kolik si vezme mlíka při kojení.

mikulka
autor
14. pro 2011

@stavba Nejlepší je zkusit po kojení vážit a do plné dávky pak dát UM.

Dítě by mělo vypít šetinu své váhy. Výpočet: váha v gramech děleno 6=kolik má dostat ml za den, děleno dále počtem kojení za den a dostanete jednotnou dávku. Hodně dětí ale vypije méně.

Já bych dávala UM jen, pokud je malý plačtivý po kojení, např. na noc, nebo i večer. 90ml se mi zdá strašně moc. Začala bych cca na 50 ml na jeden dokrm. Většinou se začíná 150 ml za den, a počítá se do toho 3 dávky UM.
Vy byste mohla pak třeba v těch 5 a půl měsíci začít na noc dávat kaši, tím byste odbourala min, jeden UM. Někdy děti totiž UM začnou upřednostňovat před MM.

A vy, pokud byste měla čas, zkuste zvýšit laktaci tím, že po kojení odstříkáte 10-15 min. z každého prsa, nemusíte odstříkávat po každém kojení, ale pokud vám vyjde čas, tak aspoň 5x za den by bylo príma.
Po týdnu by se laktace měla zvýšit.

el267
14. pro 2011

@mikulka děkuji za obsáhlou odpověď 🙂
I to mám tak nějak v plánu udělat, jak jsi napsala 🙂 Teď vím, že jsem se rozhodla správně.
S tím nočním kojením bude boj, z toho mám největší hrůzu 😖
Už mám i praxi s hlídáním kolem 5 hod. To mlíko nevyžaduje, i mamka říká, že je malá v pohodě. Jen do tý doby, než mě uvidí a sápe se mi po tričku 😀
Zkusila jsem i UM. To vypila 30-60ml, ale nějak se jí do toho nechce.
Na odkaz určitě kouknu. Děkuji za rady 🙂

stavba
14. pro 2011

@mikulka Děkuji moc za radu.Já měla dosud dojem,že mléko mi teče docela dost,soudím tak i podle toho,že syn má docela dost počůrané plenky.Spíš mi to připadá,že to mléko není dost "tučné".Nevím,jestli jím špatně nebo čím by to mohlo být.Odstříkávat určitě zkusím a uvidíme.Chtěla jsem kojit co nejdéle,ale příroda to chce asi jinak. Jinak,taky mi to přijde moc těch 90 ml.Už jsem malému zkusila UM dát a po kojení vypil pouze 50 ml,takže máte pravdu,že to bude asi zatím stačit dávat méně.

berule
14. pro 2011

@mikulka moc děkuji za odpověď, mlíčko mám a jsem šťastná, že můžu kojit, protože u prvních 2 dětí mi to nešlo. Takže mě doktor docela vyděsil, když mi to začal vykládat, ale stejně jsem si v duchu řekla, že si to udělám podle sebe. Mohla bys mi ještě poradit, z čeho mám malé dávat pití. Mám začít s příkrmy a tím pádem mám začít dávat i koj.vodu nebo čaj.

katka37
15. pro 2011

@mikulka děkuju za odpověd,koupila jsem si homeopatika ,piju kojící čaje ,no ale nemám podporu domu ,manžel ,když začne Martínek plakat ,mně hned obvinuje ,že má malý málo mlíka ode mně ,že ho trápím hlady....tajně jsem doufala,že malý flašku neveme ,ale stáhl 90ml a tos měla vidět ten výraz na tváři manžela,prostě jsem neschopná.....trápím ho hlady a on to musel vyřešit!ted mně nutí abych dávala flašku i přes den,ikdyž se mi zdá ,že mlíka mám dost.opravdu to funguje tak ,že jedna láhev navečer všechno zkazí?spousta holek tady psala ,že navečer přikrmovala a kojení jim vydrželo....jsem už celkem zoufalá ,co dělat?ale děkuji za čas ,který jsi mi věnovala. ☹

petrunka01
15. pro 2011

@katka37 Nejsem Mikulka,ale tohle nemůžu nechat jen tak...
Za prvý,nejsi neschopná!!!Snažíš se dát synovi to nejlepší a začátek je skoro vždycky těžký.Když si vzpomenu na sebe,to bylo slz,že nezvládnu ani tak jednoduchou věc jako nakrmit vlastní dítě...Syna jsem kojila s příkrmem do osmi měsíců a vydrželo to.Přisával se, i když jsem dokrmovala po každém kojení.U dcerky to bylo ze začátku taky tak.Málo přibírala a já neměla nervy na alternativní dokrm,tak dostávala lahev.I přesto se ale podařilo navýšit laktaci a postupně odbourávat dokrm.Je jí pět měsíců a asi od dvou kojím plně.Pila jsem kojicí čaje,jestřabinu,Caro,jedla homeo.A víš,co mi pomohlo nejvíc..?Asi to,že jsem si řekla,že kojení je moc důležitý,ale spokojený miminko a já v pohodě ještě víc.Smířila jsem se s tím,že to třeba nepůjde a ono to jako zázrakem vyšlo.Je to hrozně těžký,ale ta psychika je u kojení strašně důležitá.A manžel by si měl uvědomit,že jsi krátce po porodu,ve velmi citlivém období,kdy se ti bouří hormony a potřebuješ maximální podporu a ne srážení!

hamma
15. pro 2011

@katka37 Já bych ještě zkusila manželovi vysvětlit, jaký má kojení výhody - s velkým důrazem na to, že to je levnější - třeba na to bude slyšet. Taky, že když budeš kojit, nebude muset v noci vstávat a vařit mlíko, že ušetříte nejen za mléko, ale i za všemožné lahvičky a sterilizátory atp.
A neboj se, určitě za chvilku se ti udělá mlíčka dost a nebudete se muset trápit. Jak kojíš? Podle hodinek nebo podle malýho?

jenny.kay
15. pro 2011

Mám prosbu o radu. před 3 týdny se mi narodila holčička, problémy s kojením jsme měly už v porodnici. Kojila jsem jen přes medůzky, jinak se malá nepřisaje. I tak jsem po kojení z obou prsou (15 a 15 minut, někdy i déle, dokud malá sála) dokázala "vyprodukovat" maximálně 5-10 ml. Zkoušely jsme se sestřičkou i odstříkávat, výsledek stejně tragický. Takže jsme od porodnice na Bebě pro 1. Doma jsme ještě kojení chvíli provozovaly, snažila jsem se i odstříkávat, množství mléka se absolutně nezvýšilo, spíš mi to přišlo ještě horší. Teď jsem pár dní nekojila, protože jsem měla opar, brala antivirotika a k malé se nesměla přiblížit, takže krmil manžel z lahvičky. Mléka mám už teď jen pár kapek. Malá na Bebě parádně prospívá, tak by mě zajímalo, zda má smysl dál ze mně dolovat těch ubohých několik ml, nebo se na to vykašlat. V porodnici mi říkaly, že pokud to nebude aspoň 20 ml, tak je to celkem zbytečné. Nechci malou o něco ochudit, ale kojení je pro nás obě spíš trápení, holčičce nic neteče, má hlad a vzteká se, mě to mrzí, ale jsem už třetí generace v naší rodině, která prostě mlíko mít nebude, i kdyby se na hlavu stavěla. Omlouvám se za delší rozepsání, chtěla jsem blíže nastínit naši situaci. Předem díky za odpověď.

veruska007
15. pro 2011

@mikulka veruska007 Ahoj, já se chci zeptat: mám 4 měsíčního chlapečka, plně kojím. Problém je, že jsem ho doma vážila a zjistila jsem, že za poslední dva týdny přibral jen 50g, za měsíc to dělá asi 250 - 300g. Takže mi to přijde dost málo. K dr. jdu asi za 10 dní. Malý hlady nepláče, o jídlo se hlásí, kojím 8x-11x/ den, v noci 2x - 3x, mléka mám dost, prsa se mi nalévají. Co s tím? Dokrmovat mi přijde zbytečné, když mlíko mám. Nebo pomalu začít s příkrmy? Malý velmi málo spí (cca 23-06h) a 2-3h během dne. Je dost živý, válí sudy, snaží se lézt, zvedá se do sedu, pokouší se stoupat si. Měří 65 cm, váží 5600g.

Mám staršího chlapečka, ten začal s příkrmy v 5. měsíci, to už sám seděl, v 6 měs.chodil. Po zavedení příkrmů přibíral 400g/měs.

stavba
15. pro 2011

@veruska007 ahojky,snad nevadí,že ti také napíšu.Máme totiž podobný problém.Mám také chlapečka,příští týden mu je 5 měsíců a za poslední 3 týdny přibral jen 130g.Od začátku přibíral zlehka,ale ustálilo se to na 200 g týdně no a teď tohle.Kojím cca 7x denně.Nám do toho ještě rostou první zoubky,takže si to teď maximálně "užíváme".Včera jsem už 2x po kojení nasadila Nutrilon a v noci taky a pokaždé mi vypil cca 50ml,takže má po kojení asi opravdu hlad.Budil se mi tuhle noc cca po 2,5 hodinách,což u něho nebylo už zvykem,už spal většinou 7-8 hodin vkuse a pak ještě 2-3 hodiny.Ale to přičítám těm zoubkům.Přes den mi taky skoro vůbec nespí.Když to spočítám,tak za den spí max.12 hodin,nejlíp se mu spí v kočárku.Doktorka říkala,že pokud spí dost v noci,že přes den tolik spát nemusí.Tak nevím.Stále doufám,že ještě budu plně kojit,ale teď prožívám takový stres,že se bojím,že o mlíčko přijdu úplně.No,neporadila jsem ti,jen jsem chtěla,aby jsi věděla,že nejsi se svým trápením sama.

veruska007
15. pro 2011

@stavba Díky. Já myslím, že v mlíce problém není, on když nekňourá únavou, tak mu nakojení stačí na 3-5h, mlíka mám snad dost, prsa se mi nalévají, po krmení je malý v pohodě... ale včera třeba spal v noci od deseti do šesti ráno a pak přes den jen 2x usnul cca na 40 min. a od poledne už nespal vůbec, až v deset večer. Tak pak celý večer kňoural únavou, sem tam cucnul, u kojení usínal, ale jak jsem ho položila, tak nic. Uvidím, za týden jdu k dr. UM moc dávat nechci, když MM pije hezky. Tak uvidím, jeslti mi dr. dovolí nechat ho nepřibírat až do 6 měs. nebo mě bude nutit přikrmovat dřív. On až do posledního měsíce přibíral krásně kilo/měs. Ale teď teda nic moc.

stavba
15. pro 2011

@veruska007 mě to právě taky překvapilo,že tak málo přibral.Sice přes den chce tak po 2-3 hodinách,ale plenky měl docela počůrané,tak jsem si říkala,že toho snad vypije dost.Všude se píše,že slabé mléko neexistuje,tak nevím,čím to je.Možná i tím,že náš malej už je taky dost akční,tak má vyšší výdej energie.Je mi to fakt záhadou.Poslední dobou je teda víc ukňouranej,ale přičítala jsem to těm zubům.No jo,návod nám nikdo k dětem nedá,že? 😅 Tak držím pěstičky,ať se to zlepší i bez příkrmů.

dasty79
15. pro 2011

@mikulka- prosím o radu - dceru od narození kojím cca 30minut a vždy to vše probíhalo tak,že tak 20minut plně hamala a pak třeba usnula,tak jsem věděla,že má dost.Nyní pije plně 20 minut,ale pak to začne - pak třeba 6x potáhne a pustí bradavku a začne fňukat a takhle těch dalších 10 minut hamáme ☹ Někdy jí pak dám z druhého prsa,ale stejně těch 10 minut to je katastrofa.A když jí odpojím po 20minutách,tak pak má hlad a chce třeba za hodinu znovu..Co s tím???

pajik83
15. pro 2011

@mikulka Aha 🙂 ... já právě nevěděla jestli se ta velikost časem nemění.. třeba na pusinku dítěte... 😀 děkuju za rady, bradavku mu dávám, ať se nám tvoří správné mlíčko... 😉

@jipal no já je mám teď 4 týdny a vypadají pořád v pohodě, takže asi něco vydrží...velikost sedí dobře, tak si je zatím nechám... 😉 děkuju za odpověď

katka37
15. pro 2011

děkuju za podporu holky,ale nevím jestli to zvládnu,jsem vyčerpaná ,manžel mně jen nervuje a shazuje,mám dole 16 kilo za měsíc i to je možná důvod ,že nemám kvalitní mlíko,ale i tak děkuju.... 😉

mikulka
autor
16. pro 2011

@katka37 Hm, tak to je mi strašně líto, že tě manžel takhle shazuje. Ty jsi v šestibedělí, tedy hormony pracují naplno a ty potřenuješ podporu a ne shazování. Ať si to manžel uvědomí, že těhotenství, porod, šestinedělí, kojení, je velice náročná věc.
Nevšímej si ale toho, co ti říká manžel. Je to přízemní názor, prostě POKUD DÁŠ FLAŠKU, DÍTĚ SE ODSTAVÍ, BYŤ PO JEDNOM NAPITÍ.Můžeš si koupit jedonou povolenou láhev od Laktační ligy, jmenuje se Calma a prodává jí Medela - ale lepí´ší a levnější je objednat ji přes net. Do té doby je nutné krmit alternativně, viz www.laktoporadna.cz. A zvyšovat produkci mléka. Máš odsávačku,. elektrickou? Udělej to podle toho návodu, jak jsem psala dříve, je na www.laktoporadna.cz.

To, že si zhubla nemá na mlíko vliv, tedy na jeho kvalitu!!! Ale pokud tě manžel bude nervovat, pak se ti mlíčko bude hůř spouštět. Prsa před kojením je dobré nahřát. Ve sprěe, nebo pytlíkem s třešňovýma peckama, prodávají v DM.

Jestli by sis chtěla popovídat a probrat to po tel., tady je mé číslo:¨734766285.
Zkus nevnímat, co ti manžel říká, je to necitlivé, nemá pravdu a o kojení ví houby, tak ať to nechá na tobě.

Tobě se mloíčko utvoří, byť později. jen dodrž ten týdenní plán a do té doby dokrmuj alternativně, nebo tou Calmou. Ale pozor, nedávala bych 90 ml, to je moc!!! Začni dávat 50 ml a jen v nejkrajnějším případě, max 3x denně... Dej prosím vědět, jak s to u vás vyvíjí.
A věř si, ty jsi matka, máš intuici a děláš věci intiutrivně a správně. Když dal manžel falšku, nadělal víc škody, než užitku, takže není žádný haur, naopak, riskoval, že dítě nebude vůbec kojeno.

ilonne
16. pro 2011

@mikulka Někomu jste tady chválila odsávačku Medela Mini elektric, že je dobrá i na rozjetí laktace, tak jen potvrzuju, že fakt super. V pátek se mi rozbila stará Farlin a po přečtení příspěvku jsem si koupila tu Medelu a je to nebe a dudy, úplně super. Jinak ještě jednou díky za rady a práci jakou si s námi dáváte.

dana3262
16. pro 2011

@mikulka dobry den, mela bych jeste dotaz: syn (22mes) dostava kazdy vecer 260ml nyni uz 2mes MM. Ted mame chripku, ja, manzel i syn. Jelikoz jsem mu chtela v tuto dobu predat co nejvic protilatek a jelikoz nechtel jist, jak mu bylo blbe, tak jsem mu dala dalsich 260ml i rano. Takhle to mame uz 5.den a syn prakticky nic neji. Je mozne, ze ho 520ml MM tvoreneho pro 2mesicni dite natolik zasyti, ze neji prave kvuli tomu? Cim je dite mensi, tim je mleko tucnejsi? Uz 5.den odmita jidlo.

mikulka
autor
17. pro 2011

@jenny.kay Pokud je malé do 2 měs. a pokud nekrmíte láhví, pak to smysl má.
Bohužel se obecně myslí, že pokud nic neodstříkáte, kojit nebudete. Ale to tak není. Aby se mlíčko udělalo, je potřeba, aby mozek dostal impulz do mozku, že má mlíčko udělat. A to, že se to celé zpracuje min, 3 dny, spíše týden.
V té době je potřeba intenzivně odsávat ve dne v noci, min. každé 3 hodiny 10-15 min. z každého prsa. To, že nepoteče ani kapka, neznamená nic. Jde o stimulaci a impulz pro mozek. Takže 3 dny až týden nemusíte odsát nic. Po týdnu odsajete 20 ml a pak se produkce zvýší. Ale chce to čas.
Návod je zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice.

Pokud jste dva dny nekojila, je to samozřejmě zase těžší.

To, že dvě generace před vámi nekojily, neznamená absolutně nic. Pochybuju, že měly elektrické odsávačky a nepoužívaly láhev.
Dnes už víme, jak laktaci rozjet, dříve nevěděly, neměly možnosti. Je jen málo žen, které kojit skutečně nemohou a nemají mléko. Jsou to většinou hodně nemocné ženy, nebo ženy s nedostatečně vyvinutou prsní žlázou apod.

Zkuste odstříkávání, přikládání, pokud byste chtěla skutečně moc moc kojit, musela byste přestat s láhví a krmit alternativně, nebo Medelou Calmou, lahvičkou Laktační ligy. 😉

mikulka
autor
17. pro 2011

@veruska007 Na příkrmy je brzo. Pokud je spokojený a takhle hodně živý, zatím bych to neřešila. Když by bylo takhle i v 5. měs., možná bych v těch 5. měs. začala s příkrmy, klidně kaší na noc. To s epak ještě ozvěte.

mikulka
autor
17. pro 2011

@stavba Já s myslí, že se budí kvůli zubům, nebo je to takové období... které přejde.

mikulka
autor
17. pro 2011

@katka37 Prosím tě, ještě jsem nenapsala, že těch 50 ml bych dávala, pokud by předtím nebylo kojení. Kdyby jo, dala bych jen 30 ml.
Jak to u vás vypadá?