Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

jarka.09
5. dub 2014

Pěkný den, ráda bych požádala o radu. Mám tříměsíční dcerku, paní doktorce se nelíbilo, že málo přibírá, tak doporučila zkusit přikrmit UM. Já si teda také myslím, že mám mléka málo, malá měla celkem málo počůraných plen (asi čtyři za den), při kojení často začne brečet, pouští bradavku a opakovaně chytá, pak propukne v neutišitelný pláč. Večer jsem zkusila dát UM, vypila 90ml a možná by dala i více, když by bylo 😀 Najednou se tím uklidnila, vypadala moc spokojeně. Už třetí den má jednou denně UM z flašky, čůrání se zlepšilo, ale bojím se, že se tím přikrmováním dostanu do začarovaného kruhu, který povede k ukončení kojení.
Snažím se kojit často, střídat prsy, hodně pít, všechny ty rady, ale zdá se mi, že se situace nelepší - trvá to už asi týden. Nechci přestat kojit, ale zároveň jí nechci trápit hladem. Nenapadá vás, co udělat pro zvýšení laktace?
Také mě napadá - po porodu jsem měla komplikace, zůstal mi kousek placenty v děloze, ani revizí se to nespravilo, vlastně až doteď jsem docela krvácela, brala antibiotika, různé léky atd. Teď piju kontryhelový čaj a konečně se to snad spravilo, léky už žádné neberu. Předem děkuji za jakoukoliv radu. 🙂

emin
5. dub 2014

@jarka.09 Dobrý den, ano, mate Pravda, pokud budete nadále takto pokračovat, postupně přejdete na umělé mléko a mimi odstavíte. Vidím 2 komplikace - dokrmování UM z láhve - z láhve se pije snáz než z prsu a po určité době to chytré miminko pozná a prs už nevezme. Reakce, kterou u male popisujete je typická pro slabý tok mléka z prsu. To může být způsobeno I zmíněnými léky, pokud je již neberte, skvělé, určitě ale mohl být slabý tok mléka způsoben I neefektivním sáním miminka, zvláště v době tří měsíců, kdy dochází k růstovému spurtu a mimi chce mléka vice, než drive. Pro zvýšení laktace udělejte následující - vyřaďte dudlík a dokrm z láhve. Ve zdrav potřebách si pořiďtě cévku na dokrmování miminek (cca 25 Kč a injekční stříkačku, nebo použijte skleničku), dokrmte mimi primo při kojení na prsu viz odkaz (http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...). Tvorba mléka se bude stimulovat a mimi se zároveň u prsu nasytí. Kojte velmi často (třeba každou hodinu, když si mimi řekne), při kojení stlačujte prs rukou, abyste stimulovala tok mléka. Při každém kojení prsy vystřídejte I vícekrát. Zkuste kojit kůže na kůži (vy polonahá, mimi jen v plence), kojte často v druhé polovině noci, noční kojení laktaci velmi podporuje. Pro podporu laktace můžete brat homeopatika Ricinus communis 5CH (2-4 kul 2-4x denně), dale bylinky jestřabina, benedict lékařský, pískavice, řecké seno, fenykl, maliník. To je ale jen podpora, základem jsou věci zmíněné výše. Možná se to zdá jako příliš složité, ale není to tak hrozné, jak to vypadá, když to čtete 🙂 Moc držím palce.

jarka.09
6. dub 2014

@emin Děkuji moc za rady, uf, snad to nějak zvládneme... 😉

emin
6. dub 2014

@jarka.09 Kdyby to nešlo, doporučuji pozvat si laktační poradkyni, vše ukáže, vysvětlí, poradí konkrétně a nebývá to drahé, skoro vždy do 500,- Kč. 🙂 Držím palce.

anets
10. dub 2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala, malému jsou 2měsíce a už měsíc ho plně kojím. Ale, v jednom prsu mám mléka dostatek a v druhém málo. Jde nějak tvoření mléka v jednom prsou ovlivnit? Respektivě podpořit k tvorbě? Pravidelně plnější odsávám a z druhého neodsaji už nic. Předem díky za odpověď. Anet 🙂

emin
10. dub 2014

@anets Dobrý den, to bývá caste, že jedno prso je "oblíbenější" a tedy saje se z něj snáz a tím je laktace vice podpořena. Je to drobnými rozdíly ve tvaru bradavek I třeba v držení a přikládání miminka (maminky jsou na jednu stranu jakoby šikovnější). Nevím, jak kojíte, ale kojte vždy z obou prsů, prostě tak, že nakojíte a nabídnete I druhé. Můžete zkusit častěji přikládat k tomu neoblíbenému, tím začínat, pak nakojit z lepšího a pak opět nabídnout první. Je to o nabídce a poptávce, čím vice prsu kojíte, tím víc se mléko tvoří.

lucielo
11. dub 2014

Dobrý den, mám moc mlíčka, teče rychle a malej se mi zalyká... co s tím? zkoušela jsem už kojit v leže, kdy jsem na zádech a malej na mě, ale na to mám asi moc velké prsa a malej se tak akorát zaboří.... tak nevím... odstříkávat a krmit s flašky?

emin
11. dub 2014

@lucielo Dobrý den, krmit z láhve určitě ne, mimi by poté odmítalo sát z prsu. Nejlepší je před kojením největší nápor odstříkat, klidně trochu víc, než jen pár kapek. Také pokud máte nalitá prsa mezi kojením odstříkejte do úlevy, laktace se tím trochu sníží a prsa nebudou jako "šampaňské" 🙂. Nebojte se, že byste o mléko přišla, časem se laktace upraví podle potřeb miminka. Mimi je ještě hodně malé, tento první nápor laktace brzy opadne. Především kojte na požádání, tedy kdykoli si mimi řekne, nesledujte žádné intervaly, když to bude po 3 hod, nebo po 1 hodině, pořád je to správně. Některá miminka pijí často a trochu, jiná méně často a vice. Zasahováním do jejich rytmu laktaci jen komplikujeme 🙂 Držím palce a hezké dny.

anets
11. dub 2014

@emin děkuji moc za radu

veruska007
11. dub 2014

Ráda bych požádala o radu. Mám 8 měsíční holčičku, váží 6320 g, za poslední 4 měsíce přibrala cca 400g. Jí takto: 6h kojení, 8h sklenička přesnídávky, 12h cca 150g zeleniny+přílohy+masa, 15h bílý přislazený jogurt, 18h kaše z 90 ml vody, 20h kojení, 21h kojení. Nyní po kontrole v 8 měsících mi dr. doporučila místo kojení přejít na UM a do jídla malé přidávat nutridrink. Obojí se mi moc nelíbí. Přijde mi škoda, ukončit kojení, když malá pije hezky a UM odmítá. Nutridrink chápu v případě nemoci a výrazného váhového úbytku. Ale u zdravé, normálně se stravující holčičky s normálním zažíváním mi to přijde zbytečné. Můžete mi poradit, jak mohu docílit toho, aby malá více přibrala? Dva starší synové byli a jsou také hubení, ale i přesto měli v tuto dobu o více než kilogram více.

katyxq
11. dub 2014

@veruska007 a dr. chce dítěti vypěstovat alergii na bílkovinu kravského mléka a odrovnat ledviny, slinivku? Osobně bych prostě častěji nabízela prso a používala stlačování prsu a kojila v noci (dítě k sobě 😉, pak se zaručeně bude na kojení budit, podpoří to laktaci i ve dne). Jo a kaši dopoledne, večer maso-zeleninu a jogurt každý den taky ne, hlavně ne sladký. Pak má dítě se kojit, když má zapláclý žaludek špatně stravitelným kravským mlíkem a v krvi spoustu cukru.

veruska007
11. dub 2014

@katyxq No, já se ani nechci více rozkojit. Přijde mi, že v osmi měsících to stačí. Už jsem jí zkoušela přidat dopoledne nebo dopoledne kojení, ale bylo to spíš na škodu. Jen si cucla (mám doma ještě dva další rarášky a jak nemám na kojení absolutní klid, Eliška kouká, kde co lítá a nepije, maximálně tak kouše) a navíc mi při dalším krmení snědla mnohem méně (1/2 přesnídávky, 1/2 misky jogurtu). Spíš přemýšlím, čím jí přidat kalorie. Uvažuju nad smetanovými jogurty, kouskem másla do obědové zeleniny (s olivovým olejem jsem u malé nepochodila). Je fakt, že skoro nepřibírá, roste jen malinko... tak si myslím, že něco potřebuje. Ale nevím, co. A nevím, jestli odstavení a dvě dávky UM denně jí pomůžou.

katyxq
11. dub 2014

@veruska007 jenže nic zároveň zdravého a výživnéjšího než mateŕské mléko není 😉 (a minimálně roka by MM mělo tvořit zaklad stravy a příkrmy jsou doplněk ke kojení, ne náhrada ... čili špatné přibíraní je spíš otázkou zlepšení kojení). No, je to na tobě - ono je přibrat a přibrat (z mého pohledu jsou rady doktorky asi k přibrání, ale nezdravému).

veruska007
11. dub 2014

@katyxq No, já bych chtěla kojit tak do roka... ale myslím tím v roce přestat, takže momentální 2 kojení denně mi přijdou bezva. Dr. mi doporučila přestat kojit už dřív, mám při kojení brutální migrény, jsem hrozně vyčerpaná, vlasy mi padají, nehty mám v hrozném stavu, z totálního vyčerpání jsem opakovaně přišla o mléko... nerada bych se vracela zpět. Navíc malá moc nepřibírala ani při plném kojení, dr. mi už dávno říkala, že mám málo kalorické mléko (při odsávání to jde taky poznat, u kluků jsem měla nahoře vysokou vrstvu tuku, teď skoro nic)... tak se bojím, že i kdybych víc kojila, tak s váhou to nepohne. Zkoušela jsem přidat dvoje kojení denně a spíš u toho trochu zhubla (snížila si množství normálního jídla). Tak se bojím, že tohle není ta cesta...

emin
11. dub 2014

@veruska007 Ahoj, nutno dodat, že 6300g v 8 měsících je opravdu podváha, na druhou stranu skladba jídla je poměrně běžná, troche menší množství než norma ale nic neobvyklého. Na zvýšení laktace - kojíš v noci? Podle popisu naposledy ve 21, ale přidala bych ještě jedno kojení v druhé pol noci (to za a) přidá kalorie) za b) zvýší obecně laktaci a mimi vypije vice mléka při dalších kojeních. V 8měsících 2 kojení přes den je přeci jen dost málo, zkus se zamyslet, jestli by ještě jedno nešlo někam "vsunout" (co zkusit nakojit po jídle?). Pokud jsi doposud nezjistila žádné potravinové alergie, zkusila bych nabídnout třeba rohlík nebo i piškot I mezi jídly, do jogurtu apod. UM mi připadá zbytečné. Co se týče "výživnosti" mléka, tak může obsahovat méně tuků apod, ale výživné je pořád, nic jako málo kalorické mléko není ☹. Ty migrény jsou opravdu způsobené kojením?

veruska007
12. dub 2014

@emin Přidat jedno kojení vyzkouším, ale moc si od toho neslibuju. Už jsem to zkoušela a malá mi při tom naopak spíš hubla - snědla pak méně normálního jídla a moc se nenapila. Já spíš mám pocit, že se sama odstavuje (starší kluci se mi také odstavili sami). I ty dvě kojení jsou velký boj, dlouhé přemlouvání. A to ji kojím v době, kdy je manžel doma a krotí kluky. Ráno i večer jí prso pořád nabízím, ona cucne, otočí hlavu, strčí si do pusy prst. Vytáhnu prst, pohladím, usměju se, nabídnu prso, otočí hlavu nebo kousne nebo zas jen cucne... takhle si spolu "hrajeme" třeba 15 minut, abych do ní vůbec něco dostala, ale ona stejně jak párkrát cucne a nechce, odtahuje se, slézá mi z náruče nebo se odkulí na posteli. Prsa střídám, polohy střídám, ale přilepit jí pusinku k prsu prostě nemůžu. Když jsem doma sama s dětmi, tak to se nakojit nenechá vůbec, ještě nedávno jsme měli místo jogurtu odpolední kojení a to jen cucla a pak už nechtěla. Je hrozně zvědavá, pořád kouká, kde co lítá. Stejně tak jsem ji několikrát zkoušela kojit venku, to také cucne a nechce. Pevné jídlo jde líp, krmím ji na stole v autosedačce, kluci se na ni smějí a dělají blbiny a malá otvírá pusu a krásně jí. Kousínek pečiva dávám, ale zkusím víc. Potravinové alergie jsem nezjistila, i když s manželem jsme oba silně alergičtí na ovoce, takže pro jistotu dávám pouze přesnídávky (tepelně upravené ovoce nám nevadí).

emin
12. dub 2014

@veruska007 To je zvláštní, spíš to vypadá jako reakce na málo tekoucí mléko nebo bojkot kojení, ono se často stává, že kolem 8-10 m dojde k nějaké chybě, někdy těžko zjistitelné a kojení skončí. Nejde ale v pravém slova smyslu o samoodstavení, tedy uvědomělé ukončení kojení dítětem samým, o tom se dá mluvit až do 2. roku dítěte. Co jedno kojení navíc v noci? nespolupracuje v noci lépe? A přes den nabídnout až po nakrmení, Nějak bych na ni netlačila, některé děti jsou prostě nejedlíci a ačkoli mají podváhu, tak jsou veselé, živé a spokojené. UM jisto dodá kalorie, ale spíš ty "prázdné". Asi už to děláte, ale zkoušela bych nabízet pořád a všechno možné od prsa až po kůrku chleba 🙂

veruska007
13. dub 2014

@emin No jo, veselá a živá malá je, že by měla hlad, to se netváří. Když se nají, dokojit už nechce (zkoušela jsem mnohokrát). Dr. mi právě UM doporučila, ale mně se do něj zatím nechce. Zkusím určitě více nabízet piškoty a pečivo - mám zkusit ty větší, cukrářské? Klukům jsem je nedávala, slyšela jsem, že jsou hodně sladké - ale zas je často u cizích dětí vídám. V noci malá tvrdě spí a když spí, tak nepije (vím, že některé děti ano). Musela bych ji vzbudit, což jsem dělávala před časem, ale po probuzení se sice trochu napila, ale moc nechtěla, ale byla pak protivná a už pořádně neusnula až do rána - takže se mi tudy jít nechce. Ona už tak malá usíná zpravidla mezi 22 - 23h, kluci vstávají ve 4h a už takhle jsem vyčerpaná, že spím vstoje v tramvaji opřená o kočárek, při večerním kojení, občas i během dne, když mám chvíli si sednout... Když jsem kojila v noci, tak jsem spávala jen 2-3h a vyčerpáním jsem zas o mlíko třikrát přišla a znovu se rozkojovala. Tož já nevím, jestli to mám znovu podstupovat.

U kluků to bylo mezi 10 - 12. měs. tak, že už prso nechtěli, odtahovali se, když jsem jim ho vnutila, tak si napřed cucli, pak už kousli, snažili se vykroutit, utíkali mi... takže jsme s kojením přestali (ono to mlíko pak došlo taky, když vypili jen pár kapek). Starší přešel na UM, mladší od té doby mléko nepije, ale dle dr. to od roka nevadí, jedl jogurty, tvarohy, sýr, kaši. U nejmladší mám pocit, že to začíná už teď - ona je na mně celkové méně závislá. Nevím, jak ji ke kojení "přinutit". Když mě párkrát stiskne (zuby naštěstí ještě nemá, ale i tak to bolí), tak to vzdám. Chápu to jako signál, že opravdu nechce... chjooo. Ale díky moc za dobré rady, jdu péct buchtu... zkusím třeba piškot, ten jí chutnal 🙂.

veruska007
13. dub 2014

@emin Ještě jsem se Tě chtěla zeptat, kdy a jaká další jídla můžu malé přidat... např. pudink, tvaroh nasladko, domácí pribinák, více než pidi-množství buchty, zavařené meruňky, marmeládu, sýr, domácí lučinu ... Klukům jsem dávala tyhle potraviny cca od roka, ale teď nevím - protože kluci jedli podobně jako Beruška a přibírali, zatímco ona ne. Živí jsou tak nastejno. Může to být záležitostí metabolismu? Já teda hubená nejsem, ale manžel (175/63) i kluci ano (98/12, 116/16).

misule54
13. dub 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat..malýmu bylo ted 7mesiců, ma 8580 a 73cm...uz pri narozeni mel 3730 ;) do 5 mesice jsem jen kojila, celou dobu pres kloboucky, dopoledne byl schopnej bastit co hodinu a v noci mi krásne spinkal od sedmi az do peti...od 5,5 m jsme zacali zkouset prikrmy...ted uz mi krasne spapa obed, presnidavku, vecer kasi...ale at mu dam vecer cokoliv, tak se mi uz pres mesic budi, od jedenacti a pak kazdy dve hodiny na kojeni...mam zkusit dat treba neco jineho k veceri?zkusila jsem i sunar od humany pro velke jedliky ale stejne se mi vzbudi, asi se naucil..zkousela jsem mu dat i sunar a to jen proto, abych mela prehled kolik vypije a mohla jit treba na tri hodky ven...mam tedy zkusit vydrzet, je to nejake obdobi? ale je to asi peknej zavislak, spapa obed a po hodine stejne zacne rvat a chce nakojit...nebo odstavit a nebo kojit jen v noci a rano? nevim jestli totiz nevadi ze nema jeste nahrazene ty tri nemlecne davky za den??dekuji ;)

pavlinakrcalov
13. dub 2014

Dobrý den mám 2 měsíčního syna ,který chce být neustále u prsu ..Nejraději u levého.. Příbírá pomalu -teprve před týdnem jsme se dostali na porodní váhu-ale za týden přibral 120g -Dr. nám poradila začít přikrmovat, aby se syn odnaučil si ze mě dělat dudlík. Můj první syn byl předčasně narozený -s kojením jsem si dost užila a nakonec jsem se přes všechny snahy nerozkojila - snažila jsem se do čtvrtého měsíce a také jsem si dost vyslechla...Ráda bych plně kojila , jsem zoufalá☹ Jelikož nevím kam dřív skočit... Odsávám jen když mám čas,ale odsaju velmi málo tak 20ml . Syn je jinak klidný ,v noci spí ,nejraději je asi u mě a v kočárku..Prosím o radu

micha.bello
13. dub 2014

Lze udržet laktaci převážně odsáváním elektrickou odsávačkou každé 2-3 hodiny? Malého kojím většinou jen v noci, přes den už jen 1-2x... důvod je naprosto jasný, nedokáže si během kojení "vytáhnout" potřebnou dávku. Zkoušela jsem kojit v porodnici i u doktorky a malý vypil z prsu za 20 minut jen 3o ml, aby dokázal vypít svou dávku tak by musel pít přes hodinu. Takže nyní se snažím odsávat, odsaji z obou prsou dohromady 1oo ml za 3o minut a dávku mu následně dám. Ráda bych plně kojila aniž bych musela odsávat a dokrmovat svým mlékem, ale už z předchozí zkušenosti s dcerou nám to nešlo. Malý při plném kojení za 2 dny po příjezdu z porodnice zhubl 8o g (a to jsem skutečně kojila i co hodinu, v porodnici dokonce i 14x denně)takže by to ani jinak než s tím dokrmem nešlo. Vhodné by nejspíš bylo nejdříve nakojit a pak až dát odsátého mléka ale vzhledem k délce kojení + odsávání mléka není možnost to takhle dělat. Celkového času bych 2o minut kojila a následně půl hodiny odsávala, což je na jedno krmení dlouhých 5o minut a protože mám 2 další děti nemůžu půl dne jen prokojit a proodsávat. Proto se ptám, zda je možné udržet tímto způsobem, tedy odsáváním, laktaci?

emin
14. dub 2014

@veruska007 S kravským mlékem a tvarohem bych počkala až po 1. roce (I se vším, co jej obsahuje), má moc bílkovin a zatěžuje ledviny. U nejedlíků bych nabízela v podstatě stale něco, hodně jedla před ní a s ní u stolu, nebo s celou rodinou. Můžeš zkusit ty kupované pudinky pro batolata (není to žádný výživový zázrak, ale pokud je mimi zdravé a chceš zpestřit jídelníček, tak proč ne). meruňky, marmeládu sýr zamíchat do jogurtu apod klidně, domácí lučina (nevím z čeho, jen pozor na ten tvaroh) Když uvidíš, že reaguje pozitivně, klidně dávej další chute.

emin
14. dub 2014

@micha.bello Ahoj, já bych zatím vůbec neházela flintu do žita. Rozkojit se lze do cca 3-4 měsíců miminka, takže to možné je. Kromě níže uvedených rad však doporučuji kontaktovat LP, aby Tě navštívila a pomohla s ukázání dokrmu, zkontrolovala techniku přikládání a správnost přisátí.
1) vyřadit láhev a dudlík a přikládat malého k prsu, dokrm podávat primo u prsa takto:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
Lahvička teče skoro sama a mimi saje jiným způsobem než z prsu, dudlík zase kazí techniku sání.
2) zintenzivnit přímý kontakt s mimčem - přikládat kůže na kůži (ty polonahá,mimi jen v plence), spat s ním v posteli, třeba se s ním koupat, udělat si třeba o víkendu v posteli brloh a mazlit se tam 🙂. Tento kontakt obrovsky zintenzivňuje reflexy I tvou laktaci.
To, že zatím nesál hodně je ÚPLNĚ NORMÁLNÍ. Miminko se musí naučit sát, stejně jako ty se musíš naučit, jak je správně přiložit. S každým "kojením" I když ne zcela perfektním se to zlepšuje. Dokrm cévkou je velmi účinný. Jinak laktaci udržet odsáváním můžeš, sice ne nějak super intenzivní, protože odsávačka je prostě přístroj a ne pusina mimča, ale musíš opravdu odsávat každé 3 hodiny 10-15 min z každého prsu. doporučuji dvoufázovou odsávačku, co mají v nemocnicích (lze půjčit třeba od Medely). Držím palce.

emin
14. dub 2014

@pavlinakrcalov Dobrý den - zčásti podobná odpověď jako níže. pro @micha.belloahoj,
Rozkojit se lze do cca 3-4 měsíců miminka, takže to možné je. Kromě níže uvedených rad však doporučuji kontaktovat LP, aby Tě navštívila a pomohla s ukázání dokrmu, zkontrolovala techniku přikládání a správnost přisátí.
1) Pokud neodsáváš, musíš se pokusit rozjet laktaci =začít odsávat odsávačkou (nejlépe dvoufázovou Medela Lactina, kterou lze půjčit (http://medela.cz/pronajem-odsavacek/), každé 3 hodiny 10-15 min za každého prsu) Je jedno, když nic neodsaješ, jde o stimulaci)
3) vyřadit láhev a dudlík a přikládat malého k prsu, dokrm podávat primo u prsa takto:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
Lahvička teče skoro sama a mimi saje jiným způsobem než z prsu, dudlík zase kazí techniku sání.
4) zintenzivnit přímý kontakt s mimčem - přikládat kůže na kůži (ty polonahá,mimi jen v plence), spat s ním v posteli, třeba se s ním koupat, udělat si třeba o víkendu v posteli brloh a mazlit se tam 🙂. Tento kontakt obrovsky zintenzivňuje reflexy I tvou laktaci.
5) kojit tak často, jak si mimi řekne (ne po 3 hodinách apod), klidně po menších dávkách, ale častěji.
Myslím, že malý si z tebe dudlík nedělá, prostě jen ještě neumí pořádně sát. Pokud dáš UM z láhve, téměř jistě se nerozkojíš. Zkus tu cévku (výše). Koj hodně v noci, to laktaci podporuje, nemusíš ho vyloženě budit, prostě jen přilož (cca po 3 hodinách) Držím palce.Jo a 120 za týden, není žádná výhra, ale ani tragédie, takže jen tak dál.

kifsepixam
14. dub 2014

I já se zkusím zeptat i když mám k tomu daleko. Momentálně jsem na bezlepkové dietě, težko říci zda celiak jsem či nejsem. Po prvních testech ano, pak rok dodržování a vše se zpravilo, pak opět klasická strava, v tom období potrat v 21. týdnu, pak další testy a hraniční výsledky. Dle lékaře normálně dodržovat bezlepkovou stravu nemusím, ale v těhotenství ji mám pro jistotu držet. Teď jsem již opět těhotná a dodržuji, ale ráda bych se zeptala jak v době kojení, zda dodržovat či přejít na klasickou stravu a až podle miminka kdyby mělo příznaky to řešit. Moc děkuji za odpověď.

veruska007
14. dub 2014

@emin Díky moc. Domácí lučina = jogurt s 10 % tuku + trocha smetany ke šlehání.
Jinak jsem sledovala to kojení: přes víkend vcelku ok, ale jakmile manžel ráno odejde do práce, tak ranní kojení takřka neprobíhá. Malá se sice přisaje a tak jednou, dvakrát cucne, ale jakmile se na ni vrhnou starší bráškové a začnou ji hladit a pusinkovat, okamžitě se odtrhne, směje se na ně a už nepije. I když je potom zklidním, případně vyhodím (což teda moc nejde, většinou se vztekají za dveřmi nebo řvou), tak se malá už znovu nepřisaje, i když ji hladím, otáčím hlavičku k prsu... tak já nevím... nechat jí ranní kojení jako malinké pomazlení a přidat pečivo k snídani nebo jí ráno připravit UM? Přes den je pak kojení podle stejného scénáře (cucne a pak už se zajímá o všechno ostatní). Večer zatím pije vcelku v pohodě, ale dřív se večer kojila 2x, teď většinou už jen jednou (dokud má energii, tak místo kojení kouše a po cucnutí se odtahuje. Já si teda moc přála kojit cca do roka, ale pokud by to bylo malé na škodu, tak ji raději budu mít dobře prospívající... Díky moc za Tvůj čas a dobré rady!

emin
14. dub 2014

@misule54 Zdravím - 1) mléčné dávky se nenahrazují, po zavedení příkrmů se jen PŘIdá, PŘÍkrm a kojí se dál, tak jak mimi chce, takže nenahrazené dávky nevadí a kojte klidně I hodinu po jídle. 2) myslím, že se nebudí hlady, takže jakákoli dávka UM je k ničemu. Je v období, kdy se začal pořádně hýbat, rozhlížet, rostou zuby, má mnoho stimulů. Prostě se vzbudí a chce ujistit o bezpečí máminy náruče. Prso ho uklidní spolehlivě. Mělo by to postupně odeznít, ale jsou případy, kdy jsou děti vytrvalé.... 🙂

veruska007
14. dub 2014

@emin co pudink z UM místo mléka?

kocici_mama
15. dub 2014

@mikulka Ráda bych se zeptala, jestli bys mi doporučila nějakou knížku receptů pro kojící matky? 🙂 co si vařit z "dovolených" "snesitelných" ingrediencí, aby mimi nezatížila a jedla správně připravená jídla. Nerada bych skončila tak, že se budu bát cokoliv sníst a nakonec budu pořád dokola jíst tři věci, abych něco nepokazila... Manžel je ochotný baštit se mnou i upravené jídlo, jen to musí mít poživatelnou formu🙂 Děkuju předem!