Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

eyael
8. lis 2011

@hojda - sterilizují 😉

monulkab
8. lis 2011

@mikulka moc děkuji!

hojda
8. lis 2011

@eyael No raději se na to zeptám, myslím, že to tak automatické není.......Někde jsem četla, že jim v porodnici normálně řekli, že mlíčko může nějakou dobu stát, takže bych očekávala, že to samé bude platit i pro odsávačku.

vysocanka
8. lis 2011

zkusim to pisnout i sem snad mi nekdo odpovi:

snad poradite, predate zkusenosti... poznatky
stale kojim a jak to tak jiz byva maly je velky zavislak / v rijnu rok/, ale uz to proste nejak nedavam v noci kojim stale cca 10x a je uz to moc vycerpavajici. Jenom se bojim jak to bude s usinanim protoze prakticky u niceho jineho nez u prsa mi mrnous neusina. Vcera jsme byli u dr na rocni prohlidce a doporucila mi abych to ukoncila.. Na jednu stranu vim ze uz je mozna pomalu cas hlavne i kvuli tem nocim silenym, ale na druhou stranu vubec nevim jak to zvladnem, vim ze to obulime oba dva.

eyael
8. lis 2011

@hojda - používala jsem v porodnici jejich odsávačku, než mi manžel donesl tu mou. Po každém použití ji sterilizovali, stávalo se, že jsme s maminkama "stály ve frontě" a čekaly, než doběhne čas sterilizace. Stejně tak pak s mou odsávačkou - na požádání mi sterilizovali také tu. Jde o základní hygienu 😉 Jinak odsáté mlíčko může nějaký čas stát, například v ledničce, to se ale nevylučuje se sterilizací odsávačky 😉

elana
9. lis 2011

@hojda sterilizují ji, taky mám osobní zkušenost. Mmch. já odsávala skoro 4 měsíce mlíko 6x denně (malej se nechytil prsu) a sterilizovala jsem ji taky po každém odsátí a to šlo o moje mlíko, moje prsa a moji domácnost 🙂

radarek
9. lis 2011

zdravím Vás 🙂 ,chci jen zkusit poprosit o nějakou radu nebo možná názor, už je asi pozdě ☹ ...ale přece...malému jsou dnes 2 měsíce. V porodnici nám vznikl problém s přichycením....do teď mé kojení probíhalo tak, že jsem nabídla obě prsa, malý u tam byl celkem maximálně 20 minut, ale ne celou dobu sál...buďto spal anebo někdy začal brečet dřív a musela jsem kojení ukončit, pak jsem dala dokrm...bohužel už v porodnici mu dali flašku AVENT...tak to fungovalo doteď.Zjistila jsem, že si ode mě vzal tak 1/3 dávky a 2/3 byl pak dokrm...teď asi 3 dny se chytne prsu jen v noci, přes den vůbec...řve už když ho pokládám na bok...takže odstříkávám a 1x - 2x za den má plnou dávku MM jinak Nutrilon...máme ještě nějakou šanci, třeba kdybych teď dala tu flašku od medely...myslíte že by se třeba pak zase lepší přichytl?Asi už jsme beznadějný případ, co? 😢

mikulka
autor
9. lis 2011

🙂 😉 @misa84 No vidíte, to půjde, je to na dobré cetsě, jste šikulky!!!

mikulka
autor
9. lis 2011

@hojda Záleží na tom, jakou odsávačku mají. Pokud takovou, která je chráněna (včetně motoru) proti bakteriím, nemusí ji sterilozovat celou, jinak celou a po každém použití (a dělají to, co vím).

mikulka
autor
9. lis 2011

@vysocanka Zalistujte o tak jednu, dvě stránky vzad, radila jsem jedné mamince totožný problém.

Jinak jak odstavit, najdete zde:
www.laktoporadna.cz Ostatní (nebo Příkrmy)

Hlavně pamatujte, že odstavení nesmíte ukončit naráz - šok pro dítě a pro vaše prsa.
Nejprve odstraníte to kojení, které bude dítěti nejméně chybět, za týden další, nic naposledy...

mikulka
autor
9. lis 2011

@radarek Popravdě řečeno, ve 2. měs. už moc šancí nevidím.

Ale můžete to zkusit, pokud by se vám do toho chtělo investovat čas a energii.
Postup by byl takový:
1. zvýšit laktaci týdenním plánem - www.laktoporadna.cz Problémy s mlékem či Přichod z porodnice
to se musí dělat poctivě
před kojením nahřít prsa

Malého zkoušet přikládat nejléle v době, kdy je v polospánku či spí.
Přes den zkusit přiložit třeba při chůzi, ale nenutit, zkusit, když nebude chtít, nechat to (aby se nevypěstoval bojkot).
2. Pak by bylo třeba nakrmit alternativně nebo z láhve Calma. Ty alternativní dokrmy jsou taky na www - ale nenutím, to je dost práce

Je dobře, že vám saje v noci,takže ztracené to není.

3. Co je velmi nadějné - pokud by prso nechtěl - že byste odstříkávala nadále (a klidně po celé období kojení) a dávala z flašky vaše mlíčko. Tudíž by dostal vše, co potřebuje. Můžete odstříkávat přes den a skladovat do kelímků a pak třeba i mrazit.
Ale je potřeba zvýšit laktaci, a pak ji tím odstříkáváním udržet-čili pak po 3 hodinách, v noci pak až se to usadí už nemusíte.

Napište, jak jste se rozhodla, a jak to vypadá.

Jinak chyba není ve vás, ale v porodnici, dát flašku, to už jsem se domnívala, že neudělá žádný zdravotník!!! 😠

mikulka
autor
9. lis 2011

@elana To je super. Jinak doma stačí i vymýt a sterilizovat min. 1x debbě buď ve sterilizázoru, nebo v hrnci vyvařit 10 min.

hojda
9. lis 2011

@mikulka Mám svojí vlastní manuální, tak jsem zvědavá, jestli mi ji tedy budou opravdu sterilizovat.

hojda
9. lis 2011

@mikulka Já taky osávala 4 měsíce, kojila 40 minut a pak odsávala ,ale dávala jsem si odsávačku do lednice, tam by se bakterie množit neměli a tím jsem nemusela pokaždé sterilizovat. Nevedu si ale představit, že bych něco podobného měla dělat s dvěma dětmi ☹ . No snad se mi tentokrát narodí žravé miminko🙂. Malej na to kojení fakt nebyl.

vysocanka
9. lis 2011

😖 to je teda pravy opak co mi rikala detska mudra rikala ze dne na den a jeste dat k babicce pres noc. :( proc tedy poskytuji detske lekarky ktere by paradoxne mely byti maminkam oporou takhle mylny informace???
@mikulka

medvide1
9. lis 2011

@mikulka Dobrý večer nedavno sem Vám psala ohledně kojeni...mam další dotaz...nějak se nam kojeni zhoršilo! ☹
1.mala bude mit 16teho 2 měsice,,,při kojeni začina brečet, napije se trochu a pak brečí, prsa dopředu nahřivam odsávám, střidam prsa..na jedno kojeni mi vypije 90 ml což je asi malo a brečí ☹ co s tím?!!kojim po 2 hod maxim
2.hodinu po kojeni mi brečí a krouti se -asi prdy že??!protože jak saje stále se pouští a asi se nahltá vzduchu a pak ma boleni
3.jak dlouho se mohou použivat homeo na podporu laktace??mam ricinus comunis 5ch a lac caninum myslim se jmenuje ten druhy,a když je budu brát po jake době se muže opakovat bráni znovu te same davky diky moc za odpovědi

milmic
9. lis 2011

Dobrý den,
mám pouze teoretický dotaz. Moje dcera se narodila předčasně - 35+6 s váhou 2,2kg. Musela být 9 dní v inkubátoru. V porodnici mi říkali, že takto malé miminko se nemůže kojit, neboť by se vysilovalo zbytečně. Nicméně - jak správně krmit takto malé nedonošené miminko, aby nebylo kojení ztraceno?

Já jsem měla to štěstí, že mi malinkou poprvé přiložili až 3.den po porodu, ale okamžitě se chytla s takovou vervou... a kojím dodnes. Ale v porodnici mi vadilo, že první, co malinká dostala, byla flaška a protože byla nenasytná, tak dostala i dudlík.
Děkuji Vám pěkně a přeji nádherné podzimní dny.

mikulka
autor
9. lis 2011

@vysocanka To jsou názory, které platily před 20 lety. Nyní se to dělá jinak a ví se proč. Všda, zdravotnictví, výzkum, vše jde kupředu.

Pokud byste to udělala tak, jak radí doktorka, vznikl by z toho ohnromný stres pro děcko, mohlo by se stát, že byste půl roku řešila nespavost a další neduhy... A vy byste pravděpodobně měla rozsáhlé zatvrdliny, ne-li zánět prsu.

Takhle radikálně ne. Možná v případě, že byste kojila už jen 1-2 x denně a třeba dvouleté dítě...

Pokud by byl problém, nedařilo by se, napiště, nebo zavolejte.

mikulka
autor
9. lis 2011

@medvide1 Zkuste kouknout sem:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní dotaz Když se dítě odtahuje, brečí apod.

Kolik má vypít vypočítáte tak:
váha v gramech děleno 6, celkový počet ml mléka za den a noc. děleno počtem kojení, vyjde jedna dávka, děti vypijí spíše méně.

J8 myslím, že by to asi chtělo zvýšit produkci mléka, návod též na těch www Problémy s mlékem a pak dle odpovědi tam v Ostatní.

Na prdíky výborné porbio kapky od BioGaya a mast Flatulín.

mikulka
autor
9. lis 2011

@medvide1
ad 2, ano, asi ano
ad 3 neomezeně (a hodně pijte, 3 l denně)

mikulka
autor
9. lis 2011

@milmic Záleží, jak předčasně se dí tě narodí a s jakou váhou. Vaše miminko by podle mne už zvládlo sát samo.
Ty, co to nezvládnou, se krmí sondou do žaludku, to je běžné. A krmí se odstříkaným mateřským mlíčkem.
Ty větší se také mohou krmit alternativně, stříkačkou do pusinky apod.

Flaška, to je jen pohodlnost personálu - alternativní příkrm je náročnější na čas.

elana
9. lis 2011

@mikulka děkuju za radu...bohužel už je to pasé, po 3. měsíci začalo mlíčko ubývat a na tom 4. jsem s tím skončila definitivně (ráno a večer už bylo jen 20ml a malý to už ani moc nechtěl). Ale jsem ráda, i tak mám svědomí čisté a toho čtvrt roku jsme to zvládli plně, mám z toho radost. Já jsem potom ten poslední měsíc sterilizovala už teda 1x denně, protože mi za tu dobu odešly 3 odsávačky (Avent, to není zrovna stovková položka) a myslím, že nejvíc na vině byl ten parní sterilizátor, že se prostě ničily ty gumové části. Tak jsem ráda, že říkáš, že to nemusí být pokaždé-pokud budu ještě někdy potřebovat, budu si to pamatovat.

zoditka
9. lis 2011

@vysocanka Ahoj, mám stejnýho závisláka, o měsíc staršího a jsem v podobné situaci. To co ti radila dr. je fakt pitomost a je to i logický 😉 . Prvního synka jsem odstavovala hodně pomalu, trvalo to měsíc, vždycky jsem nahradila jedno kojení Nutrilonem a po týdnu jsem nahradila další kojení... jenže u prvního to bylo jednodušší, on mi ze dne na den začal spát celou noc, bylo to přesně 3 dny před jeho prvníma narozeninama, co tak začal spát a v roce jsem začala odstavovat, takže tam odpadla starost, co s nočním kojením, vyřešilo se to samo... horší je to s naším druhorozeným, budí se několikrát za noc a když mu nedám prso, začne řvát, nechce vodu, nechce dudlík, nechce nic, jen prso. S odstavováním jsem už pomalu začala, už máme nahrazené večerní kojení, místo u prsa usíná u flašky 😀 , ale co udělám s nočním kojením, to mi teda jasný není 😖 .
Jo a ještě jsem ti chtěla napsat, psalas, že to obulíte oba... podle mě je nejdůležitější, abys v tom měla jasno, že opravdu chceš přesat kojit, musíš být pevně rozhodnutá, pak to půjde snadněji. Já se tentokrát takhle rozhodovala 2 měsíce, rozum mi velel odstavit, srdíčko nechtělo, tak jsem tomu ještě dala čas a až teď cítím, že už odstavit fakt chci, že jsem připravená skončit (i když přiznám, je mi to líto, kojím moc ráda 😉 ), tak je to pro mě po psychické stránce lepší a myslím že i pro prcka, já myslím, že oni to cítí, když jsme my mámy nejisté... tak ať se daří 🙂 !!!

medvide1
10. lis 2011

@mikulka děkuji za odpovědi ještě k těm homeo ja ale slyšela že se nemohou neomezeně že pak je opačný učinek a spiše se laktace zastaví??!!

vysocanka
10. lis 2011

@mikulka moc dekuji pomohla jste mi velice zaplat panbuh ze jsem to neudelala dle rad dr.

mikulka
autor
10. lis 2011

@medvide1 To jsem neslyšela. Ono se to má brát v době poklesu laktace, nebo když se má zvýšit. takže jako neomezeně s tím, že pokud je to ok, neberou se. Takže v šestinedělí, pak ještě klidně do těch 2 měs. Pak v době spusrtů a laktačních krizí. Půjdu na takový homeo seminář, tak se na to schválně zeptám. 😉

eyael
10. lis 2011

@medvide1 @mikulka - při kojení jsem chvíli brala homeopatika na zvýšení laktace a co jsem si zjišťovala, tak je velmi důležitá ne ani tak doba braní (dva měsíce, půl roku) /i když samozřejmě také hraje roli/ ale spíše počet kuliček daného homeopatika - v malém počtu například 5ks x krát denně laktaci zvyšuje, ve větším počtu kuliček toho samého homeopatika například 15ks x krát denně zastavuje. Už si nemapatuju, jak se homeopatikum jmenovalo, už je to dlouho, co jsem kojila, tak se omlouvám za případné nesrovnalosti...

vysocanka
10. lis 2011

@zoditka dekuji za podporu, moc si vazim toho cos napsala. klidne pisni do IP muzem to probrat dal. P. 😵

ikopretinka
10. lis 2011

@mikulka mám na vás dotaz. Jak dlouho po ukončení laktace může přetrvávat takový ten reflex toho tvrdnutí prsou jak kdyby, že chce to mléko ven, i když tam už skoro v nich nic moc není, mám na mysli takové to tvrdnutí např. když se přiloží mimi nebo odsávačka nebo nevím jak to lépe popsat. Děkuji 😉

werunkach
10. lis 2011

@mikulka psala jsem cca před 3týdny,podle Vašich rad,laktace se trochu zlepšila,jeden den byla i ukázková,na to jsem dostala MS a problémy na novo,už jsem týden po MS a čím dál hůř,na 4 měs.kontrole přibrala za měsíc 220g a nechala jsem si zvážit před a po koju a vypila 50ml z obou prsou,odsaju nanejvíc 90ml,dr.nám doporučila přidat UM,doma zatím dokrmuju po kojení odstříkaným alernativně,ale stříkačkou pláče,lžičkou nechce,už jsem 3x nevydržela a dala jí flaškou.U prsu teď pláče,sice to dělala i před tím,ale alespoň se snažila sát,teď už to ani nezkouší a rovnou pláče,z právého se vůbec nenapije a levého po nějaké době ji přinutím,že začne pít.také si začala cucat palec,mám podezření na zoubky,ale zatím nic nevidím.
1.myslíte že to může být tím,že jsem jí dala napít 3x z lahvičky?
2.dá se to ještě případně odbourat,kdybych koupila lahvičku calm od medeli?
3.jak dlouho jí můžu se snažit přinutit ke kojení aby nevznikl ten bojkot prsu,pokud ho už tedy nemá?