Pořád kojím, jsem už vyčerpaná. Je to laktační krize?

paula
29. bře 2007

Prosim vsechny zkusene kojici maminky o radu. Kojim svoji trimesicni dceru Laurinku plne hned od narozeni a doted jsme nemely zadne vetsi problemy. Obcas mela obdobi, kdy par dni chtela casteji mlicko, ale pak se to zase srovnalo. Ted uz asi tyden kojim temer kazde dve hodiny ve dne a trikrat v noci. Je to vycerpavajici, ae rikala jsem si, ze to bude ten rustovy sprut, kolem tretiho mesice a vytrvame.
Dnes ale nastala opravdova krize, zacalo to uz v noci, kdy jsem kojila ve 4 a pak v 5 uz zase plakala hlady. Pak jsem kojila v 7, 9:30, 11:30, 12:30.... mezitim me jen na pul hodiny zaspala a zase plac 😢 . Myslim, ze uz musi byt taky strasne unavena, tak jsem ji ve 14:00 poradne nakojila a vzala ven v kocarku, to obvykle hned usne, ale rvala a rvala, az se za mnou lidi otaceli. Pak usnul na ctvrt hodiny. Jen jsem ji donesla domu, zase rve hlady a kojim. Ja uz jsem z toho hrozne vycerpana, nevim co dal a uvazuju, ze snad pujdu pro jedno lahvovy (mliko 😉 )
Je toto laktacni krize? a jak dlouho to trva?? Znate nejake osvedcene prostredky jak zvysit tvorbu mleka? Ja uz stracim sily a bojim se, ze stratim i mliko... ☹

vikinka27
8. únor 2009

helca, ten sunar v noci nie je dobra volba...
hormonalne je to nastavene tak,z e najviac mliecka sa tvori v noci. takze ak chces zvysit produkciu mliecka, je dolezite prikladat v noci a co najcastejsie.
neviem ako sa to u vas upravilo, a ci sa stabilizovalo, ci Tvoje mliecko staci, ale vynechanie nocnych kojeni vedie k celkovemu znizovaniu tvorby (ci v kratsom alebo dlhsom obdobi).
ja by som zrusila nocne dokrmovanie (neviem kolko ich mate) - asi skor pomaly a nasadila kojenie aj kazdu hodinu. jeden prsnik-druhy prsnik-prvy prsnik a pod. podporuje to spustanie mliecka.
nemusis sa tym trapit celu noc, ale kym nejdes spat. no a v noci su prikladaj babatko aspon cucnut, nech sa prsniky stimuluju.

mikulka
8. únor 2009

helca, já už taky myslela, že se mi mlíčko neobnoví, jak jsem psala, neodstříkala jsem nic. A ty přes den mlíčko máš, a nemáš jen v noci? Tak já bych dávala na noc UM a ještě to zkoušela, mně se to zlepšilo až po 14 dnech a to ještě ne úplně!

dagina
8. únor 2009

Ahojky, zatím laktační krizi nemáme - jenám 6 neděl, mlíka máme na rozdávání..., ale zajímalo, zda Caro - instantní melta má stejně kladný vliv na tvorbu mléka jako klasická melta, která se musí vařit. Má některá zkušenost????? Caro piju skoro pořád, je to vinikající a hlavně jednoduché na přípravu. Díky za info.

helcah
8. únor 2009

Mikul já právě ráno a dopoledne kojím a často odstříkávám ale i tak toho je málo a v noci odstříkám tak 80ml no a pak to tak nějak šolicháme přes den - částečně kojíme a částečně ohřívám to odstříkané v noci a ráno po kojení. Ale někdy to nestačí ani na den. Já samozřejmě vím že noční kojení je důležité a noční dokrm asi není nejlepší ale Adélce prostě to kojení nestačí (aby jí taky stačilo třeba 40ml když má 7kg že) a pak řve a řve a řve hlady. A občas ani v noci neteče ani kapka a navečer než jí uložím nikdy nevydoluju ani kapku takže v našem případě to bez sunaru prostě nejde.

helcah
8. únor 2009

Dagi asi záleží z čeho to je? Melta je čekanka, žito a ještě něco. To caro nevím.

mikulka
8. únor 2009

helca, tak to je jasný, že musíš dávat UM, když tvoje mlíčko enstačí, ale ještě to nevzdávej a dál odstříkávej, i když nic neteče, před kojením nahřej prsa ve sprše či třešňovým pytlíkem (v dm), pij při kojení meltu.
Někdy to může trvat i měsíc bohužel. To víš, jsou to nervy, znám to moc dobře, byla to hrůza a to odstříkávání zabralo mnoho času. Ale ještě zkus vydržet.

dagi, já piju meltu v pytlíkách za dvacku krabička, tak nevím. Caro neznám.

kachnin
8. únor 2009

Ahojte. Taky jsem spadla (zřejmě 🙂 do laktační krize. Může se projevit již v 6 týdnech? Přiznávám i bez mučení, že i mou zásluhou. Malá byla stále nevrlá, hlavně přes den, v noci je klid - a mléka při odstříkání velmi málo, že jsme to řešili Nutrilonem ☹ Bohužel jsem stresman, co se kojení týče a tak se ocitám v začarovaném kruhu. Trvá to cca 4 dny a budu muset, jak vás čtu, tvorbu mléka podpořit 😉 Zřejmě stejně jako Helcah máme zvýšené nároky, Ester po narození vážila 4100g a ve 4 týdnech 5040g 🙂

helcah
8. únor 2009

Mikulko dík za podporu.
Kachnin tak hlavně klid, já se snažím odstříkávat i když fakt není co a já vím že u dítěte s takovouhle porodní váhou je problém i ze začátku s nasycením, i v porodnici mi říkali že je to normální ale že se ta tvorba mléka uzpůsobí těm zvýšeným potřebám. Já třeba ani nechápu že na sunaru v tabulce je počet dávek podle měsíců. Přitom na kontrole u doktorky bylo stejně starý dítě se 4kily a Adélka má 7kg. Ale asi to chce fakt vytrvat a snažit se, já mám odsávačku v ruce fakt často a stává se že ze začátku nic neteče a třeba po pěti minutách začne. A pořád musím přendávat z prsa na prso. A něco vydoluju pokaždý bezprostředně po pořádným jídle, je to divný ale je to tak. Takže sbohem moje poporodní samohubnutí 😀

raady
8. únor 2009

kachnin, je to možné. Miminka v 6 týdnech mají první růstový spurt. Vydrž, po krmení odsaj odsávačkou, maličkou přikládej střídavě k jednomu a druhému prsu během jednoho kojení. Mlíčko se ti bude více tvořit.

kachnin
8. únor 2009

Raady, růstový spurt - Ester se nám po porodu za měsíc vytáhla o 10 cm a přibrala skoro kilo 🙂 Doufám, že v tomto trendu nebude pokračovat 🙂 Ale vážně, čekala jsem na ní velmi dlouho, udělám pro ni vše.
Helcah - jen co jsem dopsala svůj příspěvek, mazala do kuchyně a uvařila si čaj pro kojící matky.
Budu odsávat, co to dá a snad to brzy přejde a my se vrátíme k našemu "starému" 2,5-3 hodinovému intervalu.

mikulka
8. únor 2009

helca, takhle přesně jsem to měla taky. nic neteklo i 10 min a pak trochu mlíčka teklo, teda odsávačkou. Takhle to má i děcko, že mu třeba hned něco neteče, No, já málýho kojila i dvě hodiny, chudák, pak úplně odpadl a já taky.

j.a.n.u.s.
8. únor 2009

nam laktacni krize trvala od tech 7-10 dnu...to jsem mela pocit, ze kojim pisek...normalne na sucho, malem jsem to vzdala, ale jedna hodna pani magistra mi zachranila kojeni (zrovna jsem sla uz pro UM).

Pomohlo nam se zavrit do loznice, vydatne jist a pit...melta je nejlepsi, hooodne se mazlinkovat, spat jak spi mala, byt neustale v kontaktu telesnem pokudmozno, to mliko se rozjede...
Ja mela problem s odstrikavanim-neslo mi to!

Vsecko ostatni musi jit stranou, zadne zpravy vecer...zadny stres. Pokud mozno koukat na pohadky, nebo neco hezkyho 😵

No, ted bude mit mala skoro dva roky a kojime do ted! 😀

Jo a nezapomenout, ze ty krize se vraci...prave v tom pul roce...

mikulka
9. únor 2009

janus, a tobě se ta krize vrátila? to jsem netušila, že se vrací ☹

helcah
9. únor 2009

No jestli se rozkojíme tak vyházim všechno jídlo z mrazáku a zaplnim ho odstříkaným mlíkem na další krizi!

mikulka
9. únor 2009

ha, helco, já ted právě udělala to samé 😀 Také skladuji odstříkané. 😉

berunka
16. únor 2009

ahojky maminy myslite ze muze prijit laktacni krize po dvou mesicich veku mimca?mala od vcerejska place po kojeni a v noci se mi vzbudila po dvou hodinach a pak po ctyrech znovu.a to do ted spinkala od puldevate min do dvou.

mallorry
16. únor 2009

berunka no muze to byt rustovej spurt, ty obvykle byvaji v sesti tydnech, ve trech mesicich a v sesti mesicich, to se pak muze stat, ze mlicko nestaci, pak se musi co nejvic prikladat a mlicko se ti zase udela...nejlepsi je prikladat v noci 😉

berunka
16. únor 2009

myslis ze kdyz male byly minuly tyden 2 mesice ze uz se muze jednat o rustovy spurt ve trech mesicich?a jak dlouho trva?ja jsem prave nikdy nevedela jestli kdyz je to ve trech mesicich tak jestli se to bere tak ze je to ukonceny treti mesic.

mallorry
16. únor 2009

beru nebo to muze byt opozdeny spurt v sesti tydnech, tj. ve 2,5 mesici ne? pry trva tak tyden...

berunka
16. únor 2009

sest tydnu neni 2,5 mesice. vzdyt nam jsou teprve dva mesice 😉 sest tydnu je mesic a pul. a to mi prijde uz docela pozde aby se to ted projevilo.

mallorry
16. únor 2009

beru promin, mesic a pul...to mas jen 14 dni rozdil...od vaseho veku...hele my treeba vubec spurty dle tabulek nemeli, proste davidek jeden tyden se furt budil, ve ctyrech mesicich, taky to nezapada do tabulek, ale asi to byl taky spurtik 😉

berunka
16. únor 2009

ja jsem z toho takova zmatena 😀 uz jsem si rikala jak v noci krasne spinka a dnesni noc mi teda dala zabrat.jak dlouho myslis ze to muze trvat?

dagina
25. únor 2009

Ahojky, tak na nás asi také došla lakt. krize ☹ , v neděli nám bylo 8týdnů, do teď bylo kojení OK, vždy jsem kojila z jednoho prsu a malé to stačilao, od včera vyžaduje obě prsa na jedno kojení, ke konci kojení je víc neklidná, pak se ale zklidní a vydrží zase 2-3 hodiny bez jídla, v noci i déle. Jedná se tedy o lakt. krizi??? Teď tady čtu, že to klidně může být opožděná 6týdenní krize 😖 ...., no jsem z toho také zmatená 😒 . Díky za jakékoliv info. Jo, a krize trvá cca týden 😕 ??????

meleri
25. únor 2009

jej no Dagino vidím že máme podobné problémy...nejdřív tchýně a ted kojení... 🙂

tak mě to taky potkalo...do ted teklo mléko proudem, ale zničehonic je ho mín, jsem ted pořád unavená, a malý si žádá co hodku max. dve hodky...mlíka mám mín...

za jak dlouho to přejde?

piju fenyklový čaj, už od porodu, ale nevím tedkom fakt nic moc...

mikulka
25. únor 2009

melri, neboj, to je přesně období laktační krize. Mně to přešlo asi po 14 dnech, ale velká krize byla 3 dny. Hodně odpočívej, je to trochu jako chřipka, vyležet, v rámci možností, hodně jíst, hodně pít. A vydržet, odsávat po každém kojo, i když nebnude ani kapka.

dagino, lak.krize se pozná, že máš prázdná prsa, že jdou jako by úplně zmačknout. Prostě málo mléka. My měli spurt 2y, ale já ěmla vždy mlíčka dost i při tom spurtu. Až pak ve třech a půl měs. přišla krize.

meleri
25. únor 2009

Mikulko,

dík! počkej to mám odsávat? no nevím, to už mi pak nic nezbude ne? dřív to bylo že jsem odsávala a mlíka se mi tvořilo dost, tedkom mi přijde že je to naopak..

a přesně jak to píšeš, prsa měkká....:(

koupím si tu meltu jak tu psala Gendren..

dagina
26. únor 2009

Ahojky, Mel, no aby ta krize nebyla právě ze tchyně 😀.

Hm, no prsa měkká mám také, bo se mi nestačí nalévat když kojím častěji 😒. Ale přes noc jsem je měla nalité krásně, možná až moc. Jinak po kojení mi mléko jde odstříkat, někdy i "proudem"..., tak teda nevím zda to je krize či něco jiného 😒.

sisidani
26. únor 2009

Ahojky v úterý to bylo 7 týdnů co se mi prcek narodil a dneska začala nějak střečkovat. Mlíka mám dost o to nějak nejde,(laktační krizi jsem měla kolem 3 týdne) ale dneska si potáhne 10 min potom je křik, uklidním ji)Ponosím hrkám hrkávkama, potom chce zase pít ale potáhne tak 4krát a začne řvát, nevím jestli jí něco nebolí. No a potom si tak na půl až hoďku usne a potom je to zase nanovo. Tak nevím co s ní.

meleri
26. únor 2009

Dagino,

mě se to ted taky trochu spravilo, mlíka mám dost, prsa menší...tak si říkám jestli to prostě není jenom tím, že se vybouřily hormony a prsa trochu splaskla do původní velikosti..

to je mi líto s tou tchýní! zkus to brát sportovně...já jsem taky kolikrát strašně nasraná, ale chce to trochu manipulovat..držím palce, at se to zlepší. 🙂

mikulka
26. únor 2009

melri, také jsem se bála, že když budu odsávat, nezbyde mi mlíčko na příště, ale není to tak. Mléko se tvoří při sání dítěte. Mně právě to odsávání zachránilo a mlíčko se pak začalo víc tvořit. Ráno a další kojení jsem docela odsála, pak další kojení už nic. Jela jsem naprázdno a i to je stimulace.

meleri, hormony se vybouří po 8 týdnu, tak třeba jo, hlavně že to máš už lepší.