Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

crawler
autor
2. srp 2010

@bufina však to je hodný obrovskýho obdivu!!! ale právě když si představím, že bych tím měla projít znovu a mít doma už dítě, co potřebuje pozornost taky, tak pochybuju, že bych do toho šla znovu... 😨

kalerat
2. srp 2010

ahoj holky, tak mi s přisátím měly problémy včera. Malá u toho řvala jako by ji na nože brali a skoro nic nevypila 🙄 Byla jsem z toho úplně na nervy. Vypila teda max 50 ml.
Dnes přisávání pohoda, ráno vypila 105 ml.
Já mám strach, abych mohla dál kojit, malá přibírá málo, za týden těch 120-150 g. Příští týden máme jít na převážení a já už se tak nějak dopředu obávám, aby jsme nemusely dokrmovat.

Taky jsem po každém koju odsávala, ale postupně toho bylo míň a míň, tak jsem přestala. Včera, protože malá pila málo, tak jsem odsávala, ale výsledek bylo tak 20 ml, víc ani prd.

@mpavlinka myslím, že u vás je všechno v nejlepším pořádku

jakelina
2. srp 2010

@bufina Eliášek měří 69 cm a váží 7 kilo.

bufina
2. srp 2010

@kalerat A kolik by malá měla tak přibrat za týden? No hlavně ale že nehubne ne? Na odsávačku se nespoléhej, podle ní se nedá určit kolik máš mlíka, můj malej má 7 měsíců, takže toho vypije už hodně. Několik minut hltá a polyká a já přitom odsaju jen 30 ml. Sem to zkusila když sem omylem koupila nemléčnou kašu, tak aby měl mlíko.

jakelina
2. srp 2010

@kalerat 150 g za týden bohatě stačí. 🙂

bufina
2. srp 2010

@jakelina Tak to má na délku víc než Adámek, ale váží míň, tak to je docela hubeňour ne? 😀

jakelina
2. srp 2010

@bufina moc těžký není, to máš pravdu, asi už nepřibírá tak moc jak by měl, ale zatím to zvládáme bez jakéhokoliv dokrmování. Chci vydržet do 5 měsíců a pak uvídím u doktorky, jestli přibral a případně začneme s kašičkama.

bufina
2. srp 2010

@jakelina Pokud je zatím spokojenej, tak je to v pohodě. Sem to na malým poznala že byl takovej víc nervní aji po jídle, tak sem mu začala dávat večer kaše a to ještě neměl ani 4 měsíce, podle termínu porodu, jinak měl už pět.

jakelina
2. srp 2010

@bufina on právě pořád ještě i večer ublinkává, tak má asi dost a spí i do 4-5 hodin od 8, tak bude možná drobnější. My jsme s manželem oba spíš menší, tak ani nemá být po kom obr. Má ještě 7 měsíců na to,aby přibral 3 kila a v roce mu 10 kilo bohatě stačí. 😉

bufina
2. srp 2010

@jakelina Šak sem to namyslela tak že by byl podvyživenej, ale tak že některý miminka sou oplácaný a jiný hubenější. Sem zrovna včera srovnávala malýho s fotkama kdy byla Nikča miminko. Ta byla taky pořádně baculatá a malej je proti ní hubenější.

keminek
2. srp 2010

@crawler mám teď doma manžela. a navíc tomu nedávám tolik, co minule, protože už naštěstí tak nějak víc vím, ale ty nervy a úzkost a strach, když na mě padne, to je hnus. každou hodinu a půl a mimčo furt nechat dudlat mezitím.. chvíli mi trvalo, než mi došlo, že se to dá rozjet i odsáváním pouhých 5-10 min a že to není o tom, jak radí LL, že pokaždé odsaju víc a víc.. chce to víc přikládat, odsávat a pak vynechat, tím se to nahromadí, nakojí se o to víc a takhle se to zvedne. Malý mi přibral od propuštění z porodky do 6 týdnů asi 1400 g. S malou jdu na 2týdenní prohlídku tento týden.

k tomu odsávání.. já když malý už jako větší nechtěl se napít z prsa, tak jsem to prostě odsála celý. Někomu prsa na odsávačku nereagujou, někomu jo a odsaje to samý, co nakojí, resp. vše, co v prsu je + ještě ty kapky na etapy, na který se už mimčo vybodne. Ale často čtu, že někdo odsávačkou odsál málo a přitom krásně kojil.

keminek
2. srp 2010

lepší se mi pravý a plína teď byla ok, pila z obou prs, pak byly vycuclý.. uvidím, snad vydrží se nalévat víc. jde mi o to, aby se nalévalo, byť ho nevypije celý a tak zůstalo.. teď ještě to levý. mám to děsně citlivý. oxytocin mám ok, se spouštěním není problém. Ale množství musí stoupat, nikoliv naopak.

keminek
2. srp 2010

@kalerat holčičky snad přibírají míň, sázím na to.. malý přibral kilo za měsíc, tak malé dávám rezervu, byť porodní váhu měli podobnou (malý o trochu víc, ale v porodce víc zhubnul.. byla jsem tam na nervy a nemohla kvůli šlicně pohodlně kojit)

keminek
2. srp 2010

@crawler díky za popis. Tak k tomu rozkojení asi vede několik cest. Nicméně kdybych kojila a poté odsávala co 2 hod. do zblbnutí, tak budu ráda za 20, protože většinou by šlo o vzduch. Prostě se to musí natáhnout po té stimulaci a ono se pak vypije víc a tím se to nastartuje. Jenže LL by mi ř ekla, že pauza mezi kojeníma delší vede ke snížení. Jenže tím odsáváním do zblbnutí nic vidět nebude ani po měsíci. Teda u mě rozhodně nebylo 😝

keminek
2. srp 2010

potřebovala bych, aby malá pila víc. jsou jí necelé 2 týdny a pije necelých 5 min.. pak usne, odpadne nebo začne ublinkávat (musím dávat pozor, ona totiž dost polyká vzduch, asi má furt malý žaludeček nebo nedovyvinutou záklopku či co..). pije chviličku, malý byl větší saveček.

crawler
autor
2. srp 2010

@bufina a jakýpak kupuješ kašičky? na to máme teda čas, ale i tak🙂 ségra vzpomínala, jak malýmu synovci nestačil sunar, tak mu do toho ve 3 měsících mixovala celej banán, pak mu musela do savičky udělat pořádnou díru a byla spokojenost a spal jak zabitej😀DD dneska by to člověk dětské mudře říct nemohl, páč by na něj snad poslala sociálku😀DD

crawler
autor
2. srp 2010

@keminek co já bych dala za 5 minut? malý i když hltá, tak pije 15-20minut - strašně by mě zajímalo, kolik ze mě vytahá, páč mu dávám obě prsa...to děláš taky? já mu dávám při každým kojení obě a někdy i 2x

crawler
autor
2. srp 2010

@kalerat podle mě přibírá sice méně, ale hlavně že přibírá, ne? můj malý přibírá kolem 350g týdně, ale mohl by klidně míň - brzo už ho neunesu🙂

jakelina
2. srp 2010

@crawler nejlepší pro začátek jsou rýžové kaše. Teď je na ně v DM akce a ke kašičce je lžička zdarma. Jsou už od 4 měsíce, taky jsem si dvě koupila a mám dvě lžičky 😀 Malý je dnes nějaký vzorný, krásně usnul v postýlce dopo i odpo a spí od 13 hodin a už jsem kontrolovala chůvičku, jestli funguje a 2x se na něj byla podívat. 😉

crawler
autor
2. srp 2010

@jakelina díky za tip - v DM nakupuju moc ráda 🙂 ty kačičky jsou od nestlé? hipp?
tak víš, co dělá pro změnu náš malej? když s ním jedu na procházku, tak hned vytuhne, ale když kočár zastaví, tak má oči jak žárovky :-/ koupili jsme chůvičky a zatím nejsou potřeba, páč venku v kočárku vydrží spát jen do té doby než vylezu k nám do patra. Jak zupnu chůvičku, tak si můžu být jistá, že do 3-5minut nastane řev a já zase běžím dolů pro Iška 😀

jakelina
2. srp 2010

@crawler kašičky jsou od Nestle. S tím kočárem to znám, já zajedu do verandy, jdu se nahoru napít a už letím dolů pro malého. Ale už asi měsíc spí nejvíc doma v postýlce. Jak byly ty horka, tak se konečně naučil sám usnout a neřvat jak tur. Jak vidím, že si tře oči, tak ho popusinkuju, pomazlíme, on se směje jak ho lechtám a se smíchem ho dám do postýlky. Dám usínáčka, plínku a naskládám kolem plyšáčky a většinou je od pěti minut tuhý. Pak ho jdu zkontrolovat, které hračce zase zakroutil krkem, 😀 on tam vždycky s nějakou bojuje a přikryju a spinká. Teď taky pořád chrupká od té 1 hodiny. Kdyby takových dnů bylo víc. 😉

jakelina
2. srp 2010

@crawler jo a chůvičky používám i doma, zavřu si dveře z ložnice do chodby, aby ho nic nebudilo a on spinká v ložnici a já můžu rachotit v kuchyni, nebo jdu ven s chůvičkou něco dělat na zahradu. 😉

kalerat
2. srp 2010

@bufina no ona přibrala za 2 týdny 240 g a dr. říkala, že je to na spodní hranici

@jakelina vím , že 150 g stačí, ale jsem nějak zvyklá na to, že syn přibíral víc, tak se mi to zdá málo. I když vím, že každý dítě není stejný.

@keminek snad ano. Já právě byla u malýho zvyklá, že přibíral víc, tak jsem teď taková vyplašená
@crawler ty jo 350 g týdně to je moc hezký 🙂 no jasně, že je fajn, že přibírá, ale to víš, jak to není tabulkově, tak je něco špatně. I když naše dr. je v tomto docela v pohodě

bufina
2. srp 2010

@jakelina Ty jo, od kdy tam ta akce je? Sem teda kupovala už minulej týde v pátek a nic tam ještě nebylo ☹

@crawler ty z DM sou fakt super, ale je jedna obilno-vanilková, je na ní napsané od 4. měsíce, ale obsahuje teda lepek, tak tu sem otevřela radši teprve až teď nedávno.

bufina
2. srp 2010

@jakelina Nebo jsem to možná nepochopila od jaké značky jsou ty kaše v akci? Já kupuju ty Babylove.

jakelina
2. srp 2010

@bufina mám tu kaši před sebou. Je to Nestlé - Moje první kaše + lžička zadarmo a stála myslím 62,90,-. Už jsem vyhodila účet, tak nevím přesně.Já jsem vzala rýžové, stupeň 1

jakelina
2. srp 2010

Tak akce je myslím do půlky srpna.

bufina
2. srp 2010

@jakelina Tak ju koupím, aspoň vyzkoušíme zas něco jinýho, stejně má jednu kašu tak na 5 dní. Teď dal na sváču celej banán, nenažranec malej 😀

keminek
2. srp 2010

@crawler jseš fakt dobrá, žes kojila tak, že jste přibrali tolik za měsíc! 😎 😨 píšeš, žes mimčo měla na prsu furt + odsávala. nebo kojila co hodinu apod. V tom případě ale měla jsi fakt málo mléka nebo pocit, že máš málo mléka? Protože ty výsledky jsou supr.
No my pijem z jednoho prsa. Už od návratu z porodky. Já do ní 2 nedostanu, nechce. Ublinkává pak. Když ještě minulý týden nebyl problém, tak se každé kojení zakuckala a nemohla popadnout dech. Taky ublinkávala, dostala škytku a plakala a kroutila se. Takže jedno a pila pár minutek. Malý taky pil po návratu z porodky 5 minut. Jemu to tam ale stříkalo proudem. Jak píše mpavlinka. Vytáhla jsem prso a stříkalo to všude, pokropila jsem mu kolikrát obličej.. Tak to teď s malou neznám ☹ Nevím, kolik toho vypije, jdem ve středu k mudře. Doufám, že mi řekne něco normálního, protože jak ne, tak mě to zas tak rozhodí, že si zavařím ještě víc. Jsem na tohle hrozná. A ty moje prsa taky. Nedělaly problémy jen první 3 měsíce s malým. Pak stačilo, že se trochu přelily (bez zatvrdlin a nebyly nějak extra nalité) a už začaly bolet a mlíko zablblo. A teď to blbne už teď 😒

kalerat
2. srp 2010

@keminek já bych hlavu nevěšela. Myslím, že si malá vezme tolik kolik potřebuje, snad...Myslíš, že kdyby měla hlad, že by se po kojení neozvala?