Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

jakelina
24. kvě 2010

berta spi každou volnou chvilku i u kojení v leže se dá usnout

bufina
24. kvě 2010

To jo, my to tak děláme v noci, když se malej vzbudí, tak si ho dám k sobě do postele, strčím mu kozu, on se napapá, pustí a usne, většinou usnu ještě dřív než on, když ještě baští 🙂

jakelina
24. kvě 2010

bufina, já to dělám taky tak a už mě do toho prsa i štípl komár, protože jsem usnula a nestihla ho schovat 😀 😀

bufina
24. kvě 2010

A dal si krev, nebo mlíko? 😀 😀 😀 😀

crawler
autor
24. kvě 2010

bberta: jsi na tom jako já...a nechci tě strašit, ale u nás vyhladovění nepomohlo...malýho jsem přikládala každou chvíli - prsa rozežraný a on stejně řval hlady...vůbec nic si nevýtáhl a mě byl nařízen příkrm...ted máme Hipp a k tomu cca 150ml mateřského denně, co odsaju. ty odsaješ hodně - to je úžasný - mě se tak dobře nedaří...:-/

bbberta
24. kvě 2010

my to mame podobne, malej se krouti a rve i u kojeni...kojiz vleze zkousime-ale to je v nadsem podani fakt spis siditko-recept,jak ho umlcet, kdyz uz neni energie na chovani...vleze myslim nevypije nic, polkne jen parkrat...nejradsi ma,kdyz mu to prso drzim a to mliko vymyckavam...proste full servis🙂 bohuzel ho tim ucim spatne navyky- napr.usinat s prsem v puse,tj mimo postylku.vim,jak je spanek dulezity...

bufina
24. kvě 2010

Náš malej taky usíná u prsa. Máme v ložnici tv, tak lehnem vždycky o půl 8 na zprávy do postele, malej buď jen tak leží a pak usne, nebo se přicucne, trochu napije a usne pak. Nechávám si ho v posteli dokud není dostatečně tuhej a pak ho přendám do postýlky.

mamina
24. kvě 2010

Bbberta,bradavky jsou ve většině případů rozkousaný kvůli špatný technice sání.Jsou i miminka,který s jedním prsem nemají problém a z druhýho jim to nejde. 😉 Souhlasím s crawler,je skvělý,že mlíko máš-jen si poradit s tou technikou.
Jinak ve třech týdnech,koncem šestinedělí,kolem 3.měsíce a mezi 5. a ž. měsícem bývá krize.Říká se tomu růstovej spurt.Prostě miminko víc vyrostlo,má větší hlad,větší potřebu mlíčka.Jenže tvorba se přizpůsobuje ne okamžitě,ale s malým spožděním.Prostě žádný stresy,dostatek spánku,klid,vykašlat se na to,že není umytý nádobí,co nejvíc odpočívat,večer sex s dlouhou předehrou,ráno horkou sprchu spojenou s masáží prsou a znova se rozkojit-zrovna jako v porodnici.Většinou se to srovná tak za 3 dny,max. do týdne. 😉 A myslím,že právě tohle by mohl bejt Tvůj problém. 😉
Dávej si pozor na to,co jíš.Na nadýmavý věci-z toho může mít bolení-koliku.Myslím,že už jsem někde psala na týhle diskuzi,co jo a co ne.Kdž budeš chtít,písnu to znova,ju? 😉

bbberta
24. kvě 2010

mamina: ja se snazim nestresovat (nadobi me fakt nebere, to manza vcera poznamenal, jestli bychom nemeli mit pani na uklid...co tim chtel asi naznacit🙂) - stresuje me jen to kojeni a krmeni....nadymavy veci nejim, presto boleni podle me ma... nevim, jestli to je spurtem - mne neprijde, ze by rval hlady (Aspon ne vzdy) - rve i po krmeni strikackou, tj. i kdyz jsem mu dala treba 120ml MM nebo UM..proto myslim, ze spis to brisko ho trapi.. ja mysylim, ze mlicko by bylo (sice ne nadbytek, ale snazim se delat vse pro to, aby nejake bylo)...u nas to bude lenosti maleho..zvykl si, ze bradavka se zuzla a ma ji jako siditko...
a bohuzel nevim, jak moc verit vaze - podle ni dnes vysal z prsu cca 30,20,30,80,30..coz je silene malo, presto skoro cely den spokojene spinka...tak me napadlo, jestli mu to nakonec nedela dobre, ze si vysosa, kolik chce..myslela jsem, ze bdue cely den rvat hlady, ale tohle je sok:( kdyby mel hlad, tak rve, ne? a dokonce ani neotevrel pusinku, kdyz jsem mu tam kapala mliko (Abych ho navnadila).
ohledne techniky nevim, co delame spatne, prijde mi, ze je vse ok - akorat proste vetsinou zuzla misto sani a polykani :(
to kojeni vleze nepocitam mezi kojeni ( u nas) - je to fakt jen na uklidneni.
ja sice odsaju cca 500-650ml denne,ale jen odsavat nechci, chybel by mi ten kontakt a taky je to dost casove narocne :(

bbberta
24. kvě 2010

vypada to, ze z toho bolavyho mu to jde lepe, ale musim ho hlidat a to prso mu vetsinou drzet,aby ho mel co nejvic v puse..protoze on je schopnej se zaprit, privrit pusinku a pevne sevrit dasne...a to sakra boli i pres kloboucek..:(

bufina
24. kvě 2010

Ty prdíky se asi moc ovlivnit nedají. Sem teď v jedné chytré knížce četla, že když dítě vypije víc předního mlíka, tak to víc kvasí a způsobuje plyny, takže jestli jen tak pocucává, tak se s tím asi moc nenadělá. U nás to bylo ze začátku že pil taky po troškách, tak asi proto měl takový šílený prdy pořád. Nejedla sem nic nadýmavýho, lila do sebe kojící čaj, fenyklovej a bylo to k ničemu. Během prvních třech týdnů to bylo nejhoršív noci. To se najedl, během minuty se začal kroutit a fňukat, to trvalo hodinu a půl, pak usnul na hodinu a zase jídlo, takže pak opět řev. Teď občas dělá takový blbosti, jako že když je pevně přisátel, tak začne házet hlavou, že čekám kdy mně to prso urve, taky to dost bolí, ani nechcu vědět co bude až mu narostou zuby 🙂

jakelina
24. kvě 2010

bufina z toho fenyklového čaje ho může bo břicho bolet ještě víc
Známá doktorka na pohotovosti mi říkala, že pokud dítě pláče hned po jídle, tak ho fakt bolí břicho a měli tam prý už několikrát matky s vřískajícími miminky a když vysadili ten fenykl, tak klid. Některé děti nesnesou ani ten kojící čaj ☹

bufina
24. kvě 2010

Tak to by mně teda nenapadlo že fenyklovej čaj může aji škodit. To už si asi nepomůžem ničím. Ještě že jsou ty prdíky už za náma.

jakelina
24. kvě 2010

Bufi, když má ty větry zaražené, tak pomůže, ale s mírou a pokud prdí a ještě mu dáš ten fenykl, tak ho chudáčka to břicho bolí ještě víc.

bufina
24. kvě 2010

Tak já jsem si dávala 3x denně kojící čaj a večer hrnek fenyklovýho. Nakonec hodně pomáhal gel na bříško Pupík, ale v jedné diskuzi tady na to holky taky nadávaly, ale u nás to bylo dobrý.

mamina
24. kvě 2010

Holky a nezapomínáte dávat po kojení odříhnout??? 😕 A pokud se kroutí i během kojení,tak ho nechat,ať zažene ten největší hlad,pak dát odříhnout a potom ze STEJNÉHO prsu dokrmit.A znova odříhnout...

hanule05
24. kvě 2010

ahoj,

mamino: chtěla bych se zeptat, jestli neznáš nějakej fígl, jak "přinutit" mimčo odříhnout? Mám doma skoro měsíční holčičku a ta si odkrkne po kojení málokdy, a pak se jí stává, že po nějaké době, třeba až po půl hodince se začne kroutit a pak si ublinkne, někdy víc, někdy míň. Myslím, že když si neodkrkne, tak jí začne bolet bříško, a pak blinká.

Dávám si jí na odkrknutí na rameno nebo s ní dělám takový polosed, ale odříhne si jen občas. Problém je, že mi u prsu pravidelně usne a pak ne a ne si odkrknout.

bbberta
25. kvě 2010

mamina: ad odrihavani - kdyz jsme krmili ze strikacky, odrihaval ukazkove, fakt vzdycky - ale pri kojeni tu potrebu nema - jednak vetsinou hned usne,a i kdyz je vzhuru a zkousim ho davat odrihnout, tak nee..
malyho od vcerejska nepoznavam...je hodnoucky, hodne spi, nerve (jen po koupani, ale to mu byla zima+ pidichvilicky)...vypada spokojene...snad to neni hladem..pry jsou pripady, kdy deti jsou hodne, vypadaji spokojene, ale neprospivaji... 😒 takze to asi poznam jen podle vahy,ze?nebo staci pocurane pliny? nechci to zakriknout,ale posledni tri udaje sosani jsou 90,100,110 (sice tedy kojeni po cca4,5-5hod,tak mel asi hlad,ale jsem nadsena)..snad opravdu pije a vaha nelze...je pravda,ze po kojeni odsaju jen 20ml...takze snad to ten muj chlapecek zvladne...ted uz zas 2,5hod chrupka...je mi ho lito budit, ale za pul hodky asi budu muset, at ma aspon tech 8davek...
akorat me tedy stve, kdyz pri kojeni zacne tlacit, celej se prohne a samozrejme skousne:(ani kloboucek mi nepomuze 😢

jakelina
25. kvě 2010

bbberta, to prohýbání znám 😀 😀 to bolí jako hrom 😢

imiska24
25. kvě 2010

Ahoj,já pila tn kojo čaj a fenyklovej,aby malá neměla prdíky,je fakt že ji bříško nebolelo,ale taky v sobě nic neudržela.Hned to vysrandila a v 6tejdnech neměla ještě ani porodní váhu,pak mi to došlo,vyprdla jsem se na to,malá krásn přibrala a má skoro 8kg a to jen z kojení.Prdíky nás vůbec netrápí,bo si hlídám co jím 😉 ,takže fenykl není třeba.A do jídla dávám hodně majoránky a kmínu,to pomáhá aby bříško nebolelo.

mamina
25. kvě 2010

Hanule,odříhávat ideálně přez rameno nebo v sedě nebo prostě v poloze,kdy má hlavičku výš,než žaludek.To děláš dobře.Jsi šikulka! 🙂
Někdy si miminka neříhnou.Prostě proto,že se napily akorát a nenalokaly se vzduchu,tak je to netlačí.Nemusí odříhávat za každou cenu!Takže plenku přez rameno,když je zapnutý topení je fajn ji nahřát.Zvlášť,když na to mimčo hodně trpí.Ale NEMUSÍ SE! Mimčo přitisknout k rameni bříškem a zespodu ho trošičku poplacávat po zadečku.Jakoby ho natřásat.Někdy stačí s nm jen chodit po pokoji a pomůže to.Pokud si samo neodříhne během pár minut,zřejmě u tohohle kojení odříhnout nepotřebuje.Naopak,pokud se vzduchu nalokalo hodně,může mít potřebu odříhnout si třeba i 3x.Většinou stačí 10-20 minut,aby se miminku ulevilo. 😉 Časem vypozoruješ sama,jestli je mimčo v pohodě nebo jestli má bolení. 😉
Jo,naloká se vzduchu nejčastějc,když mělo velkej hlad a hltalo nebo když brečelo a mamka mu tím prsem jakoby zacpe pusinku-většinu mimčo začne jakoby vzdychat 🙂 i během kojení a mimčo se toho vzduchu naloká..

crawler
autor
25. kvě 2010

mamina: promiň, už jsem Ti psala, ale smazalo se to, tak znovu...:-/ Na víkendy jezdíme pryč k mým rodičům a bez manžela jsem nemobilní...Musela bych jet vlakem a to se mi vůbec nechce, protože ještě nemáme žádný režim, tahat se s kočárkem, apod. Ale Moc Ti děkuju za úžasnou nabídku...ALE včera večer a dnes ráno se mi ho podařilo přiložit - přisál jen krásně a bez problému přitom já jsem dělala to, co vždy - což je důkaz, že nemám špatnou techniku, ale Iškovi se prostě někdy náhodou chce...Problém ovšem je, že vysosá velice málo, že ho stejně musím dokrmit UM...Možná je to tím, že už míň mlíčka...Jak rychle se vám tvoří mlíčko? Problém je, že když chce jíst malý za 3hodiny, tak já mu nemám, co nabídnout - odsaju max.30ml z OBOU prsů...pěknou dávku - třeba 75ml odsaju nejdříve až 6 hodin po předchozím kojení či odsávání...Mlíko se mi tvoří zřejmě velice pomalu...co s tím? když už se daří ho přisát, tak už skoro nemá co cucat ☹

bberta: jakou máš odsávačku a jak často odsáváš???je úžasný kolik toho mlíčka máš!!!kde ho bereš? co pro to děláš?

jakelina
25. kvě 2010

craw, čím častěji budeš odsávat, nebo jenom se snažit přiložit, tím víc mlíka bude
Hlavně v noci se tvoří nejlíp, ale to se zase nikomu nechce vstávat. Už jenom cumláním bradavky se získává imunita pro miminko, tak se snaž ho nechat i jenom cumlat, když bude chtít.
Já kojím podle potřeby a už za hodinu tam znova nějaké mléko mám, když má malý třeba škytavku, tak mu dávám cucnout a on začne tahat a musím ho pomalu násilím odtrhnout. ☹

crawler
autor
25. kvě 2010

jak: tak mám zkusit odsávat i třebas každou hodinu? a třeba i tahat jen vzduch? bude to taky podpora tvorby mlíčka? no v noci se fakt nechce - malýho krmím 2-3x za noc a síla na odsávání už není :-/

jakelina
25. kvě 2010

Asi ne každou hodinu celý den, ale pokud budeš mít čas a malý bude spinkat, tak co nejčastěji. Prolaktin se vyplavuje každým kojením, nebo odsáváním, prostě stimulací bradavky.
Já jsem prvního syna kojila strašně málo, ale až do 1,5 roku jsem mu trochu mlíčka každý den odstříkala, ikdyby to bylo jenom 10 ml, tak to obsahuje prospěšné látky.

jakelina
25. kvě 2010

Tahat vzduch ne, to by asi zase ty bradavky dostaly zabrat. Jakmile mlíčko nepoteče, odsaj druhé prso a pak se třeba na chvilku ještě vrať k tomu prvnímu.

bbberta
25. kvě 2010

crawler: jak uz tu bylo mnohokrat psano, mnozstvi odsateho mlika neni ukazatelem toho, kolik malej muze vysosat..mam elektrickou medelu..kazdou hodinu urcite neodsavej, to by ti mohly odejit bradavky-...ja odsavala i v noci - musela jsem vstat driv jak malej, odsat jedno prso, pak nakojit z druheho a strikackou dat to odsate...
odsavackku prikladam na mensi vykon, po chvilce dam na plny pecky..dobry je si pred dat horkou sprchu nebo teplou plenu na prsa, popijet teply napoj..a v prubehu odsavani prso masiruji a jakoby vytlacuju to mliko ven..a je dulezity fakt byt v pohode a co nejvic odpocivat , nesidit se v jidle atd....jo a taky stridam-par minut z jednoho,pak druhy..a dohromady neprekrocit 25minut...kupodivu nejvic jsem osala, kdyz jsme byli na oslave, tj. nemyslela jsem na mliko a nestresovala a pri odsavani jsem si cetla casak a nesledovala merku..fakt je dulezita ta pohoda

crawler
autor
25. kvě 2010

@bbberta já mám ruční medelu - v tom bude taky určo rozdíl - el.odsaje víc...no ta pohoda je těžká - jakmile vidím, že to ždímu vyloženě po kapkách, tak mě chytá nerv, že mám mlíka malinko a že zítra už třeba nebude...☹ vsát dřív než mimi se nedokážu dokopat...já jsem ráda, když se mu podaří spát dlouho v tahu, páč jsem jinak totálně vyřízená...třeba dneska jsem si vydržela číct jen 10 minut - hned mi padala hlava, tak jsem čtení vzdala a hodinu spala...teď zas můžu chvíli fungovat, ale jinak jsem totálně unavená a je mi jasné, že to mlíčku nepřidá :-/

andelka
25. kvě 2010

hanule: Můj malej je na tom podobně - taky neodříhává - jestli se to za tu dobu co jsme doma povedlo 4x tak je to moc. Zkoušela jsem různé polohy, přes rameno, tygříka, na klíně a nic, nelíbí se mu to. Tak se snažím ho několik minut po kojení aspoň držet ve vyvýšené poloze - ale stejně si neodbrkne - buď usne nebo se začne kroutit a prdět. Pak někdy během spaní trochu ublinkne.
Jinak taky kojím často, tak co 1-3 hodiny, podle toho jak Dany chce, jak se budí. Přisává se v pohodě, snad i dost pije (jsem zvědavá kolik bude zítra na kontrole vážit), no ale to odříhávání mu nejde, no. Taky ho někdy bolí bříško, mně je ho tak líto, kroutí se, pláče, prohýbá se, natahuje nožky, zkouším co se dá, ale většinou to musí jen přejít. Brzo najedem na probiotické kapičky.
Taky hodně škytá - a dát mu trochu cucnout mlíka nepomáhá.
Dneska jsem musela jít ven bez něj, tak jsem řešila, co udělat, aby mu babička, která ho hlídala mohla dát napít - nebyla jsem an to absolutně připravená - tak jsem jen zkusila vyvařit flašku a pak během večera a v noci jsem průběžně odstříkávala ručně. Ale stejně toho bylo málo, celkem asi 50ml, možná ani to ne. Takže když tu čtu, jak některé odsáváte tolik, tak závidím. Nebo je to tím, že máte mechanické odsávačky? Já nevím, jestli mám do ní investovat. Nakonec se to dneska vyřešilo tak, že malý vydržel a počkal na mě - babi ho oblbla dudlíkem.
Zajímalo by mě, jak zjistím, že mám dost mlíka? Piju myslím dost, hlavně vodu, pak Gravimilk, Caro nebo Meltu, čaj pro kojící a fenyklový - ale ne všechno v jeden den, většinou jen jeden nápoj a jeden čaj.

andelka
25. kvě 2010

Jo a taky mám pocit (apoň při odsávání jsem měla), že mi z jednoho prsu teče mlíčko líp - dá se to nějak upravit?