Trápím se, uvažuji o ukončení kojení

xxveronika
10. čer 2017

Dobrý den, mám tříměsíční miminko a náhle jsem ohluchla na jedno ucho a beru velké dávky kortikoidů. Pediatr mi řekl, že jakmile snížím dávky, mohu kojit, ale já se tak vnitřně rozhodla, že ji kojit nebudu, nechci ji skrz mě dodávat nějaké jedy, které nepotřebuje. Asi to byl pro Stelinku šok, začal jsem dávat UM lahvičkou, protože přes prst prostě nechtěla. No zatím to nějak jde, ale zjistila jsem, že po umělém mléce je daleko více spokojená, vydrží mnohem déle, je usmátá a hlavně ji nebolí bříško. Do teďka jsme jen bojovali s bříškem, já už nevěděla co sníst, abych ji neublížila, špatně spala, pořád plakala. Mléka mám až moc a to je možná i problém, proč jsem z kojení tak nešťastná. Před každým kojením musím odstříkávat, protože mléka mám moc a malinká se potom topí a bolí jí bříško. Opravdu nemůžu velice nikam jít, jedině s odsavačkou. Pak jsem ze všeho nervozní, prsa se mi strašně nalívají a jsou bolavá. Takže hodně uvažuji o ukončení kojení a nevím jak na to, prsa mám fakt obrovské a plné mléka. Bojím se, abych nedostala zánět, který už jsem jednou prodělala. Je to pro mě psychicky náročené, pořád se to ve mně mele, jestli pokračovat nebo ukončit.
Moc děkuji za Vaše názory a rady. Verča

naste
10. čer 2017

@xxveronika Pokud chcete opravdu přestat kojit, tak v první řadě zajděte za gynekologem, ať vám napíše léky na zástavu laktace (jsou to jenom dvě tabletky) a zapomeňte na odsávačku. Pokud budete pravidelně odstříkávat 80ml, tak jste v začarovaném kruhu. Vezměte si těsnou podprsenku, prsa ledujte a omezte tekutiny. Pokud to bude k nevydržení, tak odstříkat jenom rukou trošku, ale třeba jenom dvakrát za den. Když odstříkáte 80, hbitě se zase doplní a jste tam, kde jste byla. Vydržte to neodstříkávat , za dva, tři dny to bude lepší.

xxveronika
autor
10. čer 2017

@arwen_arina no o porodnici ani nemluvím. Jednak jsem byla totálně rozsekaná z císaře, netušila jsem, že to bude taková hrůza. Sestřičky mi ji nosily na kojení a řekly mi snažte se, já vůbec nevěděla co s ní a pak ji stejně dokrmovaly UM. Donesly mi milion brožurek o kojení, ať si všecko nastuduji. Jenže Stelinka řvala den, noc a pořád dokola. Tak mi naběhly prsa, že si to nedokázala vycucnout. Dávaly mi obklady a všecko možné, trpěla jsem jako kůň, až jedna sestřička došla s odsavačkou a to bylo moje vysvobození. Domů jsem dojela jako troska bez jakéhokoliv zájmu o miminko. Po návratu jsem samozřejmě dostala zánět a ukrutné horečky.

xxveronika
autor
10. čer 2017

@naste já se tak bojím že dostanu zánět a do pondělí je daleko.Zkusím to

kacenecka_24
10. čer 2017

@msimankova ale tak stejne jsou pod tlakem chytrych babiček a tchyni kojící zeny, které zase na vse doporucuji sunar. Dnes se zase propaguje kojeni. Oboji ma sve pro i proti. Jak jsem psala, pokud je zdravotní důvod tak to přece nikdo shazovat nemůže, pokud žena nekoji aby mohla kouřit je podle me spatne a nemůže se divit, ze okoli reaguje negativně ale to jsou dva extrémní příklady, je jich ještě tisíc mezi tim. Tim to tady nechci zvrhnout v debatu kojit/nekojit, takže ac kdysi kojící bych byt zakladatelkou dítě odstavila.

kacenecka_24
10. čer 2017

@xxveronika zkus odstrikavat jenom do úlevy, aby tě prsa nebolely. Nevím, jestli je na trhu vice prášku na zastaveni laktace, ale ja jsem se po nich cítila strasne spatne, takže jsem ledovala a odstrikavala co nejméně, aby se mléko netvorilo. Netrvalo to moc dlouho a laktace se zastavila.

naste
10. čer 2017

@xxveronika Tak zítra zajeďte do nemocnice , určitě mají gynekologickou pohotovostní ambulanci a Dostinex vám napíšou. Jinak opravdu led, těsnou podprsenku, omezit tekutiny a hlavně neodstříkávat. Jinak to nezastavíte ani s lékama.

normalnimatka
10. čer 2017

@xxveronika no bodejť. nejen kortikoidový mlíko, ale ještě k tomu stresovaný! :D
jen tě chci podpořit, abys neměla třeba příště strach, kojení opravdu může bejt i HODNĚ fajn, a podle mě to dycky stojí za to to zkusit🙂

denisa060491
10. čer 2017

Jee ja bych si prala polovinu vaseho mnozstvi mleka.ja kojola plne jen 2,5 mesice.pak malemu prestalo stacit.koupila jsem si i odsavacku(elektrickou),rukou jsem opravdu nic neodstrikala.ostrikavala jsem max 40-50 a stale si rikala jeste to stoji za to,zbytek jsem dokrmila.ja davala malemu Amilk z dr.maxu.samotne odsavani pro me bylo dost stresujici i to,ze jsem hned po sestinedeli dostala menses ☹ maly potom mel koliku a rekla bych,ze i hlad.v porodnici se jedna sestra k nam maminkam chovala hnusne,na me pak byla hnusna jeste jedna sestra,ktera me z poperacniho odvazela na normalni pokoj(taky jsem rodila sekci) i to mi moc nepridalo takze celkove laktace nenabihala dobre.byla jsem nervozni a pak jeste vic z foho,ze musim osstrikat,ze se to treba jeste rozjede.na zacatku prosince uz jsem odstrikala jen 20.to uz my bouchly kamna.hnusna jsem byla na maleho,hodne se pohadala s manzelem a rekla si,ze na to uz seru a od te doby jsme plne na umelem.spatne jsem se s tim vyrovnavala,ale nakonec vyrovnala.nastesti jsem mela podporu i doma ani moje maminka s babickou moc dlouho nekojily.takze nez se stresovat a jeste to predavat male tak radeji dat umele.bude to mrzet,ale casem to prejde.s kortikoidama nemam zkusenost.omlouvam se za velke vypisovani a preji at se brzy uzdravite 🙂

xxveronika
autor
10. čer 2017

@denisa060491 to mi říká hodně lidí, že mi závidí. Ale já se s tím jenom trápím a malinká má po mém mléku jenom bolení. Už o tom uvažuji dlouho, ale jak jsem psala, chtěla jsem pro ni jen to nejlepší. Až ted ta moje příhoda mě přinutila ji dát UM a je to bohužel k nezaplacení.

denisa060491
10. čer 2017

@xxveronika To je pravda.nas maly taky zal byt taky spokojenejsi,akorad priprava trva delej a kdyz nejsem dostatecne rychla (vecinou to chysta zombik a ne probrana maminka 😀) tak mi zacne dost plakat,protoze je nedockavy 🙂 ono je hodne tezke se vyrovnat s tim,ze nejde to o cem jsme byly skalopevne presvedceny,ze musi jit.ja jsem nechodila ani na predporodni kurzy byla jsem presvedcena,ze budu rodit normalne.v praci me kolegyne strasila,ze budu mit stejny porod jako maminka(maminka taky rodila sekci).mozna to byla jen souhra nahod.pak jsem byla pevne rozhodnuta,ze budu kojit.neslo to jak jsem si predstavovala a jak jsem psala malemu to stacilo jen dva mesice a toho pul mesice se trapil.a ja pak taky.jeste ted nekdy me prepadne pocit provineni a bez slz se to neobejde.nastesti uz to neni tak caste.ze zacatku jsem to nez jsem usla probrecela hodne.manzel ani o tom nevi.ted uz me reci typu kojte za kazdou cenu dokazi vytocit do bela.protoze to v poctate rika o maminkach,ktere nemohou z jakehokoli duvodu kojit nebo se musi ze zdravotniho duvodu rozhodnout prestat kojit,ze jsou uplne neschopne.takze se tim opravdu netrapte.ja jsem taky vyrostla na sunaru a v detstvi jsem mela jen parkrat anginu a ted v dospelosti myvam max zanet nosohltanu.to umele je skoro stejne jako to materske.kdyby bylo tak spatne jak nekteri tvrdi tak uz by je davno prestali prodavat.kdyz je dite vice nachylnejsi k chorobam tak bude nemocne ikdyz je plne kojeno. 😉

naste
10. čer 2017

@xxveronika Berete kortikoidy, dítě je na UM spokojenější, vy si víc odpočinete, tak proč výčitky? To je jenom ta strašná masáž, pomalu, že nekojené dítě bude nemocné a blbé. Je spousta maminek, které kvůli lékům nebo nemoci kojit nesmí a děti na UM jsou mnohdy zdravější, než děti kojené. Kojení není záruka zdravého dítěte. Vy sama jste vyrostla na Sunaru a jak píšete, nemocná jste nebyla. Užívejte si spokojeného miminka a hlavně se netrapte.

riakuk
11. čer 2017

@xxveronika Mě málem ukamenovaly také v jedné FB skupince, když jsem byla ironická, jak si každá ženská, která sedí u internetu může vše diagnostikovat a pak může radit doktorům. Vyšlo z toho, že jsem teda kojení fakt moc nedala, protože jsem kojila jen 13 a 14 měsíců a poté holky odstavila, protože mě budily co hodinu a přes den už mléko nechtěly. Dámy se strašně těšily na kojení "tandemu" - kojení dvou dětí najednou opravdu nefandím (nepočítám dvojčata). Hm, ať si dělá každý, co si myslí, že je správné.

panickatlamicka
11. čer 2017

A ja te povzbudim, abys neukoncovala kojeni, proste bych to zkousela. Pro klid bych se poradila s LP z mamily, ony umi hodne dobre poradit a dodat zene klid a sebeduveru. A to i v tom smyslu, ze kdyz kojeni nevyjde, aby si maminka neprisla spatne. Rozhodni se sama, co bys chtela a zkus se netrapit. Pokud mas mleka hodne, co treba aspon davat svoje odstrikane?

panickatlamicka
11. čer 2017

@xxveronika to boleni briska muze byt i spatnou technikou..krom jineho. Jestli jis mlecny vyrobky, tak ty to tez zpusobuji.
Ale at uz se rozhodnes jakkoli, tak jsi urcite skvela maminka . 🙂 🙂

naste
11. čer 2017

@panickatlamicka Paní nechce kojit hlavně proto, že bere kortikoidy a nechce , aby je dítě dostávalo. Tudíž odstříkané mléko problém neřeší.

panickatlamicka
11. čer 2017

@naste rozumim 🙂 ale do mm se v podstate nic nedostane. Je jen malo leku, ktere se vylozene neslucuji s kojenim. Ale tezko rict, jak s temito, ktere bere maminka-neuvadi nazev leku a kolik ho bere. Chapu, ze je to i vec ,,blbeho pocitu", ze do ditete neco cpu. Asi bych ten blby pocit mela taky, i kdyz ty veci ohledne leku pri kojeni vim. 🙂 Jsme holt nastavene tak, abychom se o ty nase drobky baly.

naste
11. čer 2017

@panickatlamicka Jsou to hormony a uvádí se při kojení max. denné dávka do 5mg. Nevím , kolik toho paní bere, ale psala, že vysoké dávky.

poah
11. čer 2017

Pijte salvejovy caj,po tom mliko mizi hrozne rychle,spolu s odstrikavanim jen do uleveni jsem takto ukoncila kojeni asi za 4 dny,ale u vas to bude asi trochu na dyl,kdyz mate tolik mlika.

lucka662006
11. čer 2017

Take jsem mela hodne mleka a obcas nevedela, co s prsama. Byla jsem z toho hooodne uzkostna a prsa tak tlacily...Do toho plakajici mimi. Ale o dostinexu jsem nevedela a z odstrikavani me tak bolely zada a stalo tolik casu, ktery jsem potrebovala jinde. Tak jsem proste kojila prirozene dal, pro me nebyla jina cesta. A mnozstvi mleka se do 5. mesice upravilo.

radulka57
11. čer 2017

@lucka662006 ty si to vydržela 5 měsíců? Klobouk dolů teda!

xxveronika
autor
11. čer 2017

Ahoj holky zkusím odpovědět v kostce na vše 🙂 o ukončení kojení vlastně uvažuji už od začátku, protože se Stelinkou nějak nemůžeme pořádně spárovat a hlavně pořád to její bolavé bříško. Mléčné výrobky jsem se snažila obejít a nejíst je a nepít, ale tím že jsem začala kojit jsem začala mít strašnou potřebu je jíst. Já v životě nepila mlíko, kefíry, jedla jogurty, to začalo až s kojením. A jak to nemám, mě by kleplo. Druhým problémem je množství toho mého mléka, je to tak strašný, kape to ze mně jako z kohoutku, před každým kojením musím odstříkávat a to ne málo, aby se malinká neutopila. Prsa mám fakt bolavý, pořád nalitý, nemůžu vlastně nikam ani pořádně jít, dělá mi problém si ji pochovat.... Tím, že se mi ted stala příhoda s uchem, jsem se opravdu rozhodla to ukončit. Malinká je daleko spokojenější, je z ní konečně usměvavé miminko. Ohledně kortikoidů, beru prednison 2 dny 4 prášky a co dva dny o jeden snižuji. pediatr mi řekl, že to není tak hrozný, že první dva dny nemám kojit a pak už jo. Jenže Stelinka je strašně náročný jedlík a myslím, že by z toho byla ještě víc zmatená. A za ty dva nekojící dny mě ty moje cecky tak vystresovaly. Byla jsem dnes v nemocnici na prášky zastavující laktaci, odstříkala jsem je do prázdna, dala studený zábal a stáhla obinadlem. Ted se úplně bojím se rozbalit, cítím jak mi zase natekly :(

naste
11. čer 2017

@xxveronika Nebuďte z toho tak vynervovaná. Rozbalte, dejte studený obklad, nebo namražený gelový polštářek a znovu zabalte. I když dneska už se prsa nevyvazují, doporučuje se jenom těsná podprsenka , ale nic tím nezkazíte. Hlavně si jich nevšímejte, neodstříkávejte, omezte trochu tekutiny. Maminky doporučují i mátový a šalvějový čaj, s tím nemám zkušenosti. Vydržte 2- 3 dny, než to hormony zastaví. Hlavně se nestresujte, za pár dnů to bude dobré a budete se cítit líp i po psychické stránce.

normalnimatka
11. čer 2017

@xxveronika zkus gůgli ještě nějaký bylinky...já myslim, že snad máta snižuje laktaci? někdo tady psal ještě jinej čaj...

xxveronika
autor
11. čer 2017

Tekutiny jsem.omezila a piju salvejovy cajik. Už at je to za mnou

ojo
11. čer 2017

@xxveronika mě trvalo tohle utrpení asi tak 4 dny...taky jsem si byla pro prášky na zastavení laktace, měla jsem takové jen na dva dny, pila šalvějový čaj a jednou denně si ostříkla do uvolnění, třeba jen 5ml, ale fakt jen, když už nebylo zbytí, první dva dny byli hrozný, strašně mě prsa bolely a byla nateklá, třetí den už lepší a čtvrtý už relativně dobrý, levé naprosto v pohodě, ale pravé prso pořád takové tužší, tak jsem prostě malou přiložila a pila asi jen 15vteřin a asi to pomohlo, že mě vypila nějaké zbývající mléko a od té doby bylo po mlíku, prsa spaskla a bylo po bolesti 🙂

nada3
11. čer 2017

@xxveronika Chci vam jen vyjadrit podporu. Kojeni je urcite dobra vec, ale kdyz to nejde, tak to nejde. Dite hlady nezustane. Ja rikam, ze nervy mame jen jedny. A vim, o cem mluvim, mam dvojcata🙂 Mliko jim nestacilo, takze jsem kojila a dokrmovala jen v nem. Doma jsem nasadila Nutrilon a bylo to. Abych vubec mohla existovat🙂 Hodne zdravi a sily vam i vasi holcicce.

lucka662006
13. čer 2017

@radulka57 já jsem prostě netušila, že existuje Dostinex, z odstříkávání mě neskutečně bolela krční páteř a z toho i hlava. Takže jsem prostě kojila, dítě vždy trochu odsálo, někdy teda i po kojení prsa zůstala nalitá, nebo během 10ti minut se okamžitě zase nalila, dítě přibíralo hezky, bolesti bříška mělo tak střední řekla bych, nic hrozného. Kdybych věděla o Dostinexu, asi bych si ho vzala. Prostě prsa plná mléka, tlačící, hrozně lezou člověku na mozek, byla jsem z toho strašně plačtivá a úzkostná, mléko mi stále vytékalo na triko, vložky do podprsenky, prsa velká jak balony, a měla jsem pocit, že se to děje jen mně. Že na mě každý čumákuje a že chytím určitě zánět. Laktační poradkyně uměla jen radit, jak kojit, ale jak zastavit tolik mléka, to nevěděla.

denisa060491
13. čer 2017

@lucka662006 Ony totiz od toho jsou,aby radily s kojenim a kdyz maminka potrebuje ulevit,tak nevi nebo nechteji poradit jak na to.

naste
15. čer 2017

@xxveronika Tak co prsa, už jste to zvládla ?

xxveronika
autor
16. čer 2017

Ahoj holky.byla jsem na pohotovosti si nechat napsat dostinex malem me tam ukamenovali ale nedala jsen se a vysvetlila situaci. Prsa odstrikala dala zabal a stáhla. Tri dny šílené bolesti opravdu jsem to moc nedávala. Leve prso vypadá fajn ale prave piraf dost velke a kape jak z kohoutku. Ale prej musim vydržet ze to prejde.hlavně uz to nebolí. Ja musela stejně nastoupit do nemocnice na další kapacky kortikoidu. Musela přijet hlidat sestra a s manzelem se střídají. Rodice jsou jak naschval na dovolené. Tak he to fakt divocina.Stelince se prokázala alergie na bílkovinu kravskeho mléka byli jsme na pohotovosti mrla zacpu a silenou vyrazku. Tak jsme na spec.UM a vypadá ze je ji fajn.