4měsíční miminko málo přibírá

rituska88
22. zář 2014

Už jsem z toho celá vystresovaná a možná, že i zbytečně, tak se potřebuju trošku vypovídat a kdyžtak poradit nebo kdyby mi napsal někdo, kdo to má nebo měl podobně... Syn se narodil s váhou 3365 g (49 cm). V porodnici poměrně hodně zhubnul, protože jsem rodila císařem a mlíčko se začalo tvořit až 4.den, ale rychle jsme to dohnali. V 1 měsíci měl 4100 g a v 6ti týdnech 4800 g. Protože jsem měla ze začátku velké problémy s kojením (kojím prakticky jen z jednoho prsu, protože jsem kdysi prodělala úraz a v druhém prsu se mléko tvoří jen málo, navíc jsem v porodnici chytla ošklivou alergii, kdy se mi na prsou udělaly bolestivé puchýře), měla jsem strach, že kojení nezvládnu, že synovi moje mlíko nebude stačit atd. Když ale doktor uviděl, jak krásně přibírá, uklidnil mě, že mu mlíčko stačí a že naopak ho můžu trošku usměrňovat. Kojila jsem tedy dál jako dosud. Spával celou noc prakticky od 1 měsíce a nebudila jsem ho, když tak krásně přibíral. Ale zatímco první 2 měsíce syn řvával hlady, ke krmení se hlásil, tak postupně se frekvence kojení snížila z 10ti na 6 denně a vypadalo, že mu to stačí. Když jednoho dne jedl jen 5x a to jsem ho ještě musela na krmení sama vzít (sám se nepřihlásil), začala jsem ho víc kontrolovat a snažila jsem se, aby jedl aspoň 6x. Pak jsme šli na 3měsíční prohlídku, kde měl 5500 g a 62,5 cm - hodně se vytáhl do délky, ale přibral jen 700 g za 42 dnů. Doktor mě začal strašit, že syn přibírá málo a že je třeba mu změnit režim. Tak jsem ho na krmení začala v noci budit a frekvence kojení se zvýšila na 9-10 denně. Jenže zatímco do té doby v noci krásně spal, od té doby, co ho budím, už tak dobře nespí a vzbudí se mi pak do rána ještě minimálně 2x a přes den někdy nespí vůbec, někdy s přestávkama 2 hodiny za celý den. Jinak je prakticky pořád v pohybu, už před 3.měsícem se začal sám otáčet na bříško, žvatlá, pořád kope nožičkama, mává rukama - prostě je to takové šídlo, které nevydrží chviličku v klidu. Od té 3měsíční prohlídky jsem ale ve stresu, pořád kontroluju kolikrát jí, snažím se ho doma nějak vážit, každého se ptám, jestli se mu nezdá hubený atd. Dnes jsem ho zase vážila (ale je to jenom takové domácí vážení na váze pro dospělé, takže to určitě není úplně přesné) a zjistila jsem, že asi ještě nemá ani 6 kg a to už zítra bude mít 4 měsíce. Mám nervy z toho, co nám zas doktor řekne a proč malej nepřibírá víc. U kojení už delší dobu dělá blbiny - točí se na všechny strany, sleduje kde se co šustne, směje se na mě, pouští se a přisává pořád dokola. Zkoušela jsem na radu laktační poradkyně už všechno možné - užívám homeopatika a čaje na podporu tvorby mléka, odsávám, snažím se kojit v klidu a ne např. u puštěné televize apod., ale syn dělá blbinky pořád a mě už to unavuje, kolikrát mi připadá, že se vůbec nenají jak by měl. Přitom je jinak úplně spokojený, ve vývoji nezaostává, spíš naopak v některých věcech je vepředu, hubený se nezdá nikomu z rodiny a i lidi, co ho vidí po delší době říkají, jak hezky roste. Směje se, energie má na rozdávání. Jenže já jsem s nervama v háji co nám zas za týden na kontrole řeknou...

cabalkova
22. zář 2014

@rituska88 Ja bych rekla, ze te tvuj doktor akorat vystrasil. Nasi male bude zitra pet mesicu, a ma cca 5900 gramu a to se narodila se 4010 gramy. Za posledni dva (!!) mesice pribrala dohromady kolem 750 gramu, doktorka tedy rikala, ze je to trochu min, ze by mohla vic, ale rozhodne nas zadnou zmenou rezimu nestrasla, mala je bystra, spokojena, aktivni, tak nevidim duvod. takze bych se byt tebou na buzeni v noci vyprdla a nechala maleho, at si jede podle sebe, 700 gramu za mesic mi prijde super vysledek, ver svym instinktum a svemu synovi, pokud je spokojeny, tak je vsechno v poradku a doktor te akorat nervuje. Drz se, urcite je to ok!!!

ivasad.
22. zář 2014

Jen v rychlosti - naší dr stačilo, když děti přibývali 150g týdně, pokud byly čilé a veselé, (prostě vypadaly spokojeně, že mají mm dostatek). Kdyby tě dr přemlouval do UM, radši bych čtyřměsíčnímu dítěti v poledne začala nabízet pomaloučku zeleninu. Um by mohlo kojení pohřbít. Ale myslím, že tě dr zbytečně stresuje 😉

katyxq
22. zář 2014

Dr. akorát stresuje, sice přibírá na hraně, ale v normě 🙂 ... co percentilový graf, neklesá výrazně mezi křivkami? Pokud si drží trend, tak je to OK 🙂. Naše malá měla 7 kg v roce, takže neplaš, pokud vypadá spokojeně, motoricky ani psychický nezaostává, je zdravý.

rituska88
autor
22. zář 2014

@cabalkova
@ivasad. Náš doktor je právě jinak moc super člověk, všechno vždycky vysvětlí, je hodně zodpovědný... Ale v tomhle mu opravdu nerozumím - minule nám říkal, že přibírá podle tabulky moc, teď zas by měl mít podle tabulky víc než má... Na druhou stranu sice říkal, že malej vypadá spokojeně, kůži má normální a nevpadá, že by nějak strádal, ale pak dodal, že ale podle tabulky by měl mít víc... Jenže co mám dělat? Copak můžu nějak donutit mimino aby jedlo víc? Můžu mu dávat častěji, ale zdá se mi, že toho stejně nevypije tolik jako dřív a možná je to teda teď tak, že ho sice kojím 9x, ale za den vypije stejné množství jako když jsem ho kojila 6x. Když mu zkusím dát odstříkané mlíko z lahvičky, tak je schopnej vypít i 200 ml, ale to asi proto, že když to teče, tak prostě pije, ale pak toho stejně třetinu vyblinká. Jinak my ze začátku dávali tak 1x-2x denně Nutrilon, než se mi zahojily prsa a potom jsme ho doma vždycky měli kdyby náhodou byla nouze, takže třeba když jsem potřebovala odejít k lékaři nebo něco vyřídit a nestihla nachystat odstříkné mlíko, tak přítel malýho nakrmil Nutrilonem, ale poslední měsíc už jsme ho snad ani nedali, snažila jsem se jenom kojit nebo dávat odstříkané mlíko, právě proto, aby se mi pak mlíko netvořilo málo. Doktor minule říkal něco o tom, že kdyžtak bysme museli od ukončeného 4.měsíce začít dávat na noc kašičky a nebo začít se zeleninovým příkrmem, tak nevím. Nejhorší je, že přítel než aby mě nějak podpořil, tak se v tom taky pořád hrabe a říká, že mlíko je přece jenom tekutina, tak jak mu to může stačit, že už by měl jíst nějakou sytější stravu a že však už kojím 4 měsíce...Představuje si to asi tak, že jakmile přejdeme na příkrmy, tak ze dne na den kojit přestanu a malej bude baštit jenom příkrmy. Jenže já nechci jen tak skončit, když už jsem si to přes ty počáteční problém vybojovala a kojím, myslím si, že čím dýl to vydržím, tím líp pro syna.

rituska88
autor
22. zář 2014

@katyxq No máš pravdu, akorát mě vynervoval a já to teď pořád řeším. S tím grafem nevím, ale myslím, že to bylo v normě. Jinak opravdu vypadá úplně spokojeně, zdravě, ve vývoji nezaostává. Jenom prostě ta váha no. Jenomže když přes den téměř nespí a je pořád v pohybu, tak to na to má určitě taky vliv, že tolik nepřibírá, ne? Navíc já jako malá byla hubeňourek, jako mimino jsem se ke krmení nehlásila, museli mě hlídat, jednou se mnou mamka byla i v nemocnici, protože jsem nepřibírala, ale jinak jsem taky vypadala spokojeně a nijak nezaostávala. A hubená jsem dodnes. Přítel sice ani jako dítě nebyl líný se najíst, ale taky byl vždycky spíš hubený. V rodině jsme skoro všichni spíš hubení, takže on to malej nebude mít ani v genech, aby byl nějakej silnej...

katyxq
22. zář 2014

@rituska88 ještě koukni na tohle http://www.szu.cz/uploads/documents/obi/CAV/LET... (myslím, že to sedí s tím, jak píšeš, že nejdřív příral moc a teď málo - neboli přibírá tak, jak obvykle plně kojené děti přibírají 😉) ... a genetické dispozice jsou taky jasné. Navíc si vem, že percentilově grafy jsou průměrem z dětí kojených i nekojených a při pohledu na smutné statistiky dětí plně nebo aspoň částečně na UM je jasné, kdo tvoří většinu (a plně kojené děti to nejsou - to jen ke kritickému uvažování nad tabulkami)

katyxq
22. zář 2014

@rituska88 A tvůj dojem k lahvičce je správný - z principu láhve a sacího reflexu z ní děti pijou, i když hlad nemají (a navíc láhev narušuje přisátí, kazí kojení - ne třeba hned, ale pomaličku, třeba i nejdřív neznatelně, jenže statistika je jasná) .... a k těm kaším - může ti to akorát snížit laktaci - a je cílem, aby dítě přibralo za jakoukoliv cenu, nebo mělo dobrou výživu? Koukni na https://www.modrykonik.cz/kase

rituska88
autor
22. zář 2014

@katyxq Díky! Díky moc!!! Teď už v tom mám trošku jasněji. Odkazy jsem poslala i příteli a taky použiju jako argument u doktora, pokud nás bude tlačit do něčeho, co nechci. Nejradši bych ještě jenom kojila, potom tak mezi 5. a 6. měsícem zkusila zavést po lžičce lepek a až potom postupně začít s příkrmama. Myslím si, že není kam spěchat. Jenom prostě nechápu, proč se doktoři neřídí tím, jak dítě vypadá, ale sledujou nějaké tabulky. Přece každé dítě je jiné a jenom proto, že podle tabulky by měl mít třeba o půl kila víc, ho honem nenacpu vším možným.

katyxq
22. zář 2014

@rituska88 protože je to tak učí 😅 a protože je to snadné

rituska88
autor
22. zář 2014

@katyxq No právě 🙂 My máme doktora poměrně mladého (asi 40 let) a je hodně zodpovědný, hodně všechno řeší, což je na jednu stranu určitě dobře, na druhou stranu to ale kolikrát člověka jenom vynervuje a pak přemýšlí nad něčím, co stejně nemůže nějak ovlivnit.

dudysek
22. zář 2014

Já myslím, že máš větší stresy z toho doktora, ačkoli podvědomě vidíš, cítíš, že syn je na tom dobře. Náš příklad - můj syn měl na půl roce 6 kg a v roce 8 kg. Přibíral velmi málo a dodnes 4,5 roku je na 3. percentilu (má necelých 14 kg). Dívala ses do tabulek a grafů? Když si tam vyznačíš jednotlivá měření, křivka by neměla výrazně klesat, pouze konstantně stoupat. Také jsem měla strach, jestli nemá něco s růstovým hormonem, ale můj dr. nad tím mávl rukou a říkal: Podívejte se, kluk jak buk, chytrý, mrštný, není co řešit. A je to tak. Dneska je kolem nás spousta cvalíků, že je lidem divné, že je dítě normální, štíhlé. Chci tě uklidnit a doufám, že to udělá i doktor až k němu půjdeš 🙂

ev13inka
24. zář 2014

Ahoj, máme to stejně, malá se narodila a měla 3670 g, teď jí byly 4 měsíce a včera na vážení měla necelých 6 kg, je to taky pěkný číslo, nezastaví se ani na chvilku, v noci spí, ale přes den tomu moc nedá, taky mám strach jestli není hubená (jsou jí vidět žebra), ale paní doktorka říkala, že je to v pořádku, dokud řádí, tak jim to asi stačí

pisisvori
24. zář 2014

@katyxq promiň zase se musím ohradit. Dítě pije i když nemá hlad z principu povahy...to , které to dělá u prsa to dělá i u flašky a to, které si z prsu nevezme častěji než má hlad, tak si nevezme ani z flašky. Prostě jsou děti, které když jim strčíš prso tak pijou ať mají hlad nebo ne a děti, které se napijí a pustí a dají si až za 2-3 hodiny dřív prso odmítají a stejně tak s flaškou. Pokud z prsa nechce a z flašky jo je to problém toho, že je líné sát, ale ne toho, že u flašky se přecpává a u prsa ne. Jsou děti jako ty moje, které i kdyby jim to z flašky teklo proudem tak jí prostě nechtějí buď vůbec a chtějí jen prso nebo vypijí stejně jako z prsa.

pisisvori
24. zář 2014

Pro příklad synovec, sestra prvního syna nekojila...měl krátkou uzdičku na jazyku a než se na to přišlo tak si hodně s kojením zkusila, takže druhého rvala co to šlo jen aby kojili: dávala ho k prsu každou hodinu a vážila kolik vypil, když nevypil dané množství pro daný věk dala ho k druhému a zase zvážila a tahle třeba 3x...takže každou hodinu vypil třeba 150-180(což má vypít za 3 hodiny) a on pil🙂...přibíral 500g týdně a pouze plně kojený měl v 6m 11,5kg🙂.
Moje druhá dcera vypije tak 80-110 na jedno kojení, což je při váze 6400g a věku podle tabulek málo, ale když jí chci dát druhé prso nebo dát častěji pít (místo po 2,5-3 h už po 1,5-2h) tak si prostě nevezme a přibírá holt pouze okolo 150 za týden🙂 a pije 10-12x za den. A jsem si jistá, že kdyby si nějakou čirou náhodou vzala flašku s UM tak na tom budeme stejně.